Ψυγεία παγωτών ΕΒΓΑ

candy

RetroNuts!
Joined
25 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.578
Αντιδράσεις
91
Μολονότι είναι άσχετο, αλλά μιας και μιλάμε για 80s culture, να σας θυμίσω τα τιμημένα ψυγεία παγωτών της ΕΒΓΑ και γενικότερα αυτά της δεκαετίας 80' με το μαύρο λάστιχο, όπου η κάθε αναζήτηση παγωτού ήταν κυριολεκτικά μια βουτιά στην απόλαυση; Ακόμα θυμάμαι τον ήχο που έκανε το καπάκι και τις συσκευασίες των παγωτών. Τόνγκο παγωτό μπανάνα, η πατούσα, τα παγωτά σωλήνες, η καραμπόλα με τα απίθανα cult δώρα τύπου πτυσσόμενα γυαλιά και μπρελόκ, το παγωτό τρίνιτα που ήταν και το αγαπημένο μου. Η αγορά παγωτού δεν έχει πλεόν την ίδια αίγλη... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ασφαλως αυτο το βλεπεις και παντου!!!

Εγω αγοραζα ενα κυπελακι που ειχε απο κατω μια μοτοσυκλετα δωρο!!!

Ειχα ολα τα μοντελα της εποχης και επαιζα με τις ωρες τα καλοκαιρια!!

Αξεχαστα χρονια...Οταν εγινα 18 επαιζα με τις πραγματικες μοτοσυκλετες

απο 125 εως 900!χε χε
 
LOL

Ναι καραμπόλα και lucky cup με τα ότι να ’ναι δώρα μέσα, αμαξάκια, μπρελόκ κλπ.

Τι μου θύμισες τώρα… :D
 
Μπραζιλιάνο και κονσερτίνο, τόμπολα 15 δρχ και κανένα KISS όταν δρόσιζε με την παλιά του συσκευασία και γεύση...
 
Ναι ναι Kiss με το πορτοκαλι σακουλακι αριστερα δυο προσωπα να φιλιουνται!

Θελω να γυρισω πισω...φτου περνανε τα χρονια!
 
Όπως το είπες candy! Tιμημένα! Για να μη μιλήσουμε για τον άπαιχτο εξοπλισμό που κυκλοφορούσε στα ψιλικατζίδικα της γειτονιάς (δυστυχώς λίγα έχουν απομείνει πια).

Θυμάται κανείς τα γιο-γιο και τις τζελ μπαλίτσες που έκαναν κάτι διαστημικά γκελ; :rolleyes: Τα εξαρτήματα για μοντελισμό; Τα πλαστικά χταποδάκια που κολλούσαν και κατρακυλούσαν σε τζάμια και παράθυρα;

Ή να πω για τις πολύχρωμες συλλογές με τις γκάζες (βώλους); Ειδικά αυτό το τελευταίο αποτελεί από μόνο του θέμα που χρειάζεται ειδικό thread! :D
 
Κι εγω επαυξανω στην Καντυ! Ετσι ειναι/ηταν.

"τονγκο, παγωτο μπανανα, τονγκο ξυλακι εβγα,

τονγκο τονγο, τονγκο τονγκο..."

Τα παγωτα ηταν τοτε ειδη πολυτελους απολαυσης...

7 δρχ. το ξυλακι το απλο.

10 δρχ. αυτο με την επικαλυψη σοκολατας..

Πυραυλος?? Ονειρο!

Τα μετρουσα κιολας!: φετος εφαγα 90 παγωτα...

Φυσικα ρε Καντυ,δεν εχει την ιδια αιγλη...

Δεν ειμαστε παιδακια πια!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Δε ειμαστε?????.....μηπως ειμαστε????
 
θελω να πω οτι οταν εισαι μικρος τα βλεπεις αλλιως τα πραγματα. Τα χαιρεσαι περισσοτερο!!:rolleyes: :rolleyes:
 
Τωρα να σου πω....μετρουσαμε και αλλα πραγματα...χε χε..... :D
 
Nαι, και τα μπανια...

Για λεγε ρε Ακμακα με το πονηρο σου χαμογελο,τι αλλο μετρουσαμε? εχω περιεργεια... (εστω και σε pm)
 
Ta simerina paidakia giati den ta xarontai???...
 
Απο giorgos

Φυσικα ρε Καντυ,δεν εχει την ιδια αιγλη...Δεν ειμαστε παιδακια πια!!!!!!!!!!!!!!!!
Εγώ πάντως, αν έβρισκα τέτοιο ψυγείο σήμερα, θα το αγόραζα και πίστεψέ με η αίγλη θα ήταν η ίδια κάθε φορά που θα έβγαζα το παγωτό. Κάποια πράγματα δεν χάνουν την αξία τους όσα χρόνια και αν περάσουν. Ειδικά όταν εξακολουθείς να τα βλέπεις με τα ίδια μάτια...:rolleyes:
 
Α! Τωρα σε καταλαβα, μιλας για το συγκεκριμενο ειδος ψυγειου ε?

Εγω νομιζα οτι μιλαγες για την αγορα παγωτου γενικα.

Εεε,κοιταξε αυτα τα ψυγεια εχουν αποσυρθει πλεον γιατι τα καινουργια και πιο μεγαλα ειναι, και διαφανη και καλυτερη ψυξη παρεχουν...

Ta simerina paidakia giati den ta xarontai???...
Ποιος σουπε οτι δεν τα χαιρονται?
 
και οι μεγάλοι τα χαίρονται όπως μας δείχνει η διαφήμιση του Boss.... (Boss θέλετε; Κάτω - κάτω) :D
 
"Boss της γοητειας και της απολαυσης" που μας ελεγε και παλιοτερα η διαφημιση με τη μουσικη υποκρουση του 3ου μερους του op.61 του Μπετοβεν...

Παντως εγω ποτε δεν το αγορασα γιατι θεωρω οτι ειναι "πολλα τα λεφτα Άρη" για ενα ξυλακι.
 
Τα παγωτά ΑΣΤΥ τα θυμάστε?Εγώ μόνο το σηματάκι,που ήταν ένας πράσινος ρόμβος και τα γράμματα ΑΣΤΥ έπερναν το σχήμα του.Θυμάστε κανένα παγωτό της φίρμας αυτής;
 
supersonic είπε:
Τα παγωτά ΑΣΤΥ τα θυμάστε?Εγώ μόνο το σηματάκι,που ήταν ένας πράσινος ρόμβος και τα γράμματα ΑΣΤΥ έπερναν το σχήμα του.Θυμάστε κανένα παγωτό της φίρμας αυτής;
Νομίζω ότι ήταν από τις πιο ευρηματικές εταιρείες στα σχήματα παγωτών!

Το ξυλάκι ''Καραμπόλα'' πρέπει να ήταν δικό της.Είχε μπαλίτσες παγωτού διαφόρων γεύσεων κολλημένες η μια επάνω στην άλλη!!

Respect candy για τα ψυγεία ,θυμάμαι και την μυρωδιά τους!!!
 
Πίσω
Μπλουζα