Χωρίς οικογένεια (Sans famille) / Με οικογένεια (Avec famille)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Χωρίς Οικογένεια (Sans Famille, 1981) / Με οικογένεια (Avec Famille, 1981),


Πρεμιέρα:


Kάπου εκεί στις αρχές της δεκαετίας του 80 προβάλλονταν κάθε Σάββατο απόγευμα τηλεταινίες 5-6 ωριαίων επεισοδίων, γαλλικής παραγωγής 1981.

Πρέπει να παίχτηκαν αρκετές... αλλά οι μόνες που θυμάμαι ήταν το "Χωρίς Οικογένεια" και αμέσως μετά το "Με οικογένεια" του Έκτορος Μαλό με τον μικρό Ρεμί και την Περίνα αντίστοιχα να αντιμετωπίζουν με μεγάλο θάρρος και υπομονή τα βάσανα της ζωής.

Χαρακτηριστικά, θυμάμαι μιά σκηνή στο "Χωρίς οικογένεια" όπου ο Ρεμί έχει παγιδευτεί μαζί με άλλα παιδιά και εργάτες σε ένα ορυχείο. Ο αέρας τελειώνει, οι άνθρωποι κινδυνεύουν να θαφτούν ζωντανοί κάτω από τόνους χώμα άλλοι εργάτες προσπαθούν να τους απεγκλωβίσουν και η αγωνία για την τύχη του Ρεμί κορυφώνεται...

Νομίζω πως το παρακάτω απόσπασμα είναι από το "Χωρίς οικογένεια" (χωρίς να παίρνω όρκο... :nervous: το γήρας... )

Sans famille Trailer Extrait Pierre Richard et Claude Jade

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα έχω ακουστά αλλά σαν μυθιστορήματα,το 80 δεν είχα γεννηθεί
 
θα μπορούσες να μου δώσεις λίνκ από imdb? είναι χρόνια που το ψάχνω αυτό και δεν είχα καταφέρει να καταλάβω ποιο απ΄όλα είναι ... απίθανο αν και όχι και τόσο πιστό στο βιβλίο τελικά. μιλώ για το χωρίς οικογένεια, αυτό με τον μικρό ρεμί. το με οικογένεια δεν το θυμάμαι καθόλου σε έργο, αν έχεις λινκ και πάλι ευπρόσδεκτο :)
 
Εγώ είδα πέρισυ στην ΕΤ 3 την πιο σύγχρονη εκδοχή, του 'Χωρίς Οικογένεια', γαλλο-γερμανο-τσέχικης συμπαραγωγής, που γυρίστηκε το 2000, και είναι αρκετά πιστό στο βιβλίο.
 
Juanita είπε:
Kάπου εκεί στις αρχές της δεκαετίας του 80 προβάλλονταν κάθε Σάββατο απόγευμα τηλεταινίες 5-6 ωριαίων επεισοδίων, γαλλικής παραγωγής 1981.

 


Πρέπει να παίχτηκαν αρκετές... αλλά οι μόνες που θυμάμαι ήταν το "Χωρίς Οικογένεια" και αμέσως μετά το "Με οικογένεια" του Έκτορος Μαλό με τον μικρό Ρεμί και την Περίνα αντίστοιχα να αντιμετωπίζουν με μεγάλο θάρρος και υπομονή τα βάσανα της ζωής.


mtav είπε:
Εγώ είδα πέρισυ στην ΕΤ 3 την πιο σύγχρονη εκδοχή, του 'Χωρίς Οικογένεια', γαλλο-γερμανο-τσέχικης συμπαραγωγής, που γυρίστηκε το 2000, και είναι αρκετά πιστό στο βιβλίο.
Εγω.. που στο καλο ημουν οταν προβάλλονταν ολα αυτα? :( :( :(

Ειναι δυνατον να μην πηρα ειδηση? :cry: :cry:
 
χουανίτα είσαι σίγουρη ότι είχες δει και το ''με οικογένεια'' στην τηλεόραση τότε? εγώ δεν το είχα πετύχει :( καμιά ιδέα για το αν μπορούμε να τα ξαναβρούμε?
 
Juanita είπε:
Χωρίς Οικογένεια (Sans Famille, 1981) / Με οικογένεια (Avec Famille, 1981),
Πρεμιέρα:


θυμάμαι μιά σκηνή στο "Χωρίς οικογένεια" όπου ο Ρεμί έχει παγιδευτεί μαζί με άλλα παιδιά και εργάτες σε ένα ορυχείο. Ο αέρας τελειώνει, οι άνθρωποι κινδυνεύουν να θαφτούν ζωντανοί κάτω από τόνους χώμα άλλοι εργάτες προσπαθούν να τους απεγκλωβίσουν και η αγωνία για την τύχη του Ρεμί κορυφώνεται...

Νομίζω πως το παρακάτω απόσπασμα είναι από το "Χωρίς οικογένεια" (χωρίς να παίρνω όρκο... :nervous: το γήρας... )

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0fHutIp2of4]YouTube - "Sans famille" Trailer Extrait Pierre Richard et Claude Jade
Δεν εχω δει τη σειρά αλλα η σκηνή που περιγράφεις είναι σίγουρα από το βιβλίο Χωρίς Οικογένεια
 
ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

Αρχές δεκαετίας του 80 προβλήθηκε το γαλλικό "χωρίς οικογένεια" sans famille".

Πώς μπορούμε να το βρούμε παιδιά??Το έχω βρεί χωρίς υπότιτλους.
 
Δε νομίζω να έχει κυκλοφορήσει σε βιντεοκασέτες. Οπότε χλωμό να βρεθεί όπως το θες.

Σε διάφορα eshops πάντως του εξωτερικού υπάρχει αλλά στα Γαλλικά...
 
Το πρωτο επεισοδιο δωρεαν

και τα υπολοιπα εδω


Παντως τα πιο ενδιαφεροντα γεγονοτα δεν τα διασκευασε και σχεδον κατευθειαν φυλακιζεται ο Βιταλις και ο Ρεμι συναντα μετα τον Κυκνο,
Και αυτα τα επεισοδια μου δεν διασκευαζονται μου αρεσαν περισσοτερο. Βεβαια βγαλαν τις σκηνες που ο Βιταλις τις...βρεχει στο Ρεμι αλλα και τη σκηνη που χτυπα τον αστυνομο. Στη σειρα φυλακιζεται γιατι απλως τον κοροιδευει. Ομως δεν δειχνει τις δυσκολιες που αντιμετωπιζουν και οι δυο στη διαρκεια της περιοδειας τους πριν τη φυλακιση.
Ουτε και το ξακουστο νουμερο με τον πιθηκο που ειναι η ατραξιον γινεται, αν και θα ηταν πανδυσκολο να εκπαιδευτει ενας πιθηκος για κατι τετοιο και θα θεωρουνταν βασανισμος. Απλα ειναι εκει για να υπαρχει. Καλυτερα δηλαδη να υπηρχαν μονο τα σκυλια.

Η σειρα κινουμενων σχεδιων του 1977 ειναι με διαφορα η καλυτερη και πιο πιστη διασκευη τελικα.
 
Πίσω
Μπλουζα