Χλωρίνη Klinex: Ανάγλυφη Εγκυκλοπαίδεια.

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.546
Στα δώρα της χλωρίνης Klinex δεν συγκαταλέγονταν μόνο επιτραπέζια παιχνίδια, όπως παρουσιάστηκν σε άλλη θεματολογία. Είχε βγάλει στα τέλη των '60ς - αρχές των '70ς μία γεωγραφική σειρά, έντυπου με ανάγλυφο χάρτη, για κάθε ήπειρο. Τα έδινε με το γνωστό σύστημα κουπόνια και πρόσθετη πληρωμή. Το έντυπο ήταν στο πίσω μέρος μίας πλαστικής θήκης-πλαισίου που έμοιαζε εξωτερικά με τόμο βιβλίου, ενώ ο ανάγλυφος χάρτης, φταγμένος από πολύ λεπτό ημιδιαφανές πλαστικό (πλαστύλη?) ήταν στο μπροστά μέρος του "τόμου" σαν εξώφυλλο. Το έντυπο ήταν στερεωμένο στο πλαστικό πλαίσιο με μία ζώνη που κούμπωνε εύκολα στο πλάι με μεταλλική αγκράφα. Ήταν πολύ όμορφα και πρωτοποριακά για την εποχή τους, το δε ανάγλυφο πάρα πολύ καλό. Ο χάρτης ήταν τυπωμένος στα Ελληνικά.

Η διαφήμιση όλων των τευχών στο πίσω εξώφυλλο έλεγε για "...την πιό ολοκληρωμένη εικόνα του σημερινού κόσμου, του κόσμου του 1966" !!!!

Δυστυχώς είχα πάρει μόνο 2 από τα 6, την Β. και Ν. Αμερική. Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες.

Α. Και οι 2 τόμοι



Β. Βόρειος Αμερική



Γ. Νότιος Αμερική



Η πίσω πλευρά







 
Απιστευτες λεπτομερειες...
smiley-shocked016.gif
"]
smiley-shocked016.gif
[/url]

Αετε,σε βλεπω να επωμιζεσαι ολες τις γναθοχειρουργικες επεμβασεις....:biglaugh:

Να 'σαι καλα που εμπλουτιζεις με τις συλλογες σου το φορουμ!!! :bow:
 
Πολυ καλη η προσφορα της χλωρινης...πολυ ωραιο ευρημα! :flower:

Ευχαριστούμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετική ανακάλυψη από μια ιστορική σειρά μορφωτικού περιεχομένου, που κυκλοφόρησε η "χλωρίνη ΚΛΙΝΕΞ"...!!!

Πολλά-πολλά συγχαρητήρια...!!!
 
Δεν εχω ιδεα για τη χλωρινη Κλινεξ, αλλα μολις θυμηθηκα οτι καπου ειχα δει μικρος τετοιους γεωφυσικους χαρτες απο αναγλυφο πλαστικο, ισως στο σχολειο μου. Το μονο που θυμαμαι ηταν το χασιμο οσο παρατηρουσα ποσο η καθε αποχρωση του χαρτη "ταιριαζε" με το επιπεδο του αναγλυφου. Απο τοτε δεν εχω ξαναδει κατι αναλογο. Υπαρχει αραγε καποιο πιο προσφατο προιον;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντυπωσιακό!

Γνώριζα μόνο για τα επιτραπέζια...

Και τα έχεις σε σουπερ κατάσταση!!! :thumbup:
 
Κοιτα να δεις η Χλωρινη...Μπραβο και για την κατασταση που τα διατηρησατε!
 
BETTY BOOP είπε:
Πολυ καλη η προσφορα της χλωρινης...πολυ ωραιο ευρημα! :flower:
Ευχαριστώ πολύ Betty Boop

atrus42 είπε:
Εξαιρετική ανακάλυψη από μια ιστορική σειρά μορφωτικού περιεχομένου, που κυκλοφόρησε η "χλωρίνη ΚΛΙΝΕΞ"...!!!
Ευχαριστώ πολύ atrus42

Rakeesh είπε:
Δεν εχω ιδεα για τη χλωρινη Κλινεξ, αλλα μολις θυμηθηκα οτι καπου ειχα δει μικρος τετοιους γεωφυσικους χαρτες απο αναγλυφο πλαστικο, ισως στο σχολειο μου.
Πολύ ενδιαφέρον, δεν γνώριζα ότι υπήρχαν αντίστοιχοι ανάγλυφοι χάρτες.

stayros είπε:
Κατι βρηκα ,αλλα "τσιμπαει" πολυ....
Που τα ανακάλυψες βρε Σταύρο! Πολύ καλά, μεγάλα, αλλά και.... αλμυρά. Την Ευρώπη θα την ήθελα πολύ. Ευχαριστώ και για τα σχόλιά σου!

DINO είπε:
Εντυπωσιακό!
Γνώριζα μόνο για τα επιτραπέζια...
Ευχαριστώ πολύ Dino!

pontifikas είπε:
Όντως είναι φανταστικά και σπάνια κομμάτια!!!
Εγώ έχω ΑΣΙΑ - ΑΦΡΙΚΗ - ΕΥΡΩΠΗ & Ν.ΑΜΕΡΙΚΗ
Πολύ όμορφα. Χάρηκα πολύ που τα είδα και ξαναμετανιώνω αναδρομικά που τότε δεν τα πήρα όλα, τουλάχιστον την Ευρώπη....

johnny19818 είπε:
Κοιτα να δεις η Χλωρινη...Μπραβο και για την κατασταση που τα διατηρησατε!
Ευχαριστώ πολύ johnny19818
 
Φανταστικοί είναι! Και γω μόνο για τα επιτραπέζια γνώριζα.

Θυμάστε τιμή στο περίπου; (απλή περιέργεια)
 
Αν γράψω δημόσια την τιμή που πλήρωσα για τα τέσσερα κομμάτια θα με κυνηγάτε όλοι....:biglaugh:
 
Απ' ότι θυμάμαι αμυδρά τα δώρα της χλωρίνης ΚΛΙΝΕΞ τα παίρναμε μαζεύοντας τα άδεια μπουκάλια της χλωρίνης.

Θυμάμαι τη μητέρα μου που τα πέρναγε από το χερούλι σε ένα σχοινί και τα μάζευε να τα πάει στο μπακάλη που

τα αγόραζε και αυτός να τα δώσει στον προμηθευτή να φέρει το δώρο.

Δεν θυμάμαι αν έδινε και χρήματα.............

Η ΚΛΙΝΕΞ μοίραζε τότε πολλά δωρά γιατί είχε κυκλοφορήσει μιά νέα μάρκα χλωρίνης η "ΖΗΤΑ" και είχε ανταγωνισμό.

Τα κομμάτια τους χάρτες που έχω στην κατοχή μου δεν σώζονται από τότε αλλά είχα την

τύχη να τα βρω και να τα αγοράσω πριν μερικά χρόνια σε εξευτελιστική τιμή :biglaugh:
 
Kambia είπε:
Φανταστικοί είναι! Και γω μόνο για τα επιτραπέζια γνώριζα.Θυμάστε τιμή στο περίπου; (απλή περιέργεια)
Από ότι θυμάμαι, τα κουπόνια ήταν στη χάρτινη ετικέτα που περιέβαλε τη μέση του μπουκαλιού (τότε δεν ήταν τυπωμένο το πλαστικό μπουκάλι, αλλά είχε χαρτοταινία). Η την έσκιζες και πήγαινες το χαρτί στον μπακάλη, ή πήγαινες όλο το μπουκάλι. Έδινες 5 κουπόνια και 10 δρχ., αν θυμάμαι καλά.
 
Απλώς εξαιρετικοί οι χάρτες! Και τόσο παλιοί! Πόσα έχουν αλλάξει από τότε. Πενήντα χρόνια δεν είναι και λίγα!
 
Πίσω
Μπλουζα