ιαπωνικό nintendo

leaosnes

Retro Member
Joined
10 Απρ 2010
Μηνύματα
118
Αντιδράσεις
0
ρε παιδιά ξέρει κανεις αν χρησιμοποιήσω το ευρωπαϊκό RGB η το av Scart cable σε ιαπωνική κονσόλα θα λειτουργεί κανονικά?

ρωτάω γιατι αγορασα μια ιαπωνική κονσόλα και δεν λειτουργεί ,

φταίει η κονσόλα ή το RGB η το av Scart ? (στη ευρωπαική κονσολα το rgb kai to av scart μου λειτουργει κανονικα).

:cry: :cry: :cry:
 
Σημα απο την κεραια (RF) εχεις?
 
Ποιο Nintendo πηρες; Το Famicom η το Super Famicom; Ποια εκδοση τους;
 
πηρα το super famicom ,

την εκδοση πως θα την βρω?
 
Την κανονικη εκδοση πρεπει να εχεις, οι αλλες εχουνε διαφορετικο σχημα. Το ιδιο καλωδιο λειτουργει σε Ευρωπαικο μηχανημα; Το Super Famicom υποστηριζει RGB διχως καποια μετατροπη. Λειτουργει το ιδιο καλωδιο σε αλλο μηχανημα;
 
ναι λειτουργει κανονικα σε ευρωπαικο μηχανημα .. :sealed:
 
Λοιπον απο οτι βλεπω εδω- http://wiki.superfamicom.org/snes/show/Ports+%26+Pinouts το ιαπωνικο scart ειναι ιδιο με το ευρωπαικο σαν διαστασεις αλλα διαφερει στο pinout..επομενως πρεπει να μετατρεψεις το ιαπωνικο σε euroscart για να δεις εικονα..

εδω http://www.mmmonkey.co.uk/console/other/jrgb.htm βλεπεις την αντιστοιχια μεταξυ τους
 
Για κοίταξε λίγο...

...το scart input της τηλεόρασης σου, είναι RGB; Αν δεν είναι, τσάμπα νομίζω παλεύεις...
 
Αν και πιθανοτατα ευθυνεται αυτο που λεει ο angel_grig, αυτο που λεει ομως ο Ace ειναι πολυ σωστο. Παρα πολλες τηλεοραση υποστηριζουν εισοδο scart, αλλα οχι ως RGB, με αποτελεσμα την μη συμβατοτητα σε RGB!
 
δεν ξερω καλα αγγλικα και δεν καταλαβα τιποτα απο την ιστοσελιδα

και δεν ξερω πως να το μετατρεψω σε euroscart,

οποτε λιγο πιο αναλυτικα..

Ace είπε:
...το scart input της τηλεόρασης σου, είναι RGB; Αν δεν είναι, τσάμπα νομίζω παλεύεις...
δεν ξερω, πως θα το βρώ??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι το καλώδιο πρέπει να φταίει και...

...εδώ αναφέρουν ότι για να δουλέψει NTSC SNES σε euro scart, χωρίς να μπλέξεις με κολλήσεις, απλώς χρειάζεται το καλώδιο scart RGB του Gamecube!
 
οποτε απλα αγοραζω ενα scart rgb για gamecube?
 
Λοιπον εφ'οσον η τηλεοραση σου υποστηριζει RGB (που μαλλον συμβαινει αφου το ευρωπαικο λειτουργει κανονικα),ο πινακας αυτος

jpn-euro-21.jpg

σου δειχνει τι αλλαγες πρεπει να κάνεις για να το μετατρεψεις σε euroscart

Εσυ πρεπει να αλλαξεις οτι ειναι περικυκλωμενο.Ετσι πχ το πιν 1 απο το ιαπωνικο παει στο πιν 6 του ευρωπαικου κλπ..

Eδω conn_scartm.gifβλεπεις την αριθμηση των pins για το αρσενικο connector και

εδω conn_scartf.gifγια το θηλυκο ..

Η μετατροπη μπορει να γινει και χωρις κολλητηρι,αλλα δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις μονος σου..

Η αλλη λυση ειναι η αγορα ετοιμου καλωδιου ή μετατροπεα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολλες πληροφοριες και καπου μπερδευτικα , θα προσπαθισω να το μετατρεψω σε ευροσκαρτ (το ερωπαικο σε ιαπονικο) το βραδακι και θα ξαναεπανελθω,

αν και νομιζω πως θα εχουμε δραματα !!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα έλεγα καλύτερα...

...να δοκιμάσεις πρώτα κάποιο δανεικό πριν αγοράσεις... (...ξέρω ξέρω... τι σου λέω τώρα...)

leaosnes είπε:
οποτε απλα αγοραζω ενα scart rgb για gamecube?

Όσο για την ερώτησή σου παραπάνω, σχετικά με την υποστήριξη σε RGB σήμα, της τηλεόρασής σου στη scart θύρα της, συνήθως το γράφει επάνω στη θύρα π.χ. "Scart (RGB)", αλλιώς συμβουλέψου το manual της ή τα specs της από το google...
 
οποτε θα δουλεψω πανω σε ενα δανεικο ..αφου το αγορασω ..

ουφφφφφ παλι θα περιμενω..

βασικα αντι να το μετετρεψω, γιατι να μην το αγορασω ξερει κανεις ποσο εχει?

angel_grig είπε:
Λοιπον εφ'οσον η τηλεοραση σου υποστηριζει RGB (που μαλλον συμβαινει αφου το ευρωπαικο λειτουργει κανονικα),ο πινακας αυτος
Προβολή συνημμένου 47483

σου δειχνει τι αλλαγες πρεπει να κάνεις για να το μετατρεψεις σε euroscart

Εσυ πρεπει να αλλαξεις οτι ειναι περικυκλωμενο.Ετσι πχ το πιν 1 απο το ιαπωνικο παει στο πιν 6 του ευρωπαικου κλπ..

βασικα βρε παιδια

ο πινακας αυτος μου δειχνει να μετατρεψω το ιαπωνικο σε ευρωπαικο,

το καλοδιο που χρησιμοποιησα εγω ειναι ευρωπαικο και δεν λειτουργει. τι θα αλαξει αν μετατρεψω ενα ιαπωνικο scart σε ευρωπαικο?

αφου εχω ευρωπαικο scart?

μηπως πρεπει να μετατρεψω το ευρωπαικο ,σε ιαπωνικο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ιαπωνικο καλωδιο το εχεις?
 
Mπορεις να μετατρεψεις το ευρωπαικο σε ιαπωνικο αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερεις,και ακομα και αν τα καταφερεις θα θες νεο καλωδιο για το παλιο σου nes.Συμφωνα παντως με το πινακα κανεις τις αλλαγες απο δεξια προς τα αριστερα..ετσι πχ βγαζεις το πιν6 απο την θεση του και το τοποθετεις στην θεση του πιν 1 κλπ..

Eτοιμο δες εδω http://www.ebay.com/itm/Euro-Scart-Jap-Scart-Convertor-XRGB-Compatible-/120734159490
 
Πίσω
Μπλουζα