Φτιάξε το δικό σου Game & watch!!

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
471
Tα Game & watch ,και γενικως τα handheld lcd games ,εκτος απο την φυσικη τους μορφη (που πλεον τα βρισκουμε μονο σε φουσκωμενες τιμες στον μπεϊ) ο μονος τροπος για να εχουμε την εμπειρια μαζι τους ηταν μονο μεσω καποιου emulator .Οχι ομως τωρα πια αφου ο τυπος εδω εφτιαξε ενα δικο του hardware emulator ,με υλικα που ευκολα μπορουμε να τα βρουμε!!

Ακολουθει eye candy:

Προβολή συνημμένου 134625

H πλακετα τυπου arduino

Προβολή συνημμένου 134626

lcd nokia 5110

Προβολή συνημμένου 134627

συναρμολογηση...

Προβολή συνημμένου 134628

Tελικο προϊον..


Με ενα 3d printed case θα γινει πολυ πιο ευκολο..και χωρις να χρειαζεται να χαλασεις ενα αλλο..παω στον μπεϊ να παραγγειλω τα υλικα!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γρηγορη θελουμε λεπομερειες. Κοστος, αν υπαρχουν rom dumps που να τρεχουν κτλ
 
Μας άνοιξες την όρεξη !!!!! More infos please !!!!!!!!!!

(Έχω και το tapuino σου ;)
 
Λοιπον εκανα μια ψακτικη...η πλακετιτσα με το pic 18f4550 εδω ειναι out of stock :( .Υπαρχει αυτο που ειναι μεγαλυτερο σε μεγεθος με τον ιδιο επεξεργαστη.Παρομοιο μεγεθος αυτο ,αυτο και αυτο που ομως εχουν τον 18f2550 που λογικα ειναι συμβατα.Η lcd κανει 2 ευρω στο ebay ενω η μπαταρια με τον φορτιστη εδω 5-6 ευρω.Ο τυπος εχει φτιαξει μονο το παιχνιδι που βλεπετε (rom dumps δεν υπαρχουν-απλα φτιαχνεις το παιχνιδι απο την αρχη)-στο τελος της σελιδας του ιnstructables εχει βαλει τον κωδικα..

@geoanas:Γιωργο συνεννοησου με τον Ακη για τον αν θα τα στειλεις σε εμενα ή σε αυτον και πως θα σε πληρωσουμε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φωτιές μας βάζεις Γρηγόρη... :D
 
Χε,χε...και εγω εχω "καει" Ναταλι.. :D
 
φυτιλιες φυτιλιες μας βαζεις Γρηγορη και ηθελα να βρω το octopus που ειχα πιτσιρικας και το εχασα.
 
Πίσω
Μπλουζα