..... και προβλημα στην αγορα

Daytime Dreamer

RetroActive
Joined
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
290
Αντιδράσεις
7
Καλησπερα παιδες,

Ανοιγω αυτο το thread γιατι τα εχω παρει στο κρανιο με την συγκεκριμενη αγορα

Πηρα 7 (ναι εφτα!) PS2 Dualshock χειριστηρια και τα αγορασα σαν Sony Original. Με το που ανοιγω το πρωτο ενα απο τα φτερακια (R2) κολουσε και δεν δουλευε. Μετα ανοιγω και 2ο το οποιο ειχε σημαδια επανω. Και αυτο δεν παταγε καλα και εκανε εναν ηχο εαν το κουνουσες σαν κατι να ειχε σπασει μεσα. Ανοιξα και τριτο μεχρι να καταλαβω οτι ηταν μαιμου απομιμηση χειριστηρια αλλα απο τις μαιμουδες που πουλιουνται σαν Sony Original

Η αγορα εγινε σημερα (11/10/2010) και αυριο θα τα παω ολα πισω. Μπορω να ζητησω επιστροφη χρηματων τουλαχιστον για τα σφραγισμενα?

Δεν εχω ξαναψωνισει απο το συγκεκριμενο καταστημα αλλα η πρωτη εμπειρια ηταν μεγαλη πικρα

Τα συγκεκριμενα χειριστηρια ειχαν 13.5 ευρο το ενα ενω σε Πλαισιο και Multirama εχουν 21 ευρω το ενα. Θεωρησα οτι ηταν πολυ καλη τιμη για Original Sony και ετσι αγορασα 7 για μενα και την κοπελα μου και για να εχω καβατζα και για αλλες κονσολες που εχω μιας και το Dualshock 2 θεωρειται (και ειναι) απο τα καλυτερα χειριστηρια για fighting και γενικως κονσολες

Αυριο τα παω ολα πισω (πηρα και κατι αλλα πραγματα τα οποια δουλευουν οκ) και θα θελα τις γνωμες σας ως προς το πως να το χειριστω και τι μπορω να απαιτησω
 
Τα έκλεισες από το net ή τηλεφωνικώς;

Εγώ που πήγα να κλείσω τηλεφωνικώς χειριστήριο για το PS3 σε εξαιρετική τιμή, μου είπαν πως είναι 3rd party και δεν το έκανα.

Από το συγκεκριμένο κατάστημα έχω πάρει PS2, PS3, X-box 360, Wii, kit για να ανοίγω τις κονσόλες, χειριστήρια για το Χ-box (το πρώτο) και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Λοιπόν, τους παίρνεις τηλέφωνο και τους εξηγείς τι έγινε. Δεν φωνάζεις αρχικά ούτε βρίζεις. Πας από κει και αν δεις τσαλιμάκια, πάρε επιτόπου μπροστά τους το ΙΝΚΑ και κάνε ξερά καταγγελία. Αν και δεν πιστεύω ότι θα φτάσεις μέχρι εκεί, και θα δεχτούν να σου κόψουν πιστωτικό και για τα 7 χειριστήρια.

Περιμένω με ανυπομονησία να δω τι έκανες.

Κανόνας ειδικά για οτιδήποτε SONY: Πάντα ρωτάμε αν είναι γνήσιο το περιφερειακό, και ποτέ μα ποτέ δεν αγοράζουμε σε ποσότητα περιφερειακά που είναι σε ευκαιριακή τιμή. Πρώτον γιατί είναι 1000% κινεζιές χειρίστης ποιότητος, και δεύτερον, πάντα μα πάντα ισχύει ο κανόνας το φτηνό το κρέας το πετάς στο σκύλο.

Για οποιαδήποτε κονσόλα προτιμώ να πάρω λιγότερα περιφερειακά και ας είναι ακριβότερα, παρά φτηνότερα και σε ποσότητα που σίγουρα τα μισά και βάλε θα είναι για να τα πετάξεις στο τοίχο.

(Πάντα προσωπική στάση ζωής, σε κονσόλες, υπολογιστές και αντίστοιχα προτιμώ να τα σκάω για να μη σκάω) .
 
Pooky my friend πηγα απο κει και ζητησα Sony Original Dualshock 2

Μισω σε λιγο ανεβαζω pics να δειτε το κλειστο κουτι (πολυ καλη απομιμηση οντως) Μονο εαν το ανοιξεις παρατηρεις οτι ειναι οντως απομιμηση

Edit : Οριστε και οι pics ... εσεις δεν θα ψαρωνατε? Original νομιζα οτι αγοραζα

IMG_9990.jpg


IMG_9992.jpg


IMG_9992crop.jpg


Στην τελευταια PIC λεει "Plastaion" αντι για "Playstation" , στην πρωτη η λεξη "SONY" το "S" δεν ειναι ευθυγραμμισμενο με την υπολοιπη λεξη πανω στο χειριστηριο (το ιδιο με την λεξη DUALSHOCK στο κουτι με το γραμμα U) αλλα αυτες ειναι διαφορες που σιγα μην τις προσεξει καποιος μολις παει να το παρει σφραγισμενο ...μονο εαν το ανοιξεις και το παρατηρησεις το καταλαβαινεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εφοσον ειναι σφραγισμενα οφειλει να σου τα αλαλξει ομως δεν ξερω αν θα παρεις τα χρηματα πισω παντως λογικα πισω απ την αποδειξη πρεπει να γραφει επρεπε να σε παραξενεψει το γεγονος οτι ηταν πολυ φτηνα διοτι αν πηγαινες στην sony την ιδια θα σου παιρνε πολλα περισοτερα αν δεν σου δωσει χρηματα τουλαχιστον για αυτο με το χαλασμενο φτερο εχει υποχρεωση να στο αλλαξει αμεσως
 
έχουν ακουστεί ΠΟΛΛΑ για το συγκεκριμένο μαγαζί....
 
Πας απο εκει και μας ενημερωνεις για το αποτελεσμα.
 
θανοε είπε:
εφοσον ειναι σφραγισμενα οφειλει να σου τα αλαλξει ομως δεν ξερω αν θα παρεις τα χρηματα πισω παντως λογικα πισω απ την αποδειξη πρεπει να γραφει επρεπε να σε παραξενεψει το γεγονος οτι ηταν πολυ φτηνα διοτι αν πηγαινες στην sony την ιδια θα σου παιρνε πολλα περισοτερα αν δεν σου δωσει χρηματα τουλαχιστον για αυτο με το χαλασμενο φτερο εχει υποχρεωση να στο αλλαξει αμεσως

20 ευρω οπως ειπα εχουν στα Multirama και Πλαισιο ... θεωρησα οτι τα ειχε προσφορα ... οπως και να χει ζητησα Sony Original αλλα πηρα Sony Zimbabwe
 
Η αδερφή μου έψαχνε να αγοράσει κόκκινο ds και τελικά βρήκε ένα με κόκκινο το πάνω, μαύρο το κάτω μέρος από το συγκεκριμένο κατάστημα! Από τη πρώτη φορά που το είδα κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά! Τα πλαστικά του είναι χειρότερης ποιότητας από του δικού μου ds, ενώ και η οθόνη αφής που έχει είναι χαμηλής ευαισθησίας! Υποψιάζομαι πως είναι κάποιο χαλασμένο κομμάτι που το επισκεύασαν με ανταλακτικα made in china, σαν αυτά που πουλάει το deal extreme! Δεν ξέρω αν μπορώ να αποδειξω τις υποψίες μου βέβαια!

Υ.Γ: Το Ds αυτό έχει χαλάσει δυο φορές σε διάστημα ενός χρόνου, ενώ δεν το χρησιμοποιούν και πολύ, κάτι που είναι ύποπτο από μόνο του! Πάντως το επισκεύασαν χωρίς έξτρα κόστος!
 
Δεν έχω αγοράσει ποτέ από το EBW, μέχρι που πριν αρκετό καιρό ήθελα να πάρω κάτι που το είχε μόνο το συγκεκριμένο μαγαζί. Είπα να μην το παραγγείλω από το site αλλά να πάω από εκεί να το πάρω για να δω και την κατάσταση. Πήγα λοιπόν στο κεντρικό κατάστημα στην οδό Σαλαμινομάχων και τα έχασα με την κατάσταση που επικρατούσε και σηκώθηκα και έφυγα! Με μια λέξη θα χαρακτήριζα την κατάσταση σκέτο μπάχαλο! Τραγική κατάσταση όλο προχειρότητα που δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση ένα σοβαρό κατάστημα... Πάντως οι υπάλληλοι ήταν πολύ εξυπηρετικοί και πολύ πρόθυμοι να με βοηθήσουν, αυτό πρέπει να το παραδεχτώ, το μόνο θετικό στην όλη κατάσταση! Αλλά από οργάνωση χάλια!

Ίσως άλλα μέλη να έχουν πιο θετική γνώμη από την δική μου...

Όμως προσωπικά μου έχει μείνει πολύ κακή εικόνα και δεν νομίζω να αγοράσω ποτέ από εκεί... Είναι απλά η γνώμη μου...
 
Daytime Dreamer έπρεπε να τα καταλάβεις αμέσως φίλε από τους "κυματισμούς" που κάνει το πλαστικό... ειδικά στο σταυρό και τα κουμπιά...
 
Ναι από το συγκεκριμένο μαγαζί έχω πάρει μόνο κονσόλες (που δεν μπορούν να είναι κακέκτυπα Κίνας) το PS2, PS3, Wii έχουν βγει σκυλιά αλλά το 360 δεν το έχω δουλέψει, είναι το 2ο flashed που πήρα αν και η τιμή του δεν ήταν απλά, καλή.

Βέβαια είναι πεντακάθαρο (το κοίταξα κει μέσα) και jasper οπότε δεν παίχτηκε κάτι με μεταχειρισμένο, αλλά μάλλον δεν θα ξαναπάρω τίποτε από εκεί με αυτά που ακούω!!!!!
 
gallos_11 είπε:
Δεν έχω αγοράσει ποτέ από το EBW, μέχρι που πριν αρκετό καιρό ήθελα να πάρω κάτι που το είχε μόνο το συγκεκριμένο μαγαζί. Είπα να μην το παραγγείλω από το site αλλά να πάω από εκεί να το πάρω για να δω και την κατάσταση. Πήγα λοιπόν στο κεντρικό κατάστημα στην οδό Σαλαμινομάχων και τα έχασα με την κατάσταση που επικρατούσε και σηκώθηκα και έφυγα! Με μια λέξη θα χαρακτήριζα την κατάσταση σκέτο μπάχαλο! Τραγική κατάσταση όλο προχειρότητα που δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση ένα σοβαρό κατάστημα... Πάντως οι υπάλληλοι ήταν πολύ εξυπηρετικοί και πολύ πρόθυμοι να με βοηθήσουν, αυτό πρέπει να το παραδεχτώ, το μόνο θετικό στην όλη κατάσταση! Αλλά από οργάνωση χάλια!
Ίσως άλλα μέλη να έχουν πιο θετική γνώμη από την δική μου...

Όμως προσωπικά μου έχει μείνει πολύ κακή εικόνα και δεν νομίζω να αγοράσω ποτέ από εκεί... Είναι απλά η γνώμη μου...
Και γω στο συγκεκριμενο καταστημα πηγα ... οπως τα πες ... αποθηκες ειναι σε καλυτερη κατασταση
 
ολα τα gaming φορουμς φωναζουν για το ποσο κακο καταστημα ειναι....επρεπε να ρωτησεις πρωτα ειδικα αφου ηθελες τοσο μεγαλη ποσοτητα προιοντων...καλα ξεμπερδεματα...προσωπικα θα ζηταγα τα λεφτα μου και για τα ανοιγμενα...μην τους χαρισεις τπτ.
 
Eγω παντως κατι ψιλοπραγματακια που πηρα, δεν μου παρουσιασαν τιποτα.

Αν και χαλασε ενας φορτιστης κινητου, αλλα εχω καταφερει να χαλασω 2 αυθεντικους και αρκετους μαιμου,

οποτε λογικα χαλασα και αυτον, δεν θα την γλυτωνε.

Αλλα ακομα και οπως ειναι τα πραγματα, αυριο θα μας πεις τι σου ειπαν

και τι εγινε.
 
Άσχετα πάντως με το αν είναι καλό ή κακό μαγαζί, απορώ που σκέφτεσαι να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων μόνο για τα σφραγισμένα κουτιά. Να ζητήσεις για όλα! Πήρες κάτι το οποίο στο πούλησαν για γνήσιο ενώ δεν είναι. Όπως είπε και ο Garrett156 μην τους χαρίσεις τίποτα...
 
Κατ αρχας απο το εν λογω καταστημα η μονη πικρα που εχω ειναι οτι χρησιμοποιει προιοντα για <<κραχτες>>. :( Δηλαδη ενω φαινεται να υπαρχει ενα προιον διαθεσιμο απο ολο το διαδυκτιο μονο σε αυτους, με το που παρεις τηλεφωνο αρχιζουν τα κουλα. Το περιμενουμε, δεν υπαρχει αμεσα διαθεσιμο, και τετοια. Και αυτο μου εχει συμβει επανειλημμενως. :eek:

Απο εκει και περα, οτι αγορες εχω κανει απο εκει, ουδεποτε ειχα καποιο προβλημα. Επισης το θεωρω ενα απο τα οικονομικοτερα διαδυκτιακα καταστηματα...... οταν ομως αληθως εχει το προιον. :p :p

Τωρα οσον αφορα το προιον που αγοραστηκε, εγω προσωπικα αν ειχα αποδειξεις οτι ειναι παρανομο αντιγραφο, θα το πηγαινα στην Sony.

Ειπες οτι εχεις ανοιξει την συσκευασια. Βρηκες μεσα τις οδηγιες χρησης? Φερει το κουτι τα επισημα λογοτυπα Sony Computer Entertainment? Φερει το κουτι κωδικο προιοντος SCPH-10010 GR, και μητρικο κωδικο παραγωγης Sony 3-077-843-01 για το εμπρος περιβλημα , και 3-077-844-01 για το πισω περιβλημα? (μπορει να διαφερουν)

Θελω δηλαδη να σου πω, οτι πριν τους κατηγορησεις για μαιμου προιοντα, θα πρεπει απο καπου ή με κατι να το διασταυρωσεις. Μην ξεχναμε οτι οι περισσοτερες εταιρειες πλεον τα προιοντα τους τα φτιαχνουν στην Κινα, οποτε τετοιες γραμματικες ατελειες υφιστανται. Εδω πολλες φορες υφιστανται κατασκευαστικες... τι να λεμε τωρα.

Εγω θα προτεινα να πας απο εκει και να τους θεσεις το προβλημα με τα ειδη ανοιγμενα χειριστηρια, να ζητησεις αντικατασταση, και να τους ρωτησεις τι γινετε σε περιπτωση που και τα σφραγισμενα εχουν προβλημα.! Το αν επειτα θα τα κρατησεις ή οχι, ειναι δικο σου θεμα. ;) Και εννοειτε οτι μπορεις να ζητησεις επιστροφη χρηματων (για τα μη ανοιγμενα) αρκει να εισαι μεσα στο χρονο που οριζει το καταστημα. Βεβαια το ποιος ειναι ο χρονος αυτος, και αν υπαρχει συγκεκριμενο νομοθετημα θα σου το πει ο "Συνηγορος του Πολιτη".

Τελος για να συγκρινεις, σου ανεβαζω και εγω φωτο απο το ιδιο προιον αγορασμενο απο το ιδιο καταστημα (το διαθετουν οικονομικα και σε ποσοτητες χρονια τωρα), μαζι με ενα PS2 εδω και 1,5 χρονο, το οποιο και δεν αξιωθηκα να ανοιξω. :p :p

img34531200.jpg
img34491200.jpg
img34471200.jpg
img34461200.jpg
img34381200.jpg
img34361200.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και το δικο σου fake ειναι ... το ξερεις ετσι?

Φερει κωδικο scph-10010, γραφει Sony και το κυριοτερο πουλιεται σαν Sony ORIGINAL ... εγω δεν ζητησα απομιμηση μαιμου. Τουλαχιστον οταν παιρνω μαιμουδια το ξερω ... οχι να παρω κατι σαν original και να βγει μαιμου ... ειδα και στο καταστημα αρκετες μαιμουδιες οι οποιες ηταν καλυτερες απο αυτο το "πραγμα" που μου κατσε ...
 
Το ιδιο ακριβως γραφει και το αντιστοιχο που εχει μεσα το κουτι με το PS2! Και εκεινο Κινεζικης κατασκευης ειναι.

Οπως σου ειπα ποιο πανω, αμα το πιστευα και ειχα και αποδειξεις θα ημουν ηδη στην Sony Hellas. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχει δίκιο ο santos.

Έχω κι εγώ σφραγισμένο το ίδιο ακριβώς με αυτόν από το ίδιο μαγαζί και είναι χωρίς ορθογραφικά λάθη. Είναι το ίδιο με αυτό που είχε μέσα το μηχάνημα και το έχω λιώσει στο Gran Tourismo 4. Δεν σημαίνει πως είναι μαϊμού επειδή είναι κινέζικο, όλα τα χειριστήρια πια είναι από τη Κίνα.

Μάλιστα είναι πανόμοιο με άλλο sealed που έχει α ανηψιός μου και που είχε πάρει από το Πλαίσιο. Βέβαια κι εγώ το είχα πάρει κοντά στο 20άρικο και όχι 13 ευρώ.

Επαναλαμβάνω πως στα περιφερειακό των κονσολών δεν παίρνω ποτέ μαϊμούδες. Βέβαια αν το ένα και μοναδικό έξτρα χειριστήριο το ξεσφράγιζα μετά από ένα χρόνο και έβγαινε μπανανοχάφτης, δεν θα ξαναγόραζα τίποτε από το εν λόγω μαγαζί. Κακό δικό τους.
 
Δλδ. ρε παιδιά θα προσέχουμε τι αγοράζουμε ακόμα και αν λέει SONY. Εντάξει ήξερα κάτι HONY μαιμουδιές αλλά όχι και έτσι.

Στην περίπτωση πάντως που είναι πράγματι original και έχουν πρόβλημα, τότε τα πράγματα έχουν ακόμα χειρότερα!!
 
Πίσω
Μπλουζα