Χριστούγεννα τον Μάιο!

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.409
Τις προαλλες παρελαβα μερικα δεματα, ενα μεγαλο δωρο απο καποια φιλαρακια συνgroupιτες απο την ελληνικη usenet ιεραρχια. :thanx2:

2012-05-03-22h38m24.JPG

Προσοχη! Οσοι πασχουν απο καρδια να αποφυγουν να πατησουν το παρακατω κουμπι!!!!

Μια λιστα με τα περιεχομενα των δεματων

ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ

AMSTRAD CPC 6128

ATARI 520STFM

ATARI 1040STFM

SINCLAIR QL X2

ΟΘΟΝΕΣ

AMSTRAD GT65

ATARI SM124

PHILLIPS VFG 1046/84

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ, ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ:

2 ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ QL, SCART ΚΑΛΩΔΙΟ QL, ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΜΝΗΜΗΣ QL, FLOPPY CONTROLLER QL, PARALLEL PORT ADAPTER QL, 2X 3.5'' FDD's ΣΕ ΔΙΑΦΑΝΟ ENCLOSURE ΓΙΑ QL

2 JOYSTICKS, 2 ΠΟΝΤΙΚΙΑ ATARI, ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΛΩΔΙΑ

ΜΙΑ ΚΟΥΤΑ ΔΙΣΚΕΤΕΣ 3.5'' ΚΥΡΙΩΣ DS/DD ΓΙΑ PC, ATARI, QL

ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΙΣΚΕΤΕΣ 3'' ΓΙΑ AMSTRAD CPC (ORIGINAL SOFTWARE KAI OXI MONO)

ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΑΣΣΕΤΕΣ ZX SPECTRUM (ORIGINAL SOFTWARE KAI OXI MONO)

2 NTOYZINES MICRODRIVE ΚΑΣΣΕΤΕΣ ΓΙΑ QL (ORIGINAL SOFTWARE KAI OXI MONO)

ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ QL (ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ)

ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΥΧΗ SINCLAIR QL WORLD ΑΠΟ '87 ΕΩΣ '91

ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΥΧΗ SINCLAIR QL MAGAZINE

1 ΤΕΥΧΟΣ ZX MICROFORUM εΛΛΗΝΙΚΟ

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΑΤΑΡΙ ST, ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΚΑΙ PRINTOUTS ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΑ ΓΙΑ ATARI ST

ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΥΧΗ ST FORMAT '90-'93 ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΣΚΕΤΕΣ ΤΟΥΣ

ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΥΧΗ ST ACTION ~'91 ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΣΚΕΤΕΣ ΤΟΥΣ

ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΥΧΗ ST USER ~'91

Και μερικες φωτογραφιες!

2012-05-03-22h39m03.JPG2012-05-04-23h40m09.JPG2012-05-04-23h40m34.JPG2012-05-04-23h40m51.JPG
2012-05-04-23h41m14.JPG
2012-05-04-23h41m38.JPG




Ως αναμενομενο, πεταω στα συννεφα! :cheers: :hurrah: :happyjump:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φοβερο!

Προσεξε το ZX Microforum. Θα μιλησω με τους ιδιοκτητες να παρουμε αδεια να το σκαναρουμε.

Καλο λιωσιμο σου ευχομαι χαχαχαχα
 
μπράβο φίλε μου....θα περάσεις ένα ΣΚ γεμάτο αναμνήσεις...
 
ΩΧχΧχΧΧχχχχ ... η καρδιά μου !!! :D

Να υποθέσω ότι ΔΕΝ θα πας να ψηφίσεις, έτσι ? ;)

-Άνευ πλάκας mode on-

Καλορίζικα και καλόπαιχτα ! Πήγαν σε καλά χέρια !
 
Πολύ και καλό πράμα!

Καλορίζικα! :beer:

(Αποχωρώ τώρα, καθώς αρχίζω να νιώθω πόνο στην πλάτη και στο στήθος...)
 
DINO είπε:
(Αποχωρώ τώρα, καθώς αρχίζω να νιώθω πόνο στην πλάτη και στο στήθος...)
Dino προσεχε την υγεια σου γιατι, αν εξαιρεσω τον Amstrad, τα υπολοιπα ειναι εντελως αγνωστες ποσοτητες για μενα και ειναι πιθανο να χρειαστω τις γνωσεις σου για τα atari...

spyros_s είπε:
μπράβο φίλε μου....θα περάσεις ένα ΣΚ γεμάτο αναμνήσεις...
Μονο ενα; Αυτα τα πραγματα ειναι αρκετη δουλεια για μηνες! Εξαλλου η υπομονη ειναι απαραιτητη γιατι το μεγαλυτερο λαθος που μπορει να κανει κανεις ειναι να παρει μηχανηματα που ηταν σε αχρηστια για τοσα χρονια και να τα βαλει στο ρευμα, αερα πατερα. Πρωτα θα καθαριστουν ολα εσωτερικα (βεβαιως δεν ειμαι και φανατικος του να τα κανω σαν καινουρια μεσα εξω, μ' αρεσει να δειχνουν την ηλικια τους, εως ενα βαθμο) και θα επισκευασω βλαβες εμφανεις με το ματι.

Με την πρωτη ματια, μονο ο Amstrad φαινεται σε αρκετα καλη κατασταση για να δοκιμαστει, αλλα πριν γινει αυτο θα πρεπει να μαζεψω τα υπολοιπα γιατι τωρα δεν εχω χωρο ουτε για να περπατησω!
 
εγώ αναφέρθηκα στο άμεσο και εσύ στο εγγύς μέλλον...εύχομαι να έχεις διαθέσιμο χώρο στην αποθήκη σου διότι οι γυναίκες κράζουν και μόνο που τα βλέπουν.
 
Kαλα εχω μεινει !:dribble:Τι να πρωτοθαυμασω!!Θα το παθουμε το εγκεφαλικο!!Τιποτα για εμας δεν εχει μεινει να μας στειλει κανενας απο το greek usenet???

spyros_s είπε:
εγώ αναφέρθηκα στο άμεσο και εσύ στο εγγύς μέλλον...εύχομαι να έχεις διαθέσιμο χώρο στην αποθήκη σου διότι οι γυναίκες κράζουν και μόνο που τα βλέπουν.
Αυτο αστο!Οχι μονο που τα βλεπουν αλλα και μονο που το ακουνε!!!
 
Μα και να μην είχαμε πρόβλημα με την καρδιά αποκτήσαμε βλέποντας τα :D :D

Καλορίζικα και καλόπαιχτα :thumbup:
 
freaktmp είπε:
Dino προσεχε την υγεια σου γιατι, αν εξαιρεσω τον Amstrad, τα υπολοιπα ειναι εντελως αγνωστες ποσοτητες για μενα και ειναι πιθανο να χρειαστω τις γνωσεις σου για τα atari...
ΧΑΧΑ! Εννοείται πως οτιδήποτε χρειαστείς, εδώ είμαστε. Κι όταν λέω "εδώ είμαστε", το εννοώ, γιατί είμαστε και οι δύο Πάτρα! :D

Θα σου πρότεινα, για αρχή, να ρηλαξάρεις μεσημεράκι και να ξεφυλλίσεις τα ST Format...
 
angel_grig είπε:
Τιποτα για εμας δεν εχει μεινει να μας στειλει κανενας απο το greek usenet???
Αργησατε μια τριετια. Πλεον η ελληνικη ιεραρχια ειναι σαν πολη φαντασμα.

angel_grig είπε:
Αυτο αστο!Οχι μονο που τα βλεπουν αλλα και μονο που το ακουνε!!!
Σαν εκ πεποιθήσεως εργενης δεν με συγκινούν οι ενστάσεις των γυναικών.

DINO είπε:
Θα σου πρότεινα, για αρχή, να ρηλαξάρεις μεσημεράκι και να ξεφυλλίσεις τα ST Format...
Θα περασει καιρος μεχρι να ξεμυρισουν αρκετα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικά!

Άντε, Καλά Χριστούγεννα!!!! ;)
 
Δώσε ιδιαίτερη προσοχή στο ντράιβ του QL που βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο, αν χρειαστεί επισκευή θα πρέπει να το κάνεις ΧΩΡΙΣ να ξεκολήσεις την σιλικόνη από τα τζάμια (κάτι σαν το πείραμα με τη γάτα του Schrodinger ένα πράμα ;-)

[h=3][/h]
 
freaktmp είπε:
Θα περασει καιρος μεχρι να ξεμυρισουν αρκετα!!!
γενικά οτιδήποτε st μυρίζει έντονα...αυτός είναι ο λόγος που δεν τα καίνε αλλά τα θάβουνε όσο βαθειά γίνεται... :p
(άσχετο...πως πήγε το σκ; Έλιωσες στο gaming; )
 
Μας ανατρέπεις κοσμοθεωρίες μιας ζωής freaktmp




...

Όχι μόνο υπάρχει Αι Βασίλης, αλλά είναι και μέλος του Usenet από παλιά :eek:

Καλορίζικα. Μακάρι να είναι όλα λειτουργικά και να τα χαρείς (αν και εγώ μόνο να βλέπω και να χαϊδεύω όσα σαν πιτσιρικάς λαχταρούσα, μου είναι αρκετό - ουπς πολύ φετιχιτιστικό ακούστηκε αυτό).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φως στο τουνελ! Ο 1040 ειναι πληρως λειτουργικος!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ασχολούμαι πολλά χρόνια με τους υπολογιστές και είχα την τύχη να είμαι και κάτοχος του zx microforum είναι φοβερό περιοδικό.

Ενδιαφέρομαι για αγορά τευχών μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρώ;(Δίκτυο ή μαγαζί).
 
Εκανα εναν γρηγορο ελεγχο σε ενα ακομα απο τα πραγματα που ειχα λαβει τοτε.

Η Philips VS0040/00 ειναι μια οθονη 12'' πρασινου φωσφορου με composite εισοδο και μονοφωνικο ηχο.

2016-04-05-18h30m58.JPG2016-04-05-18h32m16.JPG

Στην προσοψη, εκτος απο τον διακοπτη on/off και την ενδεικτικη λυχνια λειτουργιας, πισω απο ενα καλυμμα υπαρχουν 3 βασικες ρυθμισεις ηχου και εικονας.

2016-04-05-18h31m28.JPG

Στο πισω μερος εχει εκτεθημενες μια σειρα απο ρυθμισεις πλαισιου.

2016-04-05-18h33m38.JPG

2016-04-05-18h33m20.JPG

Η δοκιμη εγινε με τον Commodore VC20 που δινει ενα πολυ καθαρο και δυνατο σημα composite.

2016-04-05-18h24m04.JPG

ΑΕ

2016-04-05-18h29m56.JPG

2016-04-05-18h28m12.JPG

2016-04-05-18h30m19.JPG

Creepy Corridors

2016-04-05-18h28m52.JPG

2016-04-05-18h29m06.JPG

Ξερω τι θα πειτε, YAGCM (Yet Another Green Composite Monitor) και οντως θα ευχόμουν να ηταν έγχρωμο. Και αν ειχε και RGB είσοδο δεν θα έβλαπτε καθόλου!
 

Συνημμένα

  • 2016-04-05-18h32m46.JPG
    2016-04-05-18h32m46.JPG
    202,9 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα