Φωτογραφίες της αστυνομίας Πόλεων

Ο ένας το λουρί του πηλικίου το φοράει στο πηγούνι, ο άλλος πάνω από το γείσο, ο τρίτος πάνω από το πηλίκιο. Τι πρωτοβουλίες είναι αυτές? Κι ο κάτω δεξιά τι κρατάει στο χέρι του?

Πολύ τζεμισμποντικό στυλ οι δύο πιστολοφόροι. αλλά ιδέα μου είναι ή το μανίκι του ενός είναι σκισμένο στον ώμο? Ο 007 ποτέ δεν θα εμφανιζόταν έτσι.
 
Δεκαετία του '70 στη Βασιλέως Κωνσταντίνου
Προβολή συνημμένου 225886
Αυτο ειναι "μαϊμου" περιπολικο απο την ταινια "οι διαρρηκτες" με τον αξεχαστο Μπελμοντο και τον Ο.Σαριφ...Τα πραγματικα περιπολικα εγραφαν "Αστυνομια Πολεων" στις πορτες.Επισης αμφιβαλλω,αν και δεν ειμαι σιγουρος,οτι η αστυνομια πολεων ειχε αυτο το Ford στον στολο της ποτε.
 
Πολύ τζεμισμποντικό στυλ οι δύο πιστολοφόροι. αλλά ιδέα μου είναι ή το μανίκι του ενός είναι σκισμένο στον ώμο? Ο 007 ποτέ δεν θα εμφανιζόταν έτσι.
Την έσκισε τη βάτα το όργανον.
Δεν μπορεί να είναι αληθινοί αστυνομικοί αυτοί, το σακάκι φανερώνει ότι λάθος νούμερο δόθηκε από το βεστιάριο με αποτέλεσμα να σκιστεί.
 
Αυτο ειναι "μαϊμου" περιπολικο απο την ταινια "οι διαρρηκτες" με τον αξεχαστο Μπελμοντο και τον Ο.Σαριφ...Τα πραγματικα περιπολικα εγραφαν "Αστυνομια Πολεων" στις πορτες.Επισης αμφιβαλλω,αν και δεν ειμαι σιγουρος,οτι η αστυνομια πολεων ειχε αυτο το Ford στον στολο της ποτε.
Κοίτα 2 post πάνω απ' το δικό σου, για το αν έγραφαν ή όχι "POLICE" τα περιπολικά :)
 
Κοίτα 2 post πάνω απ' το δικό σου, για το αν έγραφαν ή όχι "POLICE" τα περιπολικά :)
Δεν ειπα οτι δεν εγραφαν "police".Ειπα οτι εγραφαν σιγουρα "AΣΤΥΝΟΜΙΑ ΠΟΛΕΩΝ",για την ακριβεια και police και αστυνομια πολεων,οπως αυτα που εχεις στο post #22.Δεν μπορει στην Ελλαδα να γραφουν μονο Police.Παντως σιγουρα η συγκεκριμενη σκηνη ειναι απο την ταινια "Le Casse-Οι διαρρηκτες".
 
Εντοπισμών συνέχεια
Η εργατική πολυκατοικία που φαίνεται στο βάθος βρίσκεται επί της οδού Ευφρονίου αρ. 88 στην Καισαριανή. Ο αστυνομικός με την εικονιζομένη βρίσκονται από την πλευρά της Κεντρικής Πύλης του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Επίσης χαρακτηριστικό είναι το δώμα της πολυκατοικίας που διακρίνεται πιο κάτω επί της γωνίας Ευφρονίου 80 και Φώκαιας 26.
1647852295588.png

1647852412666.png
 
Πω πω τώρα συνειδητοποίησα ότι από αυτό το κτήριο περνούσα σχεδόν κάθε μέρα για χρόνια (κάθε φορά που το λεωφορείο των Άνω Ιλισίων πήγαινε από Παν/λη). ΟΚ, έχουν περάσει πάνω από 40 χρόνια, αλλά έπρεπε να το θυμηθώ όταν είδα την αρχική φωτογραφία.

Αλλά όπως έχω ξαναγράψει, τόσα χρόνια κυκλοφορούσα στην Αθήνα χωρίς να τη βλέπω. Κοίταζα το πεζοδρόμιο, τα φανάρια, τα αυτοκίνητα, τους πεζούς, αλλά τα κτήρια ήταν σαν να μην υπήρχαν. Ελάχιστα μου είχαν εντυπωθεί, κι αυτά από την εποχή που πηγαίναμε Αθήνα για διακοπές κι εγώ, παιδάκι, κοίταζα γύρω μου με γουρλωμένα μάτια.

Χε χε τον Τσάτσο έπρεπε να τον βάλουν να στέκεται σε ιπτάμενο χαλί όταν χαιρετούσε ευσταλείς αξιωματικούς :)
 
Το ρούχο που φοράει η κυρία μοιάζει με ποδιά ή στολή.
 
Και προφανώς το τεραστιο τσεμπερι της κρύβει και το πρόσωπο.
 
Πίσω
Μπλουζα