Χαρτάκια-Συλλογή: αρχές 80'ς με αστροναύτες (Τσίχλες "τσιγάρα" DANDY?)

alexa666

RetroWannaBe
Joined
1 Απρ 2013
Μηνύματα
33
Αντιδράσεις
5
Τα θυμάστε? Σας έχει μείνει κανένα? Τα θυμάμαι πολύ αμυδρά να κυκλοφορούν, μαζί με τσίχλες ή μέσα σε σοκολάτες. Το μόνο που διασώθηκε από μια παλιά ανασκαφή στο πατάρι είναι το κάτωθι :

attachment.php


Από πίσω η κάρτα γράφει Copyright 1982 Dandy Chewing Gum A/S Veijle, Denmark (λογικά μέσα σε κάποιες τσίχλες θα ήταν αλλά αυτό το όνομα δε μου θυμίζει τίποτα απολύτως)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα εξωφυλλα της τσιχλας απο τον ebay αν θυμιζουν σε κανεναν κατι.

 


24._Item_A.JPG



24._Item_A2.JPG


 

 

 

 

 


 
"Νομίζω είμαστε πολύ κοντά να τις βρούμε, τις θυμάμαι αυτές τις τσίχλες ακριβώς έτσι με αυτό το πράσινο περιτύλιγμα! Το σχήμα/όγκος της συσκευασίας όμως που θυμάμαι να κυκλοφορούν αυτές οι τσίχλες λίγο δύσκολο να ήταν αυτό ακριβώς που περιείχε αυτές τις καρτούλες. Η κάρτα αυτή που έχω είναι μεγαλύτερη σε μέγεθος απ' ότι το κουτί αυτό. Πιθανολογώ, η ίδια εταιρία αν έβγαζε και εκείνες τις τσίχλες που ήταν σε σχέδιο τσιγάρου (τις θυμάστε?) που είχαν και κουτάκι σαν πακέτο, θα χωρούσε άνετα αυτήν την κάρτα."

Νομίζω τις βρήκαμε, αυτές πρέπει να είναι παιδιά!!!

dandy!!!.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:eek: o_O Απίθανες φωτογραφίες! Νομίζω έχω αυτήν από το πρώτο ποστ αλλά δεν θυμάμαι τίποτα άλλο! Συγχαρητήρια για την ανακάλυψη!
 
παντως ειδαμε τηλεοπτικη διαφημιση με τις τσιχλες Dandy

 
Εσωσα & εγω μερικες απο την παιδικη μου ηλικια!

attachment.php


attachment.php


Πραγματικα πολυ ομορφες καρτουλες!
 
Φοβερο ευρημα!!!!
 
Ανατρίχιασα!!! Μπράβο Nterek95!!!
 
Θυμάμαι, ότι κυκλοφορούσαν σε συσκευασίες με φαρδιές και λεπτές τσίχλες , περίπου στο σχήμα της κάρτας.
Οι φωτογραφίες τους ήταν πανέμορφες και είχα μεγάλη συλλογή σαν παιδί. Δυστυχώς, δεν σώθηκε τίποτα..
Ακόμα τις θυμάμαι, και χαίρομαι που μπόρεσα επιτέλους να τις εντοπίσω ξανά εδώ. Για τα δεδομένα της εποχής τους,
ήταν ονειρικές εικόνες και με μεγάλη ποικιλία. Ευχαριστώ για την ωραία ανάμνηση!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ψάχνοντας λίγο παραπάνω το θέμα, βρήκα ότι αυτές οι αγαπημένες τσίχλες με τις μαγευτικές διαστημικές εικόνες που παράγονταν και τυπώνονταν στη Δανία, κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα στα 1982 σε κουτιά των 120 τεμαχίων. Ως αντιπρόσωπος για την Ελλάδα ήταν τότε η ΕΥΡΩΚΟΜΕΡΣ και εισαγωγείς οι: ΕΛΓΕΚΑ Α.Ε. (Ν. Μουσχουντή 8, Φοίνιξ, Θεσσαλονίκη) και η ΔΕΛΤΑ-ΕΜ (Κύπρου 31, Ν. Χαλκηδόνα, Αθήνα).
Κυκλοφορούσαν σε μπλέ συσκευασία με το αυθεντικό λογότυπο "SPACE DANDY" αν και στο πίσω μέρος του κουτιού περιγράφονταν στα ελληνικά με τον άσχετο τίτλο "ΤΣΙΚΛΟΦΟΥΣΚΑ ΚΑΠΤΑΙΝ ΤΑΤΟΥΑΖ". Το υψηλό σχεδιαστικό και χρωματικό επίπεδο των καρτών, οφειλόταν προφανώς στο γεγονός ότι παράγονταν στη Δανία και αυτές οι εικόνες ήταν κάτι το πρωτόγνωρο για τα παιδικά μας μάτια. Τα στοιχεία, τα βρήκα αξιοποιώντας μια αγγελία στο ebay για ένα πλήρες κουτί 120 τεμαχίων, με πλούσιο φωτογραφικό υλικό, που μας δίνει αυτές τις πολύτιμες λεπτομέρειες. Επισυνάπτω, παράλληλα, και μερικές ακόμα φωτογραφίες που βρήκα σε ιστοσελίδες της Δανίας, για να φρεσκάρουμε περισσότερο τη μνήμη μας.
 

Συνημμένα

  • s-l1600----.jpg
    s-l1600----.jpg
    345,9 KB · Προβολές: 17
  • s-l1600.jpg
    s-l1600.jpg
    253,9 KB · Προβολές: 18
  • 322922495_f29acde8-5eb7-42ae-9a59-5db32073b72e.jpg
    322922495_f29acde8-5eb7-42ae-9a59-5db32073b72e.jpg
    541,9 KB · Προβολές: 17
  • 322922495_ebce4bfb-5ff3-4ea4-8852-d0ba55fd9e7f.jpg
    322922495_ebce4bfb-5ff3-4ea4-8852-d0ba55fd9e7f.jpg
    375,5 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
έτσι έπαθα κι εγώ μόλις είδα τα αυθεντικά κόμικ στα γαλλικά μιας και τα χρώματα και η ποιότητα τους δεν έχει καμία σχέση με την ελληνική έκδοση, ειδικά των '80ς. Τότε όμως δεν μας πείραζε και μας άρεσαν πολύ και ούτε υπήρχε φυσικά γαλλικό Άμαζον και ηλεκτρονικό εμπόριο ούτε μάθαινα γαλλικά να δω το πρωτότυπό. Πολύ ωραίες φώτο ειρήσθω εν παρόδω.
 
Πίσω
Μπλουζα