ΧΧΧ Games

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Μια από τις επαναστάσεις που έφερε η amiga, ήταν οι digi-photos και τα digi-videos.

Οι πρώτες είχαν ως αποτέλεσμα την κυκλοφορία πολλών XXX-slideshow.

Με δάκρυα στα μάτια, θυμάμαι ακόμα το Τsitsiolina-demo με καμιά 20αριά ditgital photos της Ολόνα Στάλερ. Φυσικά ... ασπρόμαυρες !

Επίσης κυκλοφόρησαν και κάμποσα XXX-games.

Το σενάριο κοινό :

Οι δημιουργοί είχαν περάσει στην amiga 3 (συνήθως) loopάκια από ΧΧΧ έργα, σε digital video. Κάθε loopάκι είχε διάρκεια λίγα δευτερόλεπτα "δράσης".

Φυσικά τα loopάκια ΔΕΝ ήταν έγχρωμα, αλλά "δίχρωμα".

Μαύρο και κάποιο άλλο χρώμα (συνήθως μπλε ή κόκκινο).

Ο παίκτης έπρεπε να κουνάει σαν τρελός το ... joystick του, πάνω-κάτω (ε, συγνώμη, αριστερά-δεξιά ήθελα να πω), αναλαμβάνοντας τον ρόλο του πρωταγωνιστή, με σκοπό να "τερματίσει" μια "μπάρα" στο κάτω μέρος της οθόνης, όσο πιό γρήγορα μπορούσε.

Αν είχες joystick Quickshot (όπως εγώ, μετά από μερικά παιχνίδια "πήγαινε για βρούβες").

Όσοι είχαν τύπου Pac-Man, φυσικά "δεν μασάγανε".

Από αυτά τα παιχνίδια, είχα 2-3.

Θυμάμαι την σειρά Party Games και το Bedroom Games.

Το Bedroom Games, είχε μόνο ένα loopάκι, αλλά είχε και digi-ήχο.

Όταν το έβαλα για πρώτη φορά, "κρυφά" από τα αδιάκριτα μάτια των γονιών, έκπληκτος άκουσα stereo βογγητά να διαπερνάνε το δωμάτιό μου και να φτάνουν μέχρι το σαλόνι που κάθονταν οι δικοί μου ! :eek:

Πάλι καλά που πρόλαβα να κλείσω τον ήχο έγκαιρα !

Πάντως αν δεν κάνω λάθος, το πρώτο παιχνίδι του είδους, ήταν στον Commodore το Sex-Games (1 & 2).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Το Bedroom Games, είχε μόνο ένα loopάκι, αλλά είχε και digi-ήχο.

Όταν το έβαλα για πρώτη φορά, "κρυφά" από τα αδιάκριτα μάτια των γονιών, έκπληκτος άκουσα stereo βογγητά να διαπερνάνε το δωμάτιό μου και να φτάνουν μέχρι το σαλόνι που κάθονταν οι δικοί μου ! :eek:

Πάλι καλά που πρόλαβα να κλείσω τον ήχο έγκαιρα !
Χα χα χα χα Ωχ η κοιλιά μου μπα σε καλό σου ρε φίλε!!!!!:biglaugh:

Τα είπες όλα..Μόνο την σειρά party Games Θυμάμαι και ένα πολύ καλό Strip poker τις οποίες δισκέτες τις έχω ακόμα ασφαλώς! :D
 
τα slideshows son of the stag τα θυμάστε; αχ τι θυμηθηκα τωρα...
 
Θυμάστε το Teenage Queen (1988); Ίσως το πιο αισθησιακό :rolleyes: poker τότε.

Είχε κυκλοφορήσει και γι' άλλους υπολογιστές, αλλά με τα γραφικά που μπορούσε να δώσει η Amiga ήταν ό,τι καλύτερο υπήρχε από τέτοιου είδους παιχνίδια την εποχή εκείνη...

Θυμάμαι επίσης πως το περιοδικό Sprite σε κάποιο τεύχος του είχε δώρο μια αφίσα κάποιας "teenage queen" όταν την είχες κερδίσει......... πλήρως......

tq-t.png


tq.png
 
Ναί νομίζω ότι ήτανε και το τελευταίο sprite που κυκλοφόρησε
 
miko63 είπε:
τα slideshows son of the stag τα θυμάστε; αχ τι θυμηθηκα τωρα...

Αν το θυμάμαι λέει...κατέβασα όλα τα stag πρόσφατα, τα έβαλα στον winuae, και πέθανα στα γέλια με τα mini-stories του scrolltext
 
Πίσω
Μπλουζα