Χριστουγεννιάτικα Μακελέματα

:sealed: :eek: Ωπ..έπαιξε συγχώνευση με το παλιό θέμα;

Kαλή φάση. :p
 
Nα προσθέσω το Child's Play(η κούκλα του σατανά) του Tom Holland και το Sweeny Todd, the Demon Barber of Fleet str. του Tim Burton, αν και δεν έχουν και τόσο μεγάλη σχέση με τα Χριστούγεννα, απλά η ιστορία εξελίσσεται τις γιορτινές ημέρες.(btw έχουν βγει και παλιότερες ταινίες βασισμένες στον μύθο του Sweeney Todd, δεν τις έχω δει αλλά πολύ πιθανών να έχουν και αυτές σχέση με τα Χριστούγεννα.)

 


Επίσης μια ταινία που δεν είναι ακριβώς τρόμου (μάλλον για gothic animation φαντασίας πρόκειται) αλλά κατά την γνώμη θα έπρεπε οπωσδήποτε να βρίσκεται σε αυτή τη λίστα, είναι το Nightmare Before Christmas του Tim Burton.Πραγματικά μαγευτικό.
 
Τρελαίνομαι για τα εξώφυλλα των παλιών θρίλερ!!!!!! Είναι απίστευτα cult!!!!

θα ψάξω να βρω τις ταινίες αυτές αρκετές μου κίνησαν το ενδιαφέρον!!!
 
Ειδα και τις ταινιες των οποιων poster εβαλα στο πρωτο ποστ και δεν ειχα δει ως τωρα,και ξεκιναω!

Για το Don't Open Till Christmas (1984) ειχα χαμηλες προσδοκιες μαθαινοντας οτι ειναι βρετανικο (οχι οτι εχω κατι με την Αγγλια απλα δεν μπορω να σκεφτω slasher αν δεν ειναι ή αμερικανικο ή ιταλικο,και ποσο μαλλον το οτι βγηκε την περιοδο των video nasties!!) Και ομως εξεπλαγην διοτι περιεχει αρκετα και δημιουργικα φονικα,πολυ καλη ατμοσφαιρα,και θυμιζε αρκετες φορες giallo!! Οποτε το προτεινω!

Η επομενη ταινια ειναι το To All A Goodnight (1980). Ενω μπορω να πω οτι με επεισε λογω του ωραιου σπιτιου και καποιων σκηνων αγωνιας, δεν μπορουσα να διακρινω πολλα (κυριως στις σκηνες με σκοταδι) διοτι η ταινια δεν εχει επισημη κυκλοφορια σε dvd παρα μονο σε vhs και η μεταφορα εκανε την εικονα να χασει! Επομενως περιμενω μια επισημη κυκλοφορια για να εχω μια καλυτερη αποψη!

Στη συνεχεια ειδα το Christmas Evil (1980). Αν και προκειται για μια πιο "μαζεμενη" ταινια σε οτι αφορα τα αιματοκυλισματα,ωστοσο διαθετει ενα αρκουντως εορταστικο κλημα και ευκολα αισθανεσαι το κρυο που επικρατει σε αυτη τη μικρη πολη!Θα λεγαμε πιο πολυ πως η ταινια εστιαζει στο ψυχογραφημα του ηρωα και πως αυτος βιωνει τα χριστουγεννα. Την προτεινω ανεπιφυλακτα!!!! Αν ομως σε καποιον δεν αρεσει αξιζει τοτε να δει μονο το φιναλε που ισως ειναι απο τα πιο "τρελα" που εχω δει!!!!

Silent Nigth,Bloody Night (1972) Καταπληκτικο δεν εχω να κανω σχολια! Ισως το μονο που μου ξινισε ειναι οτι σε ενα σημειο η ιστορια γινοταν περιπλοκη και επρεπε να εισαι μονιμος σε alert για να καταλαβεις!

The Dorm That Dripped Blood (1982) Πραγματικα ειχα πολλες προσδοκιες για το συγκεκριμενο,αλλα καθως το παρακολουθουσα με αφησα παγερα αδιαφορο...τοσο που δεν το πολυ θυμαμαι γιαυτο λεω να του δωσω μια δευτερη ευκαιρια και να το ξαναδω καποια στιγμη!

Μετα το Καταπληκτικο silent night,deadly night (1984) επιχειρησα να δω το Δευτερο Μερος μιας και το ειχε back to back στο dvd που ειχα παραγγειλει. Ακριβως οπως τα λετε μαπα το καρπουζι στην κυριολεξια.Ουτε χριστουγεννιατικο κλημα δεν ειχε,ολη την ωρα εκανε φλασμπακ στο πρωτο και πιο πολυ θυμιζε μαυρη κωμωδια! Καπως πηγε να σωθει το ολο εγχειρημα στο τελος οπου ο Ρικυ εκανε την "επισκεψη" του στην Mother Superior (η οποια ηταν αλλη ηθοποιος) αλλα τι να το κανεις αμα ειναι για πεντε λεπτα το καλο! Πραγματικα κριμα!!!

Και κλεινοντας ειδα το Silent Night (2012) που κυκλοφορησε τωρα και ειναι καπως βασισμενο στο original. Καλο ηταν αλλα καποιες σκηνες του θελαν περισσοτερη δουλεια απο τους art directors,η εικονα δυστυχως θυμιζε αστυνομικες σειρες τυπου csi και το φιναλε καπως αστοχο αφου δεν προκειται να βγει σικουελ μιας και εισπρακτικα δεν πηγε καλα διοτι ειχε περιορισμενη προβολη και κυριως βγηκε για την αγορα του dvd,αλλα γενικα ηταν ευχαριστο! Στους πρωταγωνιστικους ρολους ο Malcom McDowell και η Jaime King.

Υ.Γ. Μου μενει να δω το New Year's Evil (1980) το οποιο απο το trailer φαινεται δυνατο!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το christmas evil απο ελληνικη vhs [video=youtube_share;j3CrTsbm9L8]

 
θανος είπε:
το christmas evil απο ελληνικη vhs [video=youtube_share;j3CrTsbm9L8]
Xαχαχαχαχ :rofl: μαρεσει με το που βγαινει ο τιτλος καπακι πετιεται και ο ελληνικος...."Ο Διεστραμενος" παλι δημιουργησαν οι υπευθυνοι στους τιτλους!!!!!

Σε ενα βιβλιο που εχω λεει οτι κυκλοφορησε και με τον τιτλο "Ο Ψυχοπαθης"...Πολυ εμπνευση ειχαν αγιες μερες.... :frypan: !!!!
 
argy είπε:
Μετα το Καταπληκτικο silent night,deadly night (1984) επιχειρησα να δω το Δευτερο Μερος μιας και το ειχε back to back στο dvd που ειχα παραγγειλει. Ακριβως οπως τα λετε μαπα το καρπουζι στην κυριολεξια.Ουτε χριστουγεννιατικο κλημα δεν ειχε,ολη την ωρα εκανε φλασμπακ στο πρωτο και πιο πολυ θυμιζε μαυρη κωμωδια!

"Gaaaarbage day"....τρομερή αποτυχία το δεύτερο μέρος... :xm:
 
argy είπε:
Xαχαχαχαχ :rofl: μαρεσει με το που βγαινει ο τιτλος καπακι πετιεται και ο ελληνικος...."Ο Διεστραμενος" παλι δημιουργησαν οι υπευθυνοι στους τιτλους!!!!!Σε ενα βιβλιο που εχω λεει οτι κυκλοφορησε και με τον τιτλο "Ο Ψυχοπαθης"...Πολυ εμπνευση ειχαν αγιες μερες.... :frypan: !!!!
εχω ποσταρει το εξωφυλλο απο την συγκεκριμενη βιντεοκασετα εδω ουτε ο τιτλος ουτε η περιληψη εχουν καμια σχεση με την ταινια οτι να ναι ειχαν γραψει http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16916-%C1%F0%DF%F3%F4%E5%F5%F4%E1-%E5%EE%FE%F6%F5%EB%EB%E1-%EA%E1%E9-%EC%E5%F4%E1%F6%F1%DC%F3%E5%E9%F2-%E2%E9%ED%F4%E5%EF%EA%E1%F3%E5%F4%FE%ED-80
 
Στη λιστα του post 22 γραφω οτι μου μενει να δω το New Year's Evil και το εκανα!

Αλλα.....δυσαρεστηθηκα πολυ...Ανεπνευστες σκηνες,καθολου ενδιαφερον,ερμηνειες κακιστες κ.ο.κ

Βρηκα οτι εχετε φτιαξει και θεμα για την συγκεκριμενη ταινια

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php/28931-New-Year-s-Evil-%281980%29

Πραγματικα δεν αξιζει καθολου περιμενα ποτε θα τελειωσει..Και ενα πραγμα που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η παραγωγη,και γενικα ολο το αποτελεσμα,θυμιζει περισσοτερο τελη '80 παρα αρχες οπου ειναι και γυρισμενη!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα