Χάρτινος Εφιάλτης - Paperhouse (1988)

Freud

Retro Member
Joined
24 Νοέ 2011
Μηνύματα
207
Αντιδράσεις
137
Προβολή συνημμένου 42609

Directed by: Bernard Rose

Written by: Catherine Storr (novel), Matthew Jacobs (screenplay)

Starring: Charlotte Burke, Glenne Headly, Elliot Spiers, Ben Cross

Genre: Drama/Dark Fantasy/Horror

Released Date: 1988

Runing Time: 92 minutes

Country: UK

Language: English

Κατάλληλο, Απαραίτητη η γονική συναίνεση

asLibRecords-17792.shma02.gif


Υπόθεση: Η Άννα, ένα κορίτσι με ψυχολογικά προβλήματα, μη μπορώντας να αντέξει την μοναξιά σε αυτό τον κόσμο, θα βρει καταφύγιο σε ένα παράλληλο σύμπαν.Ένα σύμπαν που έχει δημιουργήσει η ίδια με τις ζωγραφιές της και μπορεί να ζει εκεί μόνο στα όνειρά της.


Με τον καιρό όμως θα δει πως πολλά πράγματα του φανταστικού κόσμου συνδέονται με τον κανονικό και τα όνειρα της θα μετατραπούν σε εφιάλτες.


Μία από τις αγαπημένες μου ταινίες τρόμου της δεκαετίας του '90 ήταν το κλασσικό πλέον Candyman.Βασισμένος στην σύντομη ιστορία από τα βιβλία του αίματος, the forbidden, γραμμένη από τον Clive Barker, o σκηνοθέτης Bernard Rose επέδειξε σκηνοθετική μαεστρία και έκανε μια ταινία ατόφιου τρόμου, που πολλοί την θεωρούν ισάξια του Hellraiser.Το έκανε λοιπόν τόσο καλά που πάντα απορούσα γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκε παραπάνω με το είδος του τρόμου, πέρα από το Snuff-Movie του 2005, που χωρίς να το έχω δει, δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.Ψάχνοντας λοιπόν την φιλμογραφία του, ανακάλυψα αυτή την ταινία του 88.Όχι τόσο γνωστή όσο το Candyman, αλλά με ενδιαφέρουσα ιστορία (η βρετανική απάντηση στο Nightmare on the elm street όπως ακούγεται από πολλούς), μου κέντρισε αμέσως το ενδιαφέρον και έσπευσα να την δω.Οι τελικές εντυπώσεις μόνο θετικές θα μπορούσαν να είναι.

Βασισμένος σε ένα παιδικό βιβλίο, γραμμένο από την Catherine Storr με τίτλο Marianne Dreams, o Rose πλάθει ένα τρομαχτικό παραμύθι, γεμάτο αγωνία, ψυχολογικό τρόμο και πολλούς συμβολισμούς.Περισσότερο φαντασίας και λιγότερο τρόμου, χωρίς gore και βίαιες σκηνές όπως είχε το Candyman, αλλά με την ίδια μαγική ατμόσφαιρα, το Paperhouse είναι για μένα ένα από τα πιο εμπνευσμένα έργα του φανταστικού της δεκαετίας του 80.Οι φανς του Candyman και του Bernard Rose που τυχαίνει να αγνοούν την ύπαρξη της ταινίας, ας μην χάνουν χρόνο λοιπόν.

Το βιβλίο Marianne Dreams έχει γνωρίσει και μια πιο πιστή απόδοση με την παιδική σειρά Εscape Into Night (1972) του βρετανικού ITV, καθώς επίσης και μια διασκευή της για την όπερα γραμμένη από την ίδια την Storr.Ο σκηνοθέτης Bernard Rose μετά το Candyman δεν επέστρεψε ξανά στο είδος του τρόμου, με μοναδική εξαίρεση όπως προείπα το Snuff του 2005, αλλά έχει να παρουσιάσει αρκετές ενδιαφέρουσες δουλειές όπως το Immortal Beloved (1994) βασισμένο στην ζωή του Ludwig Van Beethoven και μια διασκευή στην Anna Karenina του Τολστόι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το paperhouse μαρεσει παρα πολυ και ειναι απο τα καλητερα ψυχολογικα θριλερ που εχω δει.Ειδικα η συνδεση της αννας τα συναισθηματα και γενικα ολα ωσα διαδραματιζονται με αυτη και τον μαρκ αλλα και τον τρομακτικο αλλα παραληλα και συμπαθητικο πατερα της ειναι ολα τα λεφτα.Φανταστικη ταινια αλλα δεν ειναι ακριβως θριλερ με ολη την σημασια της λεξης.Φυσικα δεν ξεχναμε και το εξαιρετικο soundtrack του Hans Zimmer.
 
metalcandyman είπε:
το paperhouse μαρεσει παρα πολυ και ειναι απο τα καλητερα ψυχολογικα θριλερ που εχω δει.Ειδικα η συνδεση της αννας τα συναισθηματα και γενικα ολα ωσα διαδραματιζονται με αυτη και τον μαρκ αλλα και τον τρομακτικο αλλα παραληλα και συμπαθητικο πατερα της ειναι ολα τα λεφτα.Φανταστικη ταινια αλλα δεν ειναι ακριβως θριλερ με ολη την σημασια της λεξης.Φυσικα δεν ξεχναμε και το εξαιρετικο soundtrack του Hans Zimmer.
Nαι, έχεις δίκιο σε αυτό, όπως προείπα είναι περισσότερο σκοτεινής φαντασίας παρά τρόμου και ο όρος ''τρομακτικό παραμύθι'' θα του ταίριαζε απόλυτα.
 
Αν δεν κάνω λάθος υπήρξε ή μάλλον προηγήθηκε σαν σειρά ή μίνι σειρά στην αγγλική τηλεόραση. Είναι ταινιάρα. Freud χέρομαι που βλέπω ένα νέο ρετρομανιακό με τόσες γνώσεις.
 
Dominion είπε:
Αν δεν κάνω λάθος υπήρξε ή μάλλον προηγήθηκε σαν σειρά ή μίνι σειρά στην αγγλική τηλεόραση. Είναι ταινιάρα. Freud χέρομαι που βλέπω ένα νέο ρετρομανιακό με τόσες γνώσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ, αν και ακόμα μαθαίνω #)

Τώρα, σχετικά με την σειρά που ανέφερες, είπα και στο αρχικό ποστ, πως υπήρχε μια παιδική σειρά βασισμένη στο ίδιο βιβλίο.Δεν ξέρω αν εννοείς αυτή.

Σκηνές από την σειρά ''Escape Into Night'', πρώτη διασκευή του βιβλίου της Storr, πριν από το Paperhouse.

Παραείναι τρομακτική για παιδική σειρά τώρα που την ξαναβλέπω...


:nervous:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτήν έλεγα.

Ναι όντως όχι και τόσο για παιδιά, αλλά τι σημασία έχει :)

Kαλή Χρονιά
 
Μια ταινία κόσμημα.

Βαθμολογία 10/10.

Την ξανάδα χθες, μετά από 15 περίπου χρόνια, σε υψηλή ανάλυση.

Ονειρική !

Η δε σκηνή, που πρωτοεμφανίζεται ο πατέρας, στον λόφο, πάνω από το σπίτι, απλά μου σήκωσε τις τρίχες κάγκελο.
 
Πολύ μου άρεσε κι εμένα αυτή η ταινία, έχει εκπληκτική ονειρική ατμόσφαιρα και κρύβει πολλά μηνύματα. Με συγκίνησε πολύ κιόλας προς το τέλος.
 
Πίσω
Μπλουζα