ανασκαφές

lpotamianos

RetroWannaBe
Joined
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
61
Αντιδράσεις
2
Το 1986 ο αδερφός μου είχε ταξιδέψει με την μητέρα μας στην Αγγλία και είχε ψωνίσει διάφορα παιχνίδια για Amstrad. Θυμάμαι πολύ καλά το expansion του Gauntlet, καθώς και μπόλικα adventures. Πριν από λίγο καιρό έκανε μια έρευνα σε κάτι ντουλάπες στο πατρικό μας, και βρήκε το whishbringer της infocom, τρομερό adventure με το κλασσικό χιούμορ, και το jewels of darkness, συλλογή της level 9.

Το whishbringer περιελάμβανε στην συσκευασία του και την λευκή μαγική πέτρα, που βέβαια ήταν ένα περίεργο λείο πλαστικό, ενώ το jewels of darkness είχε και lenslock, πρέπει να ήταν το μόνο που είχα δει από κοντά.

Από τα βιβλία που ανευρέθησαν, οι χίλιες και μια δυνατότητες του Γεωργιάδη ήταν το μόνο που άξιζε, τα άλλα νομίζω πως τα είχαμε κερδίσει σε έναν διαγωνισμό (του pixel?) στον οποίο είχαμε δηλώσει συμμετοχή και εγώ και ο αδερφός μου, αλλά είχαμε χώσει και τους γονείς μας. Και αν θυμάμαι καλά είχε κερδίσει ο αδερφός μου και η μητέρα μας.

Προβολή συνημμένου 29818Προβολή συνημμένου 29819Προβολή συνημμένου 29820Προβολή συνημμένου 29821
 
Το Darkness Rises ηταν η νουβελα του Peter McBride που συνοδευε το Jewels of Darkness.

Το γυαλακι ηταν υποθετω για το χαζο lenslock.

Nα μην αμελησω να αναφερθω και στο ταλαιπωρημενο βιβλιο του Γεωργιαδη. Μαλλον του εδινες να καταλαβει.

Ωραια πραγματα! Καιρο ειχαμε να σε δουμε :)
 
ναι,,,χχχχχμμμμμ ντρέπομαι για την απουσία μου. Με έχει φάει το ΖΧ elite collection στο ipad....έχω και τόσο υλικό για σκανάρισμα, θα το ξεκινήσω. Το βιβλίο χαίρομαι που το πρόσεξες! Έχει αυτό το κιτρινισμένο σελοτέιπ!
 
Μόλις τώρα είδα το thread...

Koρυφαία ευρήματα !! (και τα adventures, και τα βιβλία) :thumbup:

"Το σύστημα δίσκων του Amstrad" και το "Γραφικά στον Αmstrad" του Κλειδάριθμου, τα έχω κρατήσει και εγώ (φυλαγμένα πλέον σε μία ντουλάπα). :) Το "Βοηθητικά προγράμματα στον Amstrad" καθώς και το βιβλίο του Γεωργιάδη (που είχε κάνει και το test του 6128 - αν θυμάμαι καλά - καθώς και το special review του Elite) δυστυχώς δεν τα είχα αγοράσει τότε...

Οσο για τα adventures, αυτά είναι πλέον ιδιαίτερα δυσεύρετα (στις Amstrad versions - και *ειδικά* στις εκδόσεις για δισκέττα !!) Να τα προσέχεις σαν τα μάτια σου !!
 
Ok, φαντάζομαι πως αν αποφασίσουμε να τα χαρίσουμε κάποια στιγμή, θα θέσεις υποψηφιότητα!

Λιγοστά ενθύμια έχω κρατήσει από εκείνη την εποχή, κάτι listings από το pyradev και dumps του discology με σημειώσεις, sprite, επτα, pixel και micromad. Τα υπόλοιπα είναι μέσα στην καρδιά μου, και οπότε επισκεπτομαι το site όλο και κάποια ανάμνηση μου έρχεται...ξαπλωμένος στο χαλί να παίζω pssst και penetrator και να κοιταω κλεφτα το ρολόι γιατι ήμουν απογευματινος σχολείο και έπρεπε να φύγω...
 
Και το ρωτάς; μα και βέβαια. :D

Αν σκεφτείς να τα χαρίσεις κάποια στιγμή, εδώ είμαι εγώ !! (και ως παιχνιδο-λάτρης, εννοείται ότι θα τα προσέχω και εγώ σαν τα μάτια μου).

Εντελώς συμπτωματικά: Penetrator & PSSST ήταν μέσα στα πρώτα σπεκρουμοπαίχνιδα που έπαιξα - μαζί με το Panama Joe.
 
Πίσω
Μπλουζα