Φλας μπακ σε ελληνικές ταινίες

"Ένα γελαστό απόγευμα" : η περίφημη σκηνή "την Κυριακή ξοφλάς" (κοίτα πως τόφερε, μέρα εκλογών...) Και νομίζω ότι υπάρχει και άλλη σκηνή που δείχνει τον Κούρκουλο παιδί, σ' αυτή την ταινία, εκτός κι αν το μπερδεύω με κάποια άλλη.

"Μ' αγαπάς" του Πανουσόπουλου : Σχεδόν ολόκληρη η ταινία φλας-μπακ, με κωμματώδεις ερωτικές αναμνήσεις του Ανδρέα Μπάρκουλη. Τη συνταγή ακολούθησε και η νεώτερη ταινία "Πεθαίνοντας στην Αθήνα".


 
αγαπησα μια πολυθρονα σχεδον ολη η ταινεια ειναι ενα flash back αφου ο βουτσας διηγειται την ιστορια με τις πολυθρονες στο δικαστηριο .....
 
Η δίκη των δικαστών

 


Οι πολεμιστές της Ειρήνης
 
Πολυ αργα για δακρυα


Το κλωτσοσκουφι



Ο φιλος μου ο Λευτερακης



Ερωτικη συμφωνια



 
Η δίκη ενός αθώου. Ο Αλεξανδράκης θυμάται από την αρχή της ταινίας έως και τη δίκη του τι έχει κάνει για τον αδελφό του (Καρράς) για να τον προστατέψει και πώς βρέθηκε τελικά κατηγορούμενος για να τον καλύψει.
 
Αστέρω

Στο τέλος της ταινίας, η τρελή Αστέρω (Α.Βουγιουκλάκη) ακούγοντας το τραγούδι του Θύμιου (Δ.Παπαμιχαήλ) φέρνει στη μνήμη της flash back εικονες και στιγμές που ειχε ζήσει μαζί του στο παρελθόν, και επανέρχεται στα λογικά της.
 
''Ένα βότσαλο στη λίμνη'',''Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα'' και ''Όλοι οι άνδρες είναι ίδιοι''.
 
"Θυμίσου αγάπη μου"

​"Φτωχός αλλά τίμιος"
 
Ιλιγγος

Στεφανια

Ζηλεια

Δυο αγαπες δυο κοσμοι

Αθωα η ενοχη

Ο ανθρωπος του τραινου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ξέρω,αλλά είναι σχεδόν όλη η ταινία . Όπως είχες γράψει για το "μια ζωή την έχουμε",πως είναι κατά τα 3/4, το "αγάπη για αίμα" πρέπει να είναι κατά 95% φλας μπακ..Δεν ξέρω, εσύ βάζεις τους όρους.
Να προσθέσω και το "Ο Σπαγγοραμένος" (αν δεν το έχει γράψει κάποιος και μου διέφυγε)
 
Λάθος μου, κάπου είδα ότι έχει γραφτεί το "ένα βότσαλο στη λίμνη"..Οπότε δεν μετράει το "Σπαγγοραμένος"
 
Το ξέρω,αλλά είναι σχεδόν όλη η ταινία . Όπως είχες γράψει για το "μια ζωή την έχουμε",πως είναι κατά τα 3/4, το "αγάπη για αίμα" πρέπει να είναι κατά 95% φλας μπακ..Δεν ξέρω, εσύ βάζεις τους όρους.
Αμα εχει αναδρομη σε τοσο μεγαλο ποσοστο, τοτε τοσο το καλυτερο. Ειναι ακομα περισσοτερο μεσα στο θεμα!
 
Τότε θα γράψω και το "Το τυχερό πανταλόνι" ,με τον Βέγγο. Γιατί και αυτός σ'όλη την ταινία αφηγείται το τι έχει συμβεί και αναγκάστηκε να κλέψει το παντελόνι από το το σπίτι του Νικολάιδη(?).
Και μιας και ανέφερα τον Βέγγο, θα γράψω και το "Τρελός και πάσης Ελλάδος" (η ταινία που ήταν καφετζής και είχε όνειρο να γίνει δικαστής)
 
"Ο Μπλοφατζής" με τον Λ.Κωνστανταρα κι τον Γ.Βογλη εχει flash back καθε φορα που θυμούνται εκαστος τα χρόνια της κατοχής όταν πολεμούσαν μαζί στο Ελ-Αλαμέιν
 
"Ένα γελαστό απόγευμα" : η περίφημη σκηνή "την Κυριακή ξοφλάς" (κοίτα πως τόφερε, μέρα εκλογών...) Και νομίζω ότι υπάρχει και άλλη σκηνή που δείχνει τον Κούρκουλο παιδί, σ' αυτή την ταινία, εκτός κι αν το μπερδεύω με κάποια άλλη.

"Μ' αγαπάς" του Πανουσόπουλου : Σχεδόν ολόκληρη η ταινία φλας-μπακ, με κωμματώδεις ερωτικές αναμνήσεις του Ανδρέα Μπάρκουλη. Τη συνταγή ακολούθησε και η νεώτερη ταινία "Πεθαίνοντας στην Αθήνα".
Για το "Γελαστό απόγευμα", έχει αρκετά φλας μπακ..Σαν παιδί, έχει σκηνή που το μαλώνει ο πατέρας του, έχει σκηνή που του κάνουν μπούλινγκ στη τουαλέτα,έχει σκηνή που μαζεύουν τα παιδάκια έξω στο προαύλιο, υπάρχει η σκηνή που γνωρίστηκε η Λιβανού με τον Κούρκουλο, η σκηνή με τη διαδήλωση και τα δακρυγόνα,το ταξίδι μέλιτος στο αεροπλάνο, τη συζήτηση του γιατρού με τη Μπέτυ,όταν ζητούν από το κόμμα του φωτογραφία..Είναι γεμάτη με φλας μπακ..Ωραία ταινία,με υπέροχο soundtrack.
 
mini quiz : ποιά ταινία έχει flash back μέσα σε flash back ;

νύξη : η πρωταγωνίστρια είναι γυναίκα και στη διήγηση (flash back) που κάνει,

"βλέπει" εκ νέου τον εαυτό της να διηγείται (flash back εντός του πρώτου) μια προσωπική της ιστορία.

Στο ίδιο έργο εμφανιζόταν και ο Λ. Κωνσταντάρας....
Καμια ιδεα, παιδια, για το ποια ταινια εννοουσε ο V.I.Smirnov; Δυστυχως ποτε δεν μας εδωσε την απαντηση του κουιζ του.
 
Μήπως είναι το "Οι ουρανοί είναι δικοί μας";



"Μανούλα Θέλω να ζήσεις"
Ο Νίκος Τζόγιας αναπολεί το ερωτικό τετελεσμένο με τη Δάφνη Σκούρα. (Ωραίος ο Τζόγιας σε ρόλο εραστού btw, να τον βαθμολογήσουμε :) )

"Κάλλιο πέντε και στο χέρι"

Φωτόπουλος και Καίτη Λαμπροπούλου αναπολούν τη στιγμή που τους έκαναν τσακωτούς τ αδέρφια της Καίτης κι υποχρέωσαν τον Μίμη να απαντήσει στο αιώνιο δίλημμα "Γαμπρός ή Μακαρίτης"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δύσκολο quiz για μένα.."Έτρεξα" να δω τη φιλμογραφία του Λάμπρου..Υπάρχουν αρκετές που δεν έχω δει!!!
Αν και κόλλησε το μάτι μου σε μία, διάβασα και λίγο την υπόθεση..Ίσως να πρόκειται γι αυτήν..Αλλά και πάλι,αν δεν την δούμε..
Η ταινία είναι "Μαρίνα" (1947) !!!
 
Πίσω
Μπλουζα