Χαμηλότερες τιμές που θυμάστε σε ρετρομηχανήματα

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
741
Ποσο θυμάστε να πουλάνε ρετρο μηχανήματα στο παρελθον;

Έχω αγοράσει Dreamcast 20€ και Spectrum 48k (ίδιο σασί με 48k+ χωρίς το σήμα του Sinclair) αλλά τοσα και μάλιστα ο πωλητής ηταν φραγκοφονιας. Θυμάμαι να πουλάνε Amiga 500 για 50€ μπορεί και λιγότερα γύρω στο 2003-4. Μια 500 plus που έχω την αγόρασα τώρα 130€ και με ζημιά lol. Έχω πετύχει στο Μοναστηράκι να σκοτώνουν SNES στον παγκο για 5 χιλιάρικα εκεί γύρω στο 2003.
 
Eνα που θυμαμαι ειναι το Jaguar μπορει και κουτατο απο μαγαζι με κοστος 5.000δρχ ,lol.
 
Αρχές του 2000 τα ρετρό μηχανήματα είχαν πολύ χαμηλές τιμές, γενικά όχι μόνο εδώ (ebay πχ). Αρκετοί τα θεωρούσαν σκουπίδια και τα έδιναν δωρεάν ή τα πέταγαν. Έτσι μου είχε δώσει ένας κύριος έναν 6128 με έγχρωμη οθόνη εντελώς δωρεάν γιατί πίστευε πως ήταν σκουπίδι (και μάλιστα δεν δεχόταν τα χρήματα που του έδινα, αντιθέτως με ευχαριστούσε που πήγα σπίτι του και του πήρα τα σκουπίδια - όπως χαρακτηριστικά μου έλεγε). Θυμάμαι και εγώ Amiga 500 με 50 ευρώ, αλλά έβρισκες και με 30 ευρώ. Sega Megadrive 20 με 30 ευρώ και Nintendo 64 καινούργια σφραγισμένα 50 ευρώ.  Sega Saturn γύρω στα 40 ευρώ αναλόγως την προίκα που το συνόδευε. Έβρισκες Game Gear ή Game Boy με 20 - 30 ευρώ (ανάλογα αν είχαν κουτιά, παιχνίδια κλπ). Επίσης θυμάμαι Master System 25 με 30 ευρώ. Dreamcast ήταν λίγο δύσκολο να βρεθεί από τότε, αλλά δεν ξερπερνούσε τα 80 ευρώ και ας είχε πολλά παιχνίδια. Τότε οι Amiga 1000 στο ebay έπαιζαν στα 100 με 150 ευρώ (είχα πάρει μια πλήρως λειτουργική στα 120 τότε). Πλέον οι 1000 έχουν απίστευτες τιμές. Τα Jaguar τα έδινε και κάποια εφημερίδα μαζεύοντας μερικά κουπόνια αν θυμάμαι καλά.
 
Νομιζω οτι το FB Marketplace εχει ριξει τις τιμες παντως. Ειχαν βαρεσει ταβανι αλλα αρχιζουν να ομαλοποιουνται ΕΛΑΦΡΩΣ τα πραγματα.
 
Μοναστηράκι εκεί αρχές 2000 με 2004-5  έβρισκες τρελά πραγματα. Θυμάμαι κάτι 6128 πεταμενους στο δρόμο για 15-20€, κασσέτες SNES 1 χιλιάρικο η μια, έχω πετύχει μια φορά ενα τυπο και είχε μια κούτα γεμάτη με 486 motherboard πληρη και τα έδινε 10€ το ενα τώρα κοστίζουν επι 20 lol. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κουτατα (εννοειται καινουργια) saturn θυμαμαι μαζι με το tomb raider στις 10.000 δρχ το καθε πακετο το 2001 απ το καταστημα one way 
 
 
Οταν κυκλοφορησε το ps1 στην ελλαδα και ο καθε πικραμενος που ειχε μαγαζι και τσιπαριζε της κονσολες (η αναλαμβανε την ευθυνη να στειλει την κονσολα σε καποιον που εκανε αυτη την δουλεια) ,πουλουσε αντιγραφες και γενικα τα κονομουσε ηταν η χρυση εποχη για μενα για αγορα παλαιοτερων κονσολων αλλα και παιχνιδιων.Εγω ζω σε χωριο που φυσικα δεν ειχαμε τιποτα και κανενα τετοιο μαγαζι γιαυτο και πηγαιναμε στην διπλανη κωμοπολη που υπηρχαν δυο μαγαζια που αρχισαν και αυτα να πουλανε αντιγραφες για το ps1 και το ενα απο αυτα ειχε ενα υπογειο με πολλα ραφια και πουλουσε παιχνιδια κυριως μεταχειρισμενα σκετη η κασσετα η μεταχειρισμενα κουτατα οπως και διαφορες κονσολες μεταχειρισμενες.Εκεινη την εποχη λοιπον που κυκλοφορησε το ps1 ειχα παει να κανω μια γυρα στην υπογα και μονο που δεν με αρχισε στο δουλεμα ο τυπος που ασχολιομουνα με snes,nes,mega drive και Master system την στιγμη που ηρθε το μελον και ο διαφωτισμος και το φοβερο και τρομερο ps1 οπως με ειχε πει και πως κανεις δεν ασχολειται με αυτα πλεον και δεν ξαναπερνει κασσετες κλπ και οτι εχει εχει και αν φυγουν τελος η υπογα.

Για να μην τα πολυλογω εκεινη την μερα με ενα πεντοχιλιαρο πηρα 6 κασσετες για το snes 500 δραχμες το παιχνιδι δηλαδη και με τα αλλα 2 χιλιαρικα πηρα ενα παιχνιδι για το mega drive κουτατο και ενα για το nes επισης κουτατο.Τελικα αφου ειδα πως ο τυπος ηθελε να τα ξεφορτωθει και το μονο που εβλεπε μπροστα του ηταν το ps1 και οι αντιγραφες πηρα πολυ πραμα απο κει μεσα και παιχνιδια και κονσολες που σημερα αν επερνα οτι πηρα τοτε θα ηθελα που λεει ο λογος μια περιουσια.
 
Αρχες 2000 γνωστο δρομολογιο στα κονσολαδικα μαγαζακια της Αθηνας ηταν και ενας αλλος μαζι μου τυχαιος που εκανε την ιδια διαδρομη και τον συναντουσα μετα απο λιγο στα ιδια ραφια, τελος παντων μπαινω σε ενα ρωταω εχουμε τιποτα κασσετες απο MD,32X,Ν64 μου βγαζει ο μαγαζατορας δυο σακουλαρες απο καποια ντουλαπα με cartridges μεσα και σκυβω να αρχισω να ψαχνω για κανα ενδιαφεροντα τιτλο, μπαινει και ο τυπας ψαχνοντας για μτχ παιχνιδια κονσολων της εποχης, φοβηθηκα προς στιγμη μην ερθει και αυτος στην λεια μου με βλεπει και μου λεει το θεικο "Τι τα θελεις αυτα πω πω παιζονται σε emus ολα".

Τον κοιταω με στυλ τι ζορι τραβας ,το ξαναλεει ,τον κοιταει και ο καταστηματαρχης με στυλ ασε με να πουλησω την σαβουρα και τεσπα ειχαμε πλακα. :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ηταν η χρυση εποχη για μενα για αγορα παλαιοτερων κονσολων αλλα και παιχνιδιων
Eτσι ακριβως και γω!!!Τοτε πρωτα απ ολα εψαχνα παλια αγαπημενα παιχνιδια για snes κυριως και ευκαιριες για πιο παλιες κονσολες.
Το 1998 εψαχνα πολυ για snes m.drive mega cd nes games αλλα ακομα και τοτε δεν μπορουσα με τιποτα να βρω πολλα γνωστα arcade παιχνιδια
που ηθελα για κονσολες.Bλακεια τοτε που δεν πηρα τηλ στα διαφημιζομενα μαγαζια που ειχε το gamepro  και να αρχισω τα τηλεφωνα σε ολα τα μαγαζια
της Αθηνας μικρα μεγαλα ωστε να μου στειλουν με αντικαταβολη σε καλη τιμη εννοειται παιχνιδια snes κλπ που ηθελα.
Τουλαχιστον αυτα που πηρα τοτε απ τα μαγαζια της περιοχης μου ηταν ολα σε τιμες χωμα.
 
 
Eτσι ακριβως και γω!!!Τοτε πρωτα απ ολα εψαχνα παλια αγαπημενα παιχνιδια για snes κυριως και ευκαιριες για πιο παλιες κονσολες.
Το 1998 εψαχνα πολυ για snes m.drive mega cd nes games αλλα ακομα και τοτε δεν μπορουσα με τιποτα να βρω πολλα γνωστα arcade παιχνιδια
που ηθελα για κονσολες.Bλακεια τοτε που δεν πηρα τηλ στα διαφημιζομενα μαγαζια που ειχε το gamepro  και να αρχισω τα τηλεφωνα σε ολα τα μαγαζια
της Αθηνας μικρα μεγαλα ωστε να μου στειλουν με αντικαταβολη σε καλη τιμη εννοειται παιχνιδια snes κλπ που ηθελα.
Τουλαχιστον αυτα που πηρα τοτε απ τα μαγαζια της περιοχης μου ηταν ολα σε τιμες χωμα.
 
To μονο κακο τοτε ηταν πως εγω το 1998 τελειωνα το λυκειο και δεν ειχα και πολλα φραγκα να ξοδεψω.Εκανα διαφορα μεροκαματα κυριως το καλοκαιρι που πηγαινα και κουβαλουσα μπαλες αχυρο η πηγαινα στα καλαμποκια και οδηγουσα τα συλο και μαζευα λεφτα για αλλα πραγματα οπως ηλεκτρικη κιθαρα,μηχανακι κλπ και οταν εσκασε η ευκαιρια που περιεγραψα δεν ειχα και παρα πολλα ασχετα που πηρα πολυ πραμα γιατι τα πηρα σε τιμες χωμα.Αν ειχα αρκετο χρημα τοτε μιλαμε δυο δωματια πραμα θα αγοραζα ο τυπος ειχε τρελο υλικο στην υπογα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε αυτή την περίοδο που λέμε ήξερα ενα τυπο στο χωριό ο οποίος είχε φράγκα και ανακατεβοταν με τα κομπιούτερ και είχε ανοίξει ενα μαγαζί για να περνά την ωρα του, για να χαμε να λέγαμε δηλαδή αφού όπως είπα ο τύπος είχε φράγκα και δεν είχε αναγκη να έχει κανένα μαγαζί για να τη βγάλει. Στο πίσω δωμάτιο απο το μαγαζι είχε μεγαλο αριθμο απο ρετρομηχανηματα απο spectrum μέχρι Dreamcast, ps1, ps2, μπορεί να ειχε και 10 ρετρο-pc 486/pentium 1-2-3 με voodoo 3 3000, κάτι απίστευτες CRT 21" TV Philips  και δεν συμμαζευεται. Εβρισκες τα παντα μέσα εκεί, απο γνήσια mgs1, FF7-8 και ενα σωρό και το θέμα που είναι, οτι για τον τυπο όλα αυτά τα αντικειμενα δεν είχαν καμια συναισθηματική αξία αφού ασχολιόταν μονο με το πιο ιν τελευταιο μηχάνημα που είχε αγοράσει πχ το Xbox 360. Εκείνη την περίοδο μπορουσα να έχω σηκώσει ενα φορτηγό κονσόλες PC και παιχνιδαρες για ενα κομματι ψωμί. Μην πω και τζαμπα. Μονο να πω οτι το FF7 και 8 τα χάρισε τότε σε ενα  λαμογιο που γύριζε εκεί στο μαγαζί γιατί τα βαριοταν λέει. Χαρακτηριστικά θυμάμαι οποτε έμπαινα μέσα ενα Dreamcast πεταμένο στο πάτωμα σε μια γωνία με τα καλώδια παραμαζωμα και 7-8 CD με γνήσια παιχνίδια, τα dualshock τα εβρισκες κάτω απο τραπεζια, απο χαλιά δηλαδή μια χαοτική κατασταση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάμαι ότι η νονά μου χάρισε τον Commodore 64 του γιου της σε μια φίλη της (!) μόλις αυτός πήγε στην Γερμανία για σπουδές και επειδή ήθελε σύνδεση γιατί αυτός είχε κάνει μια μόντα στο 1541 και στο κασετόφωνο (τα είχε βάλει σε ένα ντουλάπι και είχε μακρύνει τα καλώδια τους με κλέμες) τα ένωσα πάλι με το κολλητήρι και μου έδωσε τότε ένα πεντοχίλιαρο!Άρα της κόστισε ο 64 λειτουργικός με όλα τα σέα και ένα κουτί δισκέτες το '91 5000 δρχ.! μετά βέβαια το μετάνιωσε γιατί ήταν συλλεκτικός και είχαμε τόσες αναμνήσεις απ αυτόν κλπ.
 
Ποσο θυμάστε να πουλάνε ρετρο μηχανήματα στο παρελθον;

Έχω αγοράσει Dreamcast 20€ και Spectrum 48k (ίδιο σασί με 48k+ χωρίς το σήμα του Sinclair) αλλά τοσα και μάλιστα ο πωλητής ηταν φραγκοφονιας. Θυμάμαι να πουλάνε Amiga 500 για 50€ μπορεί και λιγότερα γύρω στο 2003-4. Μια 500 plus που έχω την αγόρασα τώρα 130€ και με ζημιά lol. Έχω πετύχει στο Μοναστηράκι να σκοτώνουν SNES στον παγκο για 5 χιλιάρικα εκεί γύρω στο 2003.

Και πάνω που σκεφτόμουν να ανοίξω ένα θρεντ με θέμα το πόσο υψηλές είναι οι τιμές των ρετρο συσκευών σε σχέση με πριν 10 χρόνια.

Το 2008 ειχα αγοράσει ένα Mac plus από Αμερική (μου το είχε στείλει ο phil_vr, ελπίζω να είναι καλά) για περίπου 70 ευρώ. Τώρα οι τιμές είναι μέχρι και 1000% πάνω, αναλόγως την κατάσταση. Α500 για 25 ευρώ, τώρα τουλάχιστον 150-200, Α1200 για 60 ευρώ, τώρα για τουλάχιστον 250€. Το πιο γλυκούλι σύστημα όμως (σε τιμή και τεχνολογία) είναι ένα Mac IIci που το είχα πάρει 25 ευρώ από τη Γερμανία από μία τύπισσα που μάλλον δεν ήξερε τί πούλαγε. Επίσης έχω πάρει ένα Acorn RiscPC (οταν φτιαχτούν τα άλμπουνς και μπορέσω να ξανανεβάσω φωτό, θα δείτε ενα ωραίο σύστημα) για 70 λίρες με έναν strongarm για 50 λίρες και μία PCcard για επίσης 70 λίρες. Τώρα ψάχνοντας στο ΕΒΑΥ για να βρω ένα δείγμα τιμής για αυτό το σύστημα, μονο κάρτες βρίσκω σε αρκετά υψηλές τιμές (η Strongarm ας πούμε είναι στις 200 λίρες).
 
Βρηκα κατι τιμες που ειχα σημειωσει απο το 2004 απο συνοικιακο μαγαζι αν και ηταν καινουργιες οι κονσολες ας καταγραφουν οι τιμες που τις δινανε τοτε.

ps2 200 ευρω με chip 280 , x-box 200 ευρω με chip 250.
 
Aν θυμάμαι καλά, γύρω στις 70.000 δραχμές ο Amstrad CPC 6128 με την πράσινη οθόνη το 1987 ή 1988. Η Αmiga 500 με το 1084 monitor, πάλι αν δεν κάνω λάθος, γύρω στις 170.000 δραχμές το 1990. Σχωράτε αν κάνω λάθος έχουν περάσει και μερικές δεκαετίες από τότε.
 
Το 1992 αγόρασα κούτα έναν Sinclair QL 20.000 δραχμές λόγω ανάγκης του πωλητή. Το χάρισα σε έναν φίλο αργότερα.
 
Οι τιμές ήταν χαμηλές μετά τα μέσα της δεκαετίας του 90 μέχρι το 2005 - 2010 με το ζόρι. Μετά άρχισαν να θεωρούνται συλλεκτικά κι ακρίβυναν απότομα.
Το πιο φθηνό δεν θυμάμαι, αλλά όλα τα είχα πάρει φθηνά όταν μάζευα. Πχ. ο ST 20 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και Mega Drive 5 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.
Sam Coupe με 70 ευρώ ήταν από τα πιο ακριβά που είχα πάρει. Κι ο πωλητής μου είχε γράψει ότι δεν περίμενε να πιάσει τόσα πολλά! :)
Το φθηνότερο μάλλον ήταν ο Commodore 64 που τον βρήκα πεταμένο. Γενικώς, τέλη 90 με αρχές 2000 όποτε περπατούσα νύχτα στο δρόμο έβρισκα ρετρομηχάνημα, ή κάτι παρεμφερές!

@telonio Ναι, περίπου τόσο ήταν. Νομίζω ο CPC 80.000 κι 110.000 ο έγχρωμος. Η A500 135.000 χωρίς την οθόνη.
 
Ειχα παρει το Θεπεθέ 6128 (CPC στα ισπανικά) πρωταπριλιά του 1988 προς 80.000 δραχμάς, με πράσινη οθόνη ενώ ο έγχρωμος θυμάμαι πεντακάθαρα ότι κόστιζε 120.000 δρχ καθότι χρωμα ήθελα αλλά τα επιπλέον 40 χιλιάρικα ήταν απαγορευτικά για τους γονείς μου (να'ναι καλά, σε αυτούς οφείλω το ότι έκανα το χόμπι μου επάγγελμα, με την πρώτη σπίθα να είναι ο 6128). Το ξαναπήρα αυτό το σύστημα παλι με πράσινη οθόνη το 2007 για περίπου 60 ευρώ. Τώρα το βρίσκεις στο ΕΒΑΥ σε τιμές "αλλ'αντί'αλλα της Παρασκευής το γάλα", από 150 ευρώ μεχρι όσο έχει ανάγκη ο καθένας. Τον Ιούνιο του 1990 μολις τελείωσε η σχολική χρονιά είχα πάρει την Α500 προς 120.000 δραχμάς, μεταπουλώντας όμως το 6128 προς 50.000 δραχμαί. το 1992 αγόρασα και ένα 1084S προς, 60.000 δραχμάς. Αυτά τα δύο τα ξαναγόρασα το 2007, το αμιγκάκι για 35 ευρώ και το 1084 για 45 ευρώ από τη Γερμανία. Εκείνη τη διετία 2007-2008 είχα αγοράσει το 90% των συστημάτων που έχω τώρα. Π.χ. το MacII ci που γράφω πιο πάνω, μια Α1200, μία δεύτερη Α500 κουτάτη με τα εγχειρίδια και τα φελιζόλια της γύρω στα 70 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Γενικώς οι τιμές ήταν λογικές και σε πολλές περιπτώσεις αναρρωτιόσουν αν ο πωλητής θέλει να αυτοκτονήσει.

Τώρα κλάφτα Χαράλαμπε. Το πήραν όλοι χαμπάρι. Δυστυχώς δεν είχα πάρει έναν Αρχιμήδη ρε γμτ. Είχα βάλει στόχο τότε να παρω ό,τι σύστημα είχα μικρός ή είχα δει να έχουν άλλοι κι εγώ δεν είχα (ή ήταν αδύνατον οικονομικά να το αποκτήσω) ή το έβλεπα στα περιοδικά, κι ένα από αυτά ήταν ο 3000. Ισως το μοναδικό ρετρομηχανάκι για το οποίο έχω μετανοιώσει. Τεσπα, καλά να΄μαστε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Rygar
Παρομοίως, κι εγώ με την ίδια λογική μάζευα. Δηλαδή μόνο πράγματα από τα οποία είχα αναμνήσεις και λιγουρευόμουν μικρός, όχι ξεκάρφωτα.
Είναι όμως μερικά που έχω μετανιώσει που δεν πήρα, ή που δεν τα κυνήγησα. Πχ. 464 σκεφτόμουν αφού έχω 6128, τί να τον κάνω; Έλα που είναι ωραίος όμως.
 
Πίσω
Μπλουζα