Φωτογραφίες ελληνικής Χωροφυλακής 70ς-80ς

Στη Θεσ/νίκη δεν ήταν Αστυνομία Πόλεων? Γιατί βλέπουμε τροχονόμο χωροφύλακα?
 
Στη Θεσ/νίκη δεν ήταν Αστυνομία Πόλεων? Γιατί βλέπουμε τροχονόμο χωροφύλακα?

Όχι, στην Θεσσαλονίκη ήταν Χωροφυλακή. Τιμητικά για τα τμήματα που φύλαξαν την πόλη, όταν απελευθερώθηκε το 1912.
 
1983. Άνδρες της χωροφυλακής στον αγώνα μπαράζ, μεταξύ των ομάδων του Μακεδονικού και του Πανιώνιου, ο οποίος σημαδεύτηκε από σοβαρά επεισόδια, μεταξύ τον οπαδών.

104753294_2295060050789852_8777991186778340374_o.jpg
 
1962
1617014784012.png

Μάλλον 1980
1617014815182.png

Ερώτηση: Μήπως θυμάται κάποιος να μας πει σε ποιες περιοχές ήταν η Χωροφυλακή και σε ποιες η Αστυνομία Πόλεων; Στη Λάρισα (νομίζω) ήταν η Αστυνομία Πόλεων ενώ στον Τύρναβο η Χωροφυλακή.
 
Χωρίς να είμαι σίγουρος , νομίζω ότι αστυνομία πόλεων υπήρχε μόνο σε Αθήνα-Πειραιά, Πάτρα και Κέρκυρα. Η υπόλοιπη Ελλάδα ήταν ευθύνη της χωροφυλακής.
 
Χωρίς να είμαι σίγουρος , νομίζω ότι αστυνομία πόλεων υπήρχε μόνο σε Αθήνα-Πειραιά, Πάτρα και Κέρκυρα. Η υπόλοιπη Ελλάδα ήταν ευθύνη της χωροφυλακής.
Και εγώ κάπως έτσι πιστεύω, φίλε RIO. Ωστόσο, νομίζω πως η Αστυνομία Πόλεων ήταν στις περισσότερες μεγάλες πόλεις, και σ' αυτές που αναφέρεις, αλλά και στην Λάρισα, στα Γιάννενα (είχα δει φωτογραφία ενός οχήματος στα Γιάννενα, αν και δεν είμαι πλήρως σίγουρος), και νομίζω και στο Ηράκλειο και στα Χανιά. Άντε να βρεις πού ήταν το κάθε Σώμα...
 
Ρώτησα τη Wikipedia και μου είπε:

"Η πρώτη πόλη που απέκτησε Αστυνομία Πόλεων ήταν η Κέρκυρα το 1921 (στην Κέρκυρα ήταν εγκατεστημένες για πολλά χρόνια και οι Σχολές της Αστυνομίας Πόλεων). Ακολούθως, η Πάτρα (1922), ο Πειραιάς (1923) και η Αθήνα (1925)[1]. Στη Θεσσαλονίκη, τελικά, δεν εγκαταστάθηκε η Αστυνομία και, λόγω της εγγύτητάς της στα σύνορα, (αλλά και της έντονης αντίδρασης της υπερσυντηρητικής τότε Χωροφυλακής Θεσσαλονίκης) αποφασίστηκε να παραμείνει η Χωροφυλακή με τη στρατιωτική οργάνωση.

Η Αστυνομία Πόλεων ήταν ένα σώμα 10-12 χιλιάδων ατόμων, σαφώς μικρότερο της Χωροφυλακής, με αποστολή την αστυνόμευση των πόλεων της Αθήνας, του Πειραιά, της Πάτρας και της Κέρκυρας. Τα προάστια της Αθήνας, του Πειραιά, της Πάτρας, το νησί της Κέρκυρας εκτός από την πόλη, η πόλη της Θεσσαλονίκης και όλη η υπόλοιπη ελληνική επικράτεια τελούσαν υπό την ευθύνη της Ελληνικής Χωροφυλακής, καθώς επίσης τα Δικαστικά Μέγαρα, η Βουλή, τα Ανάκτορα και η ασφάλεια υψηλών προσώπων σε όλη την επικράτεια."

Νομίζω ότι με τόσες πληροφορίες που γράφει το λήμμα μάλλον είναι υπεύθυνο.
 
Πίσω
Μπλουζα