Χωρίζουν Nortec-Nintendo

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
466
Εδω και καμια ωρα κυκλοφορει στις Ελληνικες σελιδες που ασχολουνται με βιντεοπαιχνιδια το παρακατω δελτιου τυπου της Νορτεκ :

Αγαπητοί Συνεργάτες και Φίλοι,
Όπως γνωρίζετε όλοι, η Nortec Multimedia άντεξε την αδυσώπητη οικονομική κρίση που πλήττει τη χώρα τα τελευταία 6 χρόνια. Ακόμα και σήμερα η εταιρία παραμένει αδάνειστη και υγιής. Όμως, μια σειρά σημαντικών εμπορικών θεμάτων που έχουμε με τη Nintendo μας υποχρεώνουν να βάλουμε ένα τέλος σʼ αυτή τη μακροχρόνια συνεργασία. Ως εκ τούτου, με την παρούσα και προς μεγάλη μας θλίψη σας ενημερώνουμε ότι η συνεργασία μας με τη Nintendo τελειώνει στις 31-12-2015.

Θα θέλαμε να εκφράσουμε την ευγνωμοσύνη μας σε όλους τους συνεργάτες μας για την εγκάρδια και συνεχή υποστήριξή τους όλα αυτά τα χρόνια και φυσικά στους καταναλωτές και οπαδούς των προϊόντων μας. Επίσης, ευχόμαστε θερμά στη Nintendo τα καλύτερα για τα μελλοντικά της σχέδια και δραστηριότητες στην Ελλάδα, Κύπρο και Βαλκανική.
Τι μελλει γενεσθαι για τα προϊοντα της Nintendo στην Ελλαδα;; Ακομα και για την ιδια την Νορτεκ αφου η Nintendo ηταν κυρια αντιπροσωπεια που ειχε...

Οπως ολα δειχνουν τα αυτοκολλητακια και οι κλασσικες φωτοτυπιες της Nortec στα παιχνιδια μας θα ειναι πλεον ρετρο... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ίσως την αναλάβει άλλιως και γίνει καλύτερο marketing. Ποιος ξέρει; Και η Nortec τι θα κάνει μετά άραγε;
 
Kριμα για τους ανθρωπους στη Nortec που θα χασουν την δουλεια τους αλλα ετσι ειναι η ζψη τι να κανουμε.Πιστευω πως ολο αυτο ειναι μερος της αναδιαρθρωσης που γινετε στη NINTENDO και ελπιζω πως ηδη εχουν στο μυαλο τους το τι θα γινει με τα προιντα τους στην ελλαδα.Συντομα θα μαθουμε θελω να πιστευω.
 
Μου το ειπε πριν απο λιγο ενας φιλος. Η φραση που ηρθε στο μυαλο μου ηταν "καλιο αργα παρα ποτε".

Ελπιζω ο επομενος συνεργατης και αντιπροσωπος της Nintendo στην Ελλαδα να βαδισει κυριως στα μονοπατια οπου βαδισε η Itochu παρα η Nortec.
 
Getta Robo είπε:
Ελπιζω ο επομενος συνεργατης και αντιπροσωπος της Nintendo στην Ελλαδα να βαδισει κυριως στα μονοπατια οπου βαδισε η Itochu παρα η Nortec.
Συμφωνω απολυτα μαυτο ;) :thumbup:
 
Σήμερα ανακοινώθηκε πως ο λόγος που χωρίζουν είναι πως η nortec θα πάψει να υφίστανται μετά τις 31 Δεκεμβρίου.

Πόσο καιρό θα πάρει άραγε μέχρι να βρεθεί άλλος που θα εκπροσωπεί την nintendo στην Ελλάδα?
 
theoritikos είπε:
Σήμερα ανακοινώθηκε πως ο λόγος που χωρίζουν είναι πως η nortec θα πάψει να υφίστανται μετά τις 31 Δεκεμβρίου.Πόσο καιρό θα πάρει άραγε μέχρι να βρεθεί άλλος που θα εκπροσωπεί την nintendo στην Ελλάδα?
Μπραβο φιλος που το ποσταρες αυτο πολυ καλα εκανες γιατι οι περισοτεροι μεχρι τωρα εριχναν το φταιξιμο στη NINTENDO γιαυτο το πραγμα που εγινε.Πραγματικα δεν ξερω τι θα γινει αλλα ας φροντισουν να βρουν γρηγορα λυση γιατι εκτος απο τα παιχνιδια που θελουμε για το Wii U εχουμε και ενα ΝΧ να περιμενουμε.
 
metalcandyman είπε:
Μπραβο φιλος που το ποσταρες αυτο πολυ καλα εκανες γιατι οι περισοτεροι μεχρι τωρα εριχναν το φταιξιμο στη NINTENDO γιαυτο το πραγμα που εγινε.Πραγματικα δεν ξερω τι θα γινει αλλα ας φροντισουν να βρουν γρηγορα λυση γιατι εκτος απο τα παιχνιδια που θελουμε για το Wii U εχουμε και ενα ΝΧ να περιμενουμε.
Το ΝΧ δεν θα ειναι προβλημα γιατι θα εχει βρεθει λυση μεχρι τοτες. Αλλα τωρα για τα Χριστουγεννα θα ειναι το προβλημα.

Θα σου στειλω δωρο το Xenoblade Chronicles X αμα μου κανεις μια τουρτα με τον Sonic πανω της! :p
 
theoritikos είπε:
Σήμερα ανακοινώθηκε πως ο λόγος που χωρίζουν είναι πως η nortec θα πάψει να υφίστανται μετά τις 31 Δεκεμβρίου.Πόσο καιρό θα πάρει άραγε μέχρι να βρεθεί άλλος που θα εκπροσωπεί την nintendo στην Ελλάδα?
Που ανακοινωθηκε αυτο; Στην επισημη σελιδα της nortec δεν βλεπω κατι..
 
Getta Robo είπε:
Που ανακοινωθηκε αυτο; Στην επισημη σελιδα της nortec δεν βλεπω κατι..
Πιστεύεις να υπήρχε ποτέ εταιρεία που πρίν το κλείσιμο να ανακοινώνει "ΒΑΖΟΥΜΕ ΛΟΥΚΕΤΟ"; Σίγουρα κάποιος εσωτερικά το διέρευσε παρα έξω.
 
Σε άλλο φόρουμ διάβασα ότι σταματάνε και οι εισαγωγές προϊόντων. Ό,τι υπάρχει στα μαγαζιά και μετά πάπαλα. Όποιος πρόλαβε τον Κύριον είδε. Για να δούμε, είτε θα παίξουν τρελές προσφορές για να ξεστοκάρουν, είτε θα ανέβουν οι τιμές λόγω σπανιότητας των τίτλων + τα capital controls...
 
Diogr είπε:
Πιστεύεις να υπήρχε ποτέ εταιρεία που πρίν το κλείσιμο να ανακοινώνει "ΒΑΖΟΥΜΕ ΛΟΥΚΕΤΟ"; Σίγουρα κάποιος εσωτερικά το διέρευσε παρα έξω.
Σαφως και οχι, αλλα δεν ειδα καπου να αναφερει καποια σελιδα για τους λογους οπου κλεινει η nortec. Αν και οι λογοι φανταζομε πως ειναι πολλοι, και εκτος υλης του retromaniax, απλα δεν ξερω καποια σελιδα που να αναλυει περισσοτερο την ειδηση.

Πειτε με χαιρεκακο, ακολουθο του Μαμρα του παντοτινου η χιλια δυο αλλα επιθετα, αλλα μετα απο ολα αυτα που εκανε η λογω εταιρια, προκειται να γιορτασω την ημερομηνια οπου μας αποχαιρετα επισημως. Σκεφτομαι κατι στο να παιξω πχ τα αγαπημενα παιχνιδια οπου εφερε η itochu στο NES ας πουμε.
 
Getta Robo είπε:
Πειτε με χαιρεκακο, ακολουθο του Μαμρα του παντοτινου η χιλια δυο αλλα επιθετα, αλλα μετα απο ολα αυτα που εκανε η λογω εταιρια, προκειται να γιορτασω την ημερομηνια οπου μας αποχαιρετα επισημως. Σκεφτομαι κατι στο να παιξω πχ τα αγαπημενα παιχνιδια οπου εφερε η itochu στο NES ας πουμε.
Σε κάποια θέματα είμαι μαζί σου απλά δεν ξέρουμε το μέλλον των προϊόντων της Ν στην χώρα μας και αυτό είναι ένα μαύρο σύννεφο.
 
Getta Robo είπε:
αλλα μετα απο ολα αυτα που εκανε η λογω εταιρια, προκειται να γιορτασω την ημερομηνια οπου μας αποχαιρετα επισημως.
Απλά κα μόνο από περιέργεια διότι αρκετές φορές έχω διαβάσει αρνητικά σχόλια για την ΝΟΡΤΕΚ , σου έιναι εύκολο να αναφέρεις μερικά λάθη που έχει κάνει η εν λόγω εταιρεία;

Το ρωτώ γιατί δεν γνωρίζω (όχι ότι την παρακολουθώ στενά) και δεν μπορώ να φανταστώ τί λάθη μπορεί να κάνει κάποιος ο οποίος φέρνει ένα έτοιμο προϊον.

Το μόνο που μου έρχεται είναι κακό σερβισ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Σε κάποια θέματα είμαι μαζί σου απλά δεν ξέρουμε το μέλλον των προϊόντων της Ν στην χώρα μας και αυτό είναι ένα μαύρο σύννεφο.
Πολλοι πιστευουν πως καλυτερα να υπαρχει μια εταιρια, εστω και με προβληματικη συμπεριφορα και λειτουργια. Εγω πιστευω καλυτερα απο ολα, να υπαρχει μια εταιρια οπου να συμπεριφερεται με σεβασμο στον καταναλωτη της. Και ο σεβασμος της προς τους καταναλωτες πηγε περιπατο.

dkssprs είπε:
Απλά κα μόνο από περιέργεια διότι αρκετές φορές έχω διαβάσει αρνητικά σχόλια για την ΝΟΡΤΕΚ , σου έιναι εύκολο να αναφέρεις μερικά λάθη που έχει κάνει η εν λόγω εταιρεία;
Το ρωτώ γιατί δεν γνωρίζω (όχι ότι την παρακολουθώ στενά) και δεν μπορώ να φανταστώ τί λάθη μπορεί να κάνει κάποιος ο οποίος φέρνει ένα έτοιμο προϊον.

Το μόνο που μου έρχεται είναι κακό σερβισ.
Βεβαιως και παρα πολυ ευχαριστως. Τονιζοντας επιγραμματικα καποια πολυ σοβαρα προβληματα, οπως και αναφερθηκαν, αλλα και συνεχιζουν να αναφεροντε στο εξαιρετικο θεμα εδω. http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?18022-Itochu-vs-Nortec

# Προβληματικη διαθεσημοτητα προιοντων. Παιχνιδια με πολυ μικρη η και μηδαμινη εισαγωγη απο τους ιδιους. Δυνατοι τιτλοι γνωστων σειρων οπου ηρθαν σε τρομακτικα λιγα αντιτυπα, και παρολη την ζητηση δεν ξαναηρθαν ποτε.

# Επιθεση σε εντυπα, σελιδες και οχι μονο στον ευρυτερο χωρο. Τρανταχτο παραδειγμα ο "πολεμος" στο pixel next generation επειδη... παρουσιαζαν παιχνιδια οπου δεν τα ειχε εισαγει η nortec στην ωρα τους η και ποτε!

# Υπερκοστολογημενα προιοντα σε σχεση με την υπολοιπη Ευρωπη. Με δειγματα οπως την τιμη του 3DS και δεκαδες αλλα στο παρελθον.

Για τις επιδιορθωσεις/επισκευες μπορω να πω οτι για χρονια ειχαν πολυ καλο. Αυτο αλλαξε ομως οταν προβιβαστηκε στο συγκεκριμενο ποστο ατομο.. οπου ας πουμε δεν ειχε καμια επαφη παλαιοτερα.

Για ολα τα επιγραμματικα παραπανω, και φυσικα οχι μονο, δεν μου θα μου λειψει η nortek ουτε την θεωρω καλη λυση απο το να μην εχουμε τιποτα. Διαβαζα αλλες κοινοτητες για το νεο, και βγαινει κοσμος και μιλαει με λυπη και νοσταλγια που δεν θα αντιπροσωπευουν την Nintendo πλεον. Και με ολο αυτο το παρελθον ως εταιρια στη πλατη τους. Αν ειναι δυνατον.
 
Διακόπτεται η συνεργασία μεταξύ Nortec και Nintendo

Έψαχνα κι εγώ να βρω το θέμα. RIP. Ελπίζω η Νιντέντο να κάνει κάτι για τη χώρα μας και να μη μας αφήσει στα κρύα στου λουτρού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ Geta Robo.

Μα καλά είναι δυνατον η κατασκευάστρια εταιρεία (NINTENDO) να "αφήνει" τις τιμές και την ποικιλία των προϊόντων της στον αντιπρόσωπο της κάθε χώρας...δεν το διανοούμαι.

Goodbye Nortec.

Ως υπερ-περήφανος κάτοχος NES, GB & GB sp εύχομαι να βγεί κάτι καλλίτερο από αυτή την ιστορία.
 
Θα συμφωνήσω με τον Getta Robo και θα πω........ στα τσακίδια να πας NORTEC.

Συγνώμη, αλλά εγώ δεν βλέπω κανένα σύνεφω. Ποτέ δεν αγόραζα παιχνίδια της NORTEC (εκτός απο κάποια που μετά απο 5-10 χρόνια έπεσε δραματικά η τιμή τους) και δεν θα μου λείψει καθόλου σαν εταιρεία. Δόξα το θεο υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια. Στην συγγεκριμένη περίπτωση παρόλα τα Capital Controls υπάρχουν ακόμα μαγαζιά σε Αγγλία, Σκωτία, κλπ που μπορούμε και αγοράζουμε μια χαρά παιχνίδια και απο εκεί και σε πολύ καλύτερες τιμές απο αυτές της NORTEC.

Άντε να έρθει η ημερομηνία διάλυσης να ανοίξουμε καμια σαμπάνια!!! χε χε χε χε χε
 
Diogr πες και σε μας πως να ψωνίζουμε με τα Capital Controls γιατί με το ebay/paypal δουλειά δεν γίνεται.
 
Πίσω
Μπλουζα