ερωτήσεις σχετικά με την αποθήκευση/αρχειοθέτηση (cartridges,κονσολών)

Έχεις όμως προσπαθήσει να βγάλεις τη μεμβράνη έπειτα από καιρό?? Δυστυχώς αλλοιώνει το χρώμα των κουτιών, ελάχιστα μεν αλλά συμβαίνει.

Εχεις πράγματι παρατηρήσει κάτι τέτοιο; Μήπως είναι ιδέα σου; Τη μεμβράνη όταν τη βγάζεις παρατηρείς πάνω της κάποιο χρώμα;
 
ΠΟΤΕ δεν τυλίγω κουτιά, παρά την ίδια την κονσόλα ή το περιφερειακό!!!!!!

Την κονσόλα τυλιγμένη τη βάζω μέσα στο κουτί της ακόμα και στην αρχική σακουλίτσα αν την έχει. 3 από τα 5 X-BOX 360 μου είναι διπλωμένα με αυτό το τρόπο ακόμα και τα contrller τους, όπως 3 Dreamcast και άπειρα περιφερειακά.

ΔΕΝ τυλίγω πλακέτες (παλιές κάρτες υπολογιστή ή επεκτάσεις μνήμης Amiga για παράδειγμα) επειδή φοβάμαι μην αναπτυχθεί στατικός ηλεκτρισμός και κάψει τίποτε!

Φυσικά αλλοίωση χρώματος σε πλαστικά κονσόλας ουδέποτε παρατήρησα.
 
Τελικά βρήκα λίγο χρόνο και τράβηξα ορισμένες φωτό με τα σακουλάκια για τρόφιμα που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμά μου. Όπως θα δείτε υπάρχουν δύο μεγέθη (τουλάχιστον τόσα γνωρίζω). Το ένα είναι ότι πρέπει για θήκες DVD και το άλλο για cartridges και κουτάκια GameBoy. Είναι πολύ βολικά διότι έχουν και φερμουάρ!

picture.php


picture.php


picture.php


demizz29 είπε:
Εχεις πράγματι παρατηρήσει κάτι τέτοιο; Μήπως είναι ιδέα σου; Τη μεμβράνη όταν τη βγάζεις παρατηρείς πάνω της κάποιο χρώμα;
Όχι φίλε μου, δεν είναι η ιδέα μου. Έχω παρατηρήσει πάνω στη μεμβράνη χρώμα από κουτί παιχνιδιού. Με τη μεμβράνη είναι προτιμότερο να τυλίγεις τα cartridge, αν και αυτό είναι λιγάκι ριψοκίνδυνο. Για παράδειγμα, αν το cartridge έχει έστω και το παραμικρό ποσοστό υγρασίας στο εσωτερικό του, μένει έως ότου αφαιρεθεί η μεμβράνη. Γενικά είμαι της απόψεως να αφήνουμε τα παιχνίδια να αναπνέουν, λίγη σκόνη δεν κάνει κακό.
 
Μπορει το χρωμα πανω στην μεμβρανη να ειναι αποτελεσμα ΚΑΙ υγρασιας ... αλλιως μου ακουγεται κουλο. Σιγουρα εχει σχεση και το μερος που το ειχες αποθηκευσει
 
Χμ. Μήπως τα είχες εκτεθειμένα στον ήλιο;

Ακόμα και το προστατευτικό στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου τις θερμές μέρες αφήνει στάμπα με τα γράμματα του αλεξήλιου όταν το αφαιρέσουμε.

Τώρα, αν ένα μηχάνημα έχει πιάσει τόση υγρασία ώστε να εγκλωβίζεται από τη μεμβράνη, μάλλον θα έχει περάσει από τη μπανιέρα μετά.
 
Μηπως το παρακανετε?

Οριτζιναλ παιχνιδια σε σκληρες θηκες και τις βαζετε μεσα σε προφυλακτικα?

Τι θα προσφερει στο χαρτοκουτο της κονσολας η μεμβρανη για τα μελομακαρονα?

Σας επιστω την προσοχη μην ξεχαστειτε καμια στιγμη και ειτε τα βαλετε σε καμια καταψυξη ή τα προσφερετε ως κερασμα σε καποια ονομαστικη σας εορτη

:)
 
εγω τα εχω μονο σε ναιλον για τροφιμα και ολα μα ολα σε πολεμικη κατασταση...δεν μπορω να χαρω τον αμστραντακο μου αν σεν τον βλεπω τουλαχιστον μια φορα την ημερα...οσο για τα παιχνιδια χαιρομαι να βλεπω το κουτι του formula one grand prix τις αμιγκουλας μου και ας ειναι φθαρμενο...με γυρναει ετσι πισω ....
 
Εδώ έχουν επιβιώσει βιβλία του Γουτεμβέργιου, τα cartidges θα χαλάσουν? Με νορμάλ περιβάλλον δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα συν του οτι, όντως το φυσιολογικό 'φθάρσιμο' έχει την γλύκα του και φέρνει αναμνήσεις. Απο την άλλη καταλαβαίνω την ανάλογη 'μανία' με την αποθήκευση, οπότε περί ορέξεως...
 
Αντίθετα εμένα οι φθορές πάνω στα μηχανήματα με τρελαίνουν. Ακόμα και τα φορητά μου τα κρατάω σε φάση που ούτε σκόνη να μην έχουν πάνω.

Καθείς όπως αρέσκεται!!!!!!!
 
παιδια αγχωνεστε ανευ λογου πιστευω...προσφατα ξεθαψα με τον αδερφο μου απο το μπαλκονι του δυο κουτες παιχνιδια snes mega drive και saturn τα οποια τα ειχε εκει καμια 12αρα χρονια.τα περισσοτερα απο αυτα ειναι αριστα και τα κουτια που ειναι χαρτινα σαν καινουργια...ηταν μεσα σε μεταλλικη ντουλαπα(απο αυτες για παπουτσια)και σκεφτειτε 12 χρονια τα χιονια και τις βροχες που περασε η ντουλαπα στην βεραντα.επισης μια φορα επεσε οπως ηταν απο τον αερα.για του λογου το αληθες οριστε ενα δειγμα 12 ετων κρυου ζεστης υγρασιας σε χαρτινο κουτι αλλα οχι ηλιου.





για μενα μονο το φως του ηλιου ειναι καταστρεπτικο.εκτος και καποιος μενει σε βαλτο ειναι οκ για πολλα χρονια
 
Τα παιχνίδια παίζουν ΟΚ, ούτε τα βιβλιαράκια χάλασαν; Καθόλου υγρασία δεν θα έχει εκεί που μένει ο αδερφός σου!

Το κινητό πάνω αριστερά, είναι κινέζικο; Καλό είναι; σκέφτομαι να αγοράσω ένα ίδιο! :)
 
ολα οκ ειναι...Ζωγραφου μενουμε μια χαρα υγρασια εχουμε και σου λεω ηταν βεραντα...βαλε βροχες χιονια κλπ...οχι και κινεζικο...500 ευρα κινητουμπα :D
 
Wally είπε:
Μηπως το παρακανετε? Οριτζιναλ παιχνιδια σε σκληρες θηκες και τις βαζετε μεσα σε προφυλακτικα?

Τι θα προσφερει στο χαρτοκουτο της κονσολας η μεμβρανη για τα μελομακαρονα?

Σας επιστω την προσοχη μην ξεχαστειτε καμια στιγμη και ειτε τα βαλετε σε καμια καταψυξη ή τα προσφερετε ως κερασμα σε καποια ονομαστικη σας εορτη

:)

LOL,LOL

Καλό Πάνο.....
 
Garrett156 είπε:
ολα οκ ειναι...Ζωγραφου μενουμε μια χαρα υγρασια εχουμε και σου λεω ηταν βεραντα...βαλε βροχες χιονια κλπ...οχι και κινεζικο...500 ευρα κινητουμπα :D
Βρε τους κινέζους, κάνουν ωραίες απομιμίσεις! Είδα στο Dealextreme ένα φτηστό με το δικό σου το HTC! Προφανώς μόνο από έξω θα είναι ίδια! Σκεφτόμουν να πάρω ένα, 80 ? κάνει, αλλά φοβάμαι για την ακτινοβολία!

ΟΚ, σταματάω με τα off topic!
 
Παιδιά εγώ πιστεύω ότι μια κονσόλα κιτρινίζει όταν χρησιμοποιείτε πολύ επειδή ζεσταίνετε από της πολλές ώρες χρήσης ,αυτό φαίνετε μόνο σε κονσόλες που είναι άσπρες και γκρι
 
Πίσω
Μπλουζα