''Φωτοκουίζ ''

27 Η "Σουζη" λεγεται Πασχαλιδου νομιζω

29 Αυλωνιτης Βασιλειαδου "Ο θησαυρος του μακαριτη"
 
26. Καρεζη, Αλεξανδρακης. Δις διευθυντης.

27. Ρενα Βλαχοπουλου, Ρενα Πασχαλιδου. Η Παριζιανα.

28. Μαρω Κοντου, Ντινος Ηλιοπουλος. Ο φιλος μου ο Λευτερακης.

29. Ζαφειριου, Μακρης. Η θεια απ' το Σικαγο.

30. Χρονοπουλου, Παπαμιχαηλ. Το τεμπελοσκυλο.
 
Μπράβο σε όλους αλλα νομίζω φαίνεται απο μακριά σε ποιά ανίκει η νίκη!!!

26.bscap0029.jpg

30.bscap0030.jpg

bscap0026.jpg

bscap0027.jpg

bscap0028.jpg
 
Βρε, δόξα τω Θεώ που πρόλαβα κι απάντησα, δε λες! :)

Ποια νίκη!... Εγώ πάλευα να προλάβω να πατήσω το κουμπάκι της "υποβολής"! :D

Πώς αλλιώς να προλάβω τις ταχύτατες Bambinella & Katerinak!
 
Παντως εγω λεω να το αφησω για λιγο το κουιζ της flash για να μη γινω κουραστικη κι αρχισουν να με σιχαινονται εδω μεσα. :flower:

Υπαρχουν αρκετα τσακαλια εδω που απλως δεν προλαβαινουν να απαντησουν η δε βλεπουν το κουιζ εγκαιρως, γι' αυτο κανω στην ακρη.
 
bambinella 100 είπε:
Παντως εγω λεω να το αφησω για λιγο το κουιζ της flash για να μη γινω κουραστικη κι αρχισουν να με σιχαινονται εδω μεσα. :flower: Υπαρχουν αρκετα τσακαλια εδω που απλως δεν προλαβαινουν να απαντησουν η δε βλεπουν το κουιζ εγκαιρως, γι' αυτο κανω στην ακρη.
Τα quiz είναι σαν τα τηλεπαιχνίδια! ;)

Δεν είναι μόνο ο καλύτερος, είναι και ο γρηγορότερος! Και αφού γνωρίζεις τις απαντήσεις, γιατί να μείνεις απ΄έξω?

Το παιχνίδι είναι για όλους - δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που δεν το βλέπει σαν παιχνίδι! :D

(Και τώρα πάω να πανηγυρίσω που βρήκα 2 ολόκληρες ταινίες και την Πασχαλίδου μισή! :award: )
 
redevil μου θύμισες εμένα με τα κουίζ της μπαμπινέλα.... που όταν πρόλαβα ένα νόμιζα ότι πέτυχα το λαχείο!!

Αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου, αφου τα βλέπεις μπαμπινέλα φυσικά και θα δώσεις τις απαντήσεις σου..

Άλλωστε όλο αυτο γίνεται για διασκέδαση!!
 
Δανείζομαι το εν λόγω θέμα, για να βάλω αυτό: http://www.e-radio.gr/blog/post.asp?uid=44914&utm_source=home&utm_medium=click&utm_campaign=edaily_ref

Το έκανα πριν από λίγο και βγήκα "το χαμένο παιδί του Φίνου"! :D

Screen Shot 2015-11-04 at 8.06.01 PM.jpg

Ευχαριστώ τα υπέροχα quiz του Tonytony (που μου έχουν λείψει απίστευτα!!!), της Flashbak και όλων των παιδιών του Ελληνικού κινηματογράφου που με κάνατε εξπέρ! :flower:
 
D@redevil είπε:
Δανείζομαι το εν λόγω θέμα, για να βάλω αυτό: http://www.e-radio.gr/blog/post.asp?uid=44914&utm_source=home&utm_medium=click&utm_campaign=edaily_ref
Το έκανα πριν από λίγο και βγήκα "το χαμένο παιδί του Φίνου"! :D

Προβολή συνημμένου 145128

Ευχαριστώ τα υπέροχα quiz του Tonytony (που μου έχουν λείψει απίστευτα!!!), της Flashbak και όλων των παιδιών του Ελληνικού κινηματογράφου που με κάνατε εξπέρ! :flower:
:flower: Να σαι καλά Μαριάννα μου και μένα μου χουνε λείψει...αν μου έρθει καμιά "έμπνευση" θα επανέλθω!
 
Είμαι η ντροπή του ρετρομάνιαξ. Κανονικά πρέπει να διαγραφώ με συνοπτικές διαδικασίες


Παραλίγο εξπέρ! Λίγη προσοχή ακόμα και θα αριστεύσεις - 11

 

 


Στα 4 που είχα λάθος κυμαινόμουνα ανάμεσα σε 2 από τις απαντήσεις. Αν τα απαντούσα στην τύχη, στατιστικά θα έπρεπε περίπου τα 2 να τα πετύχω? Αμ δε... και στα 4 που είχα αμφιβολίες διάλεξα λάθος.
 
D@redevil είπε:
Το έκανα πριν από λίγο και βγήκα "το χαμένο παιδί του Φίνου"! :D

Προβολή συνημμένου 145128
Κι εμενα το ιδιο μου εβγαλε...

Για να λεμε και του στραβου το δικιο ηταν ευκολες οι φωτογραφιες (μονο η 3η φωτο θα μπορουσε να μπερδεψει καποιον και να απαντησει το "Μια κυρια στα μπουζουκια")
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κόρκος & Μπίρλας είπε:
Κι εμενα το ιδιο μου εβγαλε...Για να λεμε και του στραβου το δικιο ηταν ευκολες οι φωτογραφιες (μονο η 3η φωτο θα μπορουσε να μπερδεψει καποιον και να απαντησει το "Μια κυρια στα μπουζουκια")
Συμφωνώ ήταν πολύ εύκολο για τους λάτρεις του ελληνκού κινηματογράφου κι εγώ μόνο στο 3 είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα αλλά με βοήθησε η παρουσία του Κομνηνού στην φωτογραφία.

@ Κόρκος & Μπίρλας τα θερμά μου συγχαρητήρια για το nickname σου.. Υποκλίνομαι για την επιλογή..

Κάθε φορά που το βλέπω σκάω στα γέλια μόνος μου :D
 
Mini quiz: Ποια ηθοποιός είναι και ποιος ο τίτλος της ταινίας;

who is she.JPG
 
Ειναι η Μαιρη Χρονοπουλου την ωρα που ο Γιωργος Οικονομιδης τραγουδα το "Εγω αγαπω τη Λιανα" στην ταινια "Χαρουμενο ξεκινημα".

Στο ιδιο τραγουδι βλεπουμε και την πρωτοεμφανιζομενη τοτε, Μαρω Κοντου.
 
Bambinella είσαι καταπληκτική!!!





Να και η Μάρω Κοντού στην πρώτη της εμφάνιση:


 


ΧΞ-MK.JPG




Trivia: Το τραγούδι, αναφέρεται στη Λιάνα της ταινίας (την πανέμορφη Κάτια Λίντα), αλλά είχε γραφτεί από τον Οικονομίδη για τη γυναίκα του Λιάνα Βιτσώρη, κόρη της Νίτσας Τσαγανέα, πεθεράς του εντός και εκτός ταινίας!

Και τώρα ένα ιδιαίτερο quiz, γιατί... δεν ξέρω την απάντηση!

Η πιο κάτω ηθοποιός (?) εμφανίζεται ελάχιστα στην ίδια ταινία, στο γλέντι των δύο ρυζέμπορων. Μήπως κάποια/κάποιος την αναγνωρίζει;

 


x2.JPG




x1.JPG
 
Ηταν παρα πολυ ωραιο το κουιζ σου, Νιοβη!

Οσον αφορα την καινουργια σου ερωτηση, εντυπωσιαζομαι γιατι νομιζα οτι κανεις δεν ειχε προσεξει ιδιαιτερα αυτη την εντυπωσιακα ομορφη κοπελα, αλλα ευτυχως επεσα εξω! Πολυ θα ηθελα να ηξερα το ονομα της, και παρ' ολο που το εχω αναζητησει εδω και καιρο, δεν καταφερα να βρω τιποτα σχετικο για την ηθοποιο.

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι τη βλεπουμε και σε αλλη ταινια: Εμφανιζεται στο Ουτε γατα ουτε ζημια, στην αρχη του εργου (εκτο με εβδομο λεπτο) και υποδυεται μια υπαλληλο του συνοικιακου ζαχαροπλαστειου Select απο οπου ο Λαμπρος Κωνστανταρας κανει τα ερωτικα τηλεφωνηματα του προς την Ιλια Λιβυκου.

Μαλιστα, η κοπελα δειχνει να στηνει αυτι κανονικοτατα σε οσα λεει ο Κωνστανταρας και καποια στιγμη σκαει στα γελια!
 
Ευχαριστώ bambinella. Ίσως κάποτε μας λυθεί η απορία! :)
 
Από ποιες ταινίες είναι τα παρακάτω στιγμιότυπα, τρεις είναι οι ταινίες:: για πειτε

IMG_20181028_110634.jpg
 
1) Το κοροϊδάκι της δεσποινίδος

2) Η άγνωστος

3) Μια ζωή την έχουμε
 
Πίσω
Μπλουζα