Φιλμογραφία Αλίκης Βουγιουκλάκη

Τι να πω?? Τέλεια η παρουσιάση! Πάω να δω και της Τζένης και της Ζωής τώρα... μπράβο για το κουράγιο να μας τα παρουσιάσεις μαζεμένα!!!!
 
tonytony για μια ακόμη φορά σε ευχαριστώ για την παρουσιάση της φιλμογραφίας της Αλίκης μας. Τρομερή δουλειά. :bow: :thanx2:
 
Απόσπασμα από την τηλεοπτική εκπομπή-αφιέρωμα του Ιάσονα Τριανταφυλλίδη


για την Αλίκη Βουγιουκλάκη ((Τώρα Αρχίζουν Όλα))



μεταδόθηκε από το Mega το 1996


[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρέιλερ ταινιών της Αλίκης από το STAR CHANNEL.

 


[video=youtube_share;bBtzDZs3ZQ0]http://youtu.be/bBtzDZs3ZQ0

[edit] Δεν υπάρχουν τα video [edit]

Ένα μοναδικό ντοκουμέντο! Η Αλίκη Βουγιουκλάκη στα γυρίσματα της ταινίας "Η Αλίκη δικτάτωρ"!

 


http://www.youtube.com/watch?v=yi4AaRa1kBM

Άλλο ένα σπάνιο ντοκουμέντο , δυστυχώς όμως χωρίς ήχο. Γυρίσματα από την ταινία "Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά"!

 


http://www.youtube.com/watch?v=cowrZP52uDs
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία παρουσίαση. Τα τραγούδια της ταινίας 'Το ξύλο βγήκε απ'τον παράδεισο' όπως και των περισσοτερων ταινιών τα είχε γράψει αν δεν κανω λάθος ο Αλέκος Σακελάριος. Ο Μάνος Χατζιδάκις είχε συνθέσει τη μουσική.
 
oldgrcinfun είπε:
Πολύ ωραία παρουσίαση. Τα τραγούδια της ταινίας 'Το ξύλο βγήκε απ'τον παράδεισο' όπως και των περισσοτερων ταινιών τα είχε γράψει αν δεν κανω λάθος ο Αλέκος Σακελάριος. Ο Μάνος Χατζιδάκις είχε συνθέσει τη μουσική.
Φίλε μου, μετέφερα το ποστ σου εδώ!

Εδώ ας μιλήσουμε καλύτερα για την Αλίκη! ;)

Καλώς μας ήρθες, επί τη ευκαιρία! :) Κάνε μια βόλτα κι από 'δω να σε καλωσορίσουμε! :)
 
Γεια σας και πάλι. Χθες, 20/3 προβλήθηκε από τον Alpha η ταινία 'Το ξύλο βγήκε απ'τον παράδεισο'. Παρατήρησα πως στο τραγούδι 'Έχω ένα μυστικό' έλειπε η πρώτη στροφή. Έψαξα στο internet και βρήκα την παρακάτω διευθυνση http://www.youtube.com/watch?v=G5j_bl_5UvM όπου φαίνεται καθαρά πως το τραγούδι αποτελείται από τρεις στροφές και όχι από δύο. [edit] Απ΄ότι πρόσεξα ίδιο συμβαίνει και σε πολλές άλλες ταινίες, δηλαδή να περικοπτονται κυρίως τα τραγούδια. Αν γνωρίζει κανείς ας εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό [edit]

* Δεν υπαρχουν "ελευθερα ανεβασμενες" ταινιες, υπαρχουν παρανομα ανεβασμενες ταινιες - που οταν ασχοληθει ο κατοχος του copyright τοτε "κλεινουν" σπιτια. Στο φορουμ εδω αποφευγουμε αφενος link σε ολοκληρες ταινιες στο youtube - και αφετερου links σε sites που ειτε streamαρουν τα ιδια ειτε μεσω youtube, ολοκληρες ταινιες με copyrights.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι καλό είναι να μην ανεβάζει κανείς ταινίες στο internet χωρίς να έχει εξασφαλίσει τη σχετική άδεια. Δεν είναι όμως παράξενο που πολλές ταινίες παίζονται περικομμένες ακόμα και στην τηλεόραση;
 
κοιταζα λιγο τις πρωτες ταινιες της Αλικης (που ειναι μελαχροινη) και αναρωτιεμαι αν σου ξεφυγε μια Τονυ-Τονυ.

Δεν θυμαμαι τιτλο, αλλα το στορι, μιλαει για 2 φουκαραδες-αλητες, στο κωμικο τους ( ο βεγγος πιθανον να ειναι ενας) που γνωριζουν εναν νεαρο που ηταν φαν μιας σταρ της εποχης. Ειχε παει στο καμαρινι της να της δωσει λουλουδια και αυτη τον απερριψε δειχνοντας την φανερη προτιμηση της, σε καποιο χρυσαφικο που της εδωσε ενας αλλος θαυμαστης της.

Το χρυσαφικο το βρηκαν (γιατι το εχασε) οι δυο αλητες, και εκει ο νεαρος, τους λεει οτι ειναι της ηθοποιου. Τον φιλοξενουν σπιτι τους γιατι τους παρουσιαστηκε ως φτωχοπαιδο, και γνωριζει την νεαρη γειτονισσα που δεν ειναι αλλη απο την Αλικη.

Αρρωσταινει ο νεαρος, και οι φιλοι του πανε στον χασαπη (Ωραια σκηνη η κυρια που ζηταει φιλετο για το αρρωστο σκυλακι της, και ο Βαγγος παιρνει τζαμπα τα κοκκαλα για σουπα)

η συνεχεια αναμενομενη : ο νεαρος ειναι πλουσιος τελικα, που ερωτευεται την Αλικη. Η Αλικη ειναι χορευτρια και θα επαιζε σε μια παρασταση, και γινεται μια παρεξηγηση οταν τον βλεπει με μια κοπελα στον δρομο, αλλα.. τελικως ειναι η αδερφη του

Ο ρολος της ειναι αρκετα μικρος

Αυτη η ταινια δεν βλεπω να αναφερθηκε.

===============

Μολις μου ηρθε και αλλη μια στο μυαλο, δεν ειμαι σιγουρη ομως αν ηταν η Αλικη

Ειναι μια κοπελα αδιστακτη που κανει δεσμο με παντρεμενο πλουσιο και καπως ωριμο αντρα, που την ερωτευεται παραφορα και αυτη τον θελει μονο για τα λεφτα του. Εχει και θεια (μαλλον θεια ειναι) που την συμβουλευει αναλογα

Την πυροβολει ( η την μαχαιρωνει) ο αλλος εραστης της, και κατηγορουν τον παντρεμενο

Η γυναικα του τον συγχωρει, αυτος επιστρεφει κοντα της (πρακτικα ειναι στην φυλακη), και αναμενουν να ξυπνησει η κοπελα για να πει ποιος την χτυπησε. Ομως αυτη καταγγελει τον παντρεμενο για να σωσει τον αλλον.

Το τελος ερχεται με τον θανατο της (απο αλλο ατυχημα) οπου και παραδεχεται την αληθεια, σωζοντας τον παντρεμενο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
κοιταζα λιγο τις πρωτες ταινιες της Αλικης (που ειναι μελαχροινη) και αναρωτιεμαι αν σου ξεφυγε μια Τονυ-Τονυ.
Δεν θυμαμαι τιτλο, αλλα το στορι, μιλαει για 2 φουκαραδες-αλητες, στο κωμικο τους ( ο βεγγος πιθανον να ειναι ενας) που γνωριζουν εναν νεαρο που ηταν φαν μιας σταρ της εποχης. Ειχε παει στο καμαρινι της να της δωσει λουλουδια και αυτη τον απερριψε δειχνοντας την φανερη προτιμηση της, σε καποιο χρυσαφικο που της εδωσε ενας αλλος θαυμαστης της.

Το χρυσαφικο το βρηκαν (γιατι το εχασε) οι δυο αλητες, και εκει ο νεαρος, τους λεει οτι ειναι της ηθοποιου. Τον φιλοξενουν σπιτι τους γιατι τους παρουσιαστηκε ως φτωχοπαιδο, και γνωριζει την νεαρη γειτονισσα που δεν ειναι αλλη απο την Αλικη.

Αρρωσταινει ο νεαρος, και οι φιλοι του πανε στον χασαπη (Ωραια σκηνη η κυρια που ζηταει φιλετο για το αρρωστο σκυλακι της, και ο Βαγγος παιρνει τζαμπα τα κοκκαλα για σουπα)

η συνεχεια αναμενομενη : ο νεαρος ειναι πλουσιος τελικα, που ερωτευεται την Αλικη. Η Αλικη ειναι χορευτρια και θα επαιζε σε μια παρασταση, και γινεται μια παρεξηγηση οταν τον βλεπει με μια κοπελα στον δρομο, αλλα.. τελικως ειναι η αδερφη του

Ο ρολος της ειναι αρκετα μικρος

Αυτη η ταινια δεν βλεπω να αναφερθηκε.

===============

Μολις μου ηρθε και αλλη μια στο μυαλο, δεν ειμαι σιγουρη ομως αν ηταν η Αλικη

Ειναι μια κοπελα αδιστακτη που κανει δεσμο με παντρεμενο πλουσιο και καπως ωριμο αντρα, που την ερωτευεται παραφορα και αυτη τον θελει μονο για τα λεφτα του. Εχει και θεια (μαλλον θεια ειναι) που την συμβουλευει αναλογα

Την πυροβολει ( η την μαχαιρωνει) ο αλλος εραστης της, και κατηγορουν τον παντρεμενο

Η γυναικα του τον συγχωρει, αυτος επιστρεφει κοντα της (πρακτικα ειναι στην φυλακη), και αναμενουν να ξυπνησει η κοπελα για να πει ποιος την χτυπησε. Ομως αυτη καταγγελει τον παντρεμενο για να σωσει τον αλλον.

Το τελος ερχεται με τον θανατο της (απο αλλο ατυχημα) οπου και παραδεχεται την αληθεια, σωζοντας τον παντρεμενο
Αγαπητή Λορένα η πρώτη ταινία που αναφέρεσαι φυσικά και αναφέρθηκε στο ποστ #6. Πίστεψέ με είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μου ξεφύγει κάτι που να έχει σχέση με την Αλίκη! :flower: Είναι οι "Χαρούμενοι αλήτες".

Η δεύτερη ταινία που αναφέρεις , από την περιγραφή που κάνεις δε μου θυμίζει τίποτα... :xm:
 
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση Τονυ :)

Το προσεξα το 6ο ποστ, αλλα δεν αναγνωρισα την ταινια που επικεντρωνονταν στην Αλικη και την παρασταση της, ενω εγω θυμομουν αλλες σκηνες με τον Βεγγο

Η 2η ταινια που ανεφερα πιθανον και να μην ειναι της Αλικης, αλλα ψαξτο λιγο εσυ που μπορεις ;)
 
Λορένα είπε:
Μολις μου ηρθε και αλλη μια στο μυαλο, δεν ειμαι σιγουρη ομως αν ηταν η Αλικη
Ειναι μια κοπελα αδιστακτη που κανει δεσμο με παντρεμενο πλουσιο και καπως ωριμο αντρα, που την ερωτευεται παραφορα και αυτη τον θελει μονο για τα λεφτα του. Εχει και θεια (μαλλον θεια ειναι) που την συμβουλευει αναλογα

Την πυροβολει ( η την μαχαιρωνει) ο αλλος εραστης της, και κατηγορουν τον παντρεμενο

Η γυναικα του τον συγχωρει, αυτος επιστρεφει κοντα της (πρακτικα ειναι στην φυλακη), και αναμενουν να ξυπνησει η κοπελα για να πει ποιος την χτυπησε. Ομως αυτη καταγγελει τον παντρεμενο για να σωσει τον αλλον.

Το τελος ερχεται με τον θανατο της (απο αλλο ατυχημα) οπου και παραδεχεται την αληθεια, σωζοντας τον παντρεμενο
Λορενα η ταινια λεγεται "Λολιτες της Αθηνας" και πρωταγωνιστει η Μιρκα Καλατζοπουλου
 
Ενταξει τοτε, ολα λυθηκαν! Του Τονυ, δεν του ξεφυγε καμια ;) Ευχαριστω κατερινα :)
 
47.jpg
47.jpg
 
συγγνωμη για το λιγο εκτος θεματος,ολα τα τραγουδια που τραγουδησε η βουγιουκλακη στον κινηματογραφο
Α ΜΕΡΟΣ
Β ΜΕΡΟΣ
 
Πίσω
Μπλουζα