Χτύπησα φλέβα!!!

lpotamianos

RetroWannaBe
Joined
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
61
Αντιδράσεις
2
Έχει έρθει ο αδερφός μου από την Κρήτη όπου μένει μόνιμα, και κάναμε ένα ξεκαθάρισμα σε σαβούρα που υπάρχει στο πατρικό μας (ακόμα υπάρχει η σαβούρα ...και μετά το ξεκαθάρισμα...)

ΟΜΩΣ....

ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ τρείς σακούλες με περιοδικά στον πάτο μιας παλιάς κασέλας. Ναι, δεν κάνω πλάκα, όντως έτσι τα βρήκα, όπως στις ταινίες.....όπως αμερική...

Λοιπόν......

έχουμε και λέμε:

PIXEL: 22,24,25,26,27,28,29,32,33,34,35,41,43,44,46,53,54,65 (και έχω σίγουρα κάποια άλλα στο εξοχικό μου). Εντάξει δεν είναι και τα πιο παλιά, αλλά έχουν κάποια αξία. Σε μέτρια κατάσταση τα περισσότερα, όμως τα τελευταία είναι σαν να τα αγόρασα από το περίπτερο μόλις.

AMSTRAD ACTION: Απίστευτο αγγλικό περιοδικό της εποχής, κορυφαίο. Είχα ξεχάσει ότι το αγόραζα (φαντάσου:mad: ). Τεύχη 18,19,21,22,24,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,38 Σε άριστη κατάσταση όλα

AMSTRAD COMPUTER USER: Το επίσημο περιοδικό της Amstrad. Καμιά δεκαριά τεύχη χωρίς νούμερα, είναι του στυλ μήνας τάδε, έτος τάδε. Σε άριστη κατάσταση

ΖΧ COMPUTING: περίεργο περιοδικό αγγλικό για spectrum. ένα μόνο τεύχος AUG 1986

Ένα MICRO MAD χωρίς εξώφυλλο, αταύτιστο ακόμα

HEAVY METAL: πρίν ακόμα ονομαστεί METAL HAMMER, τεύχη 12,13,18,19,21,22,23,24,26,27,28,29,30,34,36,37 από 1985-1987 Αμέσως μετά άλλαξε σε HEAVY METAL-METAL HAMMER και βρήκα καμμιά τριανταριά τεύχη από το 1988-1992

Τα χέρια μου έχουν μαυρίσει από την σκόνη καθώς γράφω συγκινημένος αυτές τις γραμμές. Τι να κάνω? Να τα πετάξω?
 
Πολύ πράμα για σκανάρισμα! :D
 
μόλις είδα ότι για σκανάρισμα είναι υποψήφια τα PIXEL 34,35,43,44,53,54,65

Βάλε ότι για να σκανάρω ένα τεύχος θέλω ένα απόγευμα, τρέχα γύρευε...

τώρα που θα κοιμηθώ θα δω ωραία όνειρα :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
lpotamianos είπε:
Τι να κάνω? Να τα πετάξω?
LOL...Τετοιους θησαυρους ΠΟΤΕ δεν τους πετας...Ειμαι σιγουρος πως καποιοι απο εδω θα ηταν προθυμοι να τα δανειστουν...επ'αοριστον...:rolleyes:
 
Χωρίς εμάς που επενδύσαμε ένα απόγευμα (και βάλε!), δεν θα ήταν διαθέσιμα τόσα scans online... :)

Αν πάντως δεν προφταίνεις ή βαριέσαι είμαι σίγουρος ότι ο akmakas ή ο billy θα χαρούν ιδιαιτέρως να σε απαλλάξουν από τα σκονισμένα τεύχη σου! :D
 
..."ψήνομαι" ήδη για τα Amstrad Action !! Λάμπρο, αν θέλεις να τα ξεφορτωθείς, μην τυχόν και τα πετάξεις !!

...προθυμοποιούμαι να τα υιοθετήσω... (ως CPC user υπόσχομαι ότι θα είμαι καλός "πατέρας" :D ).
 
ΜΗΝ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ....Κρίμα είναι...όχι...εδώ είμαστε μαζεύουμε τα πάντα!!!!!!! :)
 
lpotamianos φύλαξε τα καλά και μόλις σου δοθεί ευκαιρία ξεκίνα να σκανάρεις ότι λείπει. Δεν χρειάζεται να πιεστείς τρομερά χρονικά, αρκεί να είσαι μεθοδικός.

Επίσης θερμή παράκληση παιδιά, θέματα σχετικά με το Pixel να τα δημοσιεύετε στην σχετική ενότητα κι όχι στα 'Γενικά'.
 
να τα πετάξεις?? εδώ κάνουμε αμαν να τα βρούμε...στο scaner γρήγορα..
 
Στο scanner φίλοι μου, στο scanner.
 
ΧΑΧΑ, τσιμπήσατε όλοι... Σιγά μην τα πετάξω!!!

Τα PIXEL θα τα σκανάρω σίγουρα. Σκέφτομαι ότι και τα Amstrad Action θα ήταν πολύ όμορφα σκαναρίσματα. είναι και γαμώ τα περιοδικά. Όσο για το heavy metal... δεν έχω λόγια. Στο τεύχος 14 έχει θέμα το μακιγιάζ του dee snider (twisted sister) και πως να το κάνετε (με φωτογραφίες-σαν το σούπερ κατερίνα) - αυτό και αν είναι cult retro
 
Λάμπρο, εφ'όσον θα κρατήσεις τα περιοδικά σου (και πολύ καλά θα κάνεις :D ), κάθε βοήθεια στο σκανάρισμα των Pixel είναι φυσικά ευπρόσδεκτη !!

Επειδή είσαι "γρήγορο πιστόλι" και επειδή δεν ξέρω με ποιό τεύχος θα ξεκινήσεις, απλά να σε ενημερώσω ότι έχω ήδη ξεκινήσει το σκανάρισμα του τεύχους 54.

Τώρα όσον αφορά τα Amstrad Action, είχα μαζέψει πολύ σκαναρισμένο υλικό πριν την "πτώση" του CPC Oxygen. Τώρα που το εν λόγω site επαναλειτουργεί, τα διάφορα τεύχη (μαζί και scans όσων τευχών διαθέτεις) είναι και πάλι διαθέσιμα σε όσους δεν τα πρόλαβαν (οπότε θα έλεγα πως δεν υπάρχει ανάγκη για σκανάρισμα).
 
ΜΜΜΜΠΠΠΡΡΡΑΑΑΒΒΟΟΟΟΟ !!

τα Pixel θα μας είναι απαραίτητα, για τα λοιπά, έχουν scannaristei απο ξένα sites (εκτός και εαν έχεις κάποια που δεν έχουν...)

well done!!:biglaugh:
 
οκ guys, ξεκινώ το τεύχος 34 του pixel. έχει και πολλές σελίδες το άτιμο...

Χθές ο αδερφός μου μου έδωσε άλλη μια σακούλα με θησαυρούς!!! Ένα φωτοτυπημένο manual του Tasword 2 για Spectrum στα ελληνικά, το original manual του CPC 6128 (σε πολύ καλή κατάσταση), το original παιχνίδι adventure Wishbringer της Infocom για Amstrad (που περιέχει χάρτη, καθώς και αντίγραφο της μαγικής πέτρας!) και το original Jewels of Darkness, που είναι μια συλλογή adventures της Level 9 και περιέχει και το αμίμητο Lenslock!!!
 
Πίσω
Μπλουζα