Χορευτικό

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
290
Και δεν εννοω το μπαλετο πχ

Εννοω το χορευτικο με τους παραδοσιακους μας χορους (τσαμικο, καλαματιανο κτλ)

Πηγαίνατε? Μάθατε να χορευετε?

(ηταν και μια καλη ευκαιρια, να χορεψουν μαζι αγορια-κοριτσια, ;) περα απο τα παρτι)

Εγω φυσικα σαν μονιμα ατυχη, μου τυχαινε παντα ενας ξαδερφος μου, να ειμαστε ζευγαρι στο χορο :cry: (εκεινος να δειτε νευρα..)

Πηγαινα για πολλα χρονια οταν ημουν δημοτικο και στο γυμνασιο, καθε Σαβ/κο. Ηταν μια καλη ευκαιρια να δω τους φιλους μου (οποτε και μαζευομαστε κανα διωρο νωριτερα :p ), και μπορω να πω : πως ξερω να χορευω (τουλαχιστον το συγκεκριμενο ειδος, πολυ καλα :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηθελα πολυ να παω αλλα οταν ημουν μικρος ντρεπομουν και ελεγα οτι εαν δεν χορευω καλα θα με κοροιδευουν και ετσι δεν εκανα ποτε το βημα να γραφτω σε μια σχολη. Αργοτερα δεν ειχα χρονο λογω μαθηματων στο σχολειο....

Τελικα λιγο πριν παντρευτω πηγα μαζι με την γυναικα μου σε μια σχολη και εμαθα καποιους χορους. Βασικα η γυναικα μου ηξερε καλα ολους τους χορους αλλα ηρθε γιατι ντρεπομουν με αλλο παρτενερ και για να ξεκομπλαρει.
 
Μόνο στο σχολείο ότι κάναμε για τις επιδείξεις... Το χειρότερό μου!!! Περιττό να πω ότι δε θυμάμαι τίποτα ( ίσως λίγο το συρτάκι γιατί είχαμε κάνει άπειρες πρόβες!)... :D
 
Πήγα μερικά χρόνια στο χορευτικό, με παραδοσιακούς χορούς, και μετά 20 χρόνια, από το 2007 δηλαδή διδάσκω καμια σαρανταριά πιτσιρίκια, από 4 μέχρι 18 ετών...
 
Δεν πηγα δυστυχως ποτε...

ομως καμαρωνα να βλεπω τους συμμαθητες μου να χορευουν ποντιακους και κρητικους χορους τα καλοκαιρια στην πλατεια, στις εκδηλωσεις του πολιτιστικου μας κεντρου!!! Ηταν και ειναι οι αγαπημενοι μου χοροι!!!
 
Την εποχή εκείιιιιιινη, ήταν το πιο ντεμοντέ πράγμα να χορεύεις παραδοσιακούς χορούς8). Ντρεπόμασταν τόσο πολύ να χορεύουμε τους παραδοσιακούς μας χορούς, τόσο που όταν είχαμε μάθημα χορού στη γυμναστική (στο δημοτικό πάντα, στο γυμνάσιο-λύκειο δεν μας δίδασκαν χορούς κανενός είδους) το παίζαμε άρρωστοι να μην χορέψουμε. Τόση απέχθεια! :xm: Ήταν το ίδιο "ντροπιαστικό" όπως να φέρνεις φαγητό σε αλουμινόχαρτο από το σπίτι :eek: ! Ηταν μέσα στους άγραφους κανόνες του DON'T. Τι ψωνάρες που μπορεί να είναι τα παιδιά τελικά! :( Σήμερα λυπάμαι τόσο πολύ που δε μπορώ να χορέψω αυτούς τους χορούς...
 
Ξεκινησαμε μαθηματα παραδοσιακων χορων, στην πεμπτη δημοτικου. Μου αρεσε παρα πολυ. Το τσαμικο με τα 16 βηματα, το θυμαμαι ακομη. Επισης καναμε και κερκυραικους χορους (το δημοτικο το τελειωσα στην Κερκυρα), συρτο, καλαματιανο, καποιους μακεδονιτικους και φυσικα χασαποσερβικο

Ωπα, ωπα, ωπα!!!!!!
 
Είχα πάει σε ένα τοπικό χορευτικό, ακολουθώντας τα βήματα της αδερφής μου. Ε, έκανα κάτι βήματα, μετά άρχισα να βαριέμαι και είχα την άσχημη προκατάληψη ότι οι παραδοσιακοί χοροί ήταν μόνο για κορίτσια. :eek:
 
Πωπω... τι μου θύμησες Λορένα μου...

Ακολουθούν διόλου κολακευτικά σχόλια για τη μουσικοχορευτική παράδοσή μας... :p :sealed: #)

Τους δημοτικούς χορούς (εκτός από νησιώτικους και θρακιώτικους) τους έβρισκα φριχτά βαρετούς... Ειδικά κάτι τσάμικους και κάτι ηπειρώτικους (ας μου πει κάποιος πως δεν είναι το ίδιο #) ) που μέχρι να σηκώσεις το ένα πόδι βρωμούσε το άλλο... οι χειρότεροί μου...


Στο δημοτικό μιά φορά την εβδομάδα τα κορίτσια κάναμε υποχρεωτικά χορούς ενώ τα αγόρια καλοπερνούσαν παίζοντας ποδόσφαιρο... :rant:


Σχεδόν τους μίσησα... χώρια που μου θύμιζαν μοιρολόγια... :(


 
Juanita είπε:
Πωπω... τι μου θύμησες Λορένα μου...
Ακολουθούν διόλου κολακευτικά σχόλια για τη μουσικοχορευτική παράδοσή μας... :p :sealed: #)

Τους δημοτικούς χορούς (εκτός από νησιώτικους και θρακιώτικους) τους έβρισκα φριχτά βαρετούς... Ειδικά κάτι τσάμικους και κάτι ηπειρώτικους (ας μου πει κάποιος πως δεν είναι το ίδιο #) ) που μέχρι να σηκώσεις το ένα πόδι βρωμούσε το άλλο... οι χειρότεροί μου...


Στο δημοτικό μιά φορά την εβδομάδα τα κορίτσια κάναμε υποχρεωτικά χορούς ενώ τα αγόρια καλοπερνούσαν παίζοντας ποδόσφαιρο... :rant:


Σχεδόν τους μίσησα... χώρια που μου θύμιζαν μοιρολόγια... :(


Το όνομα του χορού Τσάμικος, προέρχεται από τα περίχωρα του ποταμού Καλαμά (Θύαμης, Τσάμης, Τσάμικος), στην ευρύτερη περιοχή στην Παραμυθιά της Ηπείρου.
 
dimitris261 είπε:
Το όνομα του χορού Τσάμικος, προέρχεται από τα περίχωρα του ποταμού Καλαμά (Θύαμης, Τσάμης, Τσάμικος), στην ευρύτερη περιοχή στην Παραμυθιά της Ηπείρου.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση αλλά όπως και να ΄χει δεν την πάλευα ποτέ μ΄αυτά τα τραγούδια... Ακόμη και σήμερα... #) #) #)
 
Juanita είπε:
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση αλλά όπως και να ΄χει δεν την πάλευα ποτέ μ΄αυτά τα τραγούδια... Ακόμη και σήμερα... #) #) #)
Εμάς μας είχε χωρίσει ο δάσκαλος του χορού σε 2 τμήματα, αυτοί που χόρευαν καλά (εκεί μπήκα) και σε αυτούς που δεν... Ε, ήμαστε 2 αγόρια στο δικό μου τμήμα και καμιά εικοσαριά κορίτσια. Ντροπήηηηηηη!!!! Δούλεμα!!!! Άλλο τίποτα! Αλλά ο μπαμπάς αγριοκοίταζε οπότε... Ε, μετά άρχισα να το απολαμβάνω και σήμερα που διδάσκω τα μικρά, τα καταλαβαίνω απόλυτα

... ;)
 
Κλασσικά χορούς έμαθα στο σχολείο και τους έκανα εξάσκηση σε γλέντια από γάμους και βαπτίσια που πήγαινα με τους γονείς μου. Τώρα βέβαια λίγα θυμάμαι καθώς έχω καιρό να ασχοληθώ με το σπορ.
 
Άρχισα να μαθαίνω χορό στο Δημοτικό και είχα πάρει μέρος σε γυμναστικές-καλλιτεχνικές επιδείξεις όπου είχα χορέψει με συμμαθητές μου. Έκανα χορό ως εξωσχολική δραστηριότητα στο Δήμο μου, άφησα το...άθλημα...για λίγα χρόνια και συνέχισα...αργότερα πάλι στο Δήμο. Σε γιορτές/γάμους/βαπτίσεις κλπ θα σηκωθώ να χορέψω όταν δεν μου το επιβάλλουν άλλοι βέβαια...Στην αρχή θα είμαι λίγο ντροπαλή, μετά θα πάρω θάρρος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποτε έτυχε να γνωρίσουμε έναν δάσκαλο παραδοσιακών χορών, ήταν πελάτης του πατέρα μου, κι επέμενε να με στείλουν κι εμένα να με διδάξει μαζί με τα άλλα παιδιά. Με πήγαν κάνα δυό φορές απλά για να μη του χαλάσουν χατίρι, αλλά το γκρουπ των παιδιών ήταν μεγαλύτερο σε ηλικία, κι εγώ ήμουν μικρή. Επίσης, με έβαλε απότομα ο τύπος, μου είπε να μπω και να δοκιμάσω αν μου αρέσει, χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα για το πώς χορεύουν. Έτσι, βρέθηκα με μία ομάδα μαντραχαλάδων, όλοι μεγάλα παιδιά που εμένα μου φαίνονταν σαν γίγαντες, να βλέπω τα δικά τους βήματα που ήδη τα είχαν μάθει, και να προσπαθώ να τους μιμηθώ. Πρέπει να μπέρδεψα χίλιες φορές τα πόδια μου, κωμικοτραγικές στιγμές :) Μα είναι σωστό να σε βάζουν έτσι κατευθείαν στα βαθιά; Δεν με τράβηξε καθόλου όλο το πράγμα έτσι κι αλλιώς και δεν συνέχισα. Μετά θυμάμαι στο σχολείο, την ώρα της γυμναστικής να μας μαθαίνουν Καλαματιανό, και ακόμα θυμάμαι τα βήματα θεωρητικά, αλλά δεν τον χόρεψα ποτέ. Ούτε ενδιαφέρθηκα να μπω στο γκρουπ παραδοσιακών χορών του σχολείου, βαριόμουν και με τραβούσαν πάντα οι πιό ατομικοί χοροί. Μου άρεσε πάντως να βλέπω τα άλλα παιδιά να χορεύουν!
 
Στο δημοτικό μας μάθαιναν χασαποέρβικα, αλλά δεν ξέρω τι είχα πάθει εκείνη την μέρα, όλο έχανα τα βήματα και χαλούσα την σειρά. Είχα ακούσει γερό κράξιμο :cry: . Γενικά ποτέ δεν ήμουν του χορού και όταν οι γονείς μου ήθελαν να με στείλουν σε παραδοσιακά, εγώ χαλούσα τον κόσμο για να μην πάω...
 
Πίσω
Μπλουζα