Χειρότερη ταινία της Αλίκης στη Φίνος

bambinella 100 είπε:
Δεν ειναι η μονη ταινια που σκηνοθετησε με την Αλικη. Ειχε προηγηθει Η Μουσιτσα, τεσσερα χρονια νωριτερα.
Ουπς σωστη bambinella, την ειχα ξεχασει!
 
Επίσης, ο Δαλιανίδης σκηνοθέτησε την Αλίκη Βουγιουκλάκη και σε μια τρίτη ταινία, τη "Μαρία της σιωπής" (1973).
 
Αυτο atanasio, μαλλον ειναι κατι που προσπαθουμε να το ξεχασουμε οι περισσοτεροι! :D
 
Η Αλικη ειχε αναφερθει στην Μαρια της σιωπης, και ειχε πει πως δεν αρεσε στον κοσμο, παρολο που σε εκεινη αρεσε πολυ. Απ' οτι θυμαμαι ειχε πει, πως εκει της αρεσε ο ρολος και τον επαιξε καλα, αλλα ο κοσμος την ειχε συνηθισει ζωηρη, χαρουμενη κτλ (ολο αυτο το στυλ που διεκρινε την Αλικη δηλ) και ετσι δεν του αρεσε μια μουγκη Αλικη
 
Εγώ πάλι παιδιά θα πω πως η Αλίκη μ' αρέσει πολύ στη "Μαρία της σιωπής" και τη σκηνή που σκοτώνει τον Καλογήρου την θεωρώ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ και από πλευράς ερμηνείας της Αλίκης!...
 
Κι εμενα μ' αρεσει η Αλικη στη Μαρια της Σιωπης.

Η Μαρια της Σιωπης δε μ' αρεσει!
 
Η Αλίκη δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και θεωρώ τις περισσότερες ταινίες της μέτριες και κάποιες κακές. Συνεπώς δεν θα αναφέρω την χειρότερη, αλλά την καλύτερη. Θεωρώ ότι η μοναδική ταινία της (συμπτωματικά στη Φίνος Φιλμ) που έχει μια κάποια καλλιτεχνική αξία και η ίδια μια αξιόλογη ερμηνεία, είναι η «Μανταλένα». Άλλωστε για την ερμηνεία της εκείνη, απέσπασε το βραβείο στη Θεσσαλονίκη, το μοναδικό βραβείο που έλαβε ποτέ από επίσημο φορέα.
 
Η "Μαρία της σιωπής" είναι μια ενδιαφέρουσα απόπειρα της Αλίκης να αλλάξει στυλ και η ερμηνεία της εκεί πιστεύω ότι είναι καλή. Ίσως είναι η πρώτη ταινία που είδα σε σινεμά σε πολύ μικρή ηλικία και θυμάμαι ότι το κοινό ήταν πολύ απογοητευμένο που δεν μιλούσε η Αλίκη. Αρκετά καλός ήταν και ο Αλεξανδράκης.
 
Noμίζω ότι κατ εμέ η ''Λίζα και η άλλη'' είναι η πιο αδιάφορη και από άποψη σεναρίου και από άποψη συντελεστών. Νομίζω ότι δεν πήγε καλά ούτε εισπρακτικά αν και αυτό δε σημαίνει κάτι. [Ας θυμηθούμε το ''Ταξίδι'']. Αλλά κάτι ο Πάντζας, κάτι το άνευρο σενάριο...

Πάντως, όπώς και να'χει είναι κατά τι καλύτερη από αυτές του Καραγιάννη, χαρή στην καλύτερη ποιότητα της ''Φίνος Φιλμς''
 
Για μένα η χειρότερη ταινία της Αλίκης στη Φίνος Φιλμ ήταν πάντα η Aliki My Love. Δε μου άρεσε καθόλου το σενάριο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οι χειροτερες μου:

" η αλικη δικτατωρ"

" η ψευτρα"

" η κορη του ηλιου"
 
Το "Η Αλίκη δικτάτωρ" για την απίστευτα κακή αισθητική του :sealed:
 
Θα συμφωνήσω ότι η Λίζα και η άλλη είναι από τις χειρότερες και ανούσιες ταινίες της Αλίκης.
 
ισως η Μαρία της σιωπης η δραματικες της Αλικης δεν μου πολυ αρεσουν εξαιρεση ομως το ταξιδι που ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!
 
aliki my love : άθλιο σενάριο, ψυχροί ηθοποιοί, κακή απομίμηση της Μανταλένας

κόρη του ήλιου: απαράδεκτη σκηνοθεσία (τι ζουμαρίσματα είναι αυτά?) κακή ερμηνεία Αλίκης

Μαρία της Σιωπής: κακή ταινία, μέτρια προσπάθεια της Αλίκης

κλωτσοσκούφι: για κλωτσιές όλοι εκτός απ τον Αλεξανδράκη (και κείνο το καμένο μαλλί της Αλίκης...)

η Λίζα και η άλλη: ψεύτικη εντελώς στο ρόλο της πλούσιας και αταίριαστοι συμπρωταγωνιστές (Πάντζας-Λευτεριώτης)

η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά:επιτηδευμένη Αλίκη και κάκιστο σενάριο-σκηνοθεσία
 
Για ταινίες της Αλίκης εκτος Finos Films εχω αρκετες που δεν μου αρεσουν :D .

Αλλα για τη Finos Films, ακόμα και αν δεν μου αρεσε π.χ. το σενάριο σε μια ταινία, θεωρώ οτι όλες οι ταινίες της Αλίκης στη Finos είναι μακράν καλύτερες από ολες τις απόψεις.
 
Μου κάνει εντύπωση που διαβάζω τόσα αρνητικά σχόλια για την Ψεύτρα! Παρ' ότι δεν είμαι διόλου φαν της συγκεκριμένης πρωταγωνίστριας, αυτή την κατατάσσω στις χαριτωμένες της ταινίες. Για χειρότερη, μάλλον θα θεωρούσα το "Η Αλίκη Δικτάτωρ", από όσες έχω δει, τουλάχιστον. Το "Η Λίζα και η άλλη", το βρήκα εντυπωσιακά κακό σε σχέση με το καστ του.
 
johnalepou είπε:
Βεβαίως να πούμε ότι και στην πρωτότυπη αμερικάνικη "Μαρία της Σιωπής" η πρωταγωνίστρια κρατάει και αγαπάει το παιδί του βιαστή της,αλλά πρέπει να τη δείτε παιδιά,είναι η ίδια ιστορία όμως τόσο διαφορετικές ταινίες...

H πρωτότυπη αμερικάνικη πώς λέγεται στον τίτλο?
 
Πίσω
Μπλουζα