Χριστουγεννιάτικες ταινίες

Yπεροχη φαινεται η χριστουγεννιατικη ταινια σου, Retrospectiva. Εγω τρελαινομαι για τις παλιες ασπρομαυρες, οποτε καταλαβαινεις....επεσα στην περιπτωση!

Σε ευχαριστουμε!
 
bambinella 100 είπε:
Yπεροχη φαινεται η χριστουγεννιατικη ταινια σου, Retrospectiva. Εγω τρελαινομαι για τις παλιες ασπρομαυρες, οποτε καταλαβαινεις....επεσα στην περιπτωση!Σε ευχαριστουμε!
Nα σαι καλά bambinella!

Κλασικός αγαπημένος ασπρόμαυρος αμερικάνικος κινηματογράφος.

Χαίρομαι που... πέφτουμε στην ίδια περίπτωση! ;)
 
Ειναι αυτη η ταινια που σε καποια στιγμη ο πρωταωγνιστης θελει να πεσει απο μια γεφυρα?Αν ναι και γω μαζι οσυ.Εχω να τη δω απο τοτε που πηγαινα δημοτικο και καθε χριστουγεννα τη σκεφτομουνα αλλα δεν ηξερα τον τιτλο!

Ναι αυτή είναι!Κλασικη αμερικανική και ασπρόμαυρη απο εκείνες όμως σου μένουν. Για μένα βέβαια δεν είναι μόνο μια χριστουγεννιάτικη ιστορία αλλά έχει επικρατήσει ως τέτοια γιατι το τέλος της ιστορίας διαδραματίζεται τα χριστουγεννα.
 
Εαν θέλετε να δείτε μια καταπληκτική χριστουγεννιάτικη ταινία σας προτείνω την παρακάτω:

Joyeux Noël (Merry Christmas)

http://www.imdb.com/title/tt0424205/

Είναι σχετικά καινούργια και προσωπικά μου έκανε φοβερή εντύπωση!! Είχε πολύ καιρό ταινία να με καταπλήξει τόσο πολύ!!! Θα την λατρέψετε! :)
 
[edit]This video is unavailable.


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι χριστουγεννιάτικο αυτό ή έχει ένα μέρος που εξελίσσεται τα Χριστούγεννα; προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι παλιές κλασικές ταινίες, αλλά δε βρίσκω καμιά πληροφορία γι'αυτό ότι έχει σχέση με Χριστούγεννα...
 
Οποιαδήποτε ταινία αφορά την αξεπέραστη ιστορία του Ντίκενς ;)
 
εκτος απο τα κλασικα home alone 1&2 για καποιον ανε ξηγητο λογοειχα κολλησει με το ernest saves christmas του 88. Οχι τιποτα ιδισιτερο αλλα με ειχε καθηλωσει. για οποιον ενδιαφερεται υπαρχρι στον σωληνα.
 
-Μόνος στο σπίτι 1 και 2
 
Home alone 1 και 2 δαγκωτό! Είναι πλέον παράδοση και αναγνωρίσιμη ταινία από όλους. Εν τω μεταξύ φέτος δεν το πέτυχα πουθενά να παίζει και ανησύχησα...
 
Die Hard και αυτον τον χρονο και παραμονη Die Hard 2.

 


[video=youtube;-qxBXm7ZUTM]

 
Μόνος στο σπίτι (Home alone) 1 και 2 (κλασική και αγαπημένη ταινία)

Εμείς και ο Άη-Βασίλης (All I want for Christmas/1991)
 
Home alone...μεχρι και σε blu ray το πηρα...σε περιπτωση που δεν το βαλουνε... :)

Αλλα καθομαι με τις ωρες και βλεπω πολλες στις γιορτες.

Μια που μου αρεσε παρα πολυ, αλλα δεν θυμαμαι τιτλο, ηταν μια Ευρωπαϊκη παραγωγη. Χωρα απο βορεια Ευρωπη.

Την ειχε δειξει στο cine+ και ηταν η ιστορια του Αϊ Βασιλη, πως ξεκινησε να μοιραζει δωρα.

Πολυ ωραιες εικονες.

Edit!!!! Ξεχασα την δευτερη ταινια που περιμενω να δω καθε χρονo. Bad Santa!! Bad Santa rocks..... :cool:

Edit 2. Τη βρηκα...Joulutarina(Christmas story) 2007

Φιλανδικη παραγωγη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bump. Ξεχασαμε να κρεμασουμε και δημοσκοπηση btw...too late
 
Το αριστούργημα του Frank Capra.

Its-a-Wonderful-Life-with-Jimmy-Stewart.jpg

Mια Υπέροχη Ζωή/ It's a Wonderful Life (1946), κυρίες και κύριοι.

Όχι απλά η καλύτερη χριστουγεννιάτικη ταινία αλλά και μια απο τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών !!!

300px-its_a_wonderful_life.jpg

Ανθρώπινη, δραματική, υπαρξιακή, μεταφυσική ταινία με κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις και και με όμορφες πινελιές χιούμορ.

Θυμάμαι ότι πολλοί δακρύζαν με αυτή την ταινία. Σε διαλύει εσωτερικά για να επαναγεννηθείς καλύτερος.

*Με την σύγχρονες συνθήκες της επερχόμενης παγκόσμιας τοκογλυφικής δικτατορίας, η Ταινιάρα παραμένει σούπερ επίκαιρη.

its-a-wonderful-life-its-a-wonderful-life.jpg

Δείτε την όλοι οι νεότεροι. Must see!


ΥΣ. Φίλε Clemence νομίζω ότι ο φύλακας άγγελος του πρωταγωνιστή, στην παραπάνω ταινία έχει το ίδιο όνομα με σένα !!!


Its-A-Wonderful-Life.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάθε Χριστούγεννα παρακολουθώ τις παρακάτω ταινίες:

Scrooge Η γνωστή ιστορία του Ντίκενς σε μιούζικαλ με τον Άλμπερτ Φίνεϊ

Scrooged H σύγχρονη εκδοχή με τον Bill Murray

Nightmare before Christmas Του Τιμ Μπάρτον

και το Christmas Vacation Τα χριστούγεννα του τρελού θηριοτροφείου
 
Δεν θα ελεγα η αγαπημενη (μια και δεν εχω αγαπημενη χριστουγεννιατικη ταινια , αλλωστε δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα οι Χριστουγεννιατικες ταινιες (***) )

, αλλα θα πω την πρωτη που μου ερχεται στο μυαλο .

Scrοοged

(***)Scrooge mode off:tongue:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H αγαπημένη μου Χροστουγεννιάτικη ταινία παραμένει η ίδια που είχα αναφέρει σε ένα σχετικό poll. :)
 
Αλλη μια υπεροχη και λατρεμενη μου ταινια για τα Χριστουγεννα ειναι το I'll be seeing you, γυρισμενο το 1944.

Η πανεμορφη ξανθια Τζιντζερ Ροτζερς ταξιδευει με το τραινο για να περασει τις γιορτες με τους δικους της και εκει γνωριζει τον γοητευτικο στρατιωτη Τζοζεφ Κοτεν.

Ο ερωτας τους δεν αργει να ανθισει, ωστοσο καθενας απο τους δυο κρυβει κι απο ενα μεγαλο μυστικο.

Συγκινητικο ρομαντικο χριστουγεννιατικο φιλμ με δυο διασημους πρωταγωνιστες και σε εναν σημαντικο ρολο η Σιρλεϊ Τεμπλ, το παιδι - θαυμα του αμερικανικου κινηματογραφου, εδω εφηβη πια και πολυ χαριτωμενη.

Πηγη

ill-be-seeing-you-movie-poster.jpg


ill-be-seeing-you-movie-poster.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα