Ψάχνω πληροφορίες για αυτό το γυναικείο κούρεμα

mateo21cm

RetroN00b
Joined
18 Οκτ 2010
Μηνύματα
41
Αντιδράσεις
16
θέλω να ρωτήσω τις γυναίκες του φόρουμ, για αυτό το κούρεμα

Προβολή συνημμένου 137762

καταρχήν πως λεγότανε;

από πότε μέχρι πότε ήταν στην μόδα;

ποιά το ξεκίνησε; είχε καμιά σχέση με το κούρεμα της Μαργκαρετ Θάτσερ;

είχε κάποιο χαρακτηριστικό δηλαδή εδείχνε κάτι για την γυναίκα που το έκανε; π.χ ότι ήταν business woman.

ήταν πιο πολύ για μεσήλικες γυναίκες ή και για νεαρώτερες;

Τα πρόσφατα χρόνια βλέπω να το κάνουν κυρίως γυναίκες άνω το 50. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν είναι το ίδιο στυλ.
 
Κλασικο καρε ειναι το κουρεμα.

Εμφανιστηκε στις αρχες τις δεκαετιας του '60 και εκανε θραυση μεχρι το 1966. Απο το 1966 κι επειτα, ηρθε στη μοδα το μακρυ μαλλι στις γυναικες (και στους αντρες) και το καρε εχασε καπως τη δημοτικοτητα του, χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι εξαφανιστηκε τελειως.

Απο τοτε το συναντουμε καπως διαφορετικο απο εκεινο της δεκαετιας του '60, ισως σε λιγο πιο μακρια κουπ και σιγουρα με λιγοτερη λακ και φουσκωμα. Ηταν αρκετα της μοδας και παλι απο το τελος του '80 μεχρι και τα μισα του '90, αν και θα το δεις σε ολο του το μεγαλειο στις παλιες ελληνικες και ξενες ταινιες.

Ιδου και μερικα παραδειγματα:

Τζενη Καρεζη στο Μια τρελη τρελη οικογενεια και στο Τζενη Τζενη (1965)

Αλικη Βουγιουκλακη στη Μοντερνα Σταχτοπουτα (1965)

Ζωη Λασκαρη στον Εγωισμο (1964)

Μαρθα Καραγιαννη στο Κατι να καιει (1963)

Λιλη Παπαγιαννη στο Δεσποινις διευθυντης (1964)

Αννα Φονσου στο Περαστε την πρωτη του μηνος (1965)

Και σε πολλες ακομα ηθοποιους της εποχης εκεινης. Η λιστα ειναι τεραστια....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κορίτσια αυτό το κούρεμα της Αλιμπέρτη από τη δεκαετία του 90 μπορούμε να πούμε ότι είναι το ίδιο;

kare.jpg




kare.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέποντας τις παλιές σειρές του MEGA νομίζω ότι το κούρεμα αυτό [edit]Δεν χρειαζονται να γινονται τετοιοι χαρακτηριμοι![edit] την Παναγιωτοπούλου και η άλλη από το Εμείς και Εμείς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα