Φιλμογραφία Τζένης Καρέζη

7.jpg


8.jpg


9.jpg


11.jpg


12.jpg


13.jpg


13.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

11.jpg

12.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία ταινία της Τζένης Καρέζη , με την οποία κλείνει η καριέρα της στον ελληνικό κινηματογράφο , είναι η "Λυσιστράτη" το 1972. Μια ταινία παραγωγής "Νέα Κινηματογραφική ΕΠΕ" , σε σκηνοθεσία Γιώργου Ζερβουλάκου , σενάριο Γιάννη Νεγρεπόντη ( από την ομώνυμη κωμωδία του Αριστοφάνη) , έγχρωμη φωτογραφία Νίκου Μήλα και μουσική Σταύρου Ξαρχάκου. Μαζί με τη Τζένη και τον Κώστα Καζάκο οι Άννα Φόνσου , Διονύσης Παπαγιαννόπουλος , Άννα Μαντζουράνη , Βαγγέλης Καζάν , Κατιάνα Μπαλανίκα κ.α. Η ταινία κόβει 191.459 εισιτήρια και έρχεται 3η ανάμεσα στις 64 της χρονιάς.

 


1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg


5.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
14.jpg


17.jpg


19.jpg


24.jpg


24.jpg

14.jpg

17.jpg

19.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπερασματικά θα λέγαμε πως οι 5 πιο επιτυχημένες ταινίες της Τζένης Καρέζη , σε σχέση με τα εισιτήρια που έκοψαν στους κινηματογράφους Α' προβολής είναι οι παρακάτω.

1. Τζένη Τζένη........................................................587.323 εισιτήρια.


2. Μια Τρελή Τρελή Οικογένεια.................................521.134 εισιτήρια.



3. Τα Κόκκινα Φανάρια.............................................473.686 εισιτήρια.



4. Μια Γυναίκα Στην Αντίσταση.................................460.036 εισιτήρια.



5. Κοντσέρτο Για Πολυβόλα......................................427.698 εισιτήρια.



 
ξερουμε το θεμα της ταινιας ΄΄ταξιδι με τον ερωτα''; φαινεται ενδιαφερουσα!
 
αριαδνη είπε:
ξερουμε το θεμα της ταινιας ΄΄ταξιδι με τον ερωτα''; φαινεται ενδιαφερουσα!
Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού για την Αίγινα, ο Λάμπρος ο οποίος γυρίζει στη γυναίκα του μετά από δεκαπέντε χρόνια χωρισμού, γνωρίζει τη Γιάννα που επισκέπτεται τη μητέρα της Έλενα, και τον Ιάσωνα (Κώστας Κακκαβάς) ο οποίος επισκέπτεται αντίστοιχα τον πατέρα του Δημήτρη. Η Έλενα και ο Δημήτρης είναι ζευγάρι, αλλά το κρατούν κρυφό από τα παιδιά τους. Μπέρδεμα ε???? :p
 
Αντωνη σ ευχαριστουμε πολυ για ολα αυτα που μας προσφερεις!!!!!!!στο ποστ 33 ειναι καποιες ελαχιστες πληροφοριες που βρηκα σχετικα με την ταινια "μια σφαιρα στην καρδια" ,ευτυχως ομως εσυ βρηκες περισσοτερες πληροφοριες http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19364-%CE%DD%F1%E1%F4%E5-%FC%F4%E9..../page4&highlight=%EE%E5%F1%E1%F4%E5+%EF%F4%E9
 
tonytony είπε:
Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού για την Αίγινα, ο Λάμπρος ο οποίος γυρίζει στη γυναίκα του μετά από δεκαπέντε χρόνια χωρισμού, γνωρίζει τη Γιάννα που επισκέπτεται τη μητέρα της Έλενα, και τον Ιάσωνα (Κώστας Κακκαβάς) ο οποίος επισκέπτεται αντίστοιχα τον πατέρα του Δημήτρη. Η Έλενα και ο Δημήτρης είναι ζευγάρι, αλλά το κρατούν κρυφό από τα παιδιά τους. Μπέρδεμα ε???? :p
εεε, μου θυμιζει τις διακοπές στην Αιγινα!!!

και η λίμνη των στεναγμων, απανιοτατη!
 
Η Τζένη Καρέζη με την τόση αγάπη και λατρεία που βλέπω σήμερα να έχει μου κάνει εντύπωση που έκανε λιγότερα εισιτήρια από τη Ζωή Λάσκαρη στις ταινιές και από την Αλίκη. Ίσως η τότε εποχή ήθελε την αισιοδοξία της Αλίκης και το τσαγανό της Ζωής περισσότερο.
 
[edit] Δεν υπάρχει το βίντεο [edit]

Τρέιλερ του STAR CHANNEL της ταινίας "Δεσποινίς Διευθυντής".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιλάμε για την απόλυτη κωμωδία για μένα! Ακόμα και με τα τρέηλερ, ψοφάω στα γέλια!

All time classic ατάκες, που τις χρησιμοποιώ ακόμα και σήμερα:

"Κύριε Σαμιωτάκηηηηηηηη, γυρίσατεεεεε???"

"Τα παιδιά είναι του σεμιναρίου"

"[όνομα] χρυσό μου, σε παρακαλώ!" (ειδικά όταν θέλω να κάνω πλάκα σε συναδέλφους που έχουν αυτό το bimbo - style.... Ναι, είμαι κακιά! :diablotin: )

H Καρέζη "λάμπει" σε όλη την ταινία & μαζί με τον Αλεξανδράκη, έχουν μέσα στην καρδιά μου το καλύτερο κωμικό δίδυμο!.... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[video=youtube_share;B4sBr6Iokcw]http://youtu.be/B4sBr6Iokcw

Τρέιλερ της ταινίας "Ένας Ιππότης Για Τη Βασούλα" από το STAR CHANNEL
 
Από τη φιλμογραφία της Τζένης Καρέζη , η μοναδική ταινία για την οποία δεν έχουμε άποψη και δε νομίζω κανείς από δω από το φόρουμ να έχει δει , είναι το "Μια σφαίρα στην καρδιά". Βρήκα λοιπόν μια κριτική της εποχής που παιζόταν η ταινία και σας την παραθέτω. Δεν γράφουν και τα καλύτερα λόγια...Παρόλα αυτά εύχομαι κάποτε να καταφέρουμε να τη δούμε και να αποκτήσει ο καθένας μας την προσωπική του άποψη...

 


13.jpg
13.jpg
 
Παρατηρω ότι στις πρωτες-πρωτες ταινιες, η Τζενη ηταν ένα αρκετα αδυνατο κοριτσι, μετα απεκτησε καμπύλες περισσοτερες :) πάντα όμως όμορφη
 
" ταινία χωρίς ιδιαίτερες αξιώσεις με εμπορικότητα, καλή για λαϊκό κοινό ". Πολύ υπεροπτικό το σχόλιο του κριτικού ...
 
Από τη φιλμογραφία της Τζένης Καρέζη , η μοναδική ταινία για την οποία δεν έχουμε άποψη και δε νομίζω κανείς από δω από το φόρουμ να έχει δει , είναι το "Μια σφαίρα στην καρδιά". Βρήκα λοιπόν μια κριτική της εποχής που παιζόταν η ταινία και σας την παραθέτω. Δεν γράφουν και τα καλύτερα λόγια...Παρόλα αυτά εύχομαι κάποτε να καταφέρουμε να τη δούμε και να αποκτήσει ο καθένας μας την προσωπική του άποψη...
Κυκλοφορεί πλέον σε γαλλικό DVD, χωρίς υπότιτλους δυστυχώς.
 
Κυκλοφορεί πλέον σε γαλλικό DVD, χωρίς υπότιτλους δυστυχώς.
Την είδα πέρσι το καλοκαίρι όταν προβλήθηκε στο Ριβιέρα στα Εξάρχεια. Αν και ο κριτικός της εποχής (post 74) μου φαίνεται πραγματικά υπεροπτικός και κάπως γενικόλογος, δυστυχώς θα έρθω να συμφωνήσω μαζί του. Σεναριακα μπάζει η ταινία από παντού. Για να είμαι ειλικρινής η Καρέζη μου άρεσε στην ταινία, αν και νομίζω πως απλά επαναλάμβανε στοιχεία των ρόλων της στη Λόλα και Τα κοκκινα φανάρια- στο λίγο πιο φαντεζί και artistic. Είχε πάντως λάμψη. Αυτή που πραγματικά έκανε ένα πέρασμα (που σεναριακα ούτε που δικαιολογούνταν) ήταν η Francoise Hardy! Κοινώς μου έδωσε την αίσθηση ότι έπαιξε στην ταινία επειδή απλά την ήθελαν ο παραγωγός και ο σκηνοθέτης
 
Πίσω
Μπλουζα