Χιλιοποδαρούσα (1983 ΕΡΤ)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Χιλιοποδαρούσα (1983-87), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Κυριακή 6/11/1983



Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A7%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%B1

ΧΙΛΙΟΠΟΔΑΡΟΥΣΑ με τις κούκλες της Οικογενειας Σοφιανού με τον Νικο Πιλαβιο (τον μουστακια Παραμυθα) τον Τιμολεων την Ροζαλια και φυσικα την Χιλιοποδαρούσα. Ένα εναλλακτικής μορφής δελτίο ειδήσεων που παιζόταν κυριακή μεσημέρι γύρω στα 1983 απο την Ερτ. Την στρίγγια φωνή της Χιλιοποδαρούσας δάνειζε η Ρένα Καζάκου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι κανένας δεν το θυμάται....????
 
Αααα, η 1000ποδαρουσα, μα βεβαια!

Στην αρχη θυμαμαι ηταν πολυ καλο..αργοτερα χαλασε..

Η κουκλα της 1000ποδαρουσας ως συμπαρουσιαστριας προστεθηκε αργοτερα.

Ο Πιλάβιος ειχε και την αλλη εκπομπη ΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ οπου παρουσιαζε ενα μουγγο βιντεο και καλουμασταν να γραψουμε το σεναριο.

Και φυσικα τον amazing

ΠΑΡΑΜΥΘΑ
 
Ένα από τα θρυλικά επεισόδια της σειράς χιλιοποδαρούσα είχε τον τίτλο "Το Μυστήριο Της Γεμιστής Ντομάτας" όπου η Ροζαλία στην προσπάθειά της να συμμετέχει σε ένα διαγωνισμό μαγειρικής πέφτει θύμα απαγώγας από τον Ιάπωνα ρύζι κάτι. Συμπρωταγωνίστρια του συγκεκριμένου επεισοδίου είναι και η ηθοποιός Βέτα Μπετίνη (ευτραφής παρουσία)
 
Dominion είπε:
...η ηθοποιός Βέτα Μπετίνη (ευτραφής παρουσία)
Που είχε κάνει και ένα ντουέτο "χιτάκι" : Σ'ΑΓΑΠΑΩ ΡΕ ΒΛΑΚΑ !

Νομίζω ότι διάβασα σε μια εφημερίδα, ότι στην πραγματικότητα ο Σοφιανός είναι ...

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ (και μάλιστα κάπου στο εξωτερικό) !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παρεξηγηση...καθηγητης εγκληματολογιας ειναι ο Ευγενιος Τριβιζας ;)
 
Για το επάγγελμα του Eυγένιου Έχω αναφερθεί στο παρελθόν στο Thread που άνοιξα για την Φρουτοπία
 
Παιδιά, ο Πιλαβιος εχει φτιάξει site και βάζει ότι βρίσκει από τις δουλειές του εκεί... επιτρέπεται να γράψω την διέυθυνση? Εχει βίντεο από χιλιοποδαρούσα, παραμυθά, τον κήπο με τ'αγάλματα και πολλά άλλα...

Ε? μπορώ???

Νομίζω οτι μπορώ...λοιπον...

http://www.paramithas.gr

enjoy!!!

Παρεπιπτώντως εχει ενα επισόδειο της χιλιοποδαρούσας με Guest Star τον Φώντα Λαδοπρακόπουλο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ήξερα που να το εντάξω αλλά είναι μια απορία που έχω από καιρό και το μόνο που ξέρω είναι πως είναι δουλειά των Σοφιανών.Ήταν ένα τηλεπαιχνίδι νομίζω στο οποίο άναβαν κάτι βήματα όταν κάποιος παίχτης επέλεγε κάποια διαδρομή,μέσα από ένα δάσος ή κάτι τέτοιο.Άλλο τίποτα δεν θυμάμαι δυστυχώς,απλά μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση εκείνη την εποχή.Dominion θυμάσαι εσύ τίποτα;

(Μετά την απάντηση το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί ως off-topic :D )
 
candy είπε:
Ήταν ένα τηλεπαιχνίδι νομίζω στο οποίο άναβαν κάτι βήματα όταν κάποιος παίχτης επέλεγε κάποια διαδρομή,μέσα από ένα δάσος ή κάτι τέτοιο.
Κ'εγω το θυμαμαι. Νομιζω οτι ηταν σ'αυτο που τα παιδια μαζευαν τους κρυσταλλους που κερδιζαν οταν απαντουσαν σωστα σε μια ερωτηση/δοκιμασια και στο τελος τους ζυγιζαν. Αν κερδιζαν πολλους κρυσταλλους αναβαν χρωματιστα φωτα.
 
μια μέρα βρήκα στο youtube ένα βιντεάκι χιλιποδαρούσας.. είχε και την εισαγωγή την οποία είχα τελείως ξεχάσει..

χμ..

έχει λίγη χιλιποδαρούσα αν και αυτό που είχα δει ήτανε άλλο.. άντε να το βρεις τώρα..
 
Dominion είπε:
ΧΙΛΙΟΠΟΔΑΡΟΥΣΑ με τις κούκλες της οικογενειας σοφιανού με τον νικο πιλαβιο (τον μουστακια παραμυθα) τον τιμολεων την ροζαλια και φυσικα την χιλιοποδαρούσα. ένα εναλλακτικής μορφής δελτίο ειδήσεων που παιζόταν κυριακή μεσημέρι γύρω στα 1983 απο την Ερτ. Την στρίγγια φωνή της Χιλιοποδαρούσας δάνειζε ή Ρένα Καζάκου.
Ε όχι και 1983. Απο το 85 μέχρι το 87 παιζόταν περίπου.
 
Tσέκαρε και το site του Παραμυθά (Νίκου Πιλάβιου)

από το 1983 μέχρι και το 1987

http://www.paramithas.gr
 
Ίσως η πλέον αγαπημένη μου παιδική εκπομπή ever!

Στο μπλογκ του Νίκου Πιλάβιου υπάρχει τρομερό υλικό.

Όταν ξαναείδα το βίντεο που ο Πιλάβιος με τη Ροζαλία σε ένα "παπάκι" είχαν αργήσει και κόψαν δρόμο από κάτι ερημιές για να πάνε στην ΕΡΤ, και στο τέλος έμεινε το μηχανάκι, δεν σας κρύβω πως συγκινήθηκα...
 
το θυμαμαι αυτο το επεισοδιο!
 
Χμμμ...αρα θα ξερετε να απαντησετε για την ερωτηση της Χιλιοποδαρουσας που εχω βαλει στο Κουιζ των ελληνικων σειρων
 
Εγώ, πάντως, απάντησα!!! :)
 
Χιλιοποδαρούσα

Από την εφημερίδα "Τα Νέα" 5 Αυγούστου 1987

14879.jpg

(Οι εικόνες ανήκουν στο μέλος centurion)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο την εφημερίδα "Τα Νεα" 18 Οκτωβρίου 1983

Χιλιοποδαρούσα (2).jpg
 
Πίσω
Μπλουζα