Ψάχνω για παλιό handheld

sdim

RetroN00b
Joined
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
19
Αντιδράσεις
0
Είχα παλιά, γύρω στο 80, ένα handheld (σαν τα nintendo game & watch αλλά από άλλη εταιρεία) και ψάχνω να βρω ποιο παιχνίδι ήταν. Θα σας το περιγράψω και όποιος θυμάται κάτι ας βοηθήσει:

- Άνοιγε στα 2, πάνω και κάτω (σαν το nintendo DS, αλλά αρκετά πιο ογκώδες)

- Είχε στο πάνω μέρος μια ασπρόμαυρη οθόνη. Δεν θυμάμαι να είχε στο κάτω μέρος οθόνη.

- Τα κουμπιά ήταν στο κάτω μέρος

- Η "πίστα" ήταν ουσιαστικά ένα μεγάλο τετράγωνο που περιλάμβανε πολλά τετράγωνα. Τα τετράγωνα δεν ήταν συμπαγή αλλά ήταν κούφια, σαν πλέγμα. Η κάθε πλευρά στο κάθε κουτάκι άναβε ή έσβηνε ανεξάρτητα, ώστε να δημιουργείται η πίστα.

- Θυμάμαι αμυδρά ότι σε κάποια "παιχνίδια" ο διάδρομος ήταν ανοιχτός ενώ σε άλλα "παιχνίδια" έπρεπε να πατήσω το κουμπί προς την πλευρά που ήθελα να πάω και ουσιαστικά να "σπάσω" την πλευρά του τετραγώνου για να πάω στο διπλανό.

- Το πλαστικό της κονσόλας ήταν μπλε χρώμα μπροστά και λευκό πίσω, ή το αντίστροφο.

Σας θυμίζει τίποτα;

Απλά να μάθω ποιο παιχνίδι ήταν και μετά ελπίζω να το βρω είτε κανονικό είτε σε simulator.
 
Λογικα μιλας για το πολυ αγαπημενο Watara Supervision.

Βασιλιας της εποχης σε shooter και puzzle παιχνιδια..Στην Ελλαδα σε αντιθεση με παρα πολλες αλλες χωρες, το εβρισκες παντου! Απο βιβλιοπωλεια μεχρι super markets!

Καλος εξομειωτης οσο εχω ψαξει, δυστηχως δεν εχω βρει.. Κανονικο με λιγο ψαξιμο μπορεις να βρεις και ολοκαινουργιο!
 
Δεν νομιζω, γιατι ειπε 1980. Το Supervision κυκλοφορησε το 1992.
 
Ενδιαφέρον, αλλά δεν εννοούσα αυτό.

Αυτό που ψάχνω δεν έπαιρνε κασέτες.

Είχε μόνα τα παιχνίδια που ήταν μέσα (ουσιαστικά ένα παιχνίδι με παραλλαγές που τότε μου φαινόταν υπερτεχνολογία).

Το πρώτο παιχνίδι είχε τα κουτάκια ανοιχτά σε κάποια σημεία, σαν λαβύρινθος. Έπρεπε να φάω κάτι (ίσως τελίτσες) αλλά υπήρχαν και κάτι "κακοί" που έπρεπε να αποφύγω.

Στις πιο δύσκολες πίστες έπρεπε να χτυπήσω δυο φορές στην κάθε γραμμή για να την εξαφανίσω και να ανοίξω τον δρόμο.

Η πίστα έμοιαζε σαν να παίζουμε "τελίτσες", δηλαδή ένα πλέγμα όπου έσβηνα αντί να γράφω γραμμές.

Ο "ήρωας" ήταν σαν των game & watch αλλά είχε και ένα μεγάλο σφυρί.
 
Game & Watch και κλώνους τους ψάχνεις. Τώρα για το ποιος τίτλος είναι, δεν μου έρχεται...
 
Μοιάζει με game & watch αλλά κατά 99% δεν ήταν της nintendo ούτε ήταν κλώνος.

Αυτές οι μανάδες, πετάνε ότι δεν ξέρουν τι κάνει και όταν θυμόμαστε να το χρησιμοποιήσουμε είναι αργα...
 
Πίσω
Μπλουζα