Χριστουγεννιάτικη PC Gaming ιεροτελεστία!

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.926
Αντιδράσεις
1.167
Κάθε Χριστούγεννα, αργά τα βράδια, εις ανάμνησιν της νεότητός μου -τότε που περιμένα πώς και πώς τις σχολικές διακοπές για να λιώσω στο παιχνίδι- ο καλός μου P166 του 1997 με την 15άρα Philips οθόνη παίρνει μπροστά, και παλιά PC Games τίθενται σε λειτουργία...

Συνήθως προτιμώ τίτλους που μου ξέφυγαν "τότε" ώστε να βλέπω κάτι εντελώς καινούργιο. Ενδεικτικά αναφέρω ότι κατά τα πρόσφατα Χριστούγεννα έπαιξα τα κάτωθι παίγνια:

- Το συμπληρωματικό του Heretic (Shadow of the Serpent Riders)
- Το συμπληρωματικό του Hexen (Deathkings of the Dark Citadel)
- Το Larry VI
- To Police Quest IV

Για φέτος έχω επιλέξει το Dark Forces, ένα FPS που "τότε" δεν πρόλαβα να παίξω καθ' ολοκληρίαν μιας και την εποχή της κυκλοφορίας του είχα εισέλθει στην τροχιά των επάρατων πανελλαδικών εξετάσεων... Πιστεύω θα περάσω καλά, έστω και εικοσιπέντε (25) χρόνια μετά.

Εσείς, κάνετε κάτι παρόμοιο; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο FPS, Adventure, η RPG από "τότε" που θεωρείτε ότι μπορεί να μου έχει ξεφύγει; Απαραίτητη προϋπόθεση οι τίτλοι να είναι παικτοί(playable) σήμερα, γιατί εκείνο το πρώτο Descent μια χαρά είχα λιώσει το demo του "τότε" αλλά φοβάμαι ότι αν πάω να το παίξω σήμερα θα μου κάνει το στομάχι γαρδούμπα!
 
Χμμ.. Δεν έχω παίξει πολλά παιχνίδια του είδους αυτού (FPS) όμως θυμάμαι πολύ έντονα την πώρωση μου στην DOS εποχή όταν πρωτοεπαιξα το DOOM και το Wolferstein!

Σίγουρα θα τα έχεις τιμήσει για αυτό θα σου πρότεινα να παίξεις 2 αλλά αγαπημένα μου FPS και συγκεκριμένα το Undying ή το Nosferatu.

Επίσης στο παρακάτω βίντεο θα βρεις μια λίστα με κάποια παλιά DOS FPS που μπορεί να σου αρέσει να ασχοληθείς ξανά :

 
Τελευταία επεξεργασία:
Ενδιαφέρον. Δεν γνωρίζω βέβαια ποια παιχνίδια έχεις και ποια δεν έχεις παίξει οπότε ρίξε μια ματιά σε αυτό το κανάλι του youtube https://www.youtube.com/user/Balgorg/videos που έχει μια αρκετά πλήρη λίστα με FPS, οπότε διάλεξε χρονιά και δες αν σου κινεί κάτι το ενδιαφέρον. Βέβαια βλέπω ότι λείπει το Splat'ers του 1991, ένα paintball simulator (capture the flag δηλαδή) του 1991 για Mac, που είχε φουλ πολυγωνικά γραφικά, mouselook, σκύψιμο, διαφορετικές ταχύτητες κίνησης και decals. Το Outlaws της Lucasarts το έχεις παίξει. Και ένα απίστευτα στυλιζαρισμένο παιχνίδι που μάλλον δεν το γνωρίζεις, οπότε ρίξε μια ματιά. Το design είναι από ένα καλλιτέχνη που έφτιαχνε τα εξώφυλλα της industrial μπάντας KMFDM.

Μιας και γράφω το 2001: A Game Odyssey στο iamretro.gr και προς το παρόν επικεντρώνομαι στην δεκαετία του '70 αυτά τα Χριστούγεννα έχει gaming από το 1979 (το πάω 40 χρόνια πίσω) με τα καλύτερα παιχνίδια της χρονιάς.
 
Ευχαριστώ φίλοι μου, θα ελέγξω το υλικό που παραθέσατε με την πρώτη ευκαιρία.

Ρε Leon, αυτό το κανάλι του Balgorg είναι φωτιά ρε φίλε. Ιδιαιτέρως σε ευχαριστώ.
 
Άλλη μια γιορτινή retrogaming περίοδος τελειώνει. Ολοκλήρωσα τις 14 αποστολές του Dark Forces και πραγματικά πέρασα υπέροχα. Είναι από τα πρώτα FPS, αν όχι το πρώτο, που σκοπός του παίκτη είναι να φέρει εις πέρας κάποιους αντικειμενικούς σκοπούς, και όχι απλά να βγει ζωντανός από το εκάστοτε επίπεδο. Πιστό στον κόσμο του Star Wars, με λεπτομερείς τοποθεσίες, πολυεπίπεδους γρίφους, γενικά μια καταπληκτική εμπειρία.

Και φυσικά, πριν ξεκινήσω να παίζω διάβασα ευλαβικά την κριτική του παιχνιδιού στο USER δια χειρός του ιεροφάντη του χώρου (και προσωπικού μου ινδάλματος) ShadowCaster (φαντάζομαι την καράφλα του να κοκκινίζει από σεμνότητα τώρα :]) και έφτασα απόλυτα την (ψευδ)αίσθηση του ότι είμαι πάλι γυμνασιόπαιδο...

Αν προλάβω να πιάσω και τίποτα άλλο, πριν την επιστροφή μου στην καθημερινότητα, θα ενημερώσω.
 
Φέτος δεν έχει "ιεροτελεστία". Λόγω μετακόμισης ο Pentium συσκευάστηκε προσεκτικά και αποθηκεύθηκε.

Άραγε θα ανοίξει ποτέ πάλι; Θα ανοίξει από εμένα; Αν όχι από εμένα, ο άνθρωπος που θα τον ανοίξει θα έχει επίγνωση του τί αντικρίζει; Θα έχει συναίσθηση του τί έχει προσφέρει αυτό το μηχάνημα κατά τις αμέτρητες ώρες λειτουργίας του; Ποιος ξέρει;

Εις το επανιδείν φίλε... Ευχαριστώ για όλα.
 
Κάθε Χριστούγεννα, αργά τα βράδια, εις ανάμνησιν της νεότητός μου -τότε που περιμένα πώς και πώς τις σχολικές διακοπές για να λιώσω στο παιχνίδι- ο καλός μου P166 του 1997 με την 15άρα Philips οθόνη παίρνει μπροστά, και παλιά PC Games τίθενται σε λειτουργία...

Συνήθως προτιμώ τίτλους που μου ξέφυγαν "τότε" ώστε να βλέπω κάτι εντελώς καινούργιο. Ενδεικτικά αναφέρω ότι κατά τα πρόσφατα Χριστούγεννα έπαιξα τα κάτωθι παίγνια:

- Το συμπληρωματικό του Heretic (Shadow of the Serpent Riders)
- Το συμπληρωματικό του Hexen (Deathkings of the Dark Citadel)

Εξαιρετικά και τα 3 (μαζί με το Descent), έχουν ακριβώς την ατμόσφαιρα που μου αρέσει σε αυτού του είδους τα παιχνίδια. Έχω ξενυχτήσει με το Hexen.

[off-topic]Βλέπω τα σημερινά παιχνίδια που παίζει ο γιος μου, Zula, Borderlands κ.α. Είναι εντυπωσιακά, συχνά χαζεύω την οθόνη και τον παρακολουθώ να παίζει. Οι 3D μηχανές είναι πολύ εξελιγμένες και ταχύτατες, τα textures και τα εφέ dazzling. Κάτι λείπει όμως, και όσο πιο πολύ τα παρατηρώ τόσο περισσότερο αυτήν την αίσθηση παίρνω (πέρα από το γεγονός πως μου φαίνονται όλα ίδια). Δεν είμαι Άνθρωπος που εντυπωσιάζεται δύσκολα, κάθε άλλο. Αλλά δεν μπορώ να βρω την ατμόσφαιρα του Hexen ή του Heretic. Ίσως είμαι εγώ, μεγάλωσα (λίγο).[/off-topic]
 
Άλλη μια γιορτινή retrogaming περίοδος τελειώνει. Ολοκλήρωσα τις 14 αποστολές του Dark Forces και πραγματικά πέρασα υπέροχα. Είναι από τα πρώτα FPS, αν όχι το πρώτο, που σκοπός του παίκτη είναι να φέρει εις πέρας κάποιους αντικειμενικούς σκοπούς, και όχι απλά να βγει ζωντανός από το εκάστοτε επίπεδο. Πιστό στον κόσμο του Star Wars, με λεπτομερείς τοποθεσίες, πολυεπίπεδους γρίφους, γενικά μια καταπληκτική εμπειρία.

Και φυσικά, πριν ξεκινήσω να παίζω διάβασα ευλαβικά την κριτική του παιχνιδιού στο USER δια χειρός του ιεροφάντη του χώρου (και προσωπικού μου ινδάλματος) ShadowCaster (φαντάζομαι την καράφλα του να κοκκινίζει από σεμνότητα τώρα :]) και έφτασα απόλυτα την (ψευδ)αίσθηση του ότι είμαι πάλι γυμνασιόπαιδο...
(με ενα χρονο καθυστερηση...)

Οντως εξαιρετικο. Ελπιζω να σου αρεσει και το πιο προσφατο προσωπικο μου πονημα
 
Πίσω
Μπλουζα