Φτιάξε τα δικά σου παιχνίδια!!! (ThingMaker)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.765
Ποσες φορες δεν σιχτιρισατε για καποιο σπασμενο εξαρτημα Η' καποιο εξαρτημα που ελειπε απο τα παιχνιδια σας?

Ποσες φορες δεν σκεφτηκατε "Θα το φτιαξω μονος μου" αλλα κολλαγατε στο πως...

Ποσες φορες δεν ψαξατε να βρειτε στο ebay καποιο εξαρτημα αλλα η τιμη ηταν απαγορευτικη....

Ποσες φορες δεν ειπατε "Μακαρι να υπηρχε κατι να μπορω να φτιαχνω παιχνιδια"....

Φανταστειτε λοιπον πως θα ηταν να μπορουσατε να φτιαξετε τα δικα σας παιχνιδια!!!

Να μπορουσατε να σχεδιασετε τα δικα σας στρατιωτακια οπως τα εχετε σκεφτει και σε οποια ποζα τα θελετε,

τις δικες σας φιγουρες δρασης οπως ακριβως τις εχετε φανταστει,

τα δικα σας εξαρτηματα που λειπουν Η' που ειναι σπασμενα σε καποια παιχνιδια σας.

Ολα αυτα παιρνουν τελος με το παρακατω!!! :D






Η εμπορική εφαρμογή των τεχνολογιών τρισδιάστατης εκτύπωσης δεν είναι πια όνειρο.

Μία γνωστή εταιρεία βάλθηκε να αποδείξει ότι το 3D printing μπορεί να γίνει «παιχνιδάκι», αν και λίγο τσουχτερό στην τιμή.

Η εν λόγω εταιρεία δεν είναι άλλη από τη Mattel, η οποία το ερχόμενο φθινόπωρο θα κυκλοφορήσει μία αναβαθμισμένη εκδοχή

ενός «κατασκευαστή παιχνιδιών» της δεκαετίας του '60.

Το προϊόν ονομάζεται ThingMaker (μπορεί να μεταφραστεί ως «κατασκευαστής πραγμάτων») και δεν είναι τίποτα άλλο

από ένα μίνι τρισδιάστατο εκτυπωτή.

Τα παιδιά μπορούν να σχεδιάσουν τα φιγουρίνια, τα κοσμήματα ή ό,τι άλλο επιθυμούν σε μία ειδική εφαρμογή

ονόματι ThingMaker Design και να τα τυπώνουν στη συνέχεια στον εκτυπωτή τους.

Το παιχνίδι θα κοστίζει περί τα 300 δολάρια.

Πηγη:in.gr

Μασινακι must have για τους απανταχου παιχνιδαδες!!! :)

Who needs ebay anymore... :p

Ναταλι....παρε κουμπαρα και αρχισε να μαζευεις!!! :D
 
Και εμείς που όταν είμασταν μικροί ονειρευόμασταν το πολύ έναν κύβο του ρούμπι.

Πάντως η 3D τεχνολογία είναι το next big thing και δε μιλάω για τα παιχνίδια. Φαντάζομαι ότι σε 20 χρόνια αντί να αγοράζεις κάτι θα νοικιάζεις το σχέδιο του και θα το τυπώνεις.
 
Shock είπε:
Φαντάζομαι ότι σε 20 χρόνια αντί να αγοράζεις κάτι θα νοικιάζεις το σχέδιο του και θα το τυπώνεις.
Η' θα το φτιαχνεις μονος σου - αν υποθεσουμε οτι μπορεις να "σπασεις" το προγραμμα του - και θα το κανεις εντελως ανεξοδα. :)
 
Α, ρε κατι Καστρα και Πολιορκητες που θα βγουν απο εκει
 
Η απόκτηση ενός 3D εκτυπωτή εδώ που τα λέμε είναι must. Το "περί τα 300 $" ακούγεται λογική τιμή αλλά πολύ φοβάμαι πως εδώ θα πάει 1 με 2 κατοστάρικα πάνω!

Για αρχή κατέβασα το πρόγραμμα στο κινητό, έτσι για να "παίξω" λιγάκι. Δεν είναι το σουπερ ουάου αλλά δεν είναι και κακό για free εφαρμογή.
 
Πολύ ευχάριστα τα νέα αυτά Σταύρο!!! Παρακολουθώ και εγώ εδώ και καιρό τις εξελίξεις στον τομέα αυτό και βλέπω ότι πέφτουν οι τιμές, ενώ γίνεται απλούστερη η χρήση, με χρήση νέων υλικών. Υπάρχουν και σε κιτ, αλλά θα πρέπει να έχει κανείς κάποιες γνώσεις για το στήσιμο.

Αυτό της Mattel θα είναι ότι πρέπει για μοντελιστικά δρώμενα, ελπίζω μόνο να μπορεί να εκτυπώσει και σχετικά μεγάλα αντικείμενα. Εκεί διαφορίζονται οι τιμές σήμερα, στον όγκο που μπορούν να εκτυπώσουν.

Θυμάμαι είδα ένα πρώιμο μοντέλο στην έκθεση πληροφορικής CEBIT το 2002. Ήταν εξαιρετικά ογκώδες και κόστιζε κάποιες χιλιάδες Ευρώ, ήταν για βιομηχανική χρήση, για πρωτότυπα σε μικρογραφία..... Το είχαν σε λειτουργία και έφτιαχνε ένα κινητήρα εσωτερικής καύσεως με κυλίνδρους κλπ., πολύ εντυπωσιακό. Τι μοντέλα/εξαρτήματα θα μπορούσε κανείς να κάνει, σκέφτηκα τότε, αλλά.... Νά όμως που έρχεται σιγά/σιγά το πλήρωμα του χρόνου......
 
Ναι καλά, κάτσε να έρθει εδώ στη χαβούζα που ζούμε να δεις πόσο θα κάνει, classic..
 
Θα συμφωνήσω με το telonio και την kambia. Όταν (και αν) έρθει Ελλάδα, θα είναι σίγουρα 1-2 κατοστάρικα πάνω.

Επίσης, σίγουρα θα υπάρχει "πρόβλημα" με τα αναλώσιμα. Επειδή σίγουρα θα έχει DRM, μόνο original αναλώσιμα θα δουλεύουν. Και αυτά φυσικά θα είναι πανάκριβα. Κάτι σαν τους πάμφθηνους εκτυπωτές inkjet, που αν τους αλλάξεις τα μελάνια είναι σαν να αγοράζεις ακόμα έναν. Οπότε μην ξαφναστείτε αν το refill κοστίζει κανένα 100ρικο ή και παραπάνω. Το οποίο θα είναι καμιά 100g... Και όταν μετά από 1-2 χρόνια η εταιρία βγάλει καινούριο μοντέλο, με διαφορετικά αναλώσιμα φυσικά, δεν θα υπάρχουν πια πουθενά τα προηγούμενα. Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά πολύ φοβάμαι πως κάπως έτσι θα είναι τα πράγματα.
 
H τιμουλα δεν ειναι καθολου ασχημη παντως...

Kambia είπε:
Η απόκτηση ενός 3D εκτυπωτή εδώ που τα λέμε είναι must. Το "περί τα 300 $" ακούγεται λογική τιμή αλλά πολύ φοβάμαι πως εδώ θα πάει 1 με 2 κατοστάρικα πάνω!Για αρχή κατέβασα το πρόγραμμα στο κινητό, έτσι για να "παίξω" λιγάκι. Δεν είναι το σουπερ ουάου αλλά δεν είναι και κακό για free εφαρμογή.
Who cares about Greek market...ετσι και αλλιως εδω και πολλα χρονια εχω σταματησει να αγοραζω απο Ελλαδα...
 
angel_grig είπε:
H τιμουλα δεν ειναι καθολου ασχημη παντως...
Μωρε η τιμη καλη ειναι,αν κανεις μια σχετικη οικονομια και την καβατζα σου το τσιμπας... :D

Αλλο ειναι που σκεφτομαι,επειδη εχουμε να κανουμε με 3D printing το οποιο - απ' οσο ξερω - ειναι λιγο απαιτητικο προγραμμα,

κατα ποσο θα ειναι εφικτο για τον μεσο υποψηφηφιο αγοραστη/καταναλωτη να το μαθει και να αρχισει να βγαζει τα δικα του κομματια?

Γιατι λογικα,θα πρεπει καποιος να μαθει το προγραμμα και να αποκτησει τις στοιχειωδεις γνωσεις πανω σε αυτο για να ξεκινησει

να χρησιμοποιει το μηχανηματακι.

Γιατι οι περισσοτεροι θα την πατησουν νομιζοντας οτι ειναι ευκολο. :precry:

Δεν νομιζω δηλαδη π.χ.: να του "λενε" φτιαξε μια φιγουρα και να την φτιαχνει μονο του!

Θα πρεπει να εχει προηγηθει μια προεργασια,ενας σχεδιασμος και πολλες δοκιμες πιο πριν,

για να φτασουν στο επιθυμητο αποτελεσμα,αλλιως θα παρουν αποτελεσμα....οτι να 'ναι!!! :sealed:

Και εκει ειναι που θα "κολλησουν" οι περισσοτεροι...στο να μαθουν το προγραμμα. :xm:

angel_grig είπε:
Who cares about Greek market...ετσι και αλλιως εδω και πολλα χρονια εχω σταματησει να αγοραζω απο Ελλαδα...
Καλα....αστο αυτο....ανοιγεις μεγαλη και πονεμενη κουβεντα!!! :mad:

Εργαστήρι παιχνιδιών ο 3D printer της Mattel,

με σχεδιαστή την Autodesk.


Η Mattel «παραδίδει τα κλειδιά του εργοστασίου παιχνιδιών» της στα παιδιά, αφού στην καθιερωμένη μεγάλη έκθεση παιχνιδιών της Νέας Υόρκης Toy Fair 2016 τους έδειξε πώς θα φτιάχνουν τα δικά τους παιχνίδια, αξιοποιώντας έναν σχετικά προσιτό εκτυπωτή τρισδιάστατων αντικειμένων 300 δολαρίων και το, δωρεάν διαθέσιμο, app που ανέπτυξε η καταξιωμένη στον τομέα του CAD, Autodesk, με πλήθος έτοιμων μοντέλων που μπορούν να διαφοροποιηθούν από τα παιδιά.

Ο ανανεωμένος 3D printer της Mattel ονομάζεται «κατασκευαστής πραγμάτων», ThingMaker και έρχεται από τα παλιά, όταν τη δεκαετία του 1960 η εταιρεία είχε αναπτύξει έναν άλλο τύπο κατασκευαστή παιχνιδιών.

My 1960's Mattel Thingmaker and Strange Change Toy




Ο Mattel ThingMaker 3D Printer θα διατεθεί από το Amazon.com


και οι προπαραγγελίες στις ΗΠΑ ξεκινούν άμεσα.


Το σενάριο που εκτιμά η κατασκευάστρια των Barbie ότι θα θελήσουν να υιοθετήσουν οι οικογένειες με παιδιά περιλαμβάνει την αγορά του ThingMaker 3D Printer και το κατέβασμα του ThingMaker Design app. Εκεί, θα μπορούν να επιλέξουν από μια σειρά πρότυπων τρισδιάστατων σχεδίων από φιγούρες (κούκλες, δεινόσαυρους και ρομπότ, κολιές και βραχιολάκια), να επιλέξουν το χρώμα για κάθε τμήμα τους και στη συνέχεια να επιλέξουν «Εκτύπωση» -μια διαδικασία η οποία διαρκεί πολύ, και συνήθως για τις φιγούρες ξεπερνάει τις 10 ώρες. Καθόλη τη διάρκεια της εκτύπωσης, ο ThingMaker 3D Printer παραμένει ερμητικά κλειστός (καθώς, η επιφάνεια εκτύπωσης ανεβάζει εξαιρετικά υψηλή θερμοκρασία). Μετά την εκτύπωση των μερών της φιγούρας, τα οποία μπορεί να έχουν διαφορετικό χρώμα και ως εκ τούτου χρειάζονται διαφορετικό αναλώσιμο- παιδιά και γονείς καλούνται να τα συναρμολογήσουν, από τις προβλεπόμενες τρύπες ή ενώσεις του τρισδιάτατου μοντέλου της φιγούρας που προϋπήρχε στη βιβλιοθήκη του app.

Το app της Autodesk συνεργάζεται και με άλλους εκτυπωτές 3D και είναι διαθέσιμο δωρεάν για iOS και Android.

Μελλοντικά, η Mattel δηλώνει ότι θα προσφέρει περισσότερα μοντέλα προς εκτύπωση, ακόμα και γνωστών παιχνιδιών (σκεφτείτε να διαθέσει τη Barbie).

1) Φαίνεται εντυπωσιακό, αλλά είναι επίσης γεγονός ότι η εκτύπωση 3D δεν είναι συνήθως τέλεια και η κατασκευή ενός ικανοποιητικού εκτυπωτή 3D σε σχετικά χαμηλά κόστος αποτελεί πρόκληση. Δείτε στο F.A.Q. του thingmaker.com τα πιο συνηθισμένα προβλήματα που είναι πιθανό να αντιμετωπίσετε, όπως να μην ταιριάζουν ακριβώς τα τμήματα ή να μην είναι καλές οι υποδοχές για τις ενώσεις κ.ά., που μπορεί να σας αναγκάσουν να επαναλάβετε την εκτύπωση, ξοδεύοντας αναλώσιμο και χρόνο.

2) Επιπλέον, συνυπολογίστε το κόστος των αναλωσίμων -του υλικού που δέχεται ο 3D printer που θα επιλέξετε -κάθε καρούλι κοστίζει γύρω στα 30-50 δολάρια, των χρωμάτων που θα χρειαστείτε, αλλά και το χρόνο που απαιτείται για κάθε εκτύπωση.

3) Τέλος, αναλογιστείτε γιατί πολλοί που αγόρασαν 3D printer, αγόρασαν επίσης 3D scanner, με κόστος μεγαλύτερο από 300 δολάρια. Είναι αναμενόμενο να θεωρήσετε λογικό να εκτυπώσετε εξαρτήματα που λείπουν ή έσπασαν από τα υπάρχοντα πολύτιμα παιχνίδια σας, μια ιδιαίτερη πρόκληση στην σχεδίαση 3D, που απαιτεί ακριβό λογισμικό (εάν δεν σας αρκεί το blender).

πηγη: in.gr
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το προγραμματάκι που το δούλεψα λίγο χθες δεν απαιτεί εξωφρενικές γνώσεις. Σου δίνει έτοιμα τα τμήματα της κούκλας, του ρομπότ κλπ και συ απλά συναρμολογείς και έπειτα το στέλνεις για εκτύπωση. Τώρα αν θες να κάνεις κάτι άλλο εκεί το πρόγραμμα (όπως το κατέβασα γιατί μπορεί να βγουν add on με πληρωμή) δε σου παρέχει πολλές δυνατότητες.

Πιστεύω πως αν το θες για να αντικαθιστάς κάτι που σου έσπασε δεν αξίζει η αγορά. Όπως πολύ σωστά λέει ο gapan για τα αναλώσιμα και το άρθρο που έβαλες Σταύρο για την ανάγκη ενός 3D scanner ε, καλύτερα να πας να αγοράσεις εκ νέου το παιχνίδι!
 
stayros είπε:
Μαλιστα... :xm:
Οποτε καλα την "ψιλιαστηκα" .... :D

Τουλάχιστον έχεις τη χαρά της δημιουργίας και μη σου πω με καλούπια σου βγαίνει και πιο φτηνό! (λέμε τώρα αν αποφασίσεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία)
 
Τι να τα κάνω εγώ αυτά ; Άκου εκεί παιχνίδια κτλ .. Πφφ . Βρε πιστόλια και χειρομβοβίδες θα μπορώ να κάνω ; για να πάω ληστέψω μία τράπεζα ;

Φυσικά δεν είμαι παρανοϊκός να πάω να κάνω τέτοιο πράγμα , αλλά είμαι σίγουρος πως γύρω-μου υπάρχουν άλλοι . Συννεπώς η αποροία-μου είναι τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ; Διότι αν σήμερα υπάρχει μία ελάχιστη ευκολία κάποιος να προμηθευτεί ένα πιστόλι και να σε απειλήσει στο δρόμο , τότε αύριο που που τα πιστόλια θα φτιάχνονται με ασύγκριτη ευκολία , πώς θα αποτρέψουμε τον κίνδυνο ; Ελπίζω κάτι να έχουν σκευτεί οι δημιουργοί-τους , διότι αν μου πέρασε εμένα από το μυαλό , που δεν έχω εγκληματικό μυαλό , φανταστείτε τι άλλο θα έχει φανταστεί κάποιος που "είναι μέσα στα πράγματα" ...

Εγώ πάντως λέω να περιμένω το μεγαλύτερο μοντέλο . Για να πάω να φτιάξω κάτι τέτοιο : !

http://static.comicvine.com/uploads/original/3/38826/1025312-0rambo2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα η τεχνολογία αυτή είναι σχετικά ακριβή και προπάντων πολύπλοκη (αν και ο συγκεκριμένος της Mattel είναι ένα σημαντικό βήμα ευρείας διάδοσης), ωστόσο σύντομα θα είναι κτήμα πολλών. Θυμάμαι τους dot printer ή τον Plotter που έπαιρνε μαρκαδοράκι και ζωγράφιζε(!!!) και τι απλούστευση έχουμε τώρα με λέιζερ έγχρωμους..... Επίσης αυτός ο ογκώδης 3D εκτυπωτής που είχα δει στη CEBIT το 2002 δεν έχει καμμία σχέση με τους σημερινούς.... Η τεχνολογία σε αυτά τα θέματα προχωρά με ρυθμούς εκθετικούς, οπότε.... υπομονή.

Και σήμερα πάντως αν κάποιος έχει -λόγω π.χ. επαγγέλματος- γνώσεις CAD μπορεί να κάνει θαύματα. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από ειδικά οχήματα του ΒΠΠ σε 1: 144 που έγιναν το 2007 (τότε τα αγόρασα για 20 $ το κομμάτι) με 3D εκτυπωτή. Η λεπτομέρεια είναι εκπληκτική, ακόμη και στις ερπύστριες, κάτι που δεν μπορεί να φτάσει ούτε το μοντέλο ρητίνης σε τέτοια μεγέθη. Τα πήρα από Hong-Kong, ωστόσο η 3D επεξεργασία έγινε στην Ολλανδία. Αυτά δεν τα κάλυπταν οι συνήθεις προμηθευτές (Takara, Hasegava κλπ.).

Με την ευκαιρία, μάζεψα πάρα πολλά γερμανικά οχήματα και αεροπλάνα του ΒΠΠ σε 1:144 υπαρκτά ή σε σχεδιασμό, για να κάνω δύο διοράματα. Ένα Luftwaffe 1944 και ένα Luftwaffe 1946 (ίδιο αεροδρόμιο). Βοήθησαν πολύ σε πληρότητα τα μοντέλα από 3D εκτυπωτή. Κάποια στιγμή θα τα αρχίσω..... Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες από ένα μικρό μέρος τους που έχω σε βιτρίνα.



20160217_111000.jpg

20160217_111009.jpg

20160217_111306.jpg

20160217_111024.jpg

20160217_110808.jpg

20160217_111340.jpg

20160217_111515.jpg

20160217_112029.jpg

20160217_112057.jpg

20160217_112045.jpg

20160217_112106.jpg

20160217_111000.jpg
 
Απιστευτες λεπτομερειες ακομα πιο απιστευτη η συλλογη!!! :eek:

Τα σεβη μου.... :worship:
 
iliekater είπε:
Τι να τα κάνω εγώ αυτά ; Άκου εκεί παιχνίδια κτλ .. Πφφ . Βρε πιστόλια και χειρομβοβίδες θα μπορώ να κάνω ; για να πάω ληστέψω μία τράπεζα ;SPOILER]Φυσικά δεν είμαι παρανοϊκός να πάω να κάνω τέτοιο πράγμα , αλλά είμαι σίγουρος πως γύρω-μου υπάρχουν άλλοι . Συννεπώς η αποροία-μου είναι τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ;

 


Διότι αν σήμερα υπάρχει μία ελάχιστη ευκολία κάποιος να προμηθευτεί ένα πιστόλι και να σε απειλήσει στο δρόμο , τότε αύριο που που τα πιστόλια θα φτιάχνονται με ασύγκριτη ευκολία , πώς θα αποτρέψουμε τον κίνδυνο ;


Με ενα τροπο ~αναλογο με την εκτυπωση χρηματος απο εκτυπωτες ισως ???
 
Τώρα είναι αλλιώς . Αλλά θυμάμαι το 1999 που ο θείος-μου μου αγόρασε τον πρώτο σαρωτή και εκτυπωτή , είχα κάνει ένα τρομερό αντίγραφο εκατοδολάρου ! Η γιαγιά-μου είχε πιστέψει πως ήταν αληθινό ! Το χειρότερο απ'όλα όμως ήταν η ευκολία με το οποίο το έκανα ! ...

Μακάρι να εφαρμόσουν κάτι αντίστοιχο και στην τρισδιάστατη εκτύπωση .

Χμμμ . Τώρα που το σκεύτομαι , πού να είναι άραγε εκείνος ο σαρωτής ; :p
 
Πίσω
Μπλουζα