Ψύξη για κατεβαστήρι.

Karnov είπε:
Με άλλο controller , σε PCI , θα είμαι εντάξει λέτε;Βρήκα ένα με 23? .

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801117
Απλα για ενημέρωση των φίλων που μπορεί να ασχολούνται με χρέπια κατεβαστήρια.

Ο 200άρης δίσκος δουλεύει μια χαρά συνδεδεμένος σε αυτόν τον controller που αναφέρω παραπάνω.Έχει γεμίσει κι αδειάσει 4-5 φορές χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να χαθούν δεδομένα.Προφανώς μπορεί να συνδεθεί ο,τιδήποτε υπάρχει σε IDE δίσκο.
 
Βασικά εγώ έχω έναν Toshiba Equium 3100Μ ( δεν είναι φορητός-small tower είναι )ο οποίος έχει πάνω τα απολύτως βασικά. Ένα τροφοδοτικό 90 watt ενα celeron 700, 2 κάρτες δικτύου ( 802.11b + 100Ether ), κάρτα γραφικών + κάρτα ήχου ενσωματωμένες με 40gb σκληρό, floppy, dvd. Το απόλυτο κατεβαστήρι για μένα. Super οικονομία στο ρεύμα πρώτα απο όλα ! δεν ξέρω αν έχει καθίσει κανένας να βγάλει το κόστος σε Kwh ενός μέσου τροφοδοτικού 350 watt που δουλεύει 24x7. Το ξέρω ότι φαίνομαι ή super τσίπης ή super οικολόγος :) !!! πάντως μιλάμε για περίπου 50 ευρώ το μήνα σε ρεύμα ( αν θυμάμαι καλά τόσο είχα υπολογίσει )πάει 1 ευρώ και κάτι την ημέρα. Δεν είναι και λίγο !!! Οθόνη δεν έχει ούτε πληκτρολόγιο. Ότι θέλω χρησιμοποιώ το VNC.
 
εγώ έχω ενα χρέπι με P3 500ΜΗz(μέ XP) και 320MB σκληρό και catweassel επάνω με 3.9

έχω δοκιμάσει και εξωτερικό σκληρό 500GB και τον είδε όλο και ειναι χρέπι 8-9 χρόνων
 
disman είπε:
Βασικά εγώ έχω έναν Toshiba Equium 3100Μ ( δεν είναι φορητός-small tower είναι )ο οποίος έχει πάνω τα απολύτως βασικά. Ένα τροφοδοτικό 90 watt ενα celeron 700, 2 κάρτες δικτύου ( 802.11b + 100Ether ), κάρτα γραφικών + κάρτα ήχου ενσωματωμένες με 40gb σκληρό, floppy, dvd. Το απόλυτο κατεβαστήρι για μένα. Super οικονομία στο ρεύμα πρώτα απο όλα ! δεν ξέρω αν έχει καθίσει κανένας να βγάλει το κόστος σε Kwh ενός μέσου τροφοδοτικού 350 watt που δουλεύει 24x7. Το ξέρω ότι φαίνομαι ή super τσίπης ή super οικολόγος :) !!! πάντως μιλάμε για περίπου 50 ευρώ το μήνα σε ρεύμα ( αν θυμάμαι καλά τόσο είχα υπολογίσει )πάει 1 ευρώ και κάτι την ημέρα. Δεν είναι και λίγο !!! Οθόνη δεν έχει ούτε πληκτρολόγιο. Ότι θέλω χρησιμοποιώ το VNC.
Όχι δεν είναι έτσι. Αν το 350 δούλευε στο όριο θα ήταν όπως τα λες. Αλλά ένα τροφοδοτικό των 350 watts ή 1200, ή 500 ή 600 για παράδειγμα δεν σημαίνει ότι καταναλώνει συνέχεια το wattage που αναγράφει. Ένα μηχάνημα καταναλώνει τα μισά όταν είναι idle και ίσως τα υπέρδιπλα όταν ζορίζεται και παίζει παιχνίδια.

Εδώ παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες.

1). Ποιότητα τροφοδοτικού. Ένα καλό τροφοδοτικό με 80+ efficiency των 600 watts μπορεί να καταναλώνει λιγότερο από ένα φτηνό κινέζικο no name με 50% efficiency, μια και μεγάλη ποσότητα ρεύματος χάνεται λόγω φτηνιάρικων πυκνωτών και υλικών, μετατρεπόμενο σε θερμότητα.

2). Ποιότητα υλικού: Ένας Pentium II στα 300 δεκαετίας που χρησιμοποιείτα άνετα σε κατεβαστήρι καταναλώνει 10 φορές πάνω σε ενέργεια από έναν Core2Duo νέας γενιάς όταν είναι idle. Για παράδειγμα ο C2D 8200 καταναλώνει μόλις και μετά βίας 5 watts maximum σε idle κατάσταση (κοινώς κατεβάζοντας) καμία σχέση με το 70άρι που τραβάει ένας P-II σαν αυτόν που προανέφερα ή έναν Celeron 700άρη socket 370 που άνετα τραβάει μια 45άρα watts. Μη μιλήσω για κατεβαστήρι με παλιότερο P4 Prescott που έχω δει σε μερικούς να παίζει. Εδώ το χάσαμε το παιχνίδι από κούνια.

Ένας δίσκος IDE 40άρης παλιάς τεχνολογίας (βλέπε 2002 για παράδειγμα) ρουφάει 25 watts ενω ένας σημερινός 500άρης τραβάει μόλις 12.

Μην προχωρήσω για mobos ή chipsets θα νυχτώσουμε.

Οπότε χρέπι καταστήρι με χαμηλό τροφοδοτικό δεν σημαίνει αυτόματα και οικονομικότερο.

Καλή λύση είναι η χρήση laptop για όποιον μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Το νέο ASUS Eee με win Xp θα είναι εκπληκτική λύση με μόλις 35 watts τροφοδοτικό. Φυσικά εδώ συνυπολογίζουμε και τον εξωτερικό δίσκο που κάλλιστα μπορεί να είναι ένας 2,5 ιντσών για φορητό, ο οποίος επιβαρύνει την όλη κατανάλωση με μόλις 3 - 4 watts!!!!!

Εν κατακλείδι: H μέση κατανάλωση ενός καλού κατεβαστηριού είναι περίπου 2ΚW την ημέρα ήτοι 20 λεπτά του ευρώ και μάλιστα η τιμή αυτή τραβηγμένη από τα μαλιά. Μιλάμε για 2 ευρώ το δεκαήμερο ή 6 ευρώ το μήνα, με την προϋπόθεση ότι η οθόνη σβήνει και δεν μένει και αυτή αναμένη 24/7.

Εδώ το πρόβλημα δεν είναι η κατανάλωση αλλά το αν θα περάσουμε την λεγόμενη κλίμακα που έχει θέσει η ΔΕΗ για κάθε καταναλωτή. Αν περάσουμε ένα συγκεκριμένο αριθμό KWs την κάτσαμε τη βάρκα μια και η χρέωση ανεβαίνει αστρονομικά. Καθείς μετρά και κρίνει κατά το δοκούν.
 
Pooky είπε:
Ένας Pentium II στα 300 δεκαετίας που χρησιμοποιείτα άνετα σε κατεβαστήρι καταναλώνει 10 φορές πάνω σε ενέργεια από έναν Core2Duo νέας γενιάς όταν είναι idle. Για παράδειγμα ο C2D 8200 καταναλώνει μόλις και μετά βίας 5 watts maximum σε idle κατάσταση (κοινώς κατεβάζοντας) καμία σχέση με το 70άρι που τραβάει ένας P-II σαν αυτόν που προανέφερα ή έναν Celeron 700άρη socket 370 που άνετα τραβάει μια 45άρα watts. Μη μιλήσω για κατεβαστήρι με παλιότερο P4 Prescott που έχω δει σε μερικούς να παίζει. Εδώ το χάσαμε το παιχνίδι από κούνια.
Ένας δίσκος IDE 40άρης παλιάς τεχνολογίας (βλέπε 2002 για παράδειγμα) ρουφάει 25 watts ενω ένας σημερινός 500άρης τραβάει μόλις 12.
Τι λες ρε φίλε....;;!!;!!!;;;!;;:animeek::animeek::animeek:

Mε αυτά που μόλις είπες, θα με κάνεις να φτιάξω νέο,σύγχρονο κατεβαστήρι..!!

Είσαι σίγουρος ρε Γιώργο για τις διαφορές αυτές,ειδικά αυτή μεταξύ C2D-P3 ;;;
 
Εχω και εγώ μια απορία. Χρειάζεστε ακόμα κατεβαστήρια; Δηλαδή τώρα με τις 8-16mbit γραμμές ποτέ δεν έχω αφήσει να κατεβάζει. DivX μέγεθος CD σε 12 λεπτά...
 
AA+ είπε:
Εχω και εγώ μια απορία. Χρειάζεστε ακόμα κατεβαστήρια; Δηλαδή τώρα με τις 8-16mbit γραμμές ποτέ δεν έχω αφήσει να κατεβάζει
Ρητορικό το ερώτημα....
 
AA+ είπε:
Εχω και εγώ μια απορία. Χρειάζεστε ακόμα κατεβαστήρια; Δηλαδή τώρα με τις 8-16mbit γραμμές ποτέ δεν έχω αφήσει να κατεβάζει. DivX μέγεθος CD σε 12 λεπτά...
Το θέμα (για αρκετούς) δεν είναι τόσο το κατέβασμα αλλα το ανέβασμα ;)
 
@Manos: Αν είμαι σίγουρος; Ξέρεις τι τρέλλα κουβαλάω με το hardware και ειδικά με το power efficient hardware. Από τη στιγμή που η Intel έβγαλε τον "Atom" επεξεργαστή της, απέταξα την AMD για τα καλά.

@ΑΑ+: Το "κατέβασμα" ποτέ δεν με απασχολούσε αντίθετα με το "ανέβασμα". Εκεί είναι που πάντοτε έδινα το βάρος. Όσο περισσότερο τόσο καλύτερα, μόνο σε πριβέ καταστάσεις φυσικά. Εδώ κράταγα ratios με την 384/128, λες με την 1024 στο upload να μην κάνω θραύση;

Να φανταστείς ότι στον ΟΤΕ ζήτησα syncronous DSL line με 1024/1024 όσο download τόσο upload και μου είπαν ότι δεν γίνεται. Όταν μπήκε πριν μερικές μέρες η "24άρα" τέσταρα τα ρουτεράκια που έχω και το καλύτερο στο upload αποδείχτηκε το παλιό καλό μου Speedtouch 530 που κλειδώνει στα 6500 στο download αλλά καρφί στα 1020 στο upload τη στιγμή που τα άλλα τρία κλειδώναν στα 16000 στο download αλλά κοντά στα 790 στο upload. Το 530 έμεινε στη γραμμή και θα μείνει μέχρι να τα φτύσει. (Το μόνταρα με active cooling και δεν θα πεθάνει ποτέ βέβαια..... ) Όσο για το "κατέβασμα" ποτέ δεν ξεπέρασα τα 200Κ/sec μια και δεν έχουν μέινει και πολλά πράγματα να θέλω να κατεβάσω πιά....

Οπότε upload FTW!!!!!!!
 
Παρακαλώ να αλλάξει ο τίτλος σε Ψύξη για ανεβαστήρι, γιατί ομολογουμένος δεν το είχα σκεφτεί αυτό :)
 
AA+ είπε:
Παρακαλώ να αλλάξει ο τίτλος σε Ψύξη για ανεβαστήρι, γιατί ομολογουμένος δεν το είχα σκεφτεί αυτό :)
Lol! Τώρα μιλάς σωστά... To upload είναι το Α και το Ω πλέον στα torrents...
 
Pooky είπε:
Όχι δεν είναι έτσι. Αν το 350 δούλευε στο όριο θα ήταν όπως τα λες. Αλλά ένα τροφοδοτικό των 350 watts ή 1200, ή 500 ή 600 για παράδειγμα δεν σημαίνει ότι καταναλώνει συνέχεια το wattage που αναγράφει. Ένα μηχάνημα καταναλώνει τα μισά όταν είναι idle και ίσως τα υπέρδιπλα όταν ζορίζεται και παίζει παιχνίδια.
Εδώ παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες.

1). Ποιότητα τροφοδοτικού. Ένα καλό τροφοδοτικό με 80+ efficiency των 600 watts μπορεί να καταναλώνει λιγότερο από ένα φτηνό κινέζικο no name με 50% efficiency, μια και μεγάλη ποσότητα ρεύματος χάνεται λόγω φτηνιάρικων πυκνωτών και υλικών, μετατρεπόμενο σε θερμότητα.

2). Ποιότητα υλικού: Ένας Pentium II στα 300 δεκαετίας που χρησιμοποιείτα άνετα σε κατεβαστήρι καταναλώνει 10 φορές πάνω σε ενέργεια από έναν Core2Duo νέας γενιάς όταν είναι idle. Για παράδειγμα ο C2D 8200 καταναλώνει μόλις και μετά βίας 5 watts maximum σε idle κατάσταση (κοινώς κατεβάζοντας) καμία σχέση με το 70άρι που τραβάει ένας P-II σαν αυτόν που προανέφερα ή έναν Celeron 700άρη socket 370 που άνετα τραβάει μια 45άρα watts. Μη μιλήσω για κατεβαστήρι με παλιότερο P4 Prescott που έχω δει σε μερικούς να παίζει. Εδώ το χάσαμε το παιχνίδι από κούνια.

Ένας δίσκος IDE 40άρης παλιάς τεχνολογίας (βλέπε 2002 για παράδειγμα) ρουφάει 25 watts ενω ένας σημερινός 500άρης τραβάει μόλις 12.

Μην προχωρήσω για mobos ή chipsets θα νυχτώσουμε.

Οπότε χρέπι καταστήρι με χαμηλό τροφοδοτικό δεν σημαίνει αυτόματα και οικονομικότερο.

Καλή λύση είναι η χρήση laptop για όποιον μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Το νέο ASUS Eee με win Xp θα είναι εκπληκτική λύση με μόλις 35 watts τροφοδοτικό. Φυσικά εδώ συνυπολογίζουμε και τον εξωτερικό δίσκο που κάλλιστα μπορεί να είναι ένας 2,5 ιντσών για φορητό, ο οποίος επιβαρύνει την όλη κατανάλωση με μόλις 3 - 4 watts!!!!!

Εν κατακλείδι: H μέση κατανάλωση ενός καλού κατεβαστηριού είναι περίπου 2ΚW την ημέρα ήτοι 20 λεπτά του ευρώ και μάλιστα η τιμή αυτή τραβηγμένη από τα μαλιά. Μιλάμε για 2 ευρώ το δεκαήμερο ή 6 ευρώ το μήνα, με την προϋπόθεση ότι η οθόνη σβήνει και δεν μένει και αυτή αναμένη 24/7.

Εδώ το πρόβλημα δεν είναι η κατανάλωση αλλά το αν θα περάσουμε την λεγόμενη κλίμακα που έχει θέσει η ΔΕΗ για κάθε καταναλωτή. Αν περάσουμε ένα συγκεκριμένο αριθμό KWs την κάτσαμε τη βάρκα μια και η χρέωση ανεβαίνει αστρονομικά. Καθείς μετρά και κρίνει κατά το δοκούν.
Δε θέλω να καταντήσω το thread σε flame war ..αλλά δεν νομίζω να τα έχεις υπολογίσει καλά τα πράγματα !!! Καταρχάς τα τιμολόγια της ΔΕΗ είναι εδώ http://www.dei.gr/Documents/timologia1.12.07XT.pdf ώστε να μπορεί να κάνει κανείς τις απαραίτητες συγκρίσεις !!! πάντως ακόμα και αν υποθέσουμε πως ένας υπολογιστής καταναλώνει κατα μέσο όρο 200 watt την ώρα, κάνοντας του υπολογισμούς ( σε κλίμακα κατανάλωσης 2 ) μας βγαίνει 12-13 ευρώ ανά μήνα. Και επειδή ναι μεν σε αυτά που λές περί χαμηλής κατανάλωσης των καινουργιών επεξεργαστών περιφεριακών έχεις δίκιο θα στο θέσω αλλιώς. Έχουμε κάνει με φίλο πορωμένο με τέτοια, μετρήσεις με power meter ( μετράει κατανάλωση σε watt - το βάζεις ανάμεσα στην μπρίζα και στο μηχάνημα που θες να μετρήσεις τη κατανάλωση ) σε άπειρα μηχανήματα...και ποτέ παλιό μηχάνημα δεν έβγαλε περισσότερη κατανάλωση από καινούργιο μηχάνημα. Δηλαδή θες να μου πείς πως το 90άρι τροφοδοτικό που φοράει το κατεβαστήρι μου με τον αρχαίο celeron 700 + αρχαίο σκληρό 40gb + αρχαία μητρική καταναλώνει περισσότερα watt από οποιδήποτε καινουργιο μηχάνημα με τις super duper τεχνολογίες εξοικονόμησης ενέργειας και το 1000άρι "super efficient" τροφοδοτικό.

Για την επιμόρφωση του κοινού επίσης μερικα links περί των καινούργιων power efficient υπολογιστών και της όλης φούσκας και παραπληροφόρησης που κυκλοφορεί τα τελευταία 3-4 χρόνια περί του power efficient "green" hardware :

http://gigaom.com/2008/03/30/computers-just-keep-sucking-more-power/

http://arstechnica.com/news.ars/post/20070215-8854.html

http://www.celsias.com/2007/03/08/computer-power-consumption-doubles-in-five-years/

Θα ήθελα απλά να σκευτούμε πως όταν ξεκίνησαν τα pc, ο ΙΒΜ 5150 είχε 65 watt τροφοδοτικό, δυστυχώς μετά από 26 χρόνια οι υπολογιστές εξοπλίζονται "ως στάνταρτ" με 650άρια τροφοδοτικά. όποιες green τεχνολογίες και να μου ρίξουν στην μούρη κανένας δεν θα με πείσει πως αυτος ο 10πλασιασμός στην ισχύ του τροφοδοτικού δεν σημαίνει και 10πλασιασμός στην μέση κατανάλωση ενός pc !!!!

αυτά είχα να πω !!!! ευχαριστώ που με ακούσατε...εε διαβάσατε :D :D:D

:sure: :rant:
 
Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει φίλατε Disman.

Φυσικά και δεν θα κάνουμε flame war στο παρών thread.

Με socket power meter, πάντοτε on line, αυτή τη στιγμή ο serverus μου τραβάει 70 watts την ώρα. Αυτό με δίσκο 2,5 από φορητό υπολογιστή, τεχνολογίας SATA φυσικά και με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Αν βάλω dedicated η κατανάλωση πάει παραπάνω, όπως είναι φυσικό.

Δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο.
 
Για δώσε χαρακτηριστικά του serverus....

ναι αυτο με το 2.5άρι σκληρό το έχω σκεφτεί και εγώ να τον βάλω στο κατεβαστήρι μου για οικονομία στο ρεύμα ( έχω και δύο 2.5άρηδες να κάθονται ) !!!

Πάντως γενικά, όπως είπα και στο πιο πάνω post δεν έιχα σκοπό να αντικρούσω τη γνώμη σου απλά να αντιπαραθέσω τη δικιά μου !!!

Αυτά που λες όλα είναι σωστά, μόνο όταν δυο υπολογιστες ( ένας παλιός και ένας καινούργιος ) βρίσκονται σε idle κατάσταση και δεν κάνουν τίποτα.

εν πάσει περιπτώσει....πιστεύω πως το ίδιο πράγμα λέμε με διαφορετικό τρόπο.

και συγνώμη αν φάνηκα λίγο επιθετικός..απλά είμαι λίγο μυγιάγκιχτος όσον αφορά την οικολογία και κατανάλωση ενέργειας...και δυστυχώς οι υπολογιστές keep sucking more and moRE AND MORE...

Αυτά φίλε Pooky
 
Απόλυτα κατανοητές και λογικές οι ανησυχίες σου φίλε disman....

Να σου πω,κι εγώ ώρες ώρες σκέφτομαι ότι 29 μήνες πλέον που είναι σερί ανοικτός ο P-III είναι πολύ....

Ίσως κοντεύει η ώρα που θα αρχίσω να τον σβήνω,τουλάχιστον τα βράδια,σιγά σιγά...
 
Θυμάμαι που είχες φέρει Γιώργο στην πρωτοχρονιάτικη συνάντηση με την κοπή της πίτας ένα Linux format που το είχε μέσα πρώτη παρουσίαση και το συζητάγαμε...
 
Πίσω
Μπλουζα