Χριστουγεννιάτικα Μακελέματα

ares

RetroMaNiaC
Joined
5 Αύγ 2009
Μηνύματα
730
Αντιδράσεις
226
Μιας και τα Χριστουγεννα ειναι πολυ κοντα,ας κανουμε μια αναφορα σε ταινιες τρομου με φοντο την γιορτη των Χριστουγεννων !!




Μια πρωτη αναφορα πιστευω πως πρεπει να γινει στην κλασικη για τους fan ταινια του 1974 Black Christmas με πρωταγωνιστριες τις Olivia Hussey & Margot Kidder. Η ταινια αυτη μπορει να χαρακτηριστει και ως σταθμος στο ειδος καθως θεωρειται πως ειναι η πρωτη που χρησημοποιει με αυτον τον τροπο το δολοφονο! Ομως η αναγνωρηση της ηρθε το 1978 που το συγκεκριμενο ειδος ειχε αρχισει να παιρνει τα πανω του!!! Χωρις ιδιαιτερο gore ομως θετοντας σωστα τις βασεις για τις ακολουθες ταινιες!

black_christmas_movie_poster.jpg
Προβολή συνημμένου 130430

Μια επισης αγαπημενη μου ταινια ειναι το Silent Night,Deadly Night 1984 οπου ο Αι-Βασιλης δεν εχει καμια σχεση με τον καλοσυνατο κυριο που μοιραζει δωρα,αλλα αντιθετως ειναι ενας νεαρος με ψυχολογικα προβληματα και ετσι βρισκει τροπο να "μοιρασει" τα δωρα του σε οποιον βρει στο διαβα του!! Ακολουθησαν και συνεχειες οι περισσοτερες μετριες!

220px-Silentnightdeadlynight.jpg
Προβολή συνημμένου 130431

Αυτες ειναι αλλες ταινιες με το ιδιο θεμα (που ομως δεν εχω δει ακομα και τις ψαχνω γιατι φαινονται πολυ καλες!!!!)

51QPC06MFWL._SL500_AA300_.jpg
Προβολή συνημμένου 130432

Don%27t%20Open%20Till%20Christmas.jpg
Προβολή συνημμένου 130433

to-all-a-good-night-poster.jpg


Εσας ποιες ειναι οι αγαπημενες σας ταινιες τρομου με Χριστουγεννιατικο κλιμα??!!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διάβασα Χριστουγεννιάτικα Μακελέματα και νόμιζα πως θα ήταν τίποτα σπιτικές καταστροφές που μπορεί να προκαλέσαμε τα Χριστούγεννα όπως τότε που είχε φτιάξει η μαμά μου δίπλες, κουραμπιέδες και μελομακάρονα, πήρα σβάρνα το τραπεζομάντηλο και έγινε του κουτρούλη ο γάμος.
swear1.gif


Φυσικά πήγα να τα ρίξω στον σκύλο αλλά ήταν αργά.
DS_Naughty2-2.gif


Ωραίο θέμα argy, ότι πρέπει για εμένα που είμαι anti Xmas φαν. Δεν βρήκα άλλες παλιές εκτός απο αυτές που έβαλες, αυτή που είδα και μου άρεσε και ήταν σαν μαύρη κωμωδία, ήταν η παρακάτω:

xmasgore.jpg


ΑΥΤΟΣ είναι Santa!

xmascrazysanta.jpg


Θέλω να δω και μία πρόσφατη τώρα που λέγεται Deadly Little Christmas. Θα αναφέρω εντυπώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν και δεν είναι τόσο ρετρό,γυριστηκέ χθἐς θα έλεγα ότι με τρόμαξε το θρίλερ ΄Η συνέντευξη του γιατρού' με πρωταγωνιστἠ τον κύριο Καν ;)
 
To "Silent night, deadly night", είχε και ερκετές ( 4-5 ; ) συνέχειες (σαφώς κατώτερες του αυθεντικού).

Επίσης να ανφέρουμε και το παλιό-καλό TALES FROM THE CRYPT.

Σπονδυλωτή ταινία, σε μια από τις ιστορίες, ένας παρανοικός "Άγιος-Βασίλης" καταδιώκει τη Joan Collins.

http://www.pulpinternational.com/pulp/entry/Publicity-photo-of-Joan-Collins.html
 
Με διαφορά το Black Christmas. Πλάκα είχε και το "Jack Frost", με έναν χιονάνθρωπο δολοφόνο8)....
 
Shakti είπε:
Δεν βρήκα άλλες παλιές εκτός απο αυτές που έβαλες, αυτή που είδα και μου άρεσε και ήταν σαν μαύρη κωμωδία, ήταν η παρακάτω:
xmasgore.jpg


ΑΥΤΟΣ είναι Santa!

xmascrazysanta.jpg
Μάλιστα.... ο Goldberg.....Αη Βασίλης!!!!!! 8)

Ομολογώ οτι αυτό δεν το είχα πάρει πρέφα!!!
 
DINO είπε:
Μάλιστα.... ο Goldberg.....Αη Βασίλης!!!!!! 8) Ομολογώ οτι αυτό δεν το είχα πάρει πρέφα!!!
Εμ τι είμεθα εμείς εδώ; Και λέω, θα το προσέξει κανένας; :cool: Βγάλτε τα συμπεράσματα σας τι γίνεται εκεί μέσα.
axemurder.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρόμοια με την πρoηγούμενη είναι μια ολλανδική ταινία που κυκλοφόρησε μόλις εδώ και σπάει τα ταμεία:

Η ταινία λέγεται Sint (από το Sinterklaas) που είναι ο αντίστοιχος Santa-Clauss.

Μια μικρή εισαγωγή: οι ιθαγενείς εδώ έχουν σοβαρό κόλλημα με τον Άγιο Νικόλαο και όλοι (μα όλοι) οι δήμοι οργανώνουν εκδηλώσεις όπου αναπαριστούν τον Sinterklaas που έρχεται με καράβι από την Ισπανία (!), μπαίνει στα κανάλια των πόλεων και πετάει γλυκάκια και μικροδωράκια στα παιδιά. Τον ακολουθούν οι μαύροι βοηθοί του - zwarte Piet - που κάνουν όλες τις χαμαλοδουλειές του παππούλη (ε, ναι, αν απορείτε, ο μύθος έχει ρατσιστικό υπόβαθρο...).

Αν το δείτε μια φορά, μπορεί να σας φανεί και χαριτωμένο. Αν το δείτε όμως για τρίτη ή τέταρτη φορά ίδιο και απαράλλαχτο, ε τότε κόβετε φλέβες και λέτε "για όνομα, με τι ασχολούνται αυτοί οι άνθρωποι...". Τα παιδάκια φυσικά παίρνουν τα δωράκια τους και τους αρέσει. Πάντως, τα Ελληνάκια δεν νομίζω να τα μπορείς να τα παραμυθιάσεις μετά την ηλικία των 6 ετών...

Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, η ταινία παρουσιάζει ένα ψυχοπαθή Sinterklaas που αρχίζει και δολοφονεί οικογένειες και οι μαύροι βοηθοί στήνουν ένα πάρτι αίματος στο Άμστερνταμ.

Α, τι σοκαριστικό.

Το τρέιλερ είναι στα ολλανδικά, αλλά έχει μερικά σχόλια στα αγγλικά. Η δράση αρχίζει μετά το 1:00.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης στο ιδιο κλιμα ειναι και το New Year's Evil (1980) οπου κατα την διαρκεια της γιορτης της πρωτοχρονιας ενας δολοφονος παιρνει τηλεφωνο εναν τραγουδιστη και του ανακοινωνει ποτε θα σκοτωνει το επομενο θυμα του και πως στο τελος ο "τυχερος" θα ειναι ο ιδιος....!!!!

nye.jpg
nye.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
jack frost μανιακος χιονανθρωπος δεν υπαρχει η ταινια πραγματικα νομιζαμε οτι θα ναι θριλερ οταν την πηραμε και καταληξαμε να πεθανουμε στο γελιο

[edit] Ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχει και το Silent Night,Bloody Night 1974

600full-silent-night,-bloody-night-poster.jpg
 
zxspec83 είπε:
Παρόμοια με την πρoηγούμενη είναι μια ολλανδική ταινία που κυκλοφόρησε μόλις εδώ και σπάει τα ταμεία:
Η ταινία λέγεται Sint (από το Sinterklaas) που είναι ο αντίστοιχος Santa-Clauss.

Μια μικρή εισαγωγή: οι ιθαγενείς εδώ έχουν σοβαρό κόλλημα με τον Άγιο Νικόλαο και όλοι (μα όλοι) οι δήμοι οργανώνουν εκδηλώσεις όπου αναπαριστούν τον Sinterklaas που έρχεται με καράβι από την Ισπανία (!), μπαίνει στα κανάλια των πόλεων και πετάει γλυκάκια και μικροδωράκια στα παιδιά. Τον ακολουθούν οι μαύροι βοηθοί του - zwarte Piet - που κάνουν όλες τις χαμαλοδουλειές του παππούλη (ε, ναι, αν απορείτε, ο μύθος έχει ρατσιστικό υπόβαθρο...).

Αν το δείτε μια φορά, μπορεί να σας φανεί και χαριτωμένο. Αν το δείτε όμως για τρίτη ή τέταρτη φορά ίδιο και απαράλλαχτο, ε τότε κόβετε φλέβες και λέτε "για όνομα, με τι ασχολούνται αυτοί οι άνθρωποι...". Τα παιδάκια φυσικά παίρνουν τα δωράκια τους και τους αρέσει. Πάντως, τα Ελληνάκια δεν νομίζω να τα μπορείς να τα παραμυθιάσεις μετά την ηλικία των 6 ετών...

Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, η ταινία παρουσιάζει ένα ψυχοπαθή Sinterklaas που αρχίζει και δολοφονεί οικογένειες και οι μαύροι βοηθοί στήνουν ένα πάρτι αίματος στο Άμστερνταμ.

Α, τι σοκαριστικό.

Το τρέιλερ είναι στα ολλανδικά, αλλά έχει μερικά σχόλια στα αγγλικά. Η δράση αρχίζει μετά το 1:00.


Φαίνεται ενδιαφέρον αυτη η ταινία. Παίζεται στον κινηματογράφο εδώ;; Δεν την πήρε το μάτι μου!!
 
divined είπε:
Φαίνεται ενδιαφέρον αυτη η ταινία. Παίζεται στον κινηματογράφο εδώ;; Δεν την πήρε το μάτι μου!!
Ναι πραγματικα φαινεται πολυ διασκεδαστικο,ομως εχει προβληθει μονο στο Βελγιο και την Ολλανδια και δεν γραφει καμια ημερομηνια για αλλες χωρες........! Μακαρι να ερθει και εδω!!!!!
 
Aνακάλυψα και το "Don't open till Christmass", με έναν μανιακό που σκοτώνει τύπους ντυμένους Αγιο-Βασίληδες.
 
βρηκα μια απ τις κορυφαιες σκηνες και ατακες ολων των εποχων στο silent night deadly night 2

 
Oι καλύτερες Χριστουγεννιάτικες ταινίες τρόμου...

Ξέρω πως υπάρχουν πάρα πολλές, οπότε προτείνεται καμιά καλή να έχουμε να βλέπουμε τις ημέρες που έρχονται. :cool:

Μερικές από τις πιο γνωστές που θα πρότεινα εγώ είναι τα Silent Night Βloody Night, Silent Night Deadly Night και το πολύ γνωστό σε όλους μας Gremlins.

A και φυσικά μην ξεχνάμε το Black Christmas. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτες ειναι καποιες απο της αγαπημενες μου.Φυσικα υπαρχουν και αλλες πιο καινουριες αλλα εγραψα αυτες που ειναι πιο παλιες.

1.To all a good night

2.Don't open till christmass

3.Jack Frost

3.Santa claws

4.Christmas evil

5.Christmas Nightmare

6.The christmas season massacre

7.Elves
 
Γράψτε οποιαδήποτε νομίζετε πως αξίζει.

Δεν νομίζω πως παραβιάζουμε κάποιον κανόνα αν γίνει μια μικρή αναφορά σε μια πιο καινούρια ταινία.
 
Πρώτο και καλύτερο το Black Christmas (1974). κατά τα άλλα με κάλυψε ο Metalcandyman...
 
Πίσω
Μπλουζα