εσωτερικός HD

vaggelinos

RetroN00b
Joined
8 Νοέ 2007
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
0
Σκέπτομαι να βάλω στην Α 12ΟΟ που έχω ένα εσωτερικό HD 2,5, θα ήθελα να ρωτήσω :

1.- Εχω Kickstart 3.0 ROM θα έχω πρόβλημα ;

2.- Μπορώ να περάσω στον HD το AmigaOS 3.1 ;

3.- Τι καλώδιο πρέπει να χρησιμοποιήσω για την τροφοδοσία του HD ; την τροφοδοσία θα την πάρω από εκεί που παίρνει και το floppy;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
vaggelinos είπε:
Σκέπτομαι να βάλω στην Α 12ΟΟ που έχω ένα εσωτερικό HD 2,5, θα ήθελα να ρωτήσω :
1.- Εχω Kickstart 3.0 ROM θα έχω πρόβλημα ;

2.- Μπορώ να περάσω στον HD το AmigaOS 3.1 ;

3.- Τι καλώδιο πρέπει να χρησιμοποιήσω για την τροφοδοσία του HD ; την τροφοδοσία θα την πάρω από εκεί που παίρνει και το floppy;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

1. Κανένα πόβλημα

2. Λογικά Ναί

3. Χρησιμοποιείς απλά την καλωδιοταινία που συνδέεται στον IDE controller της Amiga. Δεν χρειάζεσαι έξτρα καλώδιο για τροφοδοσία!!
 
Ναί μία χαρά θα είσαι! αργότερα εάν θες μπορείς να βάλεις 3.1 και ενα Accelerator
 
παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες, σήμερα μόλις πρόσθεσα στην Αmiga μου και μία επέκταση μνήμης 8 ΜΒ, έχω παραγείλει επίσης από το Amigakit.com 1 x 4-Way Buffered IDE Interface (A1200/A600) (4XBUFFIDE) και πήρα και ενα 2,5 IDE 120 GB από κάποιο μαγαζί στη Στουρναρη. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να κάνω ένα παρτίσιον μέχρι 2γιγα για να γίνει Install το Workbench ,Τώρα με τα υπόλοιπα που περισσεύουν θα τα βλέπει; Kαι κάτι τελευταίο Υποθέτω ότι μπορώ να κάνω την προεργασία και από το pc με Acronis Disk Director Suite και μετά να βαλω τον σκληρό στην Amiga για install.

παιδιά συγνώμη που σας ταλαιπωρώ αλλά έχουν περάσει 17 χρόνια από τότε που είχα την πρώτη μου Α1200 και τα έχω ξεχάσει
 
Πίσω
Μπλουζα