ημερομηνία γεννήσεως?

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
178
το σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό: ο καθένας μας λογικά έχει μια ιδές για το τι και πόσο είναι ρετρό ένα θέμα ανάλογα με την ηλικία του ... οπότε γιατί να μή βάζουμε τουλάχιστο ένα έτος γεννήσεως στα στοιχεία μας ώστε να ξέρουμε όλοι μας για τι πράγμα μιλάμε?

πώς το βρίσκετε σαν ιδέα?
 
ήδη μπορεί να φαίνεται ...
 
Εμμμ...υπάρχει η πληροφορία στο προφίλ σου και μπορεί να την δει ο καθένας, εφόσον θέλεις να την συμπληρώσεις φυσικά. Δες πχ στο δικό μου (δεξιά, mini statistics)

Για να βάλεις το δικό σου πας στο Βοηθήματα->Edit your details
 
εκείνο που εννοούσα ήταν να προσθέταμε (όσοι θέλουμε φυσικά) το έτος γέννησής μας στα στοιχεία που φαίνονται δίπλα στα μηνύματά μας (κάτω απ΄το άβαταρ) ώστε να βγαίνει νόημα την ώρα που διαβάζουμε τα μηνύματα χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνουμε συνέχεια να βλέπουμε τα προφίλ :)
 
Συμφωνώ. Φυσικά αν κάποιος δεν θέλει να μπορεί να απενεργοποιήσει την επιλογή.
 
Οχι - δεν συμφωνουμε σε κατι τετοιο. Η ημερομηνια γεννησης υπαρχει ως επιλογη στο προφιλ του χρηστη. Δεν ειναι στοιχειο που να αποτελει ειτε κριτηριο ειτε χαρακτηριστικο της συμμετοχης μας εδω, ωστε να εμφανιζεται σε καθε posts μας. Οποιος θελει να την τσεκαρει ειναι απλα ενα κλικ μακρια.
 
Πολύ απλό. Οσοι θελετε, βάλτε την ημερομηνία γέννησης στην υπογραφή σας ;) . Τώρα το αν θα είναι η πραγματική ή όχι, ειναι αλλο παπά εΒαγγέλιο.
 
Clemence είπε:
το σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό: ο καθένας μας λογικά έχει μια ιδές για το τι και πόσο είναι ρετρό ένα θέμα ανάλογα με την ηλικία του ... οπότε γιατί να μή βάζουμε τουλάχιστο ένα έτος γεννήσεως στα στοιχεία μας ώστε να ξέρουμε όλοι μας για τι πράγμα μιλάμε?
πώς το βρίσκετε σαν ιδέα?

Μια χαρά ειναι η ιδέα. Παραδειγμα εγώ που εχω γενηθεί το 1980 μπορεί να μην έχω τα ίδια retro-ενδιαφέροντα με καποιον που έχει γενηθει το 1970.
 
Μα αυτο ειναι απο μονο του λογικο - καμια αντιρρηση. Το θεμα ειναι γιατι πρεπει να αναγραφεται αυτο σε καθε post που κανεις. Εκει αναγραφεται το ποτε ηρθες εδω και το ποσα posts εχεις κανει - στοιχεια δηλαδη αμεσα συσχετιζομενα με την ιντερνετικη σου παρουσια στο retromaniax. Αν θες να δεις την ημερομηνια που εχει γεννηθει ο συνομιλητης σου - κανε ενα κλικ στο προφιλ του - δεν ειναι καθολου δυσκολο ουτε χρονοβορο.

Επισης παρατηρω οτι πχ ουτε η κοντοχωριανη μου η clemence, ουτε εσυ φιλε μου video80 εχετε αναγραψει την ημερομηνια γεννησης σας στο προφιλ σας ;)
 
εμ, περίμενα να κόψω αντιδράσεις πριν βγάλω τα προσωπικά μου δεδομένα φόρα-παρτίδα ;)
 
Εμ! πώς περιμένεις να τύχεις θετικής ανταποκρίσεως στην πρότασή σου αν πρώτη δεν δώσεις το παράδειγμα; ;)
 
πάντως μπορούμε να ακολουθήσουμε το ακόμα καλύτερο παράδειγμα του video80 και να το προσθέσουμε κατ΄ευθείαν στο νικ μας ...
 
Paspartoo είπε:
Επισης παρατηρω οτι πχ ουτε η κοντοχωριανη μου η clemence, ουτε εσυ φιλε μου video80 εχετε αναγραψει την ημερομηνια γεννησης σας στο προφιλ σας ;)

Αμα σου πώ οτι ποτέ δεν ασχολήθηκα με το πώς βάζεις τα χαρακτηριστικά σου στο προφίλ ή πως ανοιγεις avatar θα με πιστέψεις ?

Τελος παντον στην περιπτωση μου ,η ημερομηνια γενησης αναγράφετε απλά στο όνομα χρήστη.
 
Clemence είπε:
πάντως μπορούμε να ακολουθήσουμε το ακόμα καλύτερο παράδειγμα του video80 και να το προσθέσουμε κατ΄ευθείαν στο νικ μας ...
Εγω ακολουθησα αυτο το παραδειγμα απο την πρωτη στιγμη και διπλα στο nickname μου εβαλα την ηλικια μου την οποια δεν κρυβω. Οπως ολοι μπορειτε να δειτε, ειμαι 100! :p :D
 
bambinella 100 είπε:
Εγω ακολουθησα αυτο το παραδειγμα απο την πρωτη στιγμη και διπλα στο nickname μου εβαλα την ηλικια μου την οποια δεν κρυβω. Οπως ολοι μπορειτε να δειτε, ειμαι 100! :p :D
22 Νοεμβρίου 1909! Και δε λίγες μέρες μπαίνεις στα 101o_Oo_O! Να τα χιλιάσεις
 
video80 είπε:
Αμα σου πώ οτι ποτέ δεν ασχολήθηκα με το πώς βάζεις τα χαρακτηριστικά σου στο προφίλ ή πως ανοιγεις avatar θα με πιστέψεις ? Τελος παντον στην περιπτωση μου ,η ημερομηνια γενησης αναγράφετε απλά στο όνομα χρήστη.
Exm.... βασικά, αναγράφεται η χρονολογία μόνον και όχι η ημερο-μηνία γέννησής σου. ;) :cool:
 
Σε παρακαλω πολυ, Comicsfan, μη μου προσθετεις χρονια. Το 1910 ειμαι γεννηθεισα!
 
bambinella 100 είπε:
Σε παρακαλω πολυ, Comicsfan, μη μου προσθετεις χρονια. Το 1910 ειμαι γεννηθεισα!
Α, καλά. Δεν το καθάρισες (όπως λέει και ο αθάνατος Γκιωνάκης στα "Κίτρινα γάντια")!
 
Είναι που λείπει η ημερομηνία! :rofl:
 
Εχει δικιο η snoopy! Tωρα ομως που το...καθαρισα λεω να βαλω το 1910 και στο προφιλ μου! :D :p :D
 
Πίσω
Μπλουζα