Φωτόδισκοι [Picture Disks]

DIMITRIS K.

Retro Member
Joined
28 Νοέ 2007
Μηνύματα
190
Αντιδράσεις
1
Αλήθεια τους θυμάται κανείς ή έκανε συλλογή?? Singleακια μουσικά σε βυνίλιο που όλος ο δίσκος ήταν μια φωτογραφία και απο τη μία και απο την άλλη, ??Μάλιστα θεωρούνταν και καρασυλλεκτικά. Έχω ένα των Iron Maiden και πολύ θα ήθελα να μάθω την αξία του!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά με το φωτόδισκοι που έγραψες τρόμαξα να καταλάβω οτι εννούσες τα picture discs.

Βέβαια αν το καλοσκεφτούμε η ερμηνεία σου ειναι σωστή.

Κάπου "βόσκουν" και καμπόσα δικά μου , θα ανεβάσω καμμιά φώτο.

Αλήθεια το δικό σου ποιο είναι συγκεκριμένα, μπάς και σου δώσω καμμία τιμή;

Πάντως να ξέρεις οτι ακόμα κυκλοφορούν και πράγματι υπάρχουν συλλέκτες που μαζεύουν μόνο picture discs.

Το ποιο σπάνιο ίσως απο όλα αυτά είναι το Erotica της Madonna καθώς αποσύρθηκε αμέσως και καταστράφηκε.

Λέγεται μάλιστα οτι υπάρχουν μόνο 138 κόπιες σε όλο το κόσμο και εκτιμάται γύρω στα 3000 Ευρώ !!!!!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Omega είπε:
Καλά με το φωτόδισκοι που έγραψες τρόμαξα να καταλάβω οτι εννούσες τα picture discs.Βέβαια αν το καλοσκεφτούμε η ερμηνεία σου ειναι σωστή.

Κάπου "βόσκουν" και καμπόσα δικά μου , θα ανεβάσω καμμιά φώτο.

Αλήθεια το δικό σου ποιο είναι συγκεκριμένα, μπάς και σου δώσω καμμία τιμή;

Πάντως να ξέρεις οτι ακόμα κυκλοφορούν και πράγματι υπάρχουν συλλέκτες που μαζεύουν μόνο picture discs.

Το ποιο σπάνιο ίσως απο όλα αυτά είναι το Erotica της Madonna καθώς αποσύρθηκε αμέσως και καταστράφηκε.

Λέγεται μάλιστα οτι υπάρχουν μόνο 138 κόπιες σε όλο το κόσμο και εκτιμάται γύρω στα 3000 Ευρώ !!!!!

fetch
Σωστα!!! Picture disks!!! Το πιστεύεις ότι δεν το θυμόμουν στην επίσημη ορολογία??? :D

Θα δώσω φώτο απο το δικό μου αύριο!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω και εγώ ενα picture-disk των Maiden.

Όντως ήταν πολύ ψαρωτικά κομμάτια για συλλογή δίσκων.

Επίσης να θυμήσω τα shaped-disks και τα έγχρωμα βινύλια

(π.χ. το Mad Butcher των DESTRUCTION κυκλοφορούσε σε κόκκινο βινύλιο).
 
exetlaios είπε:
Επίσης να θυμήσω τα shaped-disks
Μα φυσικά, πανέμορφα δισκάκια που έχουν μεγάλη φάση όταν γυρίζουν στο πλατώ, αν και ποιοτικά δεν ήταν τόσο καλά όσο τα κανονικά βυνίλια καθώς έιχαν ένα "φύσιμα".

Αγαπημένο shaped picture disc δικό μου πάντως είναι αυτό :

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτη φορά τα βλέπω. Ωραίο αυτό του Τοτο!
 
Πίσω
Μπλουζα