ΧΑΡΡΥ ΚΛΥΝ : ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ, MADE IN GREECE

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
75
Τα σέβη μου.

80s , στη κωμωδία, σημαίνει πρώτα και κύρια Χάρρυ Κλυν. Το χιούμορ του, πιο έξυπνο και ευπρεπές στις αρχές και τα μέσα της δεκαετίας, λιγότερο σπιρτόζικο και σταδιακά ελευθεριάζον(έως χυδαίο) προς τα τέλη της μας συντρόφευσαν και μας συντροφεύουν. 'Εχει ήδη γίνει αναφορά στο ''Αλαλούμ'', οπότε τώρα ας θυμηθούμε δύο άλλες ταινίες του Χάρρυ.

Καταρχάς το ''Εις μνήμη Χάρρυ Κλυν'', του 1984. Ήταν έτοιμο για τη τηλεόραση το'81, αλλά κόπηκε και εμπλουτίσθηκε και με άλλα σκετς. Οι επαϊοντες αναγνωρίζουν κομμάτια απο κασσέτες του'81, όπως το πώς θα γινόταν τα τραγούδια του Καζαντζίδη με την Ελλάδα στην ΕΟΚ, ένα ελληνοαγγλικό τσιφτετελέ, που τελικά θυμίζει τη κατάντια της ελληνικής μουσικής.

http://www.youtube.com/watch?v=mOOf9RI_Vnw&feature=results_video&playnext=1&list=PLD3C75093821D20FC

Στη συνέχεια, το 1987, βγήκε στις αίθουσες το ''Made in Greece'', όπου ο Χάρρυ, εξέρχεται του ψυχιατρείου για να βρεθεί στη σύγχρονη Ελλάδα και να καταλάβει ότι το ψυχιατρείο είναι καλύτερο... Κορυφαία στιγμή αυτή του ταξί..

 
Αγαπημένο, το κομμάτι με τις συνεντεύξεις των πολιτικών που φτάνουν για την κηδεία, στην πρώτη ταινία και το " Ωχ παναγία μου Ωχ", από το Made in Greece..... :D
 
RIO είπε:
Αγαπημένο, το κομμάτι με τις συνεντεύξεις των πολιτικών που φτάνουν για την κηδεία, στην πρώτη ταινία και το " Ωχ παναγία μου Ωχ", από το Made in Greece..... :D
Όντως, στο Εις Μνήμην Χάρρυ Κλυνν αλησμόνητος ο... εθνάρχης, Κωνσταντίνος Καραμανλής που λέει: "Τα υπόλοιπα θα σας τα πω μετά την εκφορά..." και βέβαια δεν είναι άλλος από τον Χάρυ Κλυνν μεταμφιεσμένο!
 
stakovios είπε:
Όντως, στο Εις Μνήμην Χάρρυ Κλυνν αλησμόνητος ο... εθνάρχης, Κωνσταντίνος Καραμανλής που λέει: "Τα υπόλοιπα θα σας τα πω μετά την εκφορά..." και βέβαια δεν είναι άλλος από τον Χάρυ Κλυνν μεταμφιεσμένο!
:D χαχαχα

Επί 2 ώρες χθες έβλεπα βιντεακια με τον Χαρρυ Κλυνν, τι παραπάνω να πω... Γέλιο μέχρι δακρύων...
 
Σε ένα άλλο έργο, στο Χάρυ Κλυν και πάσης Ελλάδος, που ήταν επιθεώρηση, αλλά παρουσιάστηκε και τπό την τηλεόραση στα 1988, εμφανίστηκε και η αγαπημένη μας, Νάκυ Αγάθου. Έχουμε μήπως κανένα σκρίνσοτ;
 
θυμάμαι πως το "Made In Greece" πρωτοπροβλήθηκε στην ελληνική τηλεόραση αρχές σεπτέμβριου του 1991 στο mega και μάλιστα υπό την μορφή μινι σειράς κάθε Κυριακή...
 
Κι εγω το θυμαμαι ετσι :)

Το Made in Greece ειχε κατι πολυ καλες και καλογυρισμενες φασεις, αλλα παραηταν σουρεαλιστκο και εφιαλτικο. Γενικα σαν ταινια δεν μου αφηνε καλη εντυπωση.
 
προσωπικα πιστευω οτι οι ταινιες του χαρυ κλυνν ολες ηταν κατωτερες των κασετων του

σε χιουμορ και ποσκληση γελιου βασικα
 
προσωπικα πιστευω οτι οι ταινιες του χαρυ κλυνν ολες ηταν κατωτερες των κασετων του

σε χιουμορ και ποσκληση γελιου βασικα
με μια εννοια θα συμφωνησω ,οχι ομως αλλου επιπεδου
 
Πίσω
Μπλουζα