Χριστουγεννιάτικες ταινίες

μην ξεχναμε και την εκδοχη του christmas carol του disney

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαζί με home alone

national lampoons christmas vacation


Κλασικά :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ῾᾽Χριστουγενιάτικος Εφιάλτης῾᾽του Τιμ Μπάρτον και του Χενρυ Σέλικ. Αριστουργημα του stop motion και αξέχαστα τραγουδάκια

"'Kidnap the Sandy Klaws lock him in a box..."
 
Και τα Χριστούγεννα του τρελού θηριοτροφείου.
 
vg76 είπε:
Για μένα είναι το It's a wonderful life του Frank Capra. Ασπρόμαυρη του 1946 και απλά καταπληκτική!
http://www.imdb.com/title/tt0038650Ε

Ειναι αυτη η ταινια που σε καποια στιγμη ο πρωταωγνιστης θελει να πεσει απο μια γεφυρα?Αν ναι και γω μαζι οσυ.Εχω να τη δω απο τοτε που πηγαινα δημοτικο και καθε χριστουγεννα τη σκεφτομουνα αλλα δεν ηξερα τον τιτλο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πες τα ρε Παναγιώτη.Γκρεμλινς!!!!! Ειδικά η σκηνή που βλέπουν όλα μαζί την Χιονάτη!
 
While You Were Sleeping, με Sandra Bullock.

Clemence, ξερεις εσυ!
 
:) ναι ναι ξέρω ...

στο άλλο θέμα όμως με τις ταινίες των '80ς, επειδή τότε ήμουν μικρή και οι νέες κυκλοφορίες έβγαιναν στην TV χρόνια μετά, δε θα μπορούσα να έχω ιδιαίτερες αναμνήσεις - δε νομίζω να έχω δει καμιά τους όμως :sealed:
 
Η πιο αγαπημενη χριστουγεννιατικη ταινια που την βλεπω παντα καθε χρονο ειναι η ταινια A cristmas carol του 1984 ομως θεωρω ειναι το πιο πετυχημενο που με συγκινει παντα.Ενω οι μετεπειτα εκδοχες δεν μαρεσουν.
 
ε και ο πατρικ στιουαρτ ηταν καλος αλλα μπορουσε να γινει και καλυτερη η ταινια

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμενα οι αγαπημενες μου χριστουγεννιατικες ταινιες ειναι:

Gremlins


While You were sleeping



Black Christmas (1974, & remake 2006)



Silent Night Deadly Night (1984)



Home Alone 1 & 2





Και καποια αλλα χριστουγεννιατικα θριλερ που δεν εχω δει ακομα,οπως Christmas Evil κ.τ.λ!!!!!!! ;)
 
απο silent night deadly night θυμαμαι το 5 με τον παιχνιδοποιο

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπό τρόμου το Black christmas και απο κωμωδίες το τρελό θηριοτροφείο...
 
Χωρίς δεύτερη συζήτηση:

[video=youtube;Zo4LNBw-ajE]

Το συγκεκριμένο τραγούδι της Darlene Love - Christmas (Baby please come home) - που παίζει στην έναρξη της ταινίας ήταν ένας λόγος παραπάνω να την θεωρώ Christmas classic ταινία από πιτσιρικάς. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Christmas in Connecticut (1945)

Μιας από τις αγαπημένες χριστουγεννιάτικες ταινίες (έκτος αυτών που έχουν ήδη αναφερθεί) είναι το Christmas in Connecticut με τους Barbara Stanwyk, Dennis Morgan και Sydney Greenstreet.


51k9D14njpL._SL500_AA300_.jpg


 


Στην στήλη της "'Εξυπνη Οικοκυρική", η Elizabeth Lane παρέχει γιορτινές συνταγές και οικιακές συμβουλές. Αλλά η Elizabeth έχει ένα μυστικό: χρειάζεται οδηγίες για να βράσει νερό! Δεν έχει καθόλου μαγειρικές δεξιότητες, καμία φάρμα στο Connecticut, κανέναν αγαπημένο σύζυγο με ένα μωρό όπως αναφέρει στην στήλη της.Αλλά θα αναγκαστεί να τα βρει όλα αυτά, όταν το αφεντικό της θα αυτοκαλεστεί με έναν ήρωα πολέμου στη "φάρμα" της για το χριστουγεννιάτικο δείπνο.


Γέλιο, ρομαντισμός, γιορτινό κλίμα είναι η συνταγή αυτής της πετυχημένης ταινίας του 1945 από τη Warner Bros με την
Barbara Stanwyk στον πρωταγωνιστικό ρόλο.


Ρετρό ταινία με όλη την έννοια της λέξης.


Κυκλοφορεί σε dvd μόνο σε ζώνη 1 (region 1)



[edit]This video is unavailable.


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα