Φορητό NeoGeo!!!; [NeoGeo X]

Για να φορτιζεις το φορητο η για να το βαζεις και να παιζεις στην τηλεοραση ειναι η υποδοχη αυτη φιλε.
 
Άλλωστε το πιθανότερο είναι η νέα κονσόλα να είναι αρκετά μικρότερη από τα κτηνώδη carts του NeoGeo. ;)
 
Maddog είπε:
Άλλωστε το πιθανότερο είναι η νέα κονσόλα να είναι αρκετά μικρότερη από τα κτηνώδη carts του NeoGeo. ;)
... ένα κουτί απο neogeo cart, θα χωράει άνετα την κονσόλα με τα αξεσουάρ !
 
τραγική τιμή πάντως,ο μόνος λόγος που βρίσκω να είναι τόσο ακριβό είναι να έχει arcade-grade υλικά το χειριστήριο,αλλά και πάλι 200$ δύσκολα δίνονται...
 
Ναι, και εγώ πιστεύω ότι δεν θα "τραβήξει" με τέτοια τιμή. Μέχρι κατοστάρικο θα έπρεπε να το πάνε...
 
Θα κυκλοφορησει και σκετη η συσκευη στα 130$ ,σε αντιθεση με την 200$ version που θα εχει charging dock και joystick.
 
Aardvark είπε:
Θα κυκλοφορησει και σκετη η συσκευη στα 130$ ,σε αντιθεση με την 200$ version που θα εχει charging dock και joystick.
αναρωτιέμαι όμως πως και δεν έφτιαξαν και reproduction της κανονικής κονσόλας,από τη στιγμή που ανέπτυξαν ένα neo-geo on a chip ή έναν κατάλληλο εξομοιωτή του για το hardware που χρησιμοποίησαν δεν θα ήταν μια παράλογη κίνηση,και τα λεφτά στα οποία δίνεται το handheld (με ή χωρίς dock/joystick) θα άξιζε και θα είχε ίσως περισσότερη εμπορική επιτυχία (γιατί neo-geo κονσόλα θέλουν πολλοί,αν θέλεις να πας όμως σε μέγεθος handheld δεν βρίσκω το λόγο να μην εγκαταστήσεις απλά ένα εξομοιωτή στο smartphone σου...)
 
krem13 είπε:
αναρωτιέμαι όμως πως και δεν έφτιαξαν και reproduction της κανονικής κονσόλας,από τη στιγμή που ανέπτυξαν ένα neo-geo on a chip ή έναν κατάλληλο εξομοιωτή του για το hardware που χρησιμοποίησαν δεν θα ήταν μια παράλογη κίνηση,και τα λεφτά στα οποία δίνεται το handheld (με ή χωρίς dock/joystick) θα άξιζε και θα είχε ίσως περισσότερη εμπορική επιτυχία (γιατί neo-geo κονσόλα θέλουν πολλοί,αν θέλεις να πας όμως σε μέγεθος handheld δεν βρίσκω το λόγο να μην εγκαταστήσεις απλά ένα εξομοιωτή στο smartphone σου...)
Και εγώ το σκέφτηκα αυτό στο περίπου. Συγκεκριμένα σκέφτηκα πώς και δέν έβγαλαν κάποιο TV-console αντίστοιχο με εκείνα της Sega. Με δύο Repro Joysticks και με ενσωματωμένα μερικά απο τα καλύτερα παιχνίδια θα είχε κάποια επιτυχία. Μεγαλύτερη απο αυτή του χειρός πάντος, δέν είναι μόνο τα smartphones αλλα και το PSP, ή ακόμα και το Vita (μέσω του PSN), που έχουν πρόσβαση σε NeoGeo τίτλους. Anyway, υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα xbox με κανα πενηντάρικο. Εφόσον μιλάμε για emulation, λύσεις υπάρχουν παντού. Η SNK Playmore έχει μάθει τα κόλπα απο την Sega στο άρμεγμα ('ντάξει βγάζει και κανα KOF πού και πού).
 
Διαθέσιμο και το πρώτο βίντεο με το handheld σε δράση:

[video=youtube;xvfzBLjn-K4]

Πάντως αυτό το "κλικ" που ακούγεται είναι αρκετά υποσχόμενο για την ποιότητα του μοχλού...
 
Aπίστευτα νέα !!

Αρχικά θεωρούσα, όπως οι περισσότεροι, ότι θα είναι απλά ένα φορητό Neo-Geo. Aκολούθησε η απίστευτη είδηση πως το σύστημα θα έχει νέα παιχνίδια και τώρα βλέπω αυτό!?

images.jpg

Αυτή τη στιγμή το Neo-Geo μεταμορφώνεται στο μακροβιότερο σύστημα της αγοράς.

1990- 2004 , 2012-?

Και μιλάμε για επίσημη υποστήριξη όχι commercial homebrew σκηνή..

ΥΣ - Εάν ήταν συμβατό με το official hardware/software....θα μιλούσαμε για έπος :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΧΩ ΠΡΑΣΙΝΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΖΗΛΙΑ ΜΟΥ!!
 
Wally είπε:
ΕΧΩ ΠΡΑΣΙΝΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΖΗΛΙΑ ΜΟΥ!!
Eχω σταματησει να τον ζηλεύω τον τύπο γιατί αν δεις και τα άλλα του βίντεο πρέπει να έχει τίποτα εκατομμύρια παιχνίδια και μπαμπα πετρελαιοπαραγωγό, απλά κάθεσαι και παρακολουθείς. :p
 
Πολύ ωραίο μηχανηματάκι, όμως ρε παιδιά αυτό το "κλικ κλικ" είναι λίγο σπάσιμο νεύρων!
 
cloud είπε:
Πολύ ωραίο μηχανηματάκι, όμως ρε παιδιά αυτό το "κλικ κλικ" είναι λίγο σπάσιμο νεύρων!
Φιλαρακι μπορει να ειναι σπασιμο νευρων και συμφωνω και γω αλλα δηχνει οτι σαν joystic ειναι κορυφη γιατι μονο τα κορυφαια joystics οπως τα sanwa εχουν αυτο το κλικ κλικ.Οπως αξιζει με χιλια τα λεφτα του.
 
Με κλικ κλικ ή χωρις το μηχανακι ειναι τελειο!!
 
Χμμμ, χμμμμ...ξεκίνησαν τα "χειρουργεία" και το αποτέλεσμα ήταν ΠΟΛΥ άνω του αναμενόμενου! :cool: :cool: :cool:

dnMoD.jpg

Ναι, αυτό που βλέπετε είναι μια microSD πάνω στην πλακέτα του NeoGeo X. Ή σε απλά Ελληνικά, μία ανοιχτή πρόσκληση που λέει "hack me".

Ήδη εξελίσεται το σχετικό έπος που θυμίζει παλιές χρυσές NeoGeo emulation εποχές, αλλά δεν θα πω περισσότερα γιατί είμαστε ήδη στα όρια της νομιμότητας για το Retromaniax. :p
 
Πίσω
Μπλουζα