Χάιντι (Charles Tritten) [Εκδ. Παιδικά Άγκυρας]

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
280
Μια απο τις αγαπημένες ηρωίδες των παιδικών μας χρόνων.

Ποιός δεν έχει διαβάσει την Χάιντι..; Το μικρό κορίτσι των Άλπεων που μεγάλωσε κοντά στον παππού της, που τον αποχωρίστηκε ξαφνικά για να κρατήσει συντροφιά στην άρρωστη Κλάρα και τα δύσκολα χρόνια της στην Φρανκφούρτη;

Η Χάιντι εκτός από την γνωστή σε όλους μας ιστορία που έγινε και παιδική σειρά (και βρίσκεται όλη σε ένα βιβλίο), έχει και μια σειρά από βιβλία όπου μεγαλώνει και πάει σχολείο, παντρεύεται (ποιον άραγε..; ;) ) κάνει οικογένεια, και (μαλλον) γίνεται και γιαγιά.

Τα βιβλία όμως αυτά δεν τα εγραψε η συγγραφέας Γιοχάνα Σπύρι που δημιούργησε την Χάιντι (γιατί πέθανε ξαφνικά) αλλά κάποιος άλλος που μεταφρασε το έργο της ο : Κάρολος Τρίττεν (τουλάχιστον αυτό που βάζω εδώ αυτός το έγραψε).

Σε αυτό το βιβλίο λοιπόν.. η Χάιντι μεγαλώνει, και πάει σχολείο. Σπουδάζει δασκάλα και επιστρέφει στο χωριό της όπου και διδάσκει τα παιδάκια. Το βιβλίο τελείωνει με τον γάμο της

picture.php
 
το έχω και εγώ στην βιβλιοθήκη μου , ακριβώς το ίδιο και το φυλάω σαν μικρό θησαυρό :flower: , ουτε εγώ ξέρω μέχρι σήμερα πόσες φορές το έχω διαβάσει !! αλλά δεν ήξερα οτι γίνεται και γιαγιά !!ωραία που στο τέλος βρίσκει την αγάπη και την ευτυχία στο πλάι του Πητερ, του γιδοβοσκου, του απλοικου, καλοσυνάτου αυτού παιδιού και η ίδια γίνεται δασκάλα και μάλιστα κάνει ένα 'αντικοινωνικό παιδάκι' τον Σελ ( μια καλλιτεχνική παραξηγημένη ψυχή, ένα ταλέντο ) να γυρίσει πίσω στο σχολείο και στην ζωγραφική του!! η χαιντι είναι ένα σύμβολο ευφυιας, δροσιάς και καλοσύνης, γι' αυτο είναι η πιο αγαπημένη ηρωιδα των παιδιών! αυτό λέει το οπισθόφυλλο του βιβλιου, μαζί με την Κάντυ μας συντρόφευσαν σε πολύ ωραία ταξίδια!!! :hurrah: :gdance: :go:
 
Και μένα είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία, έχω διαβάσει όλη τη σειρά και νομίζω ότι το πρώτο βιβλίο είναι και το καλύτερο. Πρόσφατα αγόρασα ένα βιβλίο από εκδόσεις ατλάντις που έχει φοβερή εικονογράφηση.Πρέπει να έχει εκδοθεί κοντά στα τέλη της δεκαετίας του 70 αρχές 80 γιατί είναι στη δημοτική, αλλά με πολυτονικό σύστημα. Πρέπει να βρω σκάνερ.
 
Ναι, εχω και εγω το βιβλιο 'η χαιντι δασκαλα'. Ειχα διαβασει το πρωτο βιβλιο στα Γερμανικα και εκει ο τροπος αφηγησης ηταν μοναδικος, δηλ. σα να ακουγες την ιστορια απο ενα μικρο παιδι με ζωντανο λογο. Κατι που λειπει απο το δευτερο βιβλιο.
 
στο δημοτικο μου ειχαν κανει πρωτοχρονιατικο δωρο οι γονεις μου τον πρωτο τομο "Χάιντι η μικρουλα των βουνων" και επειδη μου αρεσε πολυ σιγα σιγα απεκτησα και τους 4τομους,νομιζω οτι αυτη ειναι η μοναδικη σειρα βιβλιων που εχω ολοκληρωμενη
 
katerinak είπε:
στο δημοτικο μου ειχαν κανει πρωτοχρονιατικο δωρο οι γονεις μου τον πρωτο τομο "Χάιντι η μικρουλα των βουνων" και επειδη μου αρεσε πολυ σιγα σιγα απεκτησα και τους 4τομους,νομιζω οτι αυτη ειναι η μοναδικη σειρα βιβλιων που εχω ολοκληρωμενη
Εγώ ψάχνω σε όλα τα βιβλιοπωλεία τα 2 τελευταία βιβλία και δε τα βρίσκω, ξέρετε αν μπορώ να τα βρω σε κάποιο site, θέλω τόσο να τα διαβάσω!
 
Σοφί είχα βρει σε ένα παλαιοπωλέιο το ''η χαιντι γιαγιά'' στην τιμη των 7,5 ευρω γιατι να μην το πάρω, γιατι; :( νομίζω πως ειναι σπάνια και εξαντλημένα και αν εισαι Αθηνα και δεν βρισκεις σκέψου επαρχία τι γίνεται...
 
spirtoulis είπε:
Και μένα είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία, έχω διαβάσει όλη τη σειρά και νομίζω ότι το πρώτο βιβλίο είναι και το καλύτερο. Πρόσφατα αγόρασα ένα βιβλίο από εκδόσεις ατλάντις που έχει φοβερή εικονογράφηση.Πρέπει να έχει εκδοθεί κοντά στα τέλη της δεκαετίας του 70 αρχές 80 γιατί είναι στη δημοτική, αλλά με πολυτονικό σύστημα. Πρέπει να βρω σκάνερ.
σπιρτούλι ποιο βιβλίο της χαιντι αγόρασες;
 
Μία παλιά έκδοση, εκδόσεις Ατλαντίς. Δυστυχώς το βιβλίο δεν το έχω πια. Το χάρισα.
 
Του έκανες ένα πολύ καλό και αξιαγάπητο δώρο ;)
 
Το πρωτο βιβλίο το'χει κανείς; εγω το'χω σε αυτην την μορφή αλλά δεν πρέπει να είναι το πρώτο

Photo-0530.jpg
 
Προβολή συνημμένου 128834παλιά έκδοση αλλά ολοκληρωμένη από τις εκδόσεις αστηρ/ πολλές σελίδες και μιλά ολοκληρωμένα με λεπτομέρειες για την ζωη της χαιντι, αν θέλετε μπορεί να δώσω μερικές :) εδω εχει και υπέροχες φωτο με την χαιντι που εχει σγουρα, κατσαρα μαυρα μαλλιά, ροδοκόκκινο πρόσωπο και μαύρα μάτια. Η Κλάρα είναι ξανθιά με κοτσίδες, πολύ λεπτή με γαλάζια, θαμπά μάτια και χλωμό πρόσωπο, πολύ διαφορετική από την χαιντι

Photo-0532.jpg

Photo-0531.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειχα την τυχη μεσω της ρετρο νεραιδουλας μου να αποκτησω και να διαβασω την χαιντι γιαγια :thanx2:

τελειο όχι όμως το ιδιο καλο όπως τα δυο προηγουμενα( το χε πει η ρετροφαν, εχουμε πρόβλημα να βλέπουμε τις ρετρο ηρωιδες μας να μπαινουν στην μεση ηλικια και δη στην τρίτη)

ενημερωνω πως ο πέτερ ο γιδοβοσκος γινεται κηπουρος και αποκτουν 3 παιδια την αννετα, τον χενρυ και τον πωλ/ η αννετα ακολουθει τα βηματα της χαιντι και γινεται δασκαλα στο ντορφιενω ο πωλ τα βηματα του πετερ και γινεται κηπουρος, ο χενρυ φευγει για το εξωτερικό και γινεται πλούσιος ενώ η χαιντι υιοθετει μια ορφανη μαθητρια της την Λινα ως ψυχοκορη, μετα υιοθετουν ένα ακομα αγορακι γαλλάκι από τον πόλεμο...ναι βλέπουμε την χαιντι στον α' παγκόσμιο πόλεμο και κει την αφήνουμε παντα να απολαμβανει τις απλές χαρες της φυσης και τις χαρες των αγνων ανθρωπινων σχεσεων/ αποκτα δε 7 εγγονια και παντα μενει στην καλύβα του παππου που μετονομάζεται σε ΄΄χιονατη''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η χαιντι μαμα:


και η καλη μας χαιντι ξανασυναντα την ζαμυ με τα παιδια της στις αλπεις



η αννετα μαζι με την μαργκαρετ -ροζ αυτην την φορα πηγαινουν στο κολέγιο της Ζυρίχης που ειχε πρωτογνωριστεί ζαμυ με χαιντι! η αννετα αρρωσταινει βαρια και παραλιγο να την χασουν η δε χαιντι λεει πολλα παραμυθια και μυθους
 
Πίσω
Μπλουζα