Χειροτεχνία με κόλλα και Τρουφάκια

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.876
Αντιδράσεις
3.839
Μου'ρθε αναλαμπη συζητωντας με καποιον για κατι καδρακια φτιαγμενα απο υλικο που εχουν τα πλαστικα πιατα του Πικνικ τα ασπρα και μεσα ειχαν φιγουρες ηρωων (βλεπε Ντοναλντ) και σε καιρια σημεια του σωματος ,ματια ,χερια,ρουχα ειχαν βαθουλωματα που μεσα εριχνες στρασακια-πετραδακια και τα κολλαγες με μια κολλα υγρη σε μπουκαλακι χρωματος ασπρου ,οπως και η κολλα ασπρη ηταν.

Τα στρασακια ηταν χυμα σε διαφορα χρωματα και αφου τελειωνες, το σχεδιο εβγαινε σε αναγλυφη μορφη.

Αυτα θυμαμαι οπως θυμαμαι οτι το καναμε την ωρα της χειροτεχνιας στο δημοτικο.

Αny info ,anyone;;
 
και ήθελα να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα. πραγματικά τα θυμάμαι και εγώ και μάλιστα πολύ έντονα. απλά με τα στρασάκια που είπες με μπέρδεψες. Ήταν πλαστικά κομματάκια σαν χρωματιστή τρούφα. ήταν φθηνά αν θυμάμαι γύρω στις 150δρχ και προσωπικά τα αγόραζα από μαγαζί που πουλούσε κλωστές στην κάτω τούμπα, Από την κυρία Πίτσα :)
 
Ήταν πλαστικά κομματάκια σαν χρωματιστή τρούφα
Aυτο ναι,στο μυαλο μου τα ειχα σαν στρασακια δεν ηξερα πως να τα πω.

Τρουφα ειναι καλυτερα!!

Και μια ασπρη κολλα που η συσκευασια της ισως ειχε και ενα κοκκινο καπακι,οποιος βρει φωτο απο κατι παρομοιο..........
 
ναι η κόλλα ήταν σε ένα μικρό μπουκαλάκι με κόκκινο ή πορτοκαλί καπάκι. πραγματικά ωραία ενασχόληση τότε. μακάρι να βρούμε φωτό αν και νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο
 
πωπωωω..τι θυμηθηκες ρε αληταρα???

η κολλα ηταν μουφα,αλλα μυριζε ωραια..

(οχι,δεν τραβαγα τζουρες)

μεγαλο κολλημα μεχρι που βγηκαν τα καλκιτος!
 
ποια χρονια κυκλοφορησαν αυτες οι χειροτεχνιες; εμεις στο δημοτικο χρησιμοποιουσαμε μονο τις χειροτεχνιες και κατασκευες εκδοσεων Καμπανα
 
Mεσα 80ς,το'ψαξα και το πιο κοντινο result ειναι το glitter and glue,μονο που εμεις τα βαζαμε σε ασπρα πλαστικα που ειχαν βαθουλωματα με διαφορους χαρακτηρες και τα γεμιζαμε με τρουφες.




jan+19+2011+005.JPG
jan+19+2011+005.jpg

[Edit] Dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark ευχαριστω για την απαντηση και για τις φωτογραφιες!!Πρωτη φορα βλεπω τετοιου ειδους χειροτεχνια κι απο οτι φαινεται στην 1η φωτο ο/η πιτσιρικος/πιτσιρικα εχει γεμισει ολο τον τοπο με τα τρουφακια... αντε να τα καθαρισεις μετα.. :D
 
Lol και εμεις ετσι γινομασταν!
 
ωραία δημιουργική απασχόληση για παιδιά, τέτοιες χειροτεχνίες κάναμε στο νηπιαγωγείο...
 
Πίσω
Μπλουζα