Φιλμογραφία Αλίκης Βουγιουκλάκη

Αμέσως μετά , η Αλίκη επιστρέφει στη Φίνος Φιλμ και υπογράφει μαζί της συμβόλαιο αποκλειστικής συνεργασίας , πάνω σε καινούριες οικονομικές βάσεις...Πλέον θεωρείται η πιο ακριβοπληρωμένη ηθοποιός στην Ελλάδα. Γυρίζει (μαζί με τον Δημήτρη πάντα) , την ταινία "Η Αρχόντισσα Και Ο Αλήτης" σε σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου , σενάριο Λάκη Μιχαηλίδη , μουσική Νίκου Μαμαγκάκη και χορογραφίες Γιάννη Φλερύ. Μαζί τους ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος , η Φλωρέττα Ζάννα , ο Πέτρος Λοχαίτης , ο Νίκος Ρίζος , η Ελένη Ζαφειρίου , ο Λαυρέντης Διανέλλος , η Τζόλυ Γαρμπή , η Νίτσα Μαρούδα , ο Νίκος Τσούκας κ.α.


Η πρώτη προβολή της ταινίας γίνεται στις 30 Δεκεμβρίου 1968 και στους 11 κινηματογράφους που προβάλλεται σχηματίζονται ουρές για να δουν την Αλίκη μεταμορφωμένη σε Πίπη! Η ταινία σπάει ταμεία! Κόβει 750.380 εισιτήρια , ρεκόρ , και έρχεται 1η στις 108 της χρονιάς! Γυρίσματα έγιναν στην Κέρκυρα , στα Ιωάννινα και στην Ηγουμενίτσα...


 


8.jpg


9.jpg


25.jpg


27.jpg


29.jpg


31.jpg


39.jpg


50.jpg


51.jpg


52.jpg


53.jpg


54.jpg


56.jpg


60.jpg


61.jpg


62.jpg


64.jpg


19.jpg


8.jpg

Προβολή συνημμένου 74864Προβολή συνημμένου 74865Προβολή συνημμένου 74866Προβολή συνημμένου 74867Προβολή συνημμένου 74868Προβολή συνημμένου 74869

19.jpg

31.jpg

29.jpg

27.jpg

25.jpg

9.jpg

56.jpg

60.jpg

61.jpg

62.jpg

64.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη συνέχεια η Αλίκη και ο Δημήτρης αρχίζουν τα γυρίσματα της πολεμικής ταινίας "Η Δασκάλα Με Τα Ξανθά Μαλλιά". Σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου , σενάριο Λάκη Μιχαηλίδη (από μια ιδέα της Αλίκης) , μουσική Νίκου Μαμαγκάκη και χορογραφίες Γιάννη Φλερύ. Μαζί τους παίζουν ο Παντελής Ζερβός , ο Σπύρος Καλογήρου , ο Άγγελος Αντωνόπουλος , ο Νότης Περγιάλης κ.α. Τα γυρίσματα της ταινίας γίνονται στο χωριό Μακρυνίτσα του Πηλίου και όλο το συνεργείο μεταφέρεται εκεί.


Στη διάρκεια όμως κάποιου γυρίσματος η Αλίκη νιώθει μια ξαφνική ζαλάδα που τη βάζει σε υποψίες μήπως είναι έγκυος. Κάνει τεστ εγκυμοσύνης και στέλνει την αμπιγιέζ της στο Βόλο για να της φέρει τα αποτελέσματα. Το τεστ είναι θετικό και η αμπιγιέζ τρέχει στη Μακρυνίτσα για να αναγγείλει το χαρμόσυνο νέο και κάνει μια τούμπα μπροστά στην Αλίκη από τη χαρά της! Η εγκυμοσύνη της Αλίκης είναι πολύ δύσκολη και απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή και ακινησία. Έτσι τα γυρίσματα διακόπτονται και επιστρέφει στην Αθήνα. Ολοκληρώνονται μετά τη γέννα της και για αυτό στην ταινία παρατηρούμε την Αλίκη σε άλλες σκηνές αδύνατη και σε άλλες πιο...χοντρούλα! Η ταινία κάνει πρεμιέρα στις 27 Οκτωβρίου 1969 , σημειώνει τεράστια επιτυχία , κόβει 739.001 εισιτήρια και έρχεται 1η από τις 99 ταινίες της χρονιάς.


 


11.jpg


40.jpg


55.jpg


71.jpg


70.jpg


116.jpg


123.jpg


130.jpg


139.jpg


244.jpg


30.jpg


64.jpg


57.jpg


86.jpg


72.jpg


99.jpg


134.jpg


116.jpg

64.jpg

134.jpg

11.jpg

40.jpg

55.jpg

71.jpg

70.jpg

123.jpg

130.jpg

139.jpg

244.jpg

30.jpg

57.jpg

86.jpg

72.jpg

99.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επόμενη ταινία του ζεύγους είναι "Η Νεράιδα Και Το Παλικάρι" , γυρισμένη εξ ολοκλήρου στην Κρήτη , σε σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου , σενάριο Λάκη Μιχαηλίδη και μουσική Νίκου Μαμαγκάκη. Μαζί τους ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος , ο Σπύρος Καλογήρου , ο Γιάννης Αργύρης , η Τζόλυ Γαρμπή , ο Νίκος Τσούκας , η Ευαγγελία Σαμιωτάκη κ.α. Η ταινία προβάλλεται στις 22 Δεκεμβρίου 1969 , κόβει 626.540 εισιτήρια και έρχεται 4η στις 99 της χρονιάς. Ο Μάνος Λοίζος γράφει στην Αλίκη ένα υπέροχο τραγούδι , το "Νανούρισμα" , ένα τραγούδι που όπως είπε η ίδια η Αλίκη το έλεγε στην κούνια στον γιο της...

 


8.jpg


14.jpg


15.jpg


16.jpg


24.jpg


45.jpg


46.jpg


47.jpg


48.jpg


49.jpg


53.jpg


55.jpg


56.jpg


57.jpg


79.jpg


88.jpg


4.jpg


45.jpg

55.jpg

4.jpg

8.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

24.jpg

46.jpg

47.jpg

48.jpg

49.jpg

53.jpg

56.jpg

79.jpg

88.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η επόμενη ταινία της Αλίκης δεν έχει για συμπρωταγωνιστή της τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ , ενισχύοντας έτσι τις φήμες περί καβγάδων , χωρισμών κτλ. Είναι η ταινία "Ένα Αστείο Κορίτσι" σε σκηνοθεσία του αδερφού της Τάκη Βουγιουκλάκη , σενάριο Λάκη Μιχαηλίδη , μουσική Δήμου Μούτση , χορογραφίες Γιάννη Φλερύ και κοστούμια Μαίρης Τσαγκαράκη. Μαζί με την Αλίκη (Χριστίνα) , ο Νίκος Γαλανός , η Σοφία Ρούμπου , ο Νίκος Τσούκας , ο Σωτήρης Μουστάκας , ο Σπύρος Καλογήρου , η Τζένη Ζαχαροπούλου , η Μέλπω Ζαρόκωστα , η Ευαγγελία Σαμιωτάκη , η Γιούλη Σταμουλάκη κ.α. Σε κάποια πλάνα της ταινίας στο τσίρκο εμφανίζεται και ο γιος της Αλίκης , ο μικρός Γιαννάκης! Η ταινία προβάλλεται στις 26 Οκτωβρίου 1970 , κόβει 549.614 εισιτήρια και έρχεται 2η στις 87 της χρονιάς.

 


18.jpg


24.jpg


25.jpg


26.jpg


27.jpg


58.jpg


74.jpg


75.jpg


76.jpg


77.jpg


86.jpg


87.jpg


95.jpg


96.jpg


97.jpg


7.jpg


3.jpg


58.jpg

87.jpg

3.jpg

18.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

27.jpg

74.jpg

75.jpg

76.jpg

77.jpg

86.jpg

95.jpg

96.jpg

97.jpg

7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυο μήνες αργότερα προβάλλεται στους κινηματογράφους η υπερπαραγωγή της Φίνος Φιλμ "Υπολοχαγός Νατάσσα" σε σενάριο και σκηνοθεσία Νίκου Φώσκολου και μουσική Κώστα Καπνίση. Η ταινία αυτή σημαδεύει τη λήξη της κινηματογραφικής συνεργασίας της Αλίκης με τον Δημήτρη , ενώ οι φήμες φουντώνουν ότι το ζευγάρι δεν μπορεί πλεόν να τα βρει ούτε στη δουλειά και ότι οι καβγάδες τους είναι συχνοί...


Μαζί τους παίζουν ο Κώστας Καρράς , ο Σπύρος Καλογήρου , η Ελένη Ζαφειρίου , η Κάκια Παναγιώτου , ο Ανδρέας Φιλιππίδης και πολλοί ακόμη. Η ταινία προβάλλεται στις 21 Δεκεμβρίου 1970 και κόβει έναν αριθμό ρεκόρ στα εισιτήρια , 751.117! Ανακηρύσσεται η εμπορικότερη ταινία σε όλη την ιστορία του Ελληνικού Κινηματογράφου! Στην ταινία συμμετέχουν πάνω από 2000 κομπάρσοι ενώ έχει χρησιμοποιηθεί και ένας ολόκληρος λόχος πεζικού για τα γυρίσματά της , πολλά από τα οποία έγιναν στο στρατόπεδο συγκεντρώσεως Νταχάου , στη Γερμανία. Η ταινία προβάλλεται σε πολλές χώρες του εξωτερικού με μεγάλη πάντα επιτυχία και η λάμψη της Αλίκης θα προκαλέσει εντύπωση στο αγγλικό κοινό , όπου η ταινία θα προβληθεί στο τηλεοπτικό κανάλι του BBC , έστω και 10 χρόνια αργότερα , τον Σεπτέμβριο του 1980. Χάρη στο γεγονός αυτό και τη ταινία αυτή η Αλίκη κατάφερε και πήρε τα δικαιώματα για να ανεβάσει στο θέατρο την περίφημη "Εβίτα"!


 


13.jpg


12.jpg


17.jpg


18.jpg


19.jpg


25.jpg


29.jpg


68.jpg


67.jpg


82.jpg


86.jpg


89.jpg


92.jpg


111.jpg


117.jpg


129.jpg


132.jpg


139.jpg


141.jpg


143.jpg


5.jpg


25.jpg

89.jpg

139.jpg

5.jpg

5.jpg

13.jpg

12.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

29.jpg

68.jpg

67.jpg

82.jpg

86.jpg

92.jpg

111.jpg

117.jpg

129.jpg

132.jpg

141.jpg

143.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1971 και η Αλίκη γυρίζει με τη Φίνος Φιλμ πάντα , την ταινία "Σ' Αγαπώ". Σκηνοθεσία Τάκη Βουγιουκλάκη , σενάριο Πάνου Κοντέλη (βασισμένο πάνω σε μια ιδέα της Αλίκης) , μουσική Γιώργου Χατζηνάσιου και χορογραφίες Γιάννη Φλερύ. Μαζί με την Αλίκη (Αγγέλα) , ο Άγγελος Αντωνόπουλος , ο Νίκος Γαλανός , η Μπέττυ Αρβανίτη , ο Νότης Περγιάλης , η Τζένη Ζαχαροπούλου , ο Σπύρος Καλογήρου , η Γιούλη Σταμουλάκη κ.α. Η ταινία προβάλλεται στις 18 Οκτωβρίου 1971 , κόβει 393.137 εισιτήρια και έρχεται 2η στις 90 της χρονιάς. Παρατηρείται μια γενική πτώση στα εισιτήρια και στην παραγωγή ταινιών μια και η τηλεόραση αρχίζει σιγά σιγά να κάνει την εμφάνισή της στα σπίτια των Ελλήνων.


Το φιλμ γυρίστηκε στην Αθήνα , στη Γενεύη , στο Παρίσι , στη Ρώμη , στη Βενετία , στη Βερόνα , στο Ναύπλιο και στον Παρνασσό.


 


22.jpg


23.jpg


24.jpg


26.jpg


29.jpg


33.jpg


35.jpg


67.jpg


75.jpg


84.jpg


95.jpg


107.jpg


111.jpg


112.jpg


113.jpg


115.jpg


120.jpg


121.jpg


134.jpg


145.jpg


8.jpg


33.jpg

107.jpg

121.jpg

8.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

26.jpg

29.jpg

35.jpg

67.jpg

75.jpg

84.jpg

95.jpg

111.jpg

112.jpg

113.jpg

115.jpg

120.jpg

121.jpg

134.jpg

145.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επόμενη ταινία της Αλίκης είναι "Η Κόρη Του Ήλιου" σε σενάριο και σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου , μουσική Μίμη Πλέσσα και κοστούμια Σπύρου Βασιλείου. Μαζί με την Αλίκη (Μάγια Βαλή) , ο Κώστας Καρράς , ο Νίκος Γαλανός , ο Σπύρος Καλογήρου , ο Παντελής Ζερβός , η Νόνικα Γαληνέα , η Τζένη Ζαχαροπούλου , ο Νότης Περγιάλης , ο Λαυρέντης Διανέλλος , ο Νίκος Τσούκας κ.α. Η ταινία προβάλλεται στις 27 Δεκεμβρίου 1971 , κόβει 315.258 εισιτήρια και έρχεται 7η στις 90 της χρονιάς.

 


4.jpg


5.jpg


6.jpg


9.jpg


10.jpg


11.jpg


13.jpg


16.jpg


17.jpg


31.jpg


34.jpg


42.jpg


50.jpg


11.jpg

34.jpg

50.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

9.jpg

10.jpg

13.jpg

16.jpg

17.jpg

31.jpg

42.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαστε πλεόν στο 1972 και η Αλίκη γυρίζει με τη Φίνος Φιλμ την ταινία "Η Αλίκη Δικτάτωρ" σε σκηνοθεσία Τάκη Βουγιουκλάκη , σενάριο Λάκη Μιχαηλίδη (βασισμένο σε μια ιδέα της Αλίκης) , μουσική Γιώργου Χατζηνάσιου και χορογραφίες Γιάννη Φλερύ. Μαζί της ο Νίκος Γαλανός , ο Νίκος Ρίζος , η Καίτη Λαμπροπούλου , ο Λαυρέντης Διανέλλος , η Μέλπω Ζαρόκωστα και σε έκτακτους μικρούς ρόλους ο Μάνος Κατράκης , ο Κώστας Χατζηχρήστος και ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ! Η ταινία προβάλλεται στις 20 Μαρτίου 1972 , κόβει 282.291 εισιτήρια και έρχεται 11η στις 90 της χρονιάς , ενώ η λογοκρισία της χούντας κόβει πολλές σκηνές της ταινίας με τον "σημαδιακό" τίτλο.

 


2.jpg


4.jpg


5.jpg


8.jpg


10.jpg


15.jpg


16.jpg


32.jpg


35.jpg


37.jpg


50.jpg


52.jpg


53.jpg


57.jpg


3.jpg


15.jpg

52.jpg

3.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

8.jpg

10.jpg

16.jpg

32.jpg

35.jpg

37.jpg

50.jpg

53.jpg

57.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ίδια χρονιά η Αλίκη γυρίζει την τελευταία της ταινία στη Φίνος Φιλμ , αλλά και την τελευταία της για αυτή τη περίοδο. Πρόκειται για την ταινία "Η Μαρία Της Σιωπής" σε σκηνοθεσία Γιάννη Δαλιανίδη , σενάριο Πέτρου Αθηναίου και μουσική Μίμη Πλέσσα. Η φωνή της Αλίκης δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου στην ταινία μιας και ερμηνεύει έξοχα τον ρόλο μιας κωφάλαλης! Μαζί της ο Αλέκος Αλεξανδράκης , ο Παντελής Ζερβός , ο Σπύρος Καλογήρου , η Καίτη Λαμπροπούλου , ο Λαυρέντης Διανέλλος , η Μαρία Κωνσταντάρου , ο Γιώργος Σίσκος κ.α. Η ταινία προβάλλεται την 1η Ιανουαρίου 1973 , κόβει 202.403 εισιτήρια και έρχεται 1η στις 64 (μόνο!) ταινίες της χρονιάς. Η τηλεόραση έχει μπει θριαμβευτικά πια στη ζωή μας και η πτώση του κινηματογράφου είναι ορατή. Γι αυτό και η Αλίκη , μετά την ταινία αυτή , αποφασίζει να αποχωρήσει από τον κινηματογράφο...

 


5.jpg


6.jpg


9.jpg


16.jpg


17.jpg


25.jpg


27.jpg


32.jpg


33.jpg


45.jpg


58.jpg


111.jpg


7.jpg


25.jpg

58.jpg

7.jpg

5.jpg

6.jpg

9.jpg

16.jpg

17.jpg

27.jpg

32.jpg

33.jpg

45.jpg

111.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1980 η Αλίκη επιστρέφει στον κινηματογράφο! Γυρίζει για λογαριασμό της εταιρείας "Καραγιάννης - Καρατζόπουλος" την ταινία "Πονηρό Θηλυκό Κατεργάρα Γυναίκα" , το οποίο είναι μια διασκευή της θεατρικής της επιτυχίας "Η Θεατρίνα". Η σκηνοθεσία είναι του Κώστα Καραγιάννη και μαζί με την Αλίκη (Έλενα Ντάβαρη) παίζουν ο Άγγελος Αντωνόπουλος , ο Δάνης Κατρανίδης , η Χαριτίνη Καρόλου , ο Ντίνος Ηλιόπουλος , η Καίτη Λαμπροπούλου , ο Κώστας Ρηγόπουλος κ.α. Η ταινία κόβει 289.204 εισιτήρια και έρχεται 2η ανάμεσα στις 25 ταινίες της χρονιάς.

 


4.jpg


6.jpg


13.jpg


16.jpg


17.jpg


18.jpg


20.jpg


29.jpg


30.jpg


31.jpg


32.jpg


33.jpg


34.jpg


35.jpg


36.jpg


37.jpg


40.jpg


41.jpg


34.jpg

41.jpg

17.jpg

20.jpg

29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg

35.jpg

36.jpg

37.jpg

40.jpg

4.jpg

6.jpg

13.jpg

16.jpg

18.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το καλοκαίρι του 1981 η Αλίκη γυρίζει την τελευταία της κινηματογραφική ταινία. Πρόκειται για την παραγωγή της Κρίκος Φιλμ "Κατάσκοπος Νέλλη" η οποία είναι μια διασκευή της θεατρικής της επιτυχίας "Καμπαρέ". Η σκηνοθεσία είναι του Τάκη Βουγιουκλάκη και μαζί της παίζουν ο Φαίδων Γεωργίτσης , ο Δάνης Κατρανίδης , ο Ντίνος Ηλιόπουλος , η Καίτη Λαμπροπούλου κ.α. Σε μια επίμαχη σκηνή η Αλίκη δε διστάζει να δείξει ολόκληρο το στήθος της κανονικά μπροστά στην κάμερα! Η ταινία κόβει 138.371 εισιτήρια και έρχεται 9η ανάμεσα στις 46 ταινίες της χρονιάς.

 


1.jpg


5.jpg


9.jpg


10.jpg


11.jpg


19.jpg


28.jpg


11.jpg

28.jpg

33.jpg


34.jpg


35.jpg


36.jpg


37.jpg


38.jpg


39.jpg


41.jpg


43.jpg


38.jpg

43.jpg

33.jpg

34.jpg

35.jpg

36.jpg

37.jpg

39.jpg

41.jpg

1.jpg

5.jpg

9.jpg

10.jpg

19.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπερασματικά θα λέγαμε πως οι 5 πιο επιτυχημένες ταινίες της Αλίκης Βουγιουκλάκη , σε σχέση με τα εισιτήρια που έκοψαν στους κινηματογράφους Α' προβολής είναι οι παρακάτω.

 


1. Υπολοχαγός Νατάσσα.................................................751.117 εισιτήρια



2. Η Αρχόντισσα Και Ο Αλήτης.........................................750.380 εισιτήρια



3. Η Δασκάλα Με Τα Ξανθά Μαλλιά...................................739.001 εισιτήρια



4. Το Πιο Λαμπρό Αστέρι.................................................652.661 εισιτήρια



5. Η Νεράιδα Και Το Παλικάρι...........................................626.540 εισιτήρια



 
Εξαιρετική η δουλειά σου φίλε μου. Αυτό που εγώ θέλω να ρωτήσω είναι αν αναφέρεις τις ταινίες με βάση το πότε γυρίστηκαν ή το πότε προβλήθηκαν στο σινεμά. Και μια άλλη απορία μου.Στο 1967 υποθέτω γυρίστηκε πρώτα το Αχ αυτή η γυναίκα μου και αργότερα το Αστέρι.Και οι 2 ταινίες γυρίστηκαν μετά το πραξικόπημα;Μου αρέσει κάθε φορά να λαμβάνω υπόψη και το πολιτικό background της εποχής που γυρίστηκε η κάθε ταινία.
 
stagr είπε:
Εξαιρετική η δουλειά σου φίλε μου. Αυτό που εγώ θέλω να ρωτήσω είναι αν αναφέρεις τις ταινίες με βάση το πότε γυρίστηκαν ή το πότε προβλήθηκαν στο σινεμά. Και μια άλλη απορία μου.Στο 1967 υποθέτω γυρίστηκε πρώτα το Αχ αυτή η γυναίκα μου και αργότερα το Αστέρι.Και οι 2 ταινίες γυρίστηκαν μετά το πραξικόπημα;Μου αρέσει κάθε φορά να λαμβάνω υπόψη και το πολιτικό background της εποχής που γυρίστηκε η κάθε ταινία.
Καταρχήν σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όπως θα είδες αναφέρω και τη χρονιά που γυρίστηκε η κάθε ταινία και τη χρονιά που προβλήθηκε. Δηλ κάποια θα δεις πως γυρίστηκε π.χ. το 1960 αλλά προβλήθηκε το 1961. Τώρα όσο αφορά για το δεύτερο ερώτημα...πότε ακριβώς έγινε το πραξικόπημα??? (άσχετος ε???) . Και επίσης , δε ξέρω φυσικά ποιους μήνες γυρίστηκαν οι δυο ταινίες που μου λες. Πάντως και οι δυο το 1967 , με τη σειρά που τις αναφέρω.
 
Ομολογουμένως δεν περίμενα να με ρωτήσεις για το πότε έγινε το πραξικόπημα!Έγινε στις 21/04/1967 και εικάζω ότι η πρώτη ταινία της Βουγιουκλάκη μετά από αυτό είναι το Αχ αυτή η γυναίκα μου.Θα χαρώ ιδιαίτερα αν υπάρχουν πηγές να το αποδεικνύουν.
 
stagr είπε:
Εξαιρετική η δουλειά σου φίλε μου. Αυτό που εγώ θέλω να ρωτήσω είναι αν αναφέρεις τις ταινίες με βάση το πότε γυρίστηκαν ή το πότε προβλήθηκαν στο σινεμά. Και μια άλλη απορία μου.Στο 1967 υποθέτω γυρίστηκε πρώτα το Αχ αυτή η γυναίκα μου και αργότερα το Αστέρι.Και οι 2 ταινίες γυρίστηκαν μετά το πραξικόπημα;Μου αρέσει κάθε φορά να λαμβάνω υπόψη και το πολιτικό background της εποχής που γυρίστηκε η κάθε ταινία.
Σε μία από τις φωτογραφίες που έχει ανεβάσει ο Tony γι αυτήν την ταινία (σελ. 7, κάπου στη μέση), υπάρχει πλάνο από εξωτερικό γύρισμα (σκηνή 34 Α), όπου και αναγράφεται ημερομηνία 22/5/67. Για το 22 δεν είμαι απόλυτα βέβαιος, δεδομένου ότι ο αριθμός αποκρύπτεται από... δάχτυλα, αλλά το Μάιος 1967 είναι σαφέστατο.

Τα γυρίσματα πάντως δεν αποκλείεται να ξεκίνησαν και πριν την 21η Απριλίου, ενώ το σενάριο, η διανομή κλπ. ήταν μάλλον βέβαιο έτοιμα πιο πριν. Αν έχει καμιά σημασία κάτι τέτοιο, σε μια τυπική ελληνική κωμωδία της εποχής χωρίς ίχνος πολιτικής ή κοινωνικής αναφοράς.
 
Το πρόσεξα και γω τώρα που το λες.Λύθηκε μια απορία μου!Πάντως είναι γεγονός ότι οι ταινίες της περίοδου εκείνης(πρώτη περίοδος της χούντας) δείχνουν σα να μην έχουν πάρει χαμπάρι από το τι γινότανε. Απίστευτα ελαφριές, εκτός τόπου και χρόνου(χαρακτηριστικό παράδειγμα "Το πιο λαμπρό αστέρι") σα να θέλουν να αποπροσανατολίσουν το θεατή και να τον αποχαυνώσουν.
 
stagr είπε:
Το πρόσεξα και γω τώρα που το λες.Λύθηκε μια απορία μου!Πάντως είναι γεγονός ότι οι ταινίες της περίοδου εκείνης(πρώτη περίοδος της χούντας) δείχνουν σα να μην έχουν πάρει χαμπάρι από το τι γινότανε. Απίστευτα ελαφριές, εκτός τόπου και χρόνου(χαρακτηριστικό παράδειγμα "Το πιο λαμπρό αστέρι") σα να θέλουν να αποπροσανατολίσουν το θεατή και να τον αποχαυνώσουν.
Σε κριτική ταινιών της εποχής εκείνης, πριν χρόνια, για την ταινία «Το πιο λαμπρό αστέρι» ο συντάκτης έγραψε μόνο μία λέξη: Χούντα.

Για τις ταινίες της πρώτης περιόδου της χούντας, από τη μία βέβαια υπήρχε ο κίνδυνος της λογοκρισίας, από την άλλη όμως, σχεδόν όλο το πλαίσιο του ελληνικού κινηματογράφου σε ολόκληρη τη δεκαετία του '60, παρουσίασε ελάχιστα την πραγματικότητα της εποχής (ειδικά ο Φίνος και ο Καραγιάννης - Καρατζόπουλος).

Παράδειγμα: Σε πάμπολλες ταινίες εμφανίζεται ένα σπίτι - σπιταρώνα, όπου μέσα εργάζεται μία υπηρέτρια. Αν ρωτήσουμε όλοι μας εδώ τις μαμάδες μας, τις θείες μας και τις γιαγιάδες μας αν είχαν υπηρέτρια στο σπίτι τους τη δεκαετία του '60, πόσες άραγε θετικές απαντήσεις θα πάρουμε;

Αυτό βέβαια είναι μόνο ένα μικρό και ανούσιο παράδειγμα, αλλά σημειολογικά ενδιαφέρον.
 
δεν είναι ανάγκη να εμβαθύνουμε τόσο...πάντως αν το ψάξουμε εκείνη την περίοδο κυριαρχούν και οι ταινιές με θέμα το 1821 και το έπος του 40 και αυτό συνέβη επειδή οι επιχορηγήσεις απο το καθεστώς της χούντας για ταινίες που μας κάνουν ''εθνικά υπερήφανους'' ήταν πολύ μεγάλες...
 
Πολύ εύστοχη αναφορά Dimitrissss. Πάντως τη διετία 1965-1967 υπήρχαν αρκετές ελαφριές πολιτικές αναφορές σε εμπορικές ταινίες(χαρακτηριστικό παράδειγμα η "Κόρη μου η Σοσιαλίστρια") αλλά μετά το 1967 παγώνουν όλα. Οι δε πρώτες ταινίες της επταετίας που γύρισε η Βουγιουκλάκη ήταν σχεδόν "στρατευμένες" (ίσως δε γινόταν και αλλιώς λόγω της λογοκρισίας).Χαρακτηριστικά να αναφέρω την ταινία "Η αγάπη μας", όπου καθόλη τη διάρκεια της θεατρικής παράστασης στην ταινία ένας αστυνομικός κόβει βόλτα πάνω κάτω στην πλατεία, ενώ 10 λεπτά πριν τη λήξη της ταινίας εμφανίζεται η επιγραφή "Ελλας Ελλήνων Χριστιανών" με λοιπά φιλοχουντικά συνθήματα στα πλάνα που γυρίστηκαν στο Θεολόγο.Είναι δυνατόν να ήταν απλά προχειρότητα εκ μέρους του σκηνοθέτη ή της παραγωγής;
 
Πίσω
Μπλουζα