Φωτογραφίες από δισκέτες με λογισμικό που όλοι χρησιμοποιήσαμε στο παρελθόν

Υποστήριξη Ελληνικών για Windows 3-3a-3.1 όποιος θυμάται βγήκαν 2 version υποστήριξης ελληνικών εκείνη την εποχή,
μια εξ΄αυτών ήταν του Πουλιάδη
IMG_0429.jpgIMG_0464.jpg
IMG_0465.jpg
Και μία δίπλα με τους παππούδες
 
Ωραίο θρεντάκι. Να'χα μόνο καμια δισκέτα ορίτζιναλ για να φωτογραφίσω. Ολες είναι παρανόμιμες. (βασικά δεν έχω καμια πλέον για PC, έχω ξεχάσει πώς είναι.....μπαμπά τί είναι δισκέτα; )
 
Ας πάμε λίγα χρόνια πίσω..

Εργαλεία για σκληρούς δίσκους!

Ontrack Disk Manager, από την Quantum αυτή η δισκέτα. Maxtor οι άλλες 2. Σήμερα χρησιμοποιώ τον ίδιο Manager, σε πολλά μηχανήματα, αλλά στην oem έκδοση του προγράμματος για διάφορες μάρκες σκληρών δίσκων.
IMG_0274.jpgIMG_0282.jpgIMG_0275.jpg
Πολλές εταιρίες είχαν βγάλει τη δική τους εκδοχή του manager, το σπαστικό ήταν όταν άλλαζες εταιρία και κατά την εκτέλεση του προγράμματος σου έβγαζε ότι δεν βρήκε το δίσκο. Οπότε ή έπαιρνες το καθεαυτό για το δίσκο σου ή κάτι πιο universal.
σσ. η έκδοση 9,57 αποδείχτηκε ιδιαίτερα αξιόπιστη και σταθερή

Η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται, μετά το 94 η Microsoft έβαλε σκοπό να μπεί στο pcάκι του κάθε "απλού" χρήστη και νομίζω το κατάφερε.

Τα γνωστά Enchanced Tools, που μετά το Ms-Dos 5, τα ήθελα πάντα στον κατάλογο του Dos σε κάθε pc μου. (Ακόμα και επί εποχής Windows 95, τα εγκαθιστούσα στο φάκελο \Command)

IMG_0285.jpg

Θρυλική δισκέτα εγκατάστασης Windows 95, ετοιμάζοντας το σύστημα για υποστήριξη οδηγού Cd-Rom και την εγκατάσταση του λειτουργικού
IMG_0284.jpg
Office 95 - Plus 95
IMG_0288.jpgIMG_0287.jpgIMG_0286.jpg
Νομίζω ότι όποιος έχει εγκαταστήσει τα τότε πακέτα (λειτουργικό, σχεδιαστικό, γραφείου) και του έτυχε χαλασμένη δισκέτα προς το τέλος εγκατάστασης θυμάται το συναίσθημα!
Η δε Microsoft, προσέφερε τότε ορισμένα από τα πακέτα και σε cd-rom, αλλά με διαφορετική τιμή.
Μετά όλοι μάθαμε αφού πάθαμε και περάσαμε στο cd-rom.

Θυμάμαι ιδιαίτερα το Corel 5 ή 6 μου είχε σπάσει τα νεύρα με τις χαλασμένες δισκέτες, μία μου έστελναν άλλη χαλούσε. Στο τέλος το εγκατέστησα από φίλο που είχε κόπια και έβαλα τα δικά μου διαπιστευτήρια (sic)
 
Εγκατάσταση Cd-rom για ακόμη μία φορά, εποχή 6-8x πλέον, νέος οδηγός στο καμάρι.
IMG_0279.jpg
Εγκατάσταση κάρτας γραφικών
IMG_0281.jpgIMG_0280.jpg
Εκείνη την εποχή χρησιμοποιούσα και τα ΝΤ3,5 μετέπειτα 3,51, σταθερά αλλά η υποστήριξη περιφερειακών και υλικού σε πρώιμο στάδιο.
Άπειρες χαμένες ώρες για να δουλέψουν σωστά και σε υψηλές αναλύσεις κάρτες γραφικών και κάρτες δικτύου.

IMG_0277.jpg

Η συγκεκριμένη είναι ISA και έχει jumpers (non plug 'n play) για τις διευθύνσεις, η δε χρήση της σε Windows 3.1 ή 95 θέλει πτυχίο μάγου (expert level) Θυμάστε το Discworld ?

Κλασικές κάρτες γραφικών της εποχής, μεγάλο πλεονέκτημα η συμβατότητα των συγκεκριμένων, εγκατεστημένες σε πλήθος η/υ της εποχής, βέβαια οι συγκεκριμένες σε Pci, έχοντας αποβάλει τυχόν προβλήματα ανωριμότητας του παρελθόντος (Isa/VL Bus).

IMG_0278.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίο θρεντάκι. Να'χα μόνο καμια δισκέτα ορίτζιναλ για να φωτογραφίσω. Ολες είναι παρανόμιμες. (βασικά δεν έχω καμια πλέον για PC, έχω ξεχάσει πώς είναι.....μπαμπά τί είναι δισκέτα; )

Οι σωστές βάσεις πρέπει να μπαίνουν από την παιδική ηλικία...

Εδώ βλέπουμε εγκατάσταση των Windows NT 3.5, από 20 δισκέτες.
Οι δισκέτες πλέον δεν υπάρχουν αλλά η γνώση και το μικρόβιο έχει φυτευτεί.. επιτυχώς. (Mission Accomplished)

Σήμερα τα βλέπει και χαμογελάει.

Nt install CHR.jpg

Τα σημερινά παιδιά, αυτής της ηλικίας, δεν έχουν ιδέα τι είναι αυτό το πλαστικό τετραγωνάκι..
 
Καλησπερα σας παιδια.
Ολο και κατι βρηκα και εχω και εγω:

Microsoft Excel για windows Ελληνικη Εκδοση:
Microsoft Word για windows ελληνικη εκδοση:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι σωστές βάσεις πρέπει να μπαίνουν από την παιδική ηλικία...

Εδώ βλέπουμε εγκατάσταση των Windows NT 3.5, από 20 δισκέτες.
Οι δισκέτες πλέον δεν υπάρχουν αλλά η γνώση και το μικρόβιο έχει φυτευτεί.. επιτυχώς. (Mission Accomplished)

Σήμερα τα βλέπει και χαμογελάει.

Προβολή συνημμένου 225981

Τα σημερινά παιδιά, αυτής της ηλικίας, δεν έχουν ιδέα τι είναι αυτό το πλαστικό τετραγωνάκι..
Ωραίο κουτάκια για PC ειδικά το πρώτο... Το έχω και εγώ και φιλοξενεί έναν Am486Dx4 στα 120 MHz, 32 ΜΒ Ram, ESS1868F, S3 Virge Dx 4 MB VRAM.

Δεν μας στέλνεις τα images από τα Ελληνικά για Windows 3.x του Πουλιάδη; Είναι η τελευταία έκδοση.
Ήταν δύο οι εφαρμογές για ελληνικά. Μία του Πουλιάδη και η άλλη της Computer Logic την οποία δεν μπορώ να την βρω χωρίς να ζητάει κατά την εγκατάσταση σειριακό αριθμό. Το 1993 - 1995 είχαμε την έκδοση της Computer Logic, μετά που χάλασε ο σκληρός μας έβαλαν του Πουλιάδη.

Επίσης ψάχνω και το ελληνικό Excel 5.0a. Δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

Πάντως έχω πάρει πολλές δισκέτες καινούριες και τις χρησιμοποιώ στα vintage μηχανήματα, ακόμα και των 5,25...
 
Ωραίο κουτάκια για PC ειδικά το πρώτο... Το έχω και εγώ και φιλοξενεί έναν Am486Dx4 στα 120 MHz, 32 ΜΒ Ram, ESS1868F, S3 Virge Dx 4 MB VRAM.

Δεν μας στέλνεις τα images από τα Ελληνικά για Windows 3.x του Πουλιάδη; Είναι η τελευταία έκδοση.
Ήταν δύο οι εφαρμογές για ελληνικά. Μία του Πουλιάδη και η άλλη της Computer Logic την οποία δεν μπορώ να την βρω χωρίς να ζητάει κατά την εγκατάσταση σειριακό αριθμό. Το 1993 - 1995 είχαμε την έκδοση της Computer Logic, μετά που χάλασε ο σκληρός μας έβαλαν του Πουλιάδη.

Επίσης ψάχνω και το ελληνικό Excel 5.0a. Δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

Πάντως έχω πάρει πολλές δισκέτες καινούριες και τις χρησιμοποιώ στα vintage μηχανήματα, ακόμα και των 5,25...
Καλησπερα εδω ειναι οσα ζητας με λιγη αναζητηση τα βρισκεις:
Δεν ξερω καν αν αυτες οι δισκεττες του πουλιαδη ειναι η τελευταια εκδοση τους ή η πρωτελευταια τους.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Ας πάμε λίγα χρόνια πίσω..

Εργαλεία για σκληρούς δίσκους!

Ontrack Disk Manager, από την Quantum αυτή η δισκέτα. Maxtor οι άλλες 2. Σήμερα χρησιμοποιώ τον ίδιο Manager, σε πολλά μηχανήματα, αλλά στην oem έκδοση του προγράμματος για διάφορες μάρκες σκληρών δίσκων.
Προβολή συνημμένου 225958Προβολή συνημμένου 225959Προβολή συνημμένου 225961
Πολλές εταιρίες είχαν βγάλει τη δική τους εκδοχή του manager, το σπαστικό ήταν όταν άλλαζες εταιρία και κατά την εκτέλεση του προγράμματος σου έβγαζε ότι δεν βρήκε το δίσκο. Οπότε ή έπαιρνες το καθεαυτό για το δίσκο σου ή κάτι πιο universal.
σσ. η έκδοση 9,57 αποδείχτηκε ιδιαίτερα αξιόπιστη και σταθερή

Η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται, μετά το 94 η Microsoft έβαλε σκοπό να μπεί στο pcάκι του κάθε "απλού" χρήστη και νομίζω το κατάφερε.

Τα γνωστά Enchanced Tools, που μετά το Ms-Dos 5, τα ήθελα πάντα στον κατάλογο του Dos σε κάθε pc μου. (Ακόμα και επί εποχής Windows 95, τα εγκαθιστούσα στο φάκελο \Command)

Προβολή συνημμένου 225965

Θρυλική δισκέτα εγκατάστασης Windows 95, ετοιμάζοντας το σύστημα για υποστήριξη οδηγού Cd-Rom και την εγκατάσταση του λειτουργικού
Προβολή συνημμένου 225966
Office 95 - Plus 95
Προβολή συνημμένου 225962Προβολή συνημμένου 225963Προβολή συνημμένου 225964
Νομίζω ότι όποιος έχει εγκαταστήσει τα τότε πακέτα (λειτουργικό, σχεδιαστικό, γραφείου) και του έτυχε χαλασμένη δισκέτα προς το τέλος εγκατάστασης θυμάται το συναίσθημα!
Η δε Microsoft, προσέφερε τότε ορισμένα από τα πακέτα και σε cd-rom, αλλά με διαφορετική τιμή.
Μετά όλοι μάθαμε αφού πάθαμε και περάσαμε στο cd-rom.

Θυμάμαι ιδιαίτερα το Corel 5 ή 6 μου είχε σπάσει τα νεύρα με τις χαλασμένες δισκέτες, μία μου έστελναν άλλη χαλούσε. Στο τέλος το εγκατέστησα από φίλο που είχε κόπια και έβαλα τα δικά μου διαπιστευτήρια (sic)
Δουλευουν ακομη ; Ειναι ευκολο να τις ανεβασεις καπου για να υπαρχουνε απλα ;
 
Πίσω
Μπλουζα