Χιλιοποδαρούσα (1983 ΕΡΤ)

κι αλλα βιντεακια με τραγουδια της εκπομπης

"οι μασκαραδες" https://www.youtube.com/watch?v=tBhuuTvaGJg (το ξαναανεβασε πριν λιγο καιρο (βλεπε ποστ) η Αγνη αλλα τοτε ακουγαμε μονο το τραγουδι,δεν ηταν βιντεοαποσπασμα της "χιλιοποδαρουσας" )

"αναποδος κοσμος" https://www.youtube.com/watch?v=qwul9AyXAJo

Ιφιγενεια Γαννοπουλου "Ειρηνη"

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
candy είπε:
Δεν ήξερα που να το εντάξω αλλά είναι μια απορία που έχω από καιρό και το μόνο που ξέρω είναι πως είναι δουλειά των Σοφιανών.Ήταν ένα τηλεπαιχνίδι νομίζω στο οποίο άναβαν κάτι βήματα όταν κάποιος παίχτης επέλεγε κάποια διαδρομή,μέσα από ένα δάσος ή κάτι τέτοιο.Άλλο τίποτα δεν θυμάμαι δυστυχώς,απλά μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση εκείνη την εποχή.Dominion θυμάσαι εσύ τίποτα;
(Μετά την απάντηση το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί ως off-topic :D )

domniki είπε:
Κ'εγω το θυμαμαι. Νομιζω οτι ηταν σ'αυτο που τα παιδια μαζευαν τους κρυσταλλους που κερδιζαν οταν απαντουσαν σωστα σε μια ερωτηση/δοκιμασια και στο τελος τους ζυγιζαν. Αν κερδιζαν πολλους κρυσταλλους αναβαν χρωματιστα φωτα.
Ξερουμε αν τελικα τα παραπανω ειναι απο αυτην την εκπομπη ,μου θυμιζουν και μενα κατι εντονα.
 
Χμμ πιθανον ,εγω αυτο που θυμαμαι αμυδρα ηταν τα τετραγωνακια που αναβανε πατωντας τα.
 
Aardvark είπε:
Χμμ πιθανον ,εγω αυτο που θυμαμαι αμυδρα ηταν τα τετραγωνακια που αναβανε πατωντας τα.
κι εμενα αυτα τα τετραγωνακια δε μου ειναι αγνωστα

αλλα για το οτι ηταν χρωματιστα τα φωτακια δε μπορω να πω με σιγουρια αφου οπως εγραψα στο θεμα που αναζητω τον τιτλο η τηλεοραση ηταν ασπρομαυρη.

Υπαρχει περιπτωση βεβαια να ειναι δυο διαφορετικα τηλεπαιχνιδια,κατι ειχε γραψει κι ο kasfikis εδω αλλα δεν πηρα καμμια απαντηση...
 
Ναι και αυτο μπορει να ειναι και το δασος κατι μου λεει μαζι με τις πετρινες πλακες στον δρομο ισως ηταν μεσα σε δασος.
 
Καταπληκτική παιδική εκπομπή ήταν η Χιλιοποδαρούσα.Υπήρχε μια ενότητα αν θυμάστε με κάτι ταινιάκια των 8 χιλ. super (όπως τα έλεγαν χαρακτηριστικά), τα οποία ήταν αξιόλογες προσπάθειες από παιδιά.Θυμάται κανείς ένα συγκεκριμένο φιλμάκι τύπου θρίλερ που γύρισε κάποιο παιδί?Νομίζω τιτλοφορούνταν "Εφιάλτης" (ή κάτι παρεμφερές).Ξεκινούσε με κάτι χέρια να γράφουν με κιμωλία σε σχολικό πίνακα τον τίτλο και τους συντελεστές,και η υπόθεση είχε να κάνει με ένα παιδί που το άφησαν οι γονείς του μόνο στο σπίτι και το παιδί αυτό έβλεπε να εμφανίζεται μια φιγούρα ντυμένη στα μαύρα να τον πλησιάζει και να τον κυνηγάει.Αν θυμάμαι στο φινάλε ο εφιάλτης του παιδιού τελειώνει σε μια παραλία λέγοντας ότι ήταν ένα κακό όνειρο όλα αυτά, κάπως έτσι περίπου πήγαινε η πλοκή (πάνε και 33 χρόνια σχεδόν από τότε).Το εκπληκτικό ήταν η off αφήγηση του παιδιού-πρωταγωνιστή ,χωρίς εξωτερικούς ήχους και η όλη σκοτεινή και κάπως ανατριχιαστική ατμόσφαιρα.Θυμάται κανείς σας κάτι από αυτό το φιλμάκι στην χιλιοποδαρούσα?Πρέπει να ήταν απ' τα πρώτα ταινιάκια που παρουσιάστηκαν στην εκπομπή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σημερα το πρωι μεταδοθηκε ενα επεισοδιο μηπς ξερετε αν σωζετε στο αρχειο;

παντως στο προγραμμα της ΕΡΤ δεν υπαρχει αλλη μερα.

επισης εκει που γραφει στην αρχη Ηβη Σοφιανου κλπ καπου γραφει παρουσιαση κρατερος κατσουλης.

ειναι ο γνωστος κρατερος η ειναι καποια συνωνημια ;γιατι ο κρατερος γεννηθηκε το 1971
 
Η χιλιοποδαρούσα - Κασετίνα "Από τον δίσκο Κασετίνα ΙΙΙ - Ε.Ρ.Τ. (http://kasetina.bandcamp.com/) Το θέμα από την παιδική εκπομπή Χιλιοποδαρούσα (η σύνθεση του Σταμάτη Σπανουδάκη "Γιορτή") "

 
Θυμάμαι τον Τιμολέων που έλεγε συχνά "Ωχ, το μάτι μου!!"
 
Πίσω
Μπλουζα