Χριστουγεννιάτικες ταινίες

Εγώ πάλι θα ήθελα να δω κάποιες ταινίες που δεν τις λες και Χριστουγεννιάτικες αλλά τις έβαζε παλιά εκείνη την περίοδο και τις θυμάμαι με νοσταλγία. Μία από αυτές είναι τα Goonies. Αγαπημένη.
 
filmmusic είπε:
Φαντάζομαι θα έχεις δει και αυτό Bambinella;
Οχι, filmmusic. Αν και ανηκει στην αγαπημενη μου κινηματογραφικη εποχη, την ταινια αυτη δεν την εχω δει ποτε δυστυχως.
 
bambinella 100 είπε:
Αλλη μια υπεροχη και λατρεμενη μου ταινια για τα Χριστουγεννα ειναι το I'll be seeing you, γυρισμενο το 1944.Η πανεμορφη ξανθια Τζιντζερ Ροτζερς ταξιδευει με το τραινο για να περασει τις γιορτες με τους δικους της και εκει γνωριζει τον γοητευτικο στρατιωτη Τζοζεφ Κοτεν.

Ο ερωτας τους δεν αργει να ανθισει, ωστοσο καθενας απο τους δυο κρυβει κι απο ενα μεγαλο μυστικο.

Συγκινητικο ρομαντικο χριστουγεννιατικο φιλμ με δυο διασημους πρωταγωνιστες και σε εναν σημαντικο ρολο η Σιρλεϊ Τεμπλ, το παιδι - θαυμα του αμερικανικου κινηματογραφου, εδω εφηβη πια και πολυ χαριτωμενη.

Πηγη

ill-be-seeing-you-movie-poster.jpg


Προβολή συνημμένου 93029
αυτή εδώ και εχεις κάνει και πολύ ωραια παρουσίαση

filmmusic είπε:
Όλο το μήνα παρακολουθώ μια ταινία τη μέρα, Χριστουγεννιάτική ή που έχει σκηνές με Χριστούγεννα κτλ.Έχω βγάλει και πρόγραμμα! :p

Σήμερα είμαι για Gremlins!!!

Έχω παραγγείλει και 5-6 Χριστουγεννιάτικα Bluray από amazon που πολύ φοβάμαι θα έρθουν μετά την Πρωτοχρονιά, και δε θα προλάβω να τα δω φέτος! :(

(Christmas in Connecticut, A Christmas Carol - 1984, Holiday Inn, Fanny and Alexander, The Bishop's Wife, Meet Me in St. Louis)

* * *

11 πράγματα που δε γνωρίζατε για τις αγαπημένες σας Χριστουγεννιάτικες ταινίες!

http://www.huffingtonpost.com/2014/12/09/christmas-movies-trivia_n_6288104.html?ncid=fcbklnkushpmg00000063

Αυτό που λέει για το Charlie Brown special, πραγματικά και εγώ όταν το πρωτοείδα το βρήκα πολύ αργό και "περίεργο"!

Ήταν κάτι πρωτόγνωρο εντελώς για animation. Αλλά μετά το συνήθισα και έχει γίνει Χριστουγεννιάτικη παράδοση!!

Μια άλλη ταινία που θα ήθελα να προτείνω ανεπιφύλακτα, και είναι μια από τις αγαπημένες μου είναι το

The Homecoming - A Christmas Story (1971)

Είναι η τηλεοπτική ταινία -πιλότος, της σειράς The Waltons!

"Story of the events that happened on Christmas Eve, 1933, to one rural American family."

Πάρα πολύ ζεστή, οικογενειακή ταινιούλα, με έξοχη ατμόσφαιρα που θυμίζει αρκετά κλασική ταινία Disney!

Αναζητήστε τη!! ;)

filmmusic, κανεις λαμπρα που παρακολουθείς κάθε μερα μια χριστουγεννιατικη ταινια, νομιζω πως είναι ενεση αισιοδοξιας, οσο για την τελευταια με τους γουολτνς φαινεται εξαιρετικη :)

εδώ από τις πληροφοριες που μας εδωσες με το λινκ παραπάνω

o-479747465-570.jpg
"Miracle on 34th Street" was originally released on May 2, 1947, so it was a summer movie about Santa. Why did this happen?

Well the movie was originally planned for a release during the fall of 1947, but Darryl Zanuck, the studio head at 20th Century Fox in charge of the movie, believed "Miracle on 34th Street" was so good that it should be released during the most popular movie season of the year -- the summer. Despite the whole premise of the movie being about Santa Claus, the marketing department made posters that said nothing about Christmas and tried to trick moviegoers into thinking this was just a love story between popular actors Maureen O'Hara and John Payne.

The trailer didn't even show more than a moment of actual footage of the movie and instead had other popular and acclaimed actors rave about how much viewers would like "Miracle on 34th Street."

πηγη λινκ παραπάνω, σκεφτείτε αυτή μου βγηκε και στο κουιζ και δεν την ξέρω καν, δεν πρεπει να την εχω δει / θα ψαξω για μερικές
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστω, Αριαδνη.

Η ταινια ειναι θεσπεσια με πολυ εντονη χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα και γενικα ολα οσα ζητα ενας θεατης απο ενα εργο αυτου του ειδους.

Κανονικα θα επρεπε να ηταν διασημη.
 
bambinella 100 είπε:
Σε ευχαριστω, Αριαδνη.Η ταινια ειναι θεσπεσια με πολυ εντονη χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα και γενικα ολα οσα ζητα ενας θεατης απο ενα εργο αυτου του ειδους.

Κανονικα θα επρεπε να ηταν διασημη.
μια και μια φαινονται ολες, μπαμπι φετος μαλλον πρεπει να ψαξεις για αυτές που δεν εχεις ξαναδει ;)
 
kstream είπε:
Εαν θέλετε να δείτε μια καταπληκτική χριστουγεννιάτικη ταινία σας προτείνω την παρακάτω:
Joyeux NoΓ«l (Merry Christmas)

http://www.imdb.com/title/tt0424205/

Είναι σχετικά καινούργια και προσωπικά μου έκανε φοβερή εντύπωση!! Είχε πολύ καιρό ταινία να με καταπλήξει τόσο πολύ!!! Θα την λατρέψετε! :)
Κρίμα που δεν είχα δει νωρίτερα αυτή την ανάρτηση. Εξαιρετική ταινία, αληθινή ιστορία που αναδεικνύει και το πραγματικό νόημα των χριστουγέννων. Δυστυχώς δεν είναι πολύ γνωστή αν και την έχει προβάλει αρκετές φορές η ΕΡΤ
 
Έχω να προτείνω και 2 "χριστουγεννιάτικες πολεμικές" ταινίες που φαντάζομαι θα ενδιαφέρει περισσότερο τους άντρες...

Η πρώτη το Stalag 17, εξελίσσεται την περίοδο Χριστουγέννων και παρακολουθεί τα γεγονότα μέσα σ'ένα Γερμανικό στρατόπεδο στα χρόνια του 2ου Παγκοσμίου, ενώ η 2η, το A Midnight Clear, έχει μια σημαντική σκηνή Χριστουγέννων (γενικά εξελίσσεται χειμώνα πάλι στο 2ο Παγκόσμιο) και αναφέρεται στις σχέσεις 2 ομάδων Γερμανών και Αμερικάνων Στρατιωτών στη Γαλλία το χειμώνα του 1944.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Εγώ πάλι θα ήθελα να δω κάποιες ταινίες που δεν τις λες και Χριστουγεννιάτικες αλλά τις έβαζε παλιά εκείνη την περίοδο και τις θυμάμαι με νοσταλγία. Μία από αυτές είναι τα Goonies. Αγαπημένη.
εγώ το Flash Gordon ( 1980). Την έβαζε κάθε Χριστούγεννα ( συνήθως στο Σταρ)...
 
Θα ηθελα να πω οτι χαρη σ' αυτο το τοσο ομορφο θεμα του filmmusic εψαξα και βρηκα το φιλμ Το θαυμα της 34ης Οδου.

Ειναι μια ιστορια φαντασιας για το ποσο τελικα υπαρχει η οχι ο αγαπημενος των παιδιων, ο Αη Βασιλης. Μου εκανε εντυπωση η μικρουλα και ασχημουλα Ναταλι Γουντ σε ηλικια 8 ετων. Πολυ ταλαντουχο πλασμα και τιποτε στην εμφανιση της δεν προμηνυε τοτε οτι θα εξελισσοταν στην καλλονη που εγινε αργοτερα.
 
bambinella 100 είπε:
Θα ηθελα να πω οτι χαρη σ' αυτο το τοσο ομορφο θεμα του filmmusic εψαξα και βρηκα το φιλμ Το θαυμα της 34ης Οδου.Ειναι μια ιστορια φαντασιας για το ποσο τελικα υπαρχει η οχι ο αγαπημενος των παιδιων, ο Αη Βασιλης. Μου εκανε εντυπωση η μικρουλα και ασχημουλα Ναταλι Γουντ σε ηλικια 8 ετων. Πολυ ταλαντουχο πλασμα και τιποτε στην εμφανιση της δεν προμηνυε τοτε οτι θα εξελισσοταν στην καλλονη που εγινε αργοτερα.
Να'σαι καλά, αλλά δεν είναι δικό μου το θέμα! ;)

(εκτός αν εννοείς το link που παρέθεσα παραπάνω).

Επί τη ευκαιρία, αυτή η ταινία που αναφέρεις έχει γίνει και remake (καμία σχέση βέβαια με το κλασικό).

Τον Άγιο-Βασίλη υποδύεται ο Ρίτσαρτν Ατένμπορω, ο γνωστός σκηνοθέτης του Γκάντι, και Mr. Ηammond του Jurassιc Park.

 
bambinella 100 είπε:
Θα ηθελα να πω οτι χαρη σ' αυτο το τοσο ομορφο θεμα του filmmusic εψαξα και βρηκα το φιλμ Το θαυμα της 34ης Οδου.Ειναι μια ιστορια φαντασιας για το ποσο τελικα υπαρχει η οχι ο αγαπημενος των παιδιων, ο Αη Βασιλης. Μου εκανε εντυπωση η μικρουλα και ασχημουλα Ναταλι Γουντ σε ηλικια 8 ετων. Πολυ ταλαντουχο πλασμα και τιποτε στην εμφανιση της δεν προμηνυε τοτε οτι θα εξελισσοταν στην καλλονη που εγινε αργοτερα.
μπαμπι εκανες και το κουιζ να δεις πια χριστουγεννιατικη ταινια θα σου βγει; εχει και ρετρο κλασσικές και που να σου βγει αυτή! α, θελουμε και την γνωμη σου για την ομορφοτερη χριστουγεννιατικη ταινια που εχεις δει; και την δικια σου και του filmmusic, νομιζω πως λατρευετε κλασσικες τετοιου είδους ταινιες και πως θα μας πειτε ωραιες επιλογες για μενα πάντως από όσες εχω δει το ''it's a wonderful life''

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?29216-Ποια-χριστουγεννιάτικη-ταινία-είσαι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Filmmusic, στην ουσια ειναι δικο σου αυτο το θεμα, απο τη στιγμη μαλιστα που ανοιξες κι εσυ ενα ιδιο (οπως βλεπω στο ποστ 13) το οποιο ενσωματωθηκε στο προϋπαρχον. Αλλωστε το εχεις εμπλουτισει σε τετοιο βαθμο με τα πληρεστατα σχολια και τις κινηματογραφικες σου γνωσεις, που σου ανηκει δικαιωματικα!

Αριαδνη, το κουιζ μου εβγαλε White Christmas, το εγραψα και στο θεμα σου. Οσο για την ομορφοτερη χριστουγεννιατικη ταινια, για μενα ειναι το I'll be seeing you.

Καμια δεν με ευχαριστει τοσο οσο αυτη και την εχω δει αρκετες φορες και χωρις να ειναι περιοδος γιορτων.
 
Να'σαι καλά και πάλι!! :)

αριαδνη είπε:
μπαμπι εκανες και το κουιζ να δεις πια χριστουγεννιατικη ταινια θα σου βγει; εχει και ρετρο κλασσικές και που να σου βγει αυτή! α, θελουμε και την γνωμη σου για την ομορφοτερη χριστουγεννιατικη ταινια που εχεις δει; και την δικια σου και του filmmusic, νομιζω πως λατρευετε κλασσικες τετοιου είδους ταινιες και πως θα μας πειτε ωραιες επιλογες για μενα πάντως από όσες εχω δει το ''it's a wonderful life''

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?29216-Ποια-χριστουγεννιάτικη-ταινία-είσαι

Όταν λες ομορφότερη; Εννοείς αισθητικά; ή πιο αγαπημένη;

Πάντως εμένα οι πιο αγαπημένες είναι τα 2 Home Alone.

Η νοσταλγία του ότι τα είδα στο σινεμά σε συνδυασμό με αυτή την οικογενειακή και χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, καταπληκτική μουσική, σκηνικά (λατρεύω το σπίτι) κτλ., τις κάνουν για μένα το απόλυτο must Χριστουγέννων.

Έβλεπα διάφορα ντοκυμανταίρ στο Bluray για το πως γυρίστηκαν, και δεν είχα καταλάβει πόσο προσεγμένα ήταν όλα (από το χρώμα της ρόμπας πχ. που φορούσε ο Κέβιν - ένα κυπαρρισί για να θυμίζει Χριστούγεννα μέχρι ....)

Πιο όμορφη για μένα αισθητικά είναι το 1ο επεισόδιο της τηλεοπτικής εκδοχής του Φάνυ και Αλέξανδρος! (λέω το 1ο γιατί αυτό είναι αμιγώς χριστουγεννιάτικο. Τώρα στην κινηματογραφική ταινία, φαντάζομαι αυτό θα έχει κοπεί αρκετά)

Είναι και η αγαπημένη μου εποχή αυτή σε σχέση με τα Χριστούγεννα (αρχές 20ου αιώνα, όπως είχα αναφέρει στο άλλο θέμα που άνοιξα).

Μεγάλη λεπτομέρεια σε σκηνικά, κουστούμια κτλ, πολύ "χριστουγεννιάτικα πλούσιο" έργο.

Τώρα αν πάμε σε εντελώς ρετρό κλασικές, αγαπημένη είναι το Christmas in Connecticut που έχει αναφερθεί παραπάνω..

(θα μπορούσα να πω και το All that Heaven Allows που είναι ένα οπτικό αριστούργημα αλλά δεν είναι αμιγώς χριστουγεννιάτικη.)

* * *

Να προτείνω και 2 άλλες που δεν έχουν αναφερθεί νομίζω (τη μια την ανέφερα στο άλλο θέμα)

A Child's Christmas in Wales (1987)

http://www.imdb.com/title/tt0172238/

Δεν έχει τόσο υπόθεση συγκεκριμένη, αλλά πιο πολύ είναι εξιστόρηση αναμνήσεων ενός παππού από Χριστούγεννα της παιδικής του ηλικίας.

Πολύ όμορφη, ζεστή, οικογενειακή και αυτή.

(δυστυχώς δε βρίσκω trailer)

The Man Who Came to Dinner (1942)

http://www.imdb.com/title/tt0033874/


Μια καυστική προσωπικότητα ραδιοφώνου, περνάει τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές στο σπίτι μιας γνωστής οικογένειας του Οχάιο, ύστερα από ένα ατύχημα που έχει στα παγωμένα σκαλοπάτια του σπιτού τους, και ανακατεύεται με τις ζωές αυτών και όσων έρχονται στο σπίτι.

Bette Davis μεταξύ άλλων στους ηθοποιούς!

Η ταινία είναι απολαυστικότατη κωμωδία και μαρτυρά αμέσως τη θεατρική της προέλευση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το φιλμ A child's Christmas in Wales δε νομιζω να το δω γιατι ειναι υπερβολικα καινουργιο για τα δικα μου γουστα, αλλα το αλλο με τη Bette Davis καπου το πηρε το ματι μου τωρα τελευταια και θα το παρακολουθησω οπωσδηποτε.
 
The shop around the corner

(Το μαγαζί της γωνίας)

item_826_1.jpg

Μία ανάλαφρη ρομαντική κωμωδία , με 'κέντρο' ένα εμπορικό κατάστημα στην Ουγγαρία

την περίοδο των Χριστουγέννων, το 1940...

Την είχα πετύχει πριν πολλά χρόνια στην ΕΤ3 σε περίοδο γιορτών...

Το 1998 έγινε remake με τον Τομ Χανκς , με τίτλο "Έχετε μήνυμα στον υπολογιστή σας".

the-shop-around-the-corner-movie-poster-1940-1020197554.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Το φιλμ A child's Christmas in Wales δε νομιζω να το δω γιατι ειναι υπερβολικα καινουργιο για τα δικα μου γουστα, αλλα το αλλο με τη Bette Davis καπου το πηρε το ματι μου τωρα τελευταια και θα το παρακολουθησω οπωσδηποτε.
Επειδή το I'll be seeing you είναι η αγαπημένη σου, θα έλεγα να δεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το Holiday Affair που πρότεινα παραπάνω που είναι περίπου ίδιο στυλ (παλιά τα μπέρδευα). ;)

και το A bishop's Wife αν δεν το έχεις δει. Το θεωρώ Χριστουγεννιάτικο αριστούργημα!

Stratulator είπε:
The shop around the corner(Το μαγαζί της γωνίας)

Προβολή συνημμένου 121320

Μία ανάλαφρη ρομαντική κωμωδία , με 'κέντρο' ένα εμπορικό κατάστημα στην Ουγγαρία

την περίοδο των Χριστουγέννων, το 1940...

Την είχα πετύχει πριν πολλά χρόνια στην ΕΤ3 σε περίοδο γιορτών...

Το 1998 έγινε remake με τον Τομ Χανκς , με τίτλο "Έχετε μήνυμα στον υπολογιστή σας".
Μια απο τις αγαπημένες μου είναι το remake σε musical με τη Judy Garland!

Παρά τον τίτλο, εξελίσσεται και αυτό Χριστούγεννα!

[video=youtube;XRVD-ZSUQio]

Εδώ μπορείτε να δείτε πληρέστερους οδηγούς Χριστουγεννιάτικων ταινιών, και ταινιών που ΄χουν μέσα σκηνές με Χριστούγεννα.

(ταξινομήστε τες ανά έτος καλύτερα)

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_theatrical_Christmas_films

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_relating_to_Christmas
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο, Στρατο! Πολυ ανθρωπινη και αγαπημενη η ταινια που αναφερεις και ο James Stewart θαυμασιος στο ρολο του.

Filmmusic, το The bishop's wife το απεφευγα μεχρι τωρα γιατι, απο οσο γνωριζω, εχει φαντασια και αυτο το τελευταιο δεν ειναι το καλυτερο μου στις χριστουγεννιατικες ταινιες. Προτιμω παντα τον ρεαλισμο. Παιζουν ομως δυο λατρεμενοι μου ηθοποιοι, Cary Grant και Loretta Young, οποτε λεω να αφησω τους δισταγμους στην ακρη και να το παρακολουθησω. Το πολυ - πολυ, αν δω οτι δε μου αρεσει, να το αφησω στη μεση. :)

Και φυσικα θα δω οπωσδηποτε τωρα πια και το Holiday affair το οποιο δεν ειχα ιδεα οτι μοιαζει με το αγαπημενο μου I'll be seeing you.
 
bambinella 100 είπε:
Μπραβο, Στρατο! Πολυ ανθρωπινη και αγαπημενη η ταινια που αναφερεις και ο James Stewart θαυμασιος στο ρολο του. Filmmusic, το The bishop's wife το απεφευγα μεχρι τωρα γιατι, απο οσο γνωριζω, εχει φαντασια και αυτο το τελευταιο δεν ειναι το καλυτερο μου στις χριστουγεννιατικες ταινιες. Προτιμω παντα τον ρεαλισμο. Παιζουν ομως δυο λατρεμενοι μου ηθοποιοι, Cary Grant και Loretta Young, οποτε λεω να αφησω τους δισταγμους στην ακρη και να το παρακολουθησω. Το πολυ - πολυ, αν δω οτι δε μου αρεσει, να το αφησω στη μεση. :)

Και φυσικα θα δω οπωσδηποτε τωρα πια και το Holiday affair το οποιο δεν ειχα ιδεα οτι μοιαζει με το αγαπημενο μου I'll be seeing you.
Αν θυμάμαι καλά σου αρέσει πολύ και το It's a Wonderful Life.

E, το Bishop's Wife δε νομίζω ότι έχει περισσότερη φαντασία από αυτό, για να μην πω ότι έχει λιγότερη. ;)

Πάντως είναι πανέμορφη ταινία.

Άλλη μια πρόταση:

Α Pocketful of Miracles (1961) (του Φρανκ Κάπρα που έκανε το It's a Wonderful life)

Ένας γκάνγκστερ και η φίλη του προσπαθούν να μεταμορφώσουν μια ζητιάνα σε αριστοκράτισσα καθώς έρχεται η κόρη της από την Ευρώπη με τον αριστοκράτη αρραβωνιαστικό της και τον πατέρα του, η οποία νομίζει ότι η μητέρα της είναι πλούσια!

Σας θυμίζει τίποτα;

Ακριβώς! Μόλις το είδα είπα "Ααααα, ώστε από δω πήραν την ιδέα για το "Η Θεία μου η Χίπισσα""!

Απολαυστική κωμωδία με την Bette Davis.

Η ταινία αποτελεί remake ασπρόμαυρης ταινίας πάλι του ίδιου σκηνοθέτη (lady for a day)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
Αν θυμάμαι καλά σου αρέσει πολύ και το It's a Wonderful Life.]
To It's a wonderful life ειναι ενα αριστουργημα στο ειδος του (χριστουγεννιατικη ταινια φαντασιας) με πολυ υψηλα νοηματα, αλλα ειναι για μενα κατι σαν την κλασικη μουσικη: Καταλαβαινω την αξια της, αλλα συνηθως προτιμω αλλα ειδη. :)
 
Παντα θεωρουσα το E.T ως Χριστουγεννιατικη ταινια. Εχω πολλα πολλα χρονια να το δω και φετος κανονισα οικογενειακη προβολη in glorious HD...

Δυο προχειρες φωτοζ απο το εξωφυλλο

attachment.php


attachment.php


Επισης και τα Goonies!
 
Πίσω
Μπλουζα