Φώτα παρακαλώ (1988)

Ψάχνω καιρό αυτή τη σειρά, όμως δεν την έχω βρεί πουθενά για να την κατεβάσω.. Μπουχου..! Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάπου?
 
Ioanna^ αν ζητάς πληροφορίες για το από πού θα την κατεβάσεις, λυπάμαι αλλά αυτό δε γίνεται στο retromaniax.
 
Αααα!!! Δεν το ήξερα.. Σορρυ!
 
Αστείο... Μετά από τόσα χρόνια! Λοιπόν, για να είμαι απολύτως ειλικρινής μαζί σας, με τριβελίζει το συγκεκριμένο topic, εδώ και ένα χρόνο. Έχει νόημα να μετέχω; Έχει νόημα να απαντήσω; Πώς θα ληφθεί;

Επειδή όμως η ζωή μας δίνει τα χαστουκάκια της, μας επαναφέρει στην πραγματικότητα και μας μαθαίνει κάποιες φορές να μη μεταθέτουμε "ευχαριστώ" και "παρεμβάσεις", αποφάσισα να μπω στη λογική να μιλήσω.

Ονομάζομαι Στράτος Ασημέλλης και είμαι ένα από τα "παιδιά" που έπαιξαν στη σειρά "Φώτα Παρακαλώ". Σκηνοθέτης μας ήταν ο Αντώνης Τέμπος. Προσωπικά με επέλεξαν να μετάσχω, όταν με είδαν σε μια παράσταση του "Μάγου με τα Χρώματα", στο θέατρο Ρεματιάς Χαλανδρίου. Πρωταγωνίστριες στη σειρά ήταν η Αννέτα Παπαθανασίου και η Χρύσα Σπηλιώτη, ενώ επίσης σημαντικούς ρόλους είχαν ο Γιάννης Μποσταντζόγλου και η Έλντα Πανοπούλου (πιθανολογώ ότι ήταν και οι πρώτες τηλεοπτικές τους εμφανίσεις). Το λεωφορείο - σπίτι του Πάλκο και του Σένικο, επομένως και τα γυρίσματα, έγιναν στο κτήμα Συγγρού, που βρίσκεται στο Μαρούσι. Η σειρά αποτελείται από 13 επεισόδια (τα έχω σε VHS, μακάρι κάποτε να βρω χρόνο να τα μεταγράψω σε DVD, όχι τίποτα άλλο, αλλά να τα δουν τα παιδιά μου). Ήταν μάλλον πάγια τακτική για την εποχή (νομίζω ήταν 1987), να γυρίζεται ολόκληρη η σειρά και μετά να βγαίνει στον αέρα. Έτσι και με αυτή τη σειρά. Γυρίστηκε ενώ ήμουν μαθητής Έκτης Δημοτικού και την... παρακολούθησα όταν ήμουν στην Α' Γυμνασίου.

Ως προς το ερώτημα τι ακολούθησε αυτής της σειράς; Αν και μετείχα σε πολλές ταινίες, θεατρικές παραστάσεις, ντοκιμαντέρ και έφτασα πριν 3 χρόνια να βοηθάω στο σενάριο του "ΚΡΑ" (καθημερινή σατυρική εκπομπή του ΣΚΑΙ - ψάξτε στο youtube), η απάντηση είναι ότι ΟΧΙ, δεν με έλκει το μέσο. Σε αντίθεση με την σύγχρονη πραγματικότητα, γνώρισα ανθρώπους με όραμα και ρομαντισμό για τη δουλειά τους. Αυτό με βοήθησε τόσο στην επιλογή σπουδών (είμαι Χημικός), όσο και στην επιλογή επαγγέλματος (είναι εξαιρετικά βοηθητικό για έναν εκπαιδευτικό να έχει... ένσημα στο θεατρικό σανίδι).

Μακάρι να βοήθησα τους φίλους που άνοιξαν τη συζήτηση. Μακάρι να τη συνεχίσουμε...

Καλώς σας βρήκα λοιπόν,

Στράτος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλως ηρθες Στρατο. Πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου.

Ελπιζω καποια στιγμη να βρεις χρονο και να ανεβασεις ενα μικρο κομματακι στο youtube να θυμηθουμε τα παλια... :)
 
μια κρυα νυχτα του χειμωνααα σε ενα υπογειο σκοτεινοοο
 
Λοιπόν, σήμερα παραμονή αναχώρησης για διακοπές, ασχολήθηκα μετά από 25 σχεδόν χρόνια, ξέθαψα τις VHS και μετέτρεψα τα πρώτα 4 επεισόδια σε format DVD.

Θα τα κάνω upload όταν με το καλό επιστρέψουμε με την οικογένεια στην Αθήνα. Αρκεί που οι δύο μεγάλοι γιοί μου γέλασαν με την ψυχή τους βλέποντας τον μπαμπά τους περίπου στην ηλικία που έχουν αυτοί σήμερα!

Επιπλέον, πιστεύω ότι μπορώ (από Σεπτέμβρη φυσικά), να σας φέρω σε επαφή με ένα πρόσωπο... έκπληξη (σας θυμίζουν τίποτα οι τίτλοι: Φρουτοπία, του Κουτιού τα Παραμύθια, Στούντιο Φούσκοι ;) . Έχουμε να ανοίξουμε χρονοντούλαπα εδώ...

Στράτος
 
Πολυ ευχαριστο αυτο!

Καλα να περασεις Στρατο!
 
το φωτα παρακαλω προβαλεται σε επαναληψη απο εχθες και καθε μερα στην ετ1 στις 10.30 το πρωι...τωρα το πηρα πρεφα
 
georgeikos είπε:
το φωτα παρακαλω προβαλεται σε επαναληψη απο εχθες και καθε μερα στην ετ1 στις 10.30 το πρωι...τωρα το πηρα πρεφα
αφου το ξαναπροβαλλουν στην ΕΤ1 δε γινεται καποιος να το ανεβασει στο youtube για να το δουμε και οσοι μενουμε εκτος Ελλαδος;καποιο επεισοδιο ή εστω ενα αποσπασμα;
 
Φώτα Παρακαλώ

Καλημέρα,

άντε αν και άργησα, σας προσφέρω ένα πρώτο, μικρό δωράκι για αρχή!

 
Tί είπες τώρα...φίλε 1000 ευχαριστούμε και λίγα είναι. Θεούλης απλά.
 
action218 είπε:
Καλημέρα,
άντε αν και άργησα, σας προσφέρω ένα πρώτο, μικρό δωράκι για αρχή!

σ ευχαριστουμε πολυυυυυυυυυυυυυυυυ action218!!!!!!!! καλη συνεχεια :)
 
Να είσαι καλά... Όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω όλη τη σειρά. Η ποιότητα δεν είναι η πιο καλή, αλλά και έτσι θα ξυπνήσει αναμνήσεις και θα "μυρίσει" VHS 23 ετών πίσω!

Εγώ είμαι ο πιτσιρικάς (τότε) που εμφανίζεται στο 2:34 με τη ριγέ μπλούζα και τον πράσινο γιακά (αναφέρω σχετικά για να δούμε και την αισθητική του πράγματος!) και βέβαια στην αρχή κάθε επόμενου επεισοδίου για να κάνω την αφήγηση των όσων έχουν συμβεί στο προηγούμενο (ναι είμαι αριστερόχειρας).

Στους τίτλους εμφανίζομαι πρώτος στα παιδάκια (είδες τα καλά του να αρχίζει το επώνυμό σου από "Α";), αλλά το αναφέρω με σκοπό να προσέξετε τους τίτλους. Εμφανίζονται ιδιαίτερα σημαντικά ονόματα που έπαιξαν ενεργό ρόλο στις καλλιτεχνικές δραστηριότητες των ετών ως σήμερα.

Αυτά για τώρα,

Στράτος Ασημέλλης
 
action218 είπε:
Να είσαι καλά... Όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω όλη τη σειρά. Η ποιότητα δεν είναι η πιο καλή, αλλά και έτσι θα ξυπνήσει αναμνήσεις και θα "μυρίσει" VHS 23 ετών πίσω!
Εγώ είμαι ο πιτσιρικάς (τότε) που εμφανίζεται στο 2:34 με τη ριγέ μπλούζα και τον πράσινο γιακά (αναφέρω σχετικά για να δούμε και την αισθητική του πράγματος!) και βέβαια στην αρχή κάθε επόμενου επεισοδίου για να κάνω την αφήγηση των όσων έχουν συμβεί στο προηγούμενο (ναι είμαι αριστερόχειρας).

Στους τίτλους εμφανίζομαι πρώτος στα παιδάκια (είδες τα καλά του να αρχίζει το επώνυμό σου από "Α";), αλλά το αναφέρω με σκοπό να προσέξετε τους τίτλους. Εμφανίζονται ιδιαίτερα σημαντικά ονόματα που έπαιξαν ενεργό ρόλο στις καλλιτεχνικές δραστηριότητες των ετών ως σήμερα.

Αυτά για τώρα,

Στράτος Ασημέλλης
Καλησπέρα Στράτο και Καλώς Ήρθες στο Retromaniax,

Σε ευχαριστούμε πολύ για το απόσπασμα που μοιράστηκες σήμερα μαζί μας!

Είναι χαρά μας που συμμετέχει στο εν λόγω thread ένας συντελεστής της αγαπημένης παιδικής σειράς! :)

Και χάρη στους τίτλους έναρξης που παρέθεσες παραπάνω, ενημερώσαμε πριν από λίγο και την βάση δεδομένων μας στη RetroDB:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Φώτα_παρακαλώ

(σημείωση: το όνομά σου έχει γραφτεί όπως εμφανίζεται στους τίτλους έναρξης - αν προτιμάς, μου λες και το αλλάζω όπως το γράφεις)

Καλή παραμονή στο forum μας! :)
 
Άντε τώρα με κοιμούνται τα παιδάκια μου είναι η ευκαιρία:

Ευχαριστήρια επιστολή του Αντώνη Τέμπου για τη συμμετοχή μου στη σειρά "Φώτα Παρακαλώ". Αναμνήσεις και χαρά...

18-9-2011 1;44;56 μμ.jpg
 
action218 είπε:
Να είσαι καλά... Όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω όλη τη σειρά. Η ποιότητα δεν είναι η πιο καλή, αλλά και έτσι θα ξυπνήσει αναμνήσεις και θα "μυρίσει" VHS 23 ετών πίσω!
Εγώ είμαι ο πιτσιρικάς (τότε) που εμφανίζεται στο 2:34 με τη ριγέ μπλούζα και τον πράσινο γιακά (αναφέρω σχετικά για να δούμε και την αισθητική του πράγματος!) και βέβαια στην αρχή κάθε επόμενου επεισοδίου για να κάνω την αφήγηση των όσων έχουν συμβεί στο προηγούμενο (ναι είμαι αριστερόχειρας).

Στους τίτλους εμφανίζομαι πρώτος στα παιδάκια (είδες τα καλά του να αρχίζει το επώνυμό σου από "Α";), αλλά το αναφέρω με σκοπό να προσέξετε τους τίτλους. Εμφανίζονται ιδιαίτερα σημαντικά ονόματα που έπαιξαν ενεργό ρόλο στις καλλιτεχνικές δραστηριότητες των ετών ως σήμερα.

Αυτά για τώρα,

Στράτος Ασημέλλης
η ποιοτητα μια χαρα ειναι :) μας "ξυπνησες" πολλες αναμνησεις!!! εισαι πολυ τυχερος που συμμετειχες στην εκπομπη :)
 
action218 είπε:
Ευχαριστήρια επιστολή του Αντώνη Τέμπου για τη συμμετοχή μου στη σειρά "Φώτα Παρακαλώ". Αναμνήσεις και χαρά...
Πολύ όμορφη επιστολή, από έναν πολύ όμορφο άνθρωπο! :)

Φίλε Στράτο, αν δεν την έχεις διαβάσει, διάβασε την συνέντευξη που μας παραχώρησε ο κ. Αντώνης Τέμπος στο forum πριν από ένα χρόνο περίπου, στην οποία αναφέρεται και στη σειρά:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14878-Αποκλειστική-συνέντευξη-του-ΑΝΤΩΝΗ-ΤΕΜΠΟΥ-στο-RetroManiaX
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, κάθε φορά που ασχολούμαι με υπολογιστές, διαπιστώνω πόσα ακόμη πράγματα έχω να μάθω...

Μετά την πρώτη προσπάθεια για upload του video στο youtube, ακολουθεί μια πιο ολοκληρωμένη (το πρώτο επεισόδιο σε τρία μέρη). Ευελπιστώ αυτή να προσφέρει μια πιο σφαιρική εικόνα για τη σειρά. Με την πρώτη ευκαιρία θα μεταφορτώσω και τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ τους φίλους retromaniax που με τόση νοσταλγία υποδέχθηκαν την προσπάθεια.

Ευχαριστώ και για τη θερμή προσωπική υποδοχή!

[video=youtube;oKGg-b3Dh0A]


Αν προλάβω σήμερα (ή αν όχι, το συντομότερο δυνατό), θα κάνω ένα post με "παρασκήνια" και εντυπώσεις από τη συμμετοχή μου, όπως έχουν χαραχθεί μέσα μου.

Να είστε καλά,

Στράτος Ασημέλλης
 
Στρατο σ ευχαριστουμε παρα πολυ για το επεισοδιο!!!!!!!!!!! να εισαι καλα :)
 
Πίσω
Μπλουζα