Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά στην τηλεόραση

Θυμάμαι είχε πέσει τρελή διαφήμιση και promotion από την ΕΡΤ βδομάδες πριν για το "12+1 ευχές για το 1989", το οποίο οργανώθηκε με αφορμή την προεδρία της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή Ένωση που ασκούσε η Ελλάδα το δεύτερο εξάμηνο του 1988 κ η οποία ολοκληρωνοταν. Το ότι θα εμφανιζονταν οι - ούτως ή άλλως ξεπεσμενοι τότε Boney M- το διαφήμιζαν λες κ θα εμφανιζόταν η Madonna η ο Michael Jackson!!!!
 
Πολύ καλό και ευρηματικό ήταν το "Μία νύχτα σαν και αυτη" τα Χριστούγεννα του 1986 στην ΕΡΤ. Το concept αν θυμάμαι καλά ήταν τραγουδιστές οι οποίοι για κάποιο λογο είχαν αποκλειστεί σε ένα επαρχιακό ξενοδοχείο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Ουσιαστικά οι τραγουδιστές έπαιζαν δηλαδή και ρόλους.
Πραγματικά πάντως μου ξύπνησαν απίστευτες αναμνήσεις όλα αυτά τα προγράμματα και τα περισσότερα τα θυμάμαι σχετικά καθαρά. Παιδιά τότε κάναμε ρεβεγιόν σε σπίτια φίλων και συγγενών με τους γονείς μας (ή και σπίτια μας) με την τηλεόραση συντονισμενη σε ένα από τα 2 κανάλια. Θυμάμαι έντονα ακόμα και τα προγράμματα από τα παριζιάνικα καμπαρέ που βλέπαμε χασκογελωντας πονηρά☺ την ώρα που οι γονεις μας έπαιζαν χαρτιά η έτρωγαν
Το θυμάμαι κι εγώ πολύ καλά το συγκεκριμένο εορταστικό. Αν δεν κάνω λάθος υποτίθεται πως όλοι αυτοί οι καλλιτέχνες, ήταν σε ένα πούλμαν και πήγαιναν να εμφανιστούν σε κάποιο ρεβεγιόν. Λόγω κακοκαιρίας όμως το πούλμαν αναγκάστηκε να σταματήσει σε ένα επαρχιακό ξενοδοχείο. Εκεί νομίζω πως αποφάσισαν μιας κι ηταν Χριστούγεννα κι αφού είχαν ετοιμάσει το σώου που είχαν ετοιμάσει, να το παρουσιάσουν στους πελάτες του ξενοδοχείου. Παράλληλα βλέπαμε και διάφορα σκηνικά σε μορφή σκετς από το πως ζούσαν τη βραδιά οι ίδιοι οι καλλιτέχνες.

Πραγματικά πολύ ωραίο εορταστικό κι αναρωτιέμαι αν υπάρχει πουθενά είτε ολόκληρο ή έστω κάποιες σκηνές
 
Το θυμάμαι κι εγώ πολύ καλά το συγκεκριμένο εορταστικό. Αν δεν κάνω λάθος υποτίθεται πως όλοι αυτοί οι καλλιτέχνες, ήταν σε ένα πούλμαν και πήγαιναν να εμφανιστούν σε κάποιο ρεβεγιόν. Λόγω κακοκαιρίας όμως το πούλμαν αναγκάστηκε να σταματήσει σε ένα επαρχιακό ξενοδοχείο. Εκεί νομίζω πως αποφάσισαν μιας κι ηταν Χριστούγεννα κι αφού είχαν ετοιμάσει το σώου που είχαν ετοιμάσει, να το παρουσιάσουν στους πελάτες του ξενοδοχείου. Παράλληλα βλέπαμε και διάφορα σκηνικά σε μορφή σκετς από το πως ζούσαν τη βραδιά οι ίδιοι οι καλλιτέχνες.

Πραγματικά πολύ ωραίο εορταστικό κι αναρωτιέμαι αν υπάρχει πουθενά είτε ολόκληρο ή έστω κάποιες σκηνές
Ακριβώς όπως το λες....και σε ευχαριστώ που με βοήθησες με τις αναμνήσεις. Οι τραγουδιστές υποτίθεται αποκλείστηκαν από το χιόνι στο ξενοδοχείο και τελικά έκαναν αυτοσχέδιο ρεβεγιόν στους πελάτες του. Επίσης θυμάμαι ότι κάποιοι από τους τραγουδιστές (π.χ. η Γαλάνη) δεν ήταν ανάμεσα σε αυτούς τους τραγουδιστές του πούλμαν, αλλά ακούσαμε τα τραγούδια τους (Η Γαλάνη τραγούδησε το "Σ'όποιον αρέσουμε" του Χατζηνάσιου) υποτίθεται από κάποια τηλεόραση του ξενοδοχείου που έπαιζε...
 
1 Ιανουαρίου 1992 ΑΝΤ1

1992 (2).jpg

1 Ιανουαρίου 1992 ΕΤ2

1992 (3).jpg

24 Δεκεμβρίου 1992 MEGA

1992 (4).jpg

24 Δεκεμβρίου 1992 ΕΤ2

1992 (5).jpg

25 Δεκεμβρίου 1992 ΕΤ2

1992 (6).jpg

31 Δεκεμβρίου 1992 MEGA

1992 (7).jpg

31 Δεκεμβρίου 1992 ΑΝΤ1

1992 (7).jpg
 
1 Ιανουαρίου 1993 ΑΝΤ1

1993 (1).jpg

24 Δεκεμβρίου 1993 ΕΤ1

1993 (2).jpg

24 Δεκεμβρίου 1993 ΑΝΤ1


1993 (2).jpg


25 Δεκεμβρίου 1993 ΑΝΤ1

1993 (3).jpg

25 Δεκεμβρίου 1993 ΕΤ1
1993 (4).jpg

25 Δεκεμβρίου 1993 ΕΤ2

1993 (4).jpg

31 Δεκεμβρίου 1993 MEGA

1993 (5).jpg

31 Δεκεμβρίου 1993 ΑΝΤ1

1993 (5).jpg

1993 (5).jpg

31 Δεκεμβρίου 1993 ΕΤ1
1993 (6).jpg


 
24 Δεκεμβρίου 1999 MEGA

1999 (1).jpg

25 Δεκεμβρίου 1999 MEGA
1999 (2).jpg

25 Δεκεμβρίου 1999 ΑΝΤ1


1999 (2).jpg

25 Δεκεμβρίου 1999 ΕΤ1

1999 (3).jpg

31 Δεκεμβρίου 1999 MEGA

1999 (4).jpg

31 Δεκεμβρίου 1999 ΑΝΤ1

1999 (4).jpg
 
Aυτο το " Rock ' n Roll πάρτι" , παίζει να το διαφήμιζαν κανένα μήνα. Πάντα ξεκινούσε η διαφήμιση με το " "Oh! Carol", και μετά ακουγόταν ο Μαστοράκης. Ήμουν μικρός και με τόσο προμοτάρισμα , φανταζόμουν ότι όλοι αυτοί θα είναι τεράστια ονόματα ( πχ τύπου Mάικλ Τζάκσον και Μαντόνα ) που κάνουν ακόμα επιτυχίες και όχι κάτι τύποι που έχουν βγει στη σύνταξη.
 
Ήταν τεράστια ονόματα απλά όχι της εποχής εκείνης.
Κάτι αντίστοιχο με τώρα ξέρω εγώ αν καλούσαν την Samantha Fox να τραγουδήσει σε χριστουγεννιάτικο.
 
Απόσπασμα από το εορταστικό πρόγραμμα του ΑΝΤ1 ((Χριστούγεννα με τον Τόλη)). Μεταδόθηκε Τρίτη 24 Δεκεμβρίου 1991.
 
Aυτο το " Rock ' n Roll πάρτι" , παίζει να το διαφήμιζαν κανένα μήνα. Πάντα ξεκινούσε η διαφήμιση με το " "Oh! Carol", και μετά ακουγόταν ο Μαστοράκης. Ήμουν μικρός και με τόσο προμοτάρισμα , φανταζόμουν ότι όλοι αυτοί θα είναι τεράστια ονόματα ( πχ τύπου Mάικλ Τζάκσον και Μαντόνα ) που κάνουν ακόμα επιτυχίες και όχι κάτι τύποι που έχουν βγει στη σύνταξη.
Όντως είχε γίνει τρελό προμοταρισμα και υποψιάζομαι όσοι είχαν τη μαγική πρόσκληση (στελέχη του ΑΝΤ1,συγγενείς κ φίλοι στελεχών κλπ) πρέπει να πέρασαν καλά. Θυμάμαι το πρόγραμμα τράβηξε μέχρι τα ξημερώματα (να αναφέρω μάλιστα ότι εκείνη την Πρωτοχρονιά χιονιζε για αυτό και είχα κάτσει μεχρι αργά για να βλέπω και τα χιόνια :) ), κληρώθηκε Mercedes, και γενικώς ήταν αρκετά γκλαμουρατο πάρτι.
Edit: Ο Νιλ Σεντακα πρέπει να ήταν ψιλοκολλητος του Μαστοράκη, γιατί θυμάμαι τον είχαν καλέσει και στα καλλιστεία εκείνης της χρονιάς
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απόσπασμα από το Χριστουγεννιάτικο εορταστικό πρόγραμμα της ΕΡΤ((Χριστούγεννα με τα Αστέρια)). Μεταδόθηκε 25 Δεκεμβρίου 1987.
 
Απόσπασμα από το εορταστικό πρόγραμμα του MEGA ((Ντάμες και Βαλέδες)) με παρουσιαστές τους: Γιάννη Βούρο και Κοραλία Καράντη. Μεταδόθηκε Τρίτη 01 Ιανουαρίου 1991.
 
Πίσω
Μπλουζα