Χειριστήρια [Μέρος Α']

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.264
Ειπα να τραβηξω καμια ελαφρως αξιοπρεπη φωτογραφια μερικα εκ των χειρηστηριων που διαθετω.

Σας παραθετω την πρωτη φουρνια.

Δεν ειναι καμια σουπερ συλλογη. Τα περισσοτερα ειναι standard απλα θα πω και δυο λεξεις για το καθενα να κανουμε κουβεντα

large.image_38064.jpg.a027f2380a15a1956b533995fb495062.jpg


Το λεω μετα φοβου αλλα ποτε δεν βολευτηκα το CX40. Κουραστικο στο πιασιμο και κοντο καλωδιο

large.image_38069.jpg.c6a14108691f3def8daba5afc923bfba.jpg


Αντιθετα λατρευω το 7800 Pro. Δεκαετιες μετα τη πρωτη χρηση ηταν και η πρωτη μου αγορα απο ebay. Ακομα αβολο αλλα ακομα αγαπημενο.

large.image_38067.jpg.bc38dee06a99c6b8065bab61bef6d23f.jpg


Μια λεξη...Kaboom

attachment.php


QuickShot II+ Πιο ευαισθητο και απο τον αστραγαλο του Βαν Μπαστεν. Δεν εβγαζαν ουτε ενα γυρο Super Test / Decathlon. Το συγκεκριμενο μου το εχει δωσει κουτατο ο Ρηγανης.

large.image_9090.jpg.2c0014e5d8904b8067ee2e8599872931.jpg


Ανερουσσης. Το Α και το Ω. Το εργαλειο θανατου. Εχω καμποσα για καβα. Η μονη τους ευαισθηισα ηταν το κουμπι.

large.image_38063.jpg.330269b63b6b3d5962a903bbdae56d5c.jpg


Τρικουμπο MegaDrive. Tιμιο. Ξεπεραστηκε απο το 6κουμπο που θα παραθεσω σε αλλο thread.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
large.image_38078.jpg.f0b4cdd4cd147f8adf8c1189ddaf0bb0.jpg


H GoldStar επρεπε να μεινει στις τοστιερες (διαγωνια ειναι ΟΚ παντως)

large.image_38079.jpg.b5b6897a25a4aae8a28791f9dc1ffec4.jpg


Πολυ ομορφο και ανετο στο grip. Εχει υποστει και το diagonal fix. Thanx Pitsunami

large.image_38070.jpg.ffd0fe54b2970e5a4abaa993e260498b.jpg


Capcom SF2. Βολικοτατο και εξακουμπο. Thanx Pitsunami

attachment.php


Saturn pads. Η κορωνιδα της ακριβειας. Πρεπει να δινονται με ιατρικη συνταγη. Χειρουργικα εργαλεια.

large.image_38077.jpg.c4b1b508c8930ce90f2965a97a407571.jpg


Ογκωδες αλλα αρκει ενας γυρος NiGHTs και Soukyugurentai ωστε να μην μπορεσεις να το αποχωριστεις ξανα.

large.image_38076.jpg.a73acc897af13f748845b75bbcc4c707.jpg


Dreamcast pad. Πολλες οι αστοχες τεχνικες αποφασεις (καλωδιο στη πισω μερια, κακες σκανδαλες, ελλειψη δευτερου αναλογικου, οχι διαβαθμισμενης πιεσης πληκτρα κτλ κτλ) αλλα τα υπεροχα παιχνιδια το εδεσαν στα χερια μου.

large.image_38068.jpg.7fd2d14caee93fe1ec2252de5e964764.jpg


Wavebird. Αγοραστηκε για το Resident Evil 4. Καλουτσικο για Nintendo...

large.image_38074.jpg.438865efa1f5ec0744541b6317c21662.jpg


Halo Library σε Legendary...(ναι τελικα σπαει!)

large.image_38075.jpg.389faf0d4c1c9bd8e100e60bfaea9149.jpg


Αλλο Duke με μοντιφα για να παιζω με το Tomahawk τα εμουλατορια του XBOX

Μολις ξεπερασω τη βαρεμαρα θα επανελθω με καμια 20αρια φωτοζ των υπολοιπων χειρηστηριων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
\ είπε:
Το λεω μετα φοβου αλλα ποτε δεν βολευτηκα το CX40. Κουραστικο στο πιασιμο και κοντο καλωδιο
Μπορεί να είναι εμβληματικό σαν σχέδιο, αλλά βολικό ΔΕΝ είναι με τίποτα. Από τις εποχές που η εργονομία ήταν ακόμα άγνωστη λέξη.

Για το Quickshot II+ θα πω ότι αυτό που έβρισκα τρομερά ενοχλητικό ήταν ο απίστευτος θόρυβος που έκαναν οι μικροδιακόπτες του. "Κλακ, κλακ, κλακ" σε πολλά ντεσιμπέλ. Δεν ήταν για να παίζεις με γονείς τριγύρω...

Και είδα και ένα που δεν γνώριζα, το SF2 για το 3DO... :)
 
Εγω λατρευω του master system και του saturn(η δευτερη εκδοση που εχει και ο φιλος εδω).To 3κουμπο του megadrive μαλακωναν τα κουμπια ευκολα,αλλα σαν σχεδιασμος ηταν πανεμορφο.

Toυ dreamcast οι σκανδαλες δεν ηταν κακες,ισα ισα,θυμαμαι στο msr ποσο ομορφα ανεβαινε αναλογικα η ταχυτητα.

Απτα χειροτερα pads παντως ειναι το πρωτο του xbox(τελειως αβολο) και το πρωτο του saturn(1η εκδοση εννοω,ειχε τα χειροτερα φτερα).

Τα pacman-tomahawk ηταν ποιοτητας arcade(ειχαν μικροδιακοπτες zippy,οι ιδιοι ακριβως που χρησιμοποιουνται ακομα και σημερα σε πολλα arcades)γιαυτο και ηταν καλα και γερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε το χειριστήριο του Xbox, πώς κατάφερες να του κάνεις τη ζημιά;

Ωραία συλλογή κατά τα άλλα!

Από τα pads που έχω "δουλέψει" έχω μακράν καλύτερο αυτό του 360. Αντίθετα του Playstation ποτέ δεν με βόλεψε και είναι ένας από τους λόγους που δεν αγαπώ τη κονσόλα (άσχετα αν τις έχω όλες, ακόμα και το PS3 είναι πακεταρισμένο σε κουτί) !
 
Πολύ όμορφη, ενδιαφέρουσα και αρκετά πρωτότυπη η συλλογή σου φίλε wally!! Αυτό όμως που μου αρέσει ιδιαίτερα είναι πως όλα σχεδόν τα χειριστήρια είναι καταπονημένα και δείχνουν ότι τα έχεις κάψει στην εποχή τους, αν δεν τα καις ακόμη. Μπράβο...πραγματικός gamer!!

Βέβαια, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω πως το MD pad ήταν το καλλίτερο της εποχής του...πως να παίξεις Street Fighter ΙΙ με 3 κουμπιά??? Άσε δε που ήταν άσχημο και βαρύ. :p
 
Υπεροχη η συλογη σου wally και παρα το πολυ παιξιμο τα εχις σε πολυ καλη κατασταση.Οχι ομως και το χειρηστηριο του MD κορυφαιο της εποχης.Το κορυφαιο ηταν του snes και γενικα τα χειρηστηρια του nes και του snes ηταν σκυλια και δεν παθαιναν τιποτα.Ηταν και τα πιο βολικα.
 
Έχω αγοράσει τρείς κονσόλες στην ζωή μου

1) NES (μεγάλη ιστορία το πως κατάφερα να το αποκτήσω)

2) XBOX360 όταν πήγα φαντάρος

3) PS3 όταν παντρεύτηκα

Το καλλήτερο χειρηστήριο ήταν μακράν το XBOX360

Φίλε metal του NES ηταν μακράν από τα χειρότερα σε θέμα άνεσης αλλά σκυλί.
 
dkssprs είπε:
Έχω αγοράσει τρείς κονσόλες στην ζωή μου 1) NES (μεγάλη ιστορία το πως κατάφερα να το αποκτήσω)

2) XBOX360 όταν πήγα φαντάρος

3) PS3 όταν παντρεύτηκα

Το καλλήτερο χειρηστήριο ήταν μακράν το XBOX360

Φίλε metal του NES ηταν μακράν από τα χειρότερα σε θέμα άνεσης αλλά σκυλί.
+1

καλής ποιότητας του nes αλλά εγώ προσωπικά από τα nes-like χειριστήρια προτιμώ από άποψη άνεσης του pc engine/tg-16
 
Προσωπικά, έχω 3 κονσόλες:

α) Το Snes (το οποίο για τα Χριστούγεννα, λέω να το ανασύρω από το κουτί του στο υπόγειο και να το συνδέσω πάλι!! :) )

β) Το XBOX (με χειριστήριο Controller S - το οποίο είναι σαν το τσακισμένο πάνω! :p )

γ) Το PS2 (το οποίο είναι alive & kicking, γιατί κάπου πρέπει να παίζω κι εγώ! :D ))

Λοιπόν, τόσο ξύλο που έφαγαν τα χειριστήρια του SNES & του PS2, δε νομίζω ότι έχει φάει κανείς! :D

Βέβαια, του PS2 έχω τη φοβία ότι μπορεί να μου μείνει στα χέρια, αλλά μέχρι στιγμής με διέψευσε ευχάριστα!

Το δε SNES, ειδικά όταν ήμουν παιδί, το κοπανούσα στον τοίχο, πηδούσα πάνω του & όμως ακόμα δουλεύει! (ναι, είχα ένα θέμα με το να χάνω!)

Πολύ ωραία συλλογή και μόλις πρόσεξα ότι ο τίτλος λέει [Μέρος Α']! :eek:
 
μιας και από ότι φαίνεται θα κάνεις μια καλή (=σημαντικός αριθμός ξεχωριστών χειριστηρίων) καταγραφή των χειριστηρίων λέω να βάλω και μερικά δικά μου για συμπλήρωμα αν δεν πειράζει :)

asciiware arcade stick για ps1,αν και δεν έχω εμπειρία από άλλα sticks για να έχω μέτρο σύγκρισης αυτό μπορώ να το πω απλώς αξιοπρεπές

attachment.php


quickshot flight stick snes, δεν έχω κάποιο σχετικό παιχνίδι για να το δοκιμάσω οπότε,αν και αφήνει αρκετά καλή αίσθηση δεν ξέρω πως τα πάει από απόκριση.

attachment.php


turbopad/pc-engine pad,τα αγαπημένα μου δίκουμπα χειριστήρια.τα μόνα ελαττώματα που βρίσκω είναι το σχετικά δύσκαμπτο καλώδιο (με του turbopad,ίσως επειδή είναι ελάχιστα χρησιμοποιημένο,να είναι ακόμα περισσότερο) και η εντελώς "καθυστερημένη" χρήση διαφορετικού μεγέθους ακροδεκτών.

attachment.php


super a'can pad,αρκετά εργονομικό και συμπαθητικά action (face) buttons αλλά εκεί τελειώνουν τα θετικά.το d-pad είναι σκληρό και με μέτρια απόκριση,τα L/R buttons μικρά και πολύ σκληρά (το "κλικ" τους φτάνει σε επίπεδα θορύβου αντίστοιχο των ενσωματωμένων κουμπιών κάποιων φθηνών φορητών dvd-players) και η ποιότητα των πλαστικών μέτρια

attachment.php
 
Quickshot II Turbo

Το (εμφανισιακά) καλύτερο Joystick των 80ies! dribble.gif

2012-01-04-23h40m38.JPG

Δυστυχώς, παρολο που απ'εξω μοιάζει με Ferrari, δεν ξεφευγει απο τα τυπικα της quickshot, μετριοτητα και πλαστικουρα... :( :banghead: :points: :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραία η συλλογή σας. Αν και δεν έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω, το χειριστήριο του Saturn είναι πραγματικά υποδειγματικό.
 
Προ καιρου περασε στα χερια μου ενα μεταλλικο joystick γερμανικης παραγωγης ονοματι Elite Multifunction 2002 (βρισκεται και με αλλες ονομασιες "Sigma" και "Micro-handler"). Μοχλος με microswitches, 2 κουμπια με ελεγχομενο autofire και λειτουργια paddles. Σιγουρα δεν συγκρινεται με τα ελληνικα χειριστηρια (για ποσα αλλα πραγματα θα μπορουσε κανεις να το ισχυριστει αυτο; :cool: ) αλλα η λειτουργια paddles ειναι κατι που δεν συνανταται συχνα!

2016-08-17-18h16m30.JPG

Το ειχα δοκιμασει σαν joystick στον 6128 χωρις προβλημα (εκτος οτι δεν δουλευε το autofire). Τωρα που εχω στρωσει το Atari 2600 jr ειπα να το δοκιμασω και σαν paddle. Πρεπει να πω οτι δουλευει ικανοποιητικα to paddle οπως και ο διακοπτης. Ομοιως και σαν joystick, εκτος παλι απο το autofire.

2016-08-17-18h16m18.JPG

Breakout

2016-08-17-18h16m52.JPG

Προσωπικα πιστευω οτι αν το βρειτε σε καλη τιμη και κατασταση, αξιζει τον κοπο μονο και μονο για τα paddles.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Eπανερχεται το πιο βαρβατο κοντρολι ever.


Ο βασιλιας oνοματι Duke.



.



.


DKLwsbzVoAAo7sF.jpg


Link

Link
 
Μπραβο, μπραβο,μπραβο!

ΥΓ: Δεν ανεβασα ποτε το [Μερος Β']...στο κοντινο μελλον
 
Ειπα να δοκιμασω ολα τα joystick που εχουν συσσωρευτει ανα τα χρονια. Αρχη εχουν τα τυπου atari/commodore. Η δοκιμη εγινε σε εναν spectrum με Smart Card V2 και το ενσωματωμενο διαγνωστικο.

PC024533.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και ολοκληρώνω την δοκιμη με τα χειριστήρια για pc. Είπα να χρησιμοποιήσω το tweener μου. Κάποτε ειχα εγκαταστήσει dos drivers για την καρτα ηχου και είχα βάλει και κανα δυο διαγνωστικά για joystick, οποτε ηταν ιδανικό για την περίσταση.

Pc044538.jpg

Το διαγνωστικό

PC044536.JPG

5 joystick και ενα gamepad (Saitek X6-33M). Περιεργως τα ψεύτικα πλαστικά joystick για 8bit κρατιούνται καλύτερα απο τα χειριστήρια για PC. Τα 3 CMS δουλεύουν καλα, αλλά τα δυο Micro Technica ειναι εντελώς λιωμένα και αλλου πατάς και αλλου βρίσκεσαι.

PC044537.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Tα MicroTechnica (τουλαχιστον στα 8bit) τα ειχα για κορυφη. Παραξενο
 
Πίσω
Μπλουζα