Φιλί ζωής (ΑΝΤ1)

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Αν και η σειρά φυσικά δεν είναι retro (2002-2003),παρατήρησα κάτι που αξίζει αναφοράς νομίζω και σχολιασμού,ειδικά από τα λαγωνικά της TV team μας.

Το παρατήρησα αυτές τις μέρες,κατά την επαναπροβολή της σειράς στον ANT1,τις πολύ βραδινές ώρες.

Παρατηρήστε τα παρακάτω screenshots:

S02E07

picture.php


S02E09

picture.php


S02E11

picture.php


S02E12

picture.php


Φυσικά είναι 100% αληθινά τα screenshots,δεν έχω κάνει κανένα μοντάζ,αλίμονο!

Άλλωστε όποιος έχει σε αρχείο τη σειρά,μπορεί κι ο ίδιος να διαπιστώσει το παράδοξο αυτό της αναφοράς στο συγκεκριμένο πρόσωπο,ιδίοις όμμασι.

Ποιος είναι λοιπόν αυτός ο μυστήριος κύριος Βασίλης Σαλούβαρδος/Σαλουβαρδόπουλος/Σαλουβαρδίδης/Σαλουβαρδάκης ;;;;

Πρόκειται για inside joke από τους συντελεστές της σειράς;Διότι λάθος αποκλείεται να είναι!!

(σ.σ Η επαναπροβολή της σειράς,του δεύτερου κύκλου της δηλαδή,δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη,οπότε ενδέχεται να δούμε κι άλλη,διαφορετική εκδοχή του συγκεκριμένου επιθέτου... :D )
 
Φιλε με πριζωσες! Οντως πολυ συνομωσιολογικο! :)
 
Τα λάθη στους τίτλους που αφορούν τα ονόματα είναι πολύ συνηθισμένα από τον καιρό της ΕΡΤ μέχρι σήμερα.

Έβλεπα πρόσφατα το "Ιστορία γραμμένη με νότες" όπου παίζει η Μάρθα Θρασυβουλίδου, φυσικά σε άλλο επεισόδιο το όνομα είναι διορθωμένο.

Πρόσφατα το πρώτο επεισόδιο του Kος & Κα Πελς, εμφανίζεται η Μένη Αναγνωστοπούλου, και στο επόμενο επεισόδια διορθώνεται σε Μένια.

Όμως το μαργαριτάρι που ψάρεψες Manos ξεπερνά κάθε φαντασία. Φοβερό !!

Μένει και η εκδοχή Σαλουβαρδέλης, πάντως αν και έψαξα δεν τον ανακάλυψα πουθενά σε καμία του παραλλαγή.
 
DINO είπε:
Τρελλό! Μα πως το πρόσεξες!!!!! 8)
Σαλούβαρδος
Χα,χα,χα,ουσιαστικά έδωσες μόνος σου την απάντηση! ;)

Μια και τα ψάρια είναι,κατά μία έννοια,το αντικείμενό μου,και γνωρίζω το συγκεκριμένο με το αστείο αυτό όνομα,παρατήρησα τη διαφορά στα επίθετα,ακριβώς λόγω της λεκτικής ομοιότητάς τους με το εν λόγω ψάρι! :D
 
Ε, αυτό κι αν είναι!!! :biglaugh:
 
Το μυστήριο αυτό λοιπόν έχει και συνέχεια !!!!

S02E13

picture.php


LOL λέμε !!!!! :D :D
 
Καλά Μάνο τέλεια παρατήρηση! Τρελό γέλιο! :D
 
απίστευτο πραγματικά και το γεγονός και ότι το πρόσεξε κάποιος !!!

έτυχε πρόσφατα να ψάχνω το όνομα μιας ηθοποιού που έπαιζε στη σειρά (το ρόλο της Νάντιας) γιατί την ίδια την ξαναείδα πέρσι στη σειρά για τον Καρυωτάκη ... βρήκα στο ίντερνετ όλους τους ηθοποιούς που συμμετείχαν στις δυο σειρές, τους σύγκρινα και ... τίποτα. άφαντη.

αν κάποιος θυμάται ποια είναι θα με βοηθούσε πολύ, είχα σκεφτεί να ανοίξω θέμα αλλά μια που η σειρές δεν είναι ρετρό δίστασα #)
 
Άντε λοιπόν,να πέφτουν τα στοιχήματα για το τι άλλη πιθανή παραλλαγή πρόκειται να δούμε!!!

Ο Νάσος ήδη είπε "Σαλουβαρδέλης".

Εγώ λέω...."Σαλουβαρδιάρης" :p :p
 
manos426f είπε:
Άντε λοιπόν,να πέφτουν τα στοιχήματα για το τι άλλη πιθανή παραλλαγή πρόκειται να δούμε!!!
Ο Νάσος ήδη είπε "Σαλουβαρδέλης".

Εγώ λέω...."Σαλουβαρδιάρης" :p :p
Σαλουβαρδίτης

Σαλουβαρδιώτης

Σαλουβαρδιανός

Σαλουβαρδινός

Σαλουβαρδάτος

Σαλουβαρδάτσης

Σαλουβαρδιάζης (σαλουβαρδιάζουμε, κτλ )

Ουφ... μπορεί και τπτ από αυτά. Να ξεπερνά και την πιο αχαλίνωτη φαντασία! :p :p
 
sunset89 είπε:
Λες δηλαδή από...Αρμένιο να τον κάνουν ξανά....Κρητικό -αλλά με τοπική προφορά αυτή τη φορά- στη συνέχεια;;;; :p :p :p
 
manos426f είπε:
Λες δηλαδή από...Αρμένιο να τον κάνουν ξανά....Κρητικό -αλλά με τοπική προφορά αυτή τη φορά- στη συνέχεια;;;; :p :p :p
LOL!!!!! (μια και είμαι Κρητικιά, επαυξάνω!)

Αλλά επειδή δεν παίζει κάτι τέτοιο προτείνω το Σαλουβαρδόγλου... :p
 
Εχετε δικιο παιδια το ειχα προσεξει κι εγω οταν συμπληρωνα τη βαση μου. Απλα δε σκεφτηκα να το αναφερω. :) Μπραβο καλη κινηση. Κι εγω περιμενω πληροφοριες, αν βρουμε (που δε θα βρουμε).
 
χαχαχαχαχαχα απιστευτο σκηνικο
 
Και μαλιστα ο ιδιος ειχε παιξει και στη σειρα Αλικη (ΑΝΤ1, ανοιξη 2000). Αν καποιος εχει τη σειρα ας ψαξει στους τιτλους τελους!!!!
 
Γιατί λέει "συμμετείχαν" και όχι "συμμετέχουν"?Επειδή είναι σε επανάληψη?Λογικά δεν θα έπρεπε να έχουν τη σειρά αυθεντική όπως την πρώτη της φορά,χωρίς τροποποιήσεις?
 
Απλά είναι από το τέλος κάθε επεισοδίου τα screenshots... ;)
 
παιδιά μήπως μπορεί κανείς να μου πει γιατί στο imdb δεν αναφέρεται καθόλου η ηθοποιός Στέλλα Αντύπα να συμμετέχει στη σειρά?
 
Πίσω
Μπλουζα