Φυσιογνωμίες της Εκκλησίας

Joined
25 Φεβ 2022
Μηνύματα
9
Αντιδράσεις
22
Από τις πιο χαρακτηριστικές (ίσως και η σημαντικότερη), νομίζω, ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Χριστόδουλος (έχουν περάσει πολλά χρόνια, οπότε νομίζω μπορεί να μπει). Έφερε πολλούς νέους πιο κοντά στον Θεό (μιλούσε στις καρδιές τους), ενώ ήταν ενεργός και στα κοινωνικοπολιτικά δρώμενα της Ελλάδας. Πολλοί διαφωνούσαν, πολλοί συμφωνούσαν, αλλά κανένας δεν μπορούσε να τον αγνοήσει.


Χαρακτηριστική η φράση «Σας πάω».


Στο θέμα αυτό μπορείτε να γράψετε, φυσικά, και για προσωπικότητες τοπικής εμβέλειας (όμως, να είναι ρετρό), για περιστατικά αυτών, συνήθειες και γενικότερα ό,τι γνωρίζετε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος υπήρξε μαθητής στο ιδιωτικό σχολείο που πήγαινα.
Μάλιστα θυμάμαι που μια σχολική χρονιά είχε τελέσει τον αγιασμό στο σχολείο μας.
Χαρακτηριστική η εμφάνισή του το 2000 για το θέμα της αναγραφής του θρησκευματος στις αστυνομικές ταυτότητες των πολιτών.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απο την τηλεοραση θυμαμαι τον π. Τιμόθεο (βλεπω ειχα ανοιξει και θεμα για αυτον πριν χρονια) ο οποιος ειχε γραψει πολλα βιβλια για την Ελλαδα, και απο ο,τι εχω ακουσει οι μαθητες επαιρναν πολυ πραμα απο εκει για τις εκθεσεις και εργασιες
 
Πίσω
Μπλουζα