Χαρίζεται Μητρική 386DX/40

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

nikdev

RetroWannaBe
Joined
6 Mαϊ 2010
Μηνύματα
236
Αντιδράσεις
206
Χαρίζεται η μητρική που είχα αναφέρει σε θέμα, την είχα αγοράσει γιατί έψαχνα τη συγκεκριμένη
Είναι σίγουρα επισκευάσιμη, δεν ασχολήθηκα δίνεται όπως είναι, σε κάποιον που θα την επαναφέρει στη ζωή και θα τη δω μια μέρα στο Retromaniax.

UMC 386DX/40 με τον επεξεργαστή κολλημένο και θέσεις για cache chips.
Είναι σε άριστη κατάσταση χωρίς μπαταρία και χωρίς ίχνος οξείδωσης.
Motherboard 386DX UMC 491F + CPU AMD386DX-40

Θα προτιμούσα να δοθεί σε κάποιον που έχει τη δυνατότητα επισκευής και θα τη χρησιμοποιήσει και όχι να τη στοιβάξει
μαζί με σωρό από λοιπά ρετρό του.

Τα πράγματα βρίσκονται επαρχία και βολεύει Ελτά Πόρτα-Πόρτα, λόγω ωραρίων.
Εκδήλωση ενδιαφέροντος δημόσια με ποστ στο θέμα.
Αποστολή κατά περίπτωση με έξοδα παραλήπτη, λοιπά μέσω πμ.
 
καλησπέρα , η μητρική ειναι σκέτη λογικά (χωρις πλακέτες vga isa , multi io , ..... ?) θα ηθελα να παίξω με την επισκευή αλλα δεν εχω ουτε vga ουτε multi io..... αν φτιαχτεί την ξαναδίνω πίσω - δεν με ενδιαφερει δηλ πλέον- ουτε δίσκο εχω τπτ. μονο για πειραματισμό
ειμαι αθήνα
ευχαριστω
 
Καλησπέρα, σκέτη είναι. Έχω και μια κάρτα γραφικών ISA που κι αυτή "πήρε" σασί κατά τις δοκιμές, μπορώ να στη στείλω πακέτο μπας και..
Στείλε μου ένα πμ να το κανονίσουμε.
 
Καλησπέρα, σκέτη είναι. Έχω και μια κάρτα γραφικών ISA που κι αυτή "πήρε" σασί κατά τις δοκιμές, μπορώ να στη στείλω πακέτο μπας και..
Στείλε μου ένα πμ να το κανονίσουμε.
στελνω π.μ
 
παρέλαβα το 386 motherboard καθως και την vga και μια αλλη pci express.
To Σ/Κ θα γίνει η "επίθεση" για την επισκευή του για να δουμε(ειναι σε εξαιρετική κατασταση το motherboard ) και η vga του
 

Συνημμένα

  • DSC00625_11zon.jpg
    DSC00625_11zon.jpg
    1,4 MB · Προβολές: 8
Καλη επιτυχια! Μακαρι να μπορουσα να βοηθισω. Για το κουβαλημα βαζω πλατη παντως
 
βρήκα πάλι λιγο χρόνο και ειδα τι πυκνωτές φοράει το motherboard και η vga(για να το πω σωστά η super-vga)
η super vga φοραει 10uF/25v X 5 τεμ. και το motherboard 3Χ3.3uF/50v και εναν 10uF/50v αυτα ειναι και τα πρωτα που θα αλλάξω ειτε ειναι χαλασμένα ειτε οχι . Ολοι οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες πυκνωτες χωρίζονται σε 85βαθμους(φθηνοι) και 105 βαθμους(ακριβοι). Εμεις θα βάλουμε 105 βαθμους ...... Τωρα οσο αφορά την μάρκα ..... δεν θα πώ κατι γιαυτο - δεν το συμπάθησα ποτε- αλλα το σίγουρο ειναι οτι αυτοι οι πυκνωτες εχουν καποιες χιλιάδες ωρες λειτουργίας...... οποτε Εγω προσωπικά τους αλλάζω ειτε ειναι καλοι ειτε οχι....... μονο καλό θα κανει...... αυτα και αναμονη μεχρι το Σ/Κ κοντα ειναι
 
Δεν χρειάζεται να κανεις διπλη δουλεια και να τα γράφεις ολα σε δυο σημεία.

Εφόσον δόθηκαν τα πραγματα καλο ειναι να κλείσει το thread, αγαπητοί admins.
 
Η μητρική μαζί με vga έχει δοθεί στο μέλος

spectrum198296gr, μπορεί να κλειδωθεί.

 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα